Így nézett ki Dobó István

Blikk.hu

A korabeli ábrázolások bár idealizáltak voltak, meglehetősen hasonlítanak a most elkészült szoborra

Mindeddig nem lehetett egészen biztosan tudni, hogyan nézett ki az egri várkapitány, Dobó István, most azonban szakemberek segítségével elkészült a várvédő fejszobra.

Az arcrekonstrukcióhoz Dobó koponyáját vették alapul, amelyet 2006-ban találtak meg a dobóruszkai templomban. A maradványokat akkor a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárában vizsgálták meg. Így derült ki, hogy Dobó 180-182 centiméteres, erős testalkatú férfi volt, aki élete utolsó szakaszában köszvényben szenvedett.

– Az embertani vizsgálatok során készült egy tomográfos felvétel, ebből számítógéppel lehetett előállítani a koponya háromdimenziós modelljét – magyarázta Évinges Sándor antropológus, a múzeum munkatársa, aki részt vett a dobóruszkai feltárásban.

A koponya ugyan nagyjából jó állapotban maradt meg, de helyenként hiá­nyos, töredékes volt. Az első munkafázis ezért a számítógépes modell kiegészítése volt. A teljes fej másolatát ezután egy 3D-s eljárással nyomtatták ki, majd ráépítették az arcot.

– A szakértők számára a csontokon látható eredési, tapadási pontok kellő információval szolgálnak ahhoz, hogy a koponya egyedi sajátosságait is figyelembe véve visszaépíthessék az izmokat. Utána következik a szobrászi fázis, amikor harmonikussá formázzák az arcot – folytatta a szakember. Kustár Ágnes antropológus, az arcrekonstrukció specialistája és Balikó András szobrászművész aprólékos munkájának köszönhetően így született meg a szobor.

– Az arc karakteréből kiolvasható, hogy az idősödés közben hol jelennek meg a ráncok. A rekonstrukció során a nagyjából 50 éves, az egri várat védő Dobó megmintázása volt a cél – tette hozzá Sándor.

A kapitányról nem maradt hiteles ábrázolás, arcképe csupán a halála után 3 évvel, a fia által készíttetett szarkofágon jelent meg, ezért erről csak a hajviseletét és a szakállát formázták meg. A szobrot a Magyar Turán Alapítvány finanszírozásával, a Magyar Természettudományi Múzeummal együttműködve alkották meg.

Forrás: Blikk.hu

5 hozzászólás “Így nézett ki Dobó István” bejegyzésre

  1. ... Grün szerint:

    “Mindeddig nem lehetett egészen biztosan tudni, hogyan nézett ki az egri várkapitány, Dobó István, most azonban szakemberek segítségével elkészült a várvédő fejszobra.”
    .
    TASZSZ jelenti:
    “Szovjet tudósok rekonstruálták a V.I.Lenin beszédéről 1905-ben készült fonográf felvételt, amelyen hű harcostársai határozottan felismerték a hangját!”
    .
    Kérjük, aki látta Dobó Pesta bácsit jelentkezzen! 😛

  2. bonifác szerint:

    Zöldike! Mondd, véletlenül pottyantottak ide, és még véletlenül sem süllyedsz odáig, hogy
    magyarnak érezd magad,? Nagy a te humorod, de végtelenül idétlen. Egy igazi magyarról
    szól a történet, vedd le a kalapod, ha róla beszélsz!!!

  3. nagyapó szerint:

    bonifác! Idióta Dr. grün t.t. ( és Ságvári többi alteregója) a 100 000-es kisebbséghez tartozik. Nekik Magyarország egy ideiglenes tartózkodóhely. Dobó helyett V.I. Uljanov az eszményképük.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  4. spectator szerint:

    Grün ! Te viccelsz !
    Miért kell tudós egy fonográfhenger megszólaltatásához ? Hangtechnikus nem elég ?
    Egyébként 1890-ben készült egy fonográfhenger, amelyen később javított hangként Kossuth Lajos hallható.
    Ha a Googleba beírja a kíváncsi MAGYAR EMBER, hogy ezt a felvételt keresi, meg is hallgathatja, kis szerencsével, ha alkalmas a számítógépje. Én néhány perce ismét meghallgattam.
    Ezekután 1905-ből egy tömeggyilkos nem érdekel.

  5. ... Grün szerint:

    Dobó István antropológiai arcmása alapján készült szobrot avattak fel csütörtökön az egri várban.
    .
    Többen felismerték a jelenlévő várvédők közül! 😛
    .
    http://www.hirado.hu/Hirek/2013/08/~/media/Images/Hirado/2013/08/16/06/cbf64b6f_a146_47a7_8711_302578047467.jpg.ashx

Itt lehet hozzászólni !