Fidesz.hu, Csepel.info
Február közepétől újabb 15 mellékvonalon lesz elérhető a regionális vasúti tarifa, az ehhez kapcsolódó kedvezmény mértéke pedig 15-ről 25 százalékra emelkedik – jelentette be vasárnap Győrben sajtótájékoztatón Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infrastruktúráért felelős államtitkára.
Közölte: ezzel összesen 30 mellékvonalon, 1400 kilométeren, a magyarországi vasútpálya ötödén lesz olcsóbb az utazás; a döntést a MÁV-START Zrt. javaslata alapján hozta meg a szaktárca. Ezzel az utolsó, 2010 után újranyitott vonalszakasz is bekerült a regionális tarifás körbe: Veszprémtől nemcsak Zircig, hanem egészen Győrig olcsóbban lehet közlekedni vonaton. A lépéstől az utasszám emelkedését várják – tette hozzá.
Az államtitkár emlékeztetett arra: 2010 után törvényben rögzítették, hogy a kötöttpályás közlekedésnek elsőbbséget kell biztosítani a közúti személyszállítással szemben, s jelenleg is több száz kilométernyi vonalon folynak felújítások, elsősorban uniós pénzből, de ezek a regionális vonalakat nem érintik. Ezek a különbségek azonban korábban nem jelentek meg a díjszabásban.
“Reméljük, hogy ezzel a tendenciával sikerül egy olyan kétszintű rendszert létrehoznunk, ahol a kiemelt szolgáltatásoknál kell a korábbi tarifákat megfizetni, és nem a korábbi, rossz tendenciák mentén, áremeléssel hoztuk létre ezt a különbséget ” – jegyezte meg Völner Pál.
Kérdésre úgy nyilatkozott, azt remélik, hogy az amúgy alacsony forgalmú vonalak utasszám-emelkedése visszahozza a kedvezményre fordított összeget, de tartalékot jelentenek az utóbbi évek költséghatékonyság-növelő intézkedései is.
Kara Ákos (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője a győri vasútállomás előtt tartott sajtótájékoztatón kiemelte: az intézkedés üzenete, hogy a kormány vidéket, vidékieket segítő politikát folytat, és a vasútra fordított figyelem tovább erősödik.
Utalt rá: a baloldali kormányzat megszüntette a Győr-Veszprém vasútvonalat, amelyet a kormányváltás után újraindítottak.
A szaktárca háttéranyaga szerint az alacsonyabb díjak a Győr–Veszprém, a Kaposvár-Siófok, a Székesfehérvár–Pusztaszabolcs, a Dunaújváros–Cece/Simontornya, a Dombóvár–Bátaszék, a Villány–Mohács, az Eger–Szilvásvárad, a Miskolc–Tiszaújváros, a Miskolc–Tornanádaska, a Kisújszállás–Kál-Kápolna, a Mátészalka–Záhony, a Nyíregyháza–Fehérgyarmat, a Mezőhegyes–Újszeged, a Mezőhegyes–Battonya és a Kunszentmárton–Kiskunfélegyháza szakaszokon lesznek elérhetők.
Ebben emlékeztetnek arra: az itt közlekedő napi 4-18 járatot többnyire regionális utasok használják, egyes helyeken távolsági igények csak szezonálisan jelentkeznek. A besorolás indoka lehetett még a buszok kedvezőbb vonalvezetése vagy az, hogy a vonal hátrányos helyzetű térségben fut.
Olyan jó! Minden negyedik évben fontosnak érezhetjük magunkat! Hurrá!
Gmuttert emlékeztetném arra, hogy már tavaly is volt rezsicsökkentés.
És az ellenzékben harsogott üzemanyag ár jövedéki adójának csökkentése mikor jön el? Az még várat magára? Azt a választási ígéretet nem teljesíti a fidesz? Minden eszköze meg van hozzá, hogy megtegye. Már négy éve!
Ha az etánsak visszatennék a közösbe, amit hazatalicskáztak, akkor előbb lenne jövedéki adó csökkentés is.
“Minden eszköze meg van hozzá, hogy megtegye. Már négy éve!” – vádaskodik gmutter.
Négy és fél éve (2009) még csődben volt az ország és IMF lélegeztetőgépre volt kapcsolva. Csak 2009-ben 7%-al zuhant a magyar gazdaság, holott az etánsak kijelentették, hogy nálunk nem lesz válság. Ezt ne felejtsük el!
Ma más a helyzet – eddig a 20%-os rezsicsökkentésre és vasúti jegyek, valamint a fővárosi bérletárak csökkentésére volt lehetőség.
Ez is nagy előrelépés az mszp-szdsz folyamatos villany- és gázáremelésével szemben. A bérletárakat is jól felemelték az mszp-sek, pedig egy szinte működésképtelen BKV-t hagytak maguk után (Nok.a dobozostul, mindenestül).