Magyar Hírlap
Betelt a pohár a Ferihegyi repülőtér érdekképviseleteinél, amelyek szerint a folyamatban lévő és meghirdetett át- és kiszervezések veszélyeztetik a repülésbiztonságot. Ezért általános, határozatlan idejű sztrájkot hirdettek ma reggel hat órától.
Az általános munkabeszüntetés mellett döntött két ferihegyi szakszervezet, mert a tegnapi, utolsó tárgyalási lehetőséggel sem élt a Budapest Airport (BA) Zrt. A cég továbbra is kerüli a konkrétumokat, hangzatos szavak mögé bújva folytatja jogsértő, méltatlan gyakorlatát a dolgozók kárára – tájékoztatta a Magyar Hírlapot a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) és a Légi Közlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ).
Az érdekképviseletek a munkaadó szabálytalan, folyamatosan letagadott leépítései, a biztonságot veszélyeztető létszámhiány és az ezzel összefüggő túlmunkavégzés miatt demonstrálnak. Sérelmezik, hogy a BA Zrt. menedzsmentje az egyeztetések közepén egyoldalúan felmondta a dolgozókat védő kollektív szerződést.
A határozatlan időre meghirdetett munkabeszüntetés ma reggel hat órakor kezdődik. A sztrájk a BA Zrt. mellett érinti a cég tulajdonában lévő Repülőtéri Üzemanyag-kiszolgáló Kft.-t is, ahol szintén mindennaposak a jogsértések.
Metes György, a Magyar Légiforgalmi Szolgálatok Szakszervezetének (MLSZSZ) elnöke lapunknak azt mondta, támogatásukról biztosítják a két szakszervezetet. Az MLSZSZ felhívással fordul valamennyi – a légi közlekedésben érintett – szakszervezethez és munkavállalóhoz, hogy csatlakozzon a meghirdetett sztrájkhoz. Az MLSZSZ szerint ma nem csak a munkahelyek megőrzése és a bérek reálértékének megtartása a tét. Nap nap után szembesülni kénytelenek a ferihegyi munkavállalók a légi közlekedést sújtó nehézségekkel, aminek egyik előzménye a privatizáció. Mindez soha nem látott válságba sodorta a magyar repülést.
A BA Zrt. arról tájékoztatta lapunkat, hogy az átalakítási program felfüggesztése számukra elfogadhatatlan, mint ahogy az volt a korábbi kollektív szerződés is. A szakemberek kiemelték, a BA tovább folytatja az üzemeltetési részleg átalakítását.
Betelt a pohár már sokaknál ebben az országban. Lásd. 2008. március 9.
Legalább nem zugnak Csepel felett a gépmadarak
Jeniszej!
Ezt nevezik szolidaritásnak?
Azért idéznék: “Az MLSZSZ szerint ma nem csak a munkahelyek megőrzése és a bérek reálértékének megtartása a tét. Nap nap után szembesülni kénytelenek a ferihegyi munkavállalók a légi közlekedést sújtó nehézségekkel, aminek egyik előzménye a privatizáció.”
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Nagyapó:
Én velük is és azokkal is vállalok szolidaritást, akik azt mondják, hogy életveszélyes fékhibás autóbuszokkal nem szállítják a csepeli embereket.
Melyik szakszervezet tiltakozott, hogy a felszálló gépek ne itt Csepel felett forduljanak irányba – Rózsadomb helyett!
A ferihegyi munkavállalóknak legalább van munkahelye, nem úgy, mint másoknak az iparban, akiknek eladták munkahelyüket.
És egy fillért sem kaptak ezért.
Jeniszej!
Ők miért nem mentek ki az utcára tiltakozni? Ők ugyan úgy megtehették volna és Ők még csak nem is vesztettek volna semmit.
T. Papi
Mindenki tudja – biztos te is tudod, hogy a rendszer váltás első nagy vívmánya volt a “nagyipar szétverése”!
Csepel, Ózd, Salgótarján Diósgyőr Eger, Székesfehérvár és a sor nem teljes.
Ezekben az ipari központokban a szervezett munkások szétkergetése, elszegényesítse, megszégyenítése volt az elsődleges cél.
– Vagy talán tévedek?
Igen nálunk is kellett volna a lengyel hajógyári mintára egy munkás vezető!
Egy igazi baloldalt szervező “munkás ököl!”
Mert talán féltek, hogy a jővőjük is
Jeniszej!
Amit leírtál igaz de csak félig! Amit az iparral és a munkásságal kapcsolatban írtál maximálissan igaz. A szakszervezeteket viszont a Kádár rendszer tette tönkre és korrumpálta. Sajnos! Ezért nincs ma ellenállás ezekkel a rablókkal szemben. Csak csodavárás és a Fidesz szídása van de az, hogy a csodáért valamit nekünk is tenni kellene az sajnos nincs.