85 éves a Réti Pál Fotóklub

Csepel.hu

A Csepeli Munkásotthonban működő Réti Pál Fotóklub október 10-én tartotta jubileumi kiállítását. A nyolcvanötödik születésnapon a klub huszonegy fotósa tárta elénk az ellesett pillanatokat. A Galéria 21-ben Szegedi Péter köszöntötte a vendégeket, majd felkonferálta a művészeket és a felszólalókat.

Nagy József igazgató megnyitó beszédének elején külön köszöntötte a Munkásotthon korábbi igazgatóit, Drucker Tibort és Tóth Mihályt, valamint a megjelent önkormányzati képviselőket. Az ünneplőknek Márai Sándor Füveskönyvében megjelent, ide vágó idézetének soraival kedveskedett, majd így folytatta: „Decemberben ünnepeljük majd a Csepel Táncegyüttes megalakulásának 55. évfordulóját. Köszönet illeti a fotóklub tagjait, hogy a fellépéseiket megörökítették és így a nyilvánosság elé tudjuk majd tárni kiváló kulturális tevékenységüket.

A szakmai sikereken kívül a fotóklub mindenkori tagjai élénk közösségi életet is éltek. Évente négy-öt kiállítást rendeztek és részt vettek a MAFOSZ pályázatain. Több évtizedes múltra tekint vissza a személyes kapcsolatom e nemes körrel. Szívesen gondolok a régi kulturális eseményekre, gálaműsorokra, híres emberek látogatására és a sok-sok külföldi turnéra, amelyeken ők végezték az események megörökítését. Elmondhatom, hogy a fotókör számára a híres101-es termen kívül rendelkezésre bocsátjuk a Galéria 21-et és lehetőségeinkhez mérten némi kézpénzzel is támogatjuk őket.”

Beszéde végén Nagy József még kitért a Csepeli Munkásotthon helyzetére, majd egy Pablo Picasso idézettel búcsúzott, miszerint „Isten ments, hogy magyarázzák a képeimet!”

A klub tagsága nevében Oberländer Sándor megköszönte a Munkásotthon segítségét, mert mint mondta korábban évente önerőből, a mostani négy-öt helyett csak egy kiállítást tudtak rendezni. Továbbá örömtelinek tartotta, hogy ilyen sokan kíváncsiak a tevékenységükre.

Horváth Imre a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének az elnöke is elsősorban az ünnepet emelte ki. Szerinte egy alkotó ember számára az ünnep az, ha megmutatja a világnak a műveit. „Nemrégiben én is alapítottam egy fotóklubot. Elgondolkoztam azon, hogy 85 év múlva ki mondja majd a köszöntőt?”

Nézve egy nagyon szép fotót, annak készítőjétől tudtam meg, hogy pontosan hol van a képen látható szobor. ”Ez a Magyarok Kápolnájának a Krisztus szobra – mondja dr. Szinay Miklós – Portugáliában van a Fatima nevű búcsúhelyen. Az ötvenhatos magyarok emelték még 1959-ben vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó tiszteletére. Ő innen nem messze Estorilban élt.” Tőle még azt is megtudtam, hogy egy útikönyvekben jelennek meg rendszeresen a fotói. Az egyik korai klubtag Kovács István Károly pedig 1959-ben Németországban indult egy versenyen, ahol díjat nyert. Erről a Fogaskerékből csak 1959-ben értesültünk, amikor is ebben az évben átvehette a FIAP (Nemzetközi Fotós Szövetség) legmagasabb díját is.

Talán – ezt már én teszem hozzá – a most kiállított művészek – Bárány Tibor, Berta Béla, Borbély Lajos, Czuni Imre, Gábori Attila, Hatvani Ágnes, Hodossy Ilona, Kis Sándor, Kollár László, Kovács Gyula, Mizik Zsuzsa, Molnár Fanni, Oberländer Sándor, R. Kóródi Zsuzsanna, Simonovicsné S. Ilona, Szabó Csaba, dr. Szinay Miklós, Tóth László Zoltán, Tüske István, Varga Csaba, Végh Péter – közül hátha találkozunk valamelyikükkel rangos nemzetközi eseményen.

A megnyitón fellépő Egressy Béni Református Zeneművészeti Szakközépiskola hallgatói – Fabó Katalin, Engelbrecht Gréta, Nyercse Nikolett, Harsány Péter, Molnár Dominik, Megyeri Marcell -, a kiállított fotók és a zene kapcsolatát az eljátszott művekkel ecsetelték.

A kiállítás – melyet a csepeli önkormányzat is támogat – november 14-ig látogatható.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !