Ellenzékváltó hangulat

MNO

Pontosan megmutatják a jó ideje jelentékeny változásokat nem regisztráló közvélemény-kutatások, hogy miben eredményes az ellenzék, és miben vall teljes kudarcot. Az Ipsos szolgáltatta a legfrissebb adatokat: a Fidesz továbbra is biztosan vezet, és bár a megkérdezettek többsége (52 százalék) kormányváltást akar, az ellenzékkel többen (62 százalék) elégedetlenek.

Azt is mondhatnánk, hogy a társadalom előbb váltaná le az ellenzéket, csak azután a kormányt. A Századvég múlt héten közzétett felmérése ráadásul a kormányváltó közhangulat létét is megkérdőjelezi, hiszen ott arra a kérdésre, hogy adna-e még négy évet a Fidesznek, a szűk többség igennel válaszolt. Megkockáztathatjuk, hogy az ellenzék viszonylag sikeres akkor, amikor a hagyományosan hatalomellenes (lásd még: a tízmillió szabadságharcos népe) magyar társadalom ezer okra visszavezethető elégedetlenségét táplálja. A közhangulat rombolása mint feladat tehát kipipálva. Ám ezt az általános ellenérzést, amorf elégedetlenséget eddig nem volt képes saját maga melletti aktív támogató erővé alakítani. Így már érthető, miként lehetséges, hogy egy alapvetően elégedetlen társadalomban stabilan és tartósan a kormánypártok szövetsége legyen a legerősebb politikai szereplő.

Minden felmérés azt jelzi, hogy a kormányt egy teljes körű ellenzéki összefogás győzhetné le vagy szorongathatná meg egy most vasárnapi választáson. De ilyen összefogás nem jöhet létre, hiszen az Orbán-ellenességen túl semmilyen program, célkitűzés nem képzelhető el, amit együtt támogathat a magát patetikusan és kirekesztő módon demokratikus ellenzéknek nevező, megosztott csoport és a Jobbik. Az általuk megcélzott szavazótáborok a valóságban nem összeadhatók. Ebben a helyzetben a centrális pozícióban lévő és széles törzsszavazói bázist maga mögött tudó Fidesszel szemben bajosan állhat össze a választásokra valamilyen többség. Legalábbis mai ismereteink szerint a társadalom az ellenzékben sok mindent lát, csak ígéretes és hiteles, kormányképes kisebbséget nem.

Az úgynevezett rezsimváltásra gyúrók vágyakozva figyelik a hol Brazíliából, hol Törökországból érkező tudósításokat. Ahol a szunnyadó elégedetlenséget egyetlen szikra elemi erejű felháborodássá változtatta, tömegeket hajszolva az utcára. Ezt a szikrát csiholja egyre kétségbeesettebben a mi indulatellenzékünk is, a legkomolyabb nemzetközi támogatást felhasználva, szakértelmet igénybe véve. A kudarcot aztán néhányan a szerintük kádári nosztalgiával megvert, közönyös társadalom ostorozásával igyekeznek feldolgozni. Lelkük rajta.

A gyakran bukdácsoló, a hívei számára is nehezen követhető cselsorozatokba bonyolódó kormány elképesztő támadási felületeket kínál ellenzékének, ám van egy hatalmas előnye vele szemben: rendelkezik egy kerek, sokak számára átélhető történettel arról, mit és miért csinál. Ebbe az ország szuverenitásáról, saját lábra állásáról szóló történetbe illeszthető a friss, szimbólumerejű hír az IMF budapesti irodájának bezárásáról. A balliberális ellenzék pedig hiába veti kíváncsi tekintetét a világ távoli, forrongó vidékeire, elég lenne azt megértenie, miért tiltakoznak a közelben az európai polgárok a kormányaik által szolgai módon követett ortodox és kudarcos válságkezelés miatt, miközben a magyarokat hasonló okból a legnagyobb erőfeszítéssel sem lehet a kormány ellen tömegével az utcára hívni.

Ehhez képest érdemes jelentőséget tulajdonítani annak a tegnapi hírnek, hogy az MSZP és a Bajnai-párt kilenc hónap előkészület után megállapodott a tervezett választási együttműködésük elvi kérdéseiben.

Forrás: MNO

14 hozzászólás “Ellenzékváltó hangulat” bejegyzésre

  1. Tóth Mária szerint:

    Kormányváltó hangulat? Ez attól függ, hogy ki mondja?

  2. csaba péter szerint:

    ez így igaz . Aki elhiszi az tehet róla.

  3. Zolika szerint:

    Nem is hiszi senki, hogy kormányváltó hangulat lenne. Gyurcsány is ezért vonyít egyre hangosabban, pedig hiába, ők már nem pusztán a bejutási határ alatt, hanem a hibahatár alatt vannak a mérésekben.

  4. ... Grün szerint:

    Medián: a választók abszolút többsége kormányváltást szeretne
    .
    http://www.atv.hu/belfold/20130717-median-a-valasztok-abszolut-tobbsege-kormanyvaltast-szeretne

  5. szuszo szerint:

    🙂

    A századvég, mint hiteles forrás! stumpfi papi fizetett hirdetése…csituljatok!…:)

  6. Zolika szerint:

    Szuszo: mondj olyan közvélemény-kutatót, amely a biztos szavazók közöt nem jósol biztos Fidesz-győzelmet!

    😀 😀

  7. csaba péter szerint:

    kac kac

  8. csaba péter szerint:

    Bár mikor tudok olyan közvélemény kutatást produkáltatni amely a fidesz 100% os győzelmét prognosztizálja .
    hely de nagy pofára esések lesznek még fijjug

  9. Tóth Mária szerint:

    Pofára esés lesz, de a szociknál !

  10. ebihal szerint:

    A szocik legfeljebb várnak még négy évet, pofára esni a nép fog!

  11. Vátesz szerint:

    Ez az ország csak a szovjet fegyverek árnyékában volt baloldali, mondhatjuk kötelező volt. A komcsikból elegünk van, meg a bibsikből is, hiába ajvékoltak Balatonszárszón. Lejárt az idejük!

  12. nagyapó szerint:

    Medián: nőtt a Fidesz támogatottsága a parlamenti idény végén
    A Medián legfrissebb kutatása szerint több mint másfél év után ismét 30 százalékra emelkedett a Fidesz támogatottsága a teljes népességen belül, míg a többi párt nem tudta növelni szavazóbázisát a nyári parlamenti idény végére.
    Ez nem 100%, de mutatja a választók hozzáállását.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  13. nagyapó szerint:

    Szerencsétlen csecsemő béka! A nép, akiknek csökken a rezsije, növekszik a nyugdíja, bére, érzi az infláció csökkenését, nem esik pofára, hanem röhög a maffiabaloldalon, amikor azok ballagnak a kóterbe.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  14. ebihal szerint:

    vén marha!
    Voltál már piacon? Ott magyarázd el a nyugdíjasnak, mint idős ügyi tanácsnok, hogy
    a krumpli ára nem a duplája, hanem csak 2%!

Itt lehet hozzászólni !