Csepel.hu
Fotó: Tóth Beáta
Bár a Kis Csepel Táncegyüttes tagjai jól megérdemelt nyári pihenőjüket töltik, szerda kora este a Nagy Imre ÁMK színházterméből mégis népzene és a lábak dobogása hallatszik. A fiatalok – megszakítva vakációjukat – lázasan készülnek az augusztus 16-20. között Nagyszombatban megrendezésre kerülő Nemzetközi Folklór Fesztiválon.
A nagyszabású rendezvényen a fiatalok a magyar népi tánckultúrát mutatják be 30 perces műsorukban, amelyben bukovinai, nyírségi és somogyi táncokat vonultatnak fel. A felkészülésről a táncegyüttes vezetőjével, Varga Edittel és két táncossal beszélgettünk.
A táncegyüttes tagjai 16-án kora reggel indulnak Nagyszombatba, hogy Magyarországot képviseljék a visegrádi négyek országainak részvételével megrendezett fesztiválon. Bár a fiatalok már rutinos fellépőknek számítanak, ők és tanáraik is komolyan veszik a felkészülést.
Varga Edit szerint “minden szereplés inspirálja a gyerekeket. Ha sokáig nincs fellépés, a próbán is leengednek. Kell a motiváció, hogy feladat van.” A feladat ezúttal is a magyar népi tánckultúra hiteles, látványos bemutatása, ami a cseh, lengyel és szlovák fiatalok számára különlegesség lesz. “A szláv népcsoportok táncai rokonságot mutatnak, a magyar népi tánchagyomány ettől erősen eltér. Mi leszünk a kuriózum.” – mondja az együttes vezetője, aki kiemeli: azért a magyar fiatalok számára a táncon túl is is tartogat meglepetéseket az utazás, hiszen a társak, barátok szempontjából minden külföldi fellépés egy kaland.
Kölcsönös tisztelet
“Nyugat-Európában nincs olyan fesztivál, ahol a résztvevőket ne hívnák össze egy ökumenikus misére. A táncosok népviseletben vesznek részt a misén, ahol – a csoportok számától függően – minden náció képviselői énekelnek, zenélnek.” – meséli Varga Edit, aki 40 éve vesz részt nemzetközi táncos fesztiválokon. A tanárnő kiemeli: a misén mindenki megjelenik, ezzel a szertartással “ölelik egybe a táncosokat, így tanítanak egymás kultúrájának, vallásának tiszteletére.” Nem lesz ez másként Nagyszombatban sem, a vasárnapi ökumenikus misén Magyarország képviseletében Ábrahám Brigitta, a Zeneakadémia népzene szakos hallgatója a Felmegyek a hegyre című dalt énekli. A kíséretről – ahogyan a próbákon és a fellépéseken is – a Tarsoly Zenekar gondoskodik.
Nem csak tánc
Szabó Zsófia és Újvári Júlia 7, illetve 10 éve vesznek részt Csepel néptáncos életében. Mindketten a Csepp-Csepel Táncegyüttesből kerültek a Kis-Csepelbe. Bár számos fellépés van már a hátuk mögött, magukon és tanáraikon is érzik azt a plusz nyomást, ami a legjobb teljesítményre sarkallja őket. “Ilyenkor egy kicsit szigorúbbak a próbákon, de mi is jobban odafigyelünk.” – állítja Zsófia, akit Júlia egészít ki: a fellépéseken azonban sem szigor, sem izgalom nem érezhető, ott már csak az öröm kaphat helyet. A megfeszített munkát Varga Edit vezető mellett Kisfalusi Renáta koordinálja, aki tánckarvezetőként és koreográfusként segíti a fiatalokat. A lányok azt mondják: külföldön bemutatni a hazájukat megtisztelő és izgalmas feladat. “Minél többet tudnak meg rólunk, annál jobban örülünk.” – összegez Júlia, aki Zsófiával szinte egyszerre mondja: a magyar népviselet a legnépszerűbbek, legkülönlegesebbek közé tartozik a külföldi találkozókon. A nagyszombati fellépésen is erre számítanak, valamint rengeteg új élményre. Szombaton táncos felvonuláson, vasárnap ökumenikus misén és kézműves vásáron is részt vesznek, utazás közben pedig idegenvezető segít jobban megismerni a Monostori Erődöt, Komáromot és Pozsonyt. “Tulajdonképpen együtt nőttünk fel, ez egy baráti társaság is.” – ecseteli Zsófia, aki hozzáteszi: jó dolog a nyári pihenés, de még jobb együtt készülni a következő feladatra.
Angel Marianna- csepel.hu