A Fidesz-KDNP nem szavazza meg a közműdíj-emelési terveket
MTI, Magyar Nemzet
A jövő évi inflációnál esetenként négyszer nagyobb közműdíj-emelési tervek alapján úgy tűnik, hogy a főváros vezetői döntően a külföldi magáncégeknek akarnak kedvezni – nyilatkozta Tarlós István kedden.
A Fidesz fővárosi frakcióvezetője leszögezte, hogy a KDNP-vel együtt biztosan nem szavazzák meg a felelőtlen ígérgetésekre, a bizonytalan pénzügyi alapokra, a vagyon és a jövő felélésére épülő, a budapesti emberek életét ellehetetlenítő javaslatokat. Hozzátette, hogy ezekkel az MSZP-SZDSZ különösen sújtja a lakótelepeken élő embereket, akiknek tartozásai tovább nőnek. Az ellenzéki politikus példaként említette a várható infláció négyszeresével dráguló szemétdíjat, és a közel háromszorosával növekvő csatorna- és vízdíjat. Ez utóbbinál bevezetik a vízmérő órák alapdíját is (150 forint havonta vízóránként), ami eddig nem volt a lakosságnál. „Szerény megítélésem szerint a városvezetésnek tán elment az esze” – jegyezte meg.
A frakcióvezető utalva arra, hogy 2010-re az országgyűlési választások miatt már biztosan nem lehet ilyen nagy mértékű közműdíj-emeléseket végrehajtani, leszögezte, hogy nem egy felelős városvezetői magatartás az, hogy főként a lakótelepeken élők életviszonyait ilyen politikai szempontnak vetik alá.
Tarlós kitért arra is, hogy a szemétdíj-javaslat szerint a 14 százalékos tarifaemelés csak arra elegendő, hogy minimális szinten ellássa a cég a feladatait. Ahhoz, hogy a 2002-2006 közötti úgynevezett III. szintű feladatellátás legyen, még nagyobb mértékű tarifaemelésre lenne szükség. A politikus feltette a kérdést, ha így áll a város , „akkor miért erőlteti Demszky Gábor a fedezet nélküli, álló beruházásokat”. A mintegy 10 százalékos csatornadíj-emelési javaslat kapcsán, amit a privatizációs szerződésből adódó fejlesztések indokolnak, a politikus rámutatott, hogy „talán nem kellett volna privatizálni a közszolgáltatókat”.
Tarlós hangsúlyozta, hogy a közszolgáltatásokról gondoskodni elsősorban a fővárosi önkormányzat feladata, „nem pedig a határon túli magáncégeké”, akiknek a profitját garantálják, és mindezt a lakótelepiekkel fizettetik meg.
A frakcióvezető furcsa dolognak tartja, hogy miközben Demszky Gábor folyamatosan az együttműködésről beszél, addig néhány SZDSZ-MSZP vezetőtársával dönt mindenben. Döntéseikhez pedig „díszletnek használják később a közgyűlést, ahol minimális többségük van. A Fővárosi Közgyűlés a legantidemokratikusabban működő grémium az országban” – állította Tarlós.
Nagyon visszafogott vélemény. Hallaná valaki, amiket én szoktam mondani ezekre a sikkasztó, felelőtlen, embertelen, harárácsológépekről, akiknek feneketlen a zsebük és vastag a bőrük.
Egy embertől csak egyszer lehet elvenni a fizetését. Létezik annyi gáz- és egyéb közmű emelés, ami a fél ország bérét eléri majd. Hajrá, emelésre fel!
Mária Terézia felismervén, hogy a jobbágyok a túlkapások miatt képtelenek fizetni az állami adókat azt mondta mikor enyhítette a jobbágyok terheit: “a nyájat nyírják, de meg ne nyúzzák”!
Azóta legalább 300 év telt el, bizonyos esetkben nem kell újat kitalálni, hanem a már kitaláltakat alkalmazni. Én közöttük élek és bizton állíthatom az átlagember már nem tud többet fizetni! Ehhez belátásához, bizonyításához nem kell politikus, tudós stb., csak egyszerű matamatikai alapműveletek használata.
Kényszerpálya. Igaza van Tarlósnak abban, hogy korábban kellett volna megfelelő döntéseket hozni. Persze senki nem tanul belőle semmit…:( Kisstílű sakkjátszmában mi vagyunk a gyalogok, hogy finoman fogalmazzak…
Nem gond. 2010-tôl Tarlósék leállítják a 4-es metrót, az egyéb nagyberuházásokat, és nem kell emelni a díjakat. Majd verik a mellüket: na ugye, megmondtuk… Aztán 2012-re elfogy a keret, és ugyanúgy emelnek. Ne legyen igazam…
Nem hiszem, hogy leállítják a 4-es metrót. Gondosabb gazdálkodással kapásból tízmilliárdok takaríthatók meg, igaz, a város gazdasági helyzete nem indul tiszta lappal egy vezetőváltás után ugyebár… De akkor is jobb lenne, ha ez az esztelen Demszky-MSZP-féle vezetés elhúzna már a francba!
Bubus: látod, ebben is egyetértünk. 😀
De a metró leállítását már hónapokkal ezelôtt bejelentették, még pedig úgy, hogy kerül amibe kerül. Még az írdatlan kötbéreket is inkább ki fogja fizetni a fideszes vezetés, csak szüntessünk meg mindent, MINDENT, amit az elôzô kormány elkezdett. Pedig tényleg jobb lenne elsôsorban szakmai alapokon végiggondolni az egészet, és a jó dolgokat átvenni, esetleg kicsit átalakítani. De nem! Fújjj, a szocik hozzányúltak? Az ô ötletük volt? Fújjj, dobjuk ki… Szomorú.
Lexon egy provokátor (provokatőr), vagy semmit nem ért, csak locsog.
A metrót ma még lehetne jegelni (ahogy Rákosiék tették annó). De 2010-re a műszaki részek elkészülnek, így egy polgári kormány, vagy városvezetés nem tehet már semmit, bár egy olyan metró lesz ami keveset segít a közlekedésben (hosszú részen páruzamos egy másik vonallal).
Lexon!
Mi van a Fővámtéren? Ezt is a Fidesz okozza?
Mikor megy a 2-es villamos? Ezt is a Fidesz okozza?
Mi lesz a Ch épülettel? Ezt is a Fidesz okozza?
Mi lesz a Feneketlen tóval? Ezt is a Fidesz okozza?
Mi lesz az Erkel színházzal? Ezt is a Fidesz okozza?
Miért nem az oroszok építették 160 milliárdból, a szovjet államadósság terhére? Ezt is a Fidesz okozza?
stb.?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
“Pedig tényleg jobb lenne elsôsorban szakmai alapokon végiggondolni az egészet, és a jó dolgokat átvenni, esetleg kicsit átalakítani.” – írja Lexon. Nos milyen szakmai érvekre gondolsz?
Méregdrágán felépítesz a belváros alá egy olyan infrastruktúrát, melyre az adott nyomvonalon nagy szükség nincs, ahelyett hogy inkább az elővárosi közlekedést fejlesztenéd. Dugó azért van a városban, mert a perifériákról kocsival jönnek be az ingázók. Miért? Mert nem megfelelő a közlekedés, mert nem tudják hol lerakni az autójukat a város szélén. Lásd pl..: Csepeltől délre eső települések. Ezen a problémán semmit sem változtat, hogy a Gellért tér, a Fővám tér, és a Kélvin tér közti kb. 400 méterre megépítesz 3 (!) metrómegállót. Darabját több tíz milliárd forintért. Kérdem én: minek???
Építhették volna a metrót – más nyomvonalon – az orosz adósság terhére jóval olcsóbban. Ja, hogy akkor az emeszpé közeli cégecskék nem tudtak volna részt venni az államadóság “lebontásában” (mutyiország)? Hát igen…
Nevetséges gondolatokat írsz, kedves Lexon! A főváros mai vezetése nem szakmai alapokra építi koncepcióját. Igaz nem is politikaira. Pénzügyire.
A külső kerületek 18 évig tejeltek, mára finoman szólva, forráshiányosak.
(Kösz minden Csepeli vezetőnek, aki ezen a projekten dolgozott)
A nagy dobás a fővárosi régió lett volna, a szépen gyarapodó agglomerációs települések pénzéből. A környező városok azonban beintettek. Látták kerületünk és a többiek sorsát.
Ezután ne remélje senki, hogy a főváros az ingázók kegyeit keresi. Nem véletlen, hogy úthasználatot terveznek a városhatáron átlépőknek.
Igaz, Csepel sem számíthat másra, mint a levakarásra ( HÉV helyett MÁV, VOLÁN járatok szaporodása stb).
A szakmai gondolatok, meg Lexon fejtegetései kit érdekelnek?
Lexon, ha nem tanultak a 98-as baklövésekből, akkor megérdemlik. Meg mi is, ha megválasztjuk őket.
Ha annyi eszük van, hogy a nemzeti gödör után a nemzeti lyukat is megcsinálják, akkor ugyanott leszünk velük is, ahol vagyunk most. Viszont ez azt bizonyítja majd, hogy nincs okunk panaszra, mert amilyen vezetőket választunk, olyanok vagyunk mi is, tehát megérdemeljük egymást. 2014-től akár lehet nyugodtan nagykoalíció is.
/Akár most is lehetne, mert bevallom, hogy a világon semmi különbséget nem látok a két oldal között./
Én látok különbséget. Az egyik lényegi különbség, hogy az egyik felrobbantotta a Nemzeti Színházat, majd később ’94 és ’98 között is csak egy gödörig jutott vele, míg a másik oldal felépítette a saját ciklusa idején. Mekkora különbség!
(Gordon, azért azt tegyük hozzá, hogy minden építkezésnél a tervezés, engedélyeztetés tart a legtovább. Az, hogy a végén érkezik egy új csapat, és befejezi, amit mások elkezdtek, hááát tudod, az nem nagy érdem…)
És ha csak ezt a különbséget látod, illetve ez a legfontosabb, akkor szégyellheted magad…
Szégyellnivalóm nincs, hiszen magam is írom, hogy az általam említett ügy csak az “egyik” lényegi különbség. Ha figyelmesen olvastál volna Lexon (vagy nem lenne gond számodra a szövegértés), akkor nem írtad volna a fenti kitétel alapján, hogy csak ezt a különbséget láthatom (ami miatt szerinted szégyelljem magam).
Abban igazad van, hogy még nagyon sok különbség megállapítható a két politikai erő között. Azonban azt a gondolatodat nem értem, hogy: “minden építkezésnél a tervezés, engedélyeztetés tart a legtovább. Az, hogy a végén érkezik egy új csapat, és befejezi, amit mások elkezdtek..” Nos ’98 után a Fidesz kormány nem befejezte amit mások elkezdtek, hanem egy másik helyen egy teljesen más épületet építetett meg. Gondolom annak az építkezésnek is voltak általad említett tervezési és engedélyezési eljárásai, melyek időigényesek. Az MSZP-SZDSZ négy év alatt nem volt képes egy szintén az MSZP-SZDSZ által vezetett fővárosban felhúzni az új Nemzeti Színházat. A Fidesz igen. Erre a lényegi különbségre utaltam a hsz-emben (a történelmi előzmények rövid megemlítése mellett… mert ugye ha az MSZP elődje nem robbantattja fel a nemzetit, akkor újat sem kellett volna építenie az Orbán-kormánynak, és akkor nem kellene sírni, hogy a Duna partra került a színház). Bár szerintem nem a hely, vagy az épület zavarja a baloldali “megmondóembereket”, hanem a valóságban az, hogy az ő általuk támogatott kurzus csak robbantani tudta a Nemzeti Színházat, aztán ígérgetni, hogy felépítik…. politikai ellenfelük azonban meg is valósította.
Nemzeti Színház? Júj! Szerintem jobb lett volna meghagyni a gödröt. Valami borzalom. 🙂
De mesélek egy belső infóról, ha már csepeli fórumon vagyunk. Rettentően meg akarták szüntetni akkoriban a HÉV ottani szakaszát és csak azért maradt meg, mert kifutott a ciklus és nem akarták borzolni a kedélyeket. Majd nemsokára.
Nem a szocik találták ki, hogy a csepeli HÉV helyett legyen inkább villamos a Lágymányosi hídig.
Na mindegy. Nézetem szerint az egyik oldal ásatott egy gödröt, hogy kész helyzet elé állítva szivassa a másikat, a másik építtetett egy randa pajtát, szintén a fentiért.
A metróval is ez várható. Az egyik lyukat fúr keresztbe, a másik meg majd fúrja hosszába. Egymásnak élnek, mi meg le vagyunk…
Prendick, én meg úgy emlékszem, hogy a szocik kezdték el nyomni a választási időszakban, hogy a Fidesz meg akarja szüntetni a HÉV-et. Miközben ment a szöveg, sem akkor, sem azóta nem láttam erről egyetlen írott anyagot sem. Olyan duma volt, mint a 23 millió román, és max. annyi volt benne az igazság, hogy a színházban pár embert zavart a HÉV.
A villamos-ötlet legalább 10 éves, és szerintem simán vannak mellette érvek – csakúgy, mint ellene. Ha lesz működő szennyvíztisztító, Észak-Csepel meg Duna City, akkor megint lesznek megállók, és lehet, hogy gyorsabb lesz egy villamos mint a HÉV. Most még rosszabb lenne.
Amúgy ízlések és pofonok a Nemzeti Színház, mint ahogy a MÜPA is. Nekem a Nemzeti kívülről, a MÜPA meg belülről tetszik. A MÜPA kívülről pl. szerintem ocsmány, a belső építészete viszont képes ezt feledtetni, mert egészen fantasztikus.
A villamos soha nem lesz jobb a HÉV-nél. A HÉV-nek mindenhol elsőbbsége van, és nagyságrendileg több embert bír elvinni. A HÉV-et a metróval lehet összemérni, nem a villamossal. A Szabadkikötő és a Lágymányosi híd közé még egy HÉV-megálló simán elfér, ha a szigetcsúcs értelmesen beépül majd egyszer. Oda kell egy-két ráhordó buszjárat, és kész. A HÉV-et pedig – ahogyan azt már ezer éve tervezik – le kell vinni a föld alá, és összekötni a Szentendrei HÉV-vel (tervezett 5-ös metró). Persze tudom, itt az ideje felébredni, bilibe lóg a kezem. Majd 100 év múlva talán…
Prenderick!
Speciel nekem tetszik a Nemzeti Színház. A MÜPA nem, de ez mindegy.
Örülök a “belső” infódnak. Gondolom “belső” alatt az MSZP-SZDSZ belső köreit érted.
Tudod ott bukik el a meséd, hogy a HÉV a BKV része volt, az meg a főváros irányítása alatt áll. Budapestet meg ugye az MSZP-SZDSZ vezette (sajnos) akkor is.
Az egyik oldal valóban ásott egy gödröt (plusz felrobantatta a régi Nemzetit), a másik meg felépítette. Ebben egyetérhetünk.
Gordon, szerintem sokan nem tudtok valami nagyon lényegeset. A “belső” infó sajnos az MSZP-SZDSZ-Fidesz belső köreit jelenti. Szomorú dolog, de a külső cirkuszok ellenére nagyon olajozott a belső együttműködés. Majd talán Te is tapasztalni fogod, de nem fogsz örülni neki. Addig élj az illúzióidnak, amíg lehet. 🙂
Bubus, tényleg a szociktól szivárgott ki az infó, mert amíg tervezték, egyetértettek vele, de aztán a választásra jó kampányfogásnak érezték a szellőztetését. Jellegzetes szoci gyakorlat, ezek már ilyen aljadékok.