Egyszer még újra fürödhetünk a Kis-Dunában

Magyar Hírlap

Kis-Duna part

Csaknem harmincötmilliárd forintot szánnak a Ráckevei- (Soroksári-) Duna-ág vízgazdálkodásának javítására. A 2013-ig tartó projekt előkészítő munkálatai már megkezdődtek. Négy fő eleme van: a kotrás és iszapelhelyezés, a szennyezőanyagok parti sávból történő kivezetése, a dél-pesti szennyvíztelep tisztított szennyvizének átvezetése a Nagy-Dunába, valamint az új tassi vízleeresztő műtárgy építése.

“A Soroksári-Dunaág felújításának egyik legfontosabb eleme az 1956-os árvízben megrongálódott tassi vízleeresztő műtárgy, azaz a zsilipkapu újjáépítése” – mondta a Magyar Hírlapnak Magyarics András, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság munkatársa. A szakembert annak kapcsán kerestük meg, hogy 2007 és 2013 között harmincötmilliárd forintot fordítanak a Kis-Duna környezetének rendbetételére. A Ráckevei-Duna-ág mentén huszonkét település és Budapest négy kerülete fekszik. A vízminőség nem a legjobb, s amíg ezt nem rendezik, esély sincs a turizmus, az üdülési és rekreációs fejlesztésekre. A leeresztő kialakítására több változatot dolgoztak ki, közülük kettő valósítható meg. A “csap” alapvető fontosságú, hiszen most csak egy kényszermegoldással, a hajózsilipen át lehet leengedni a vizet a Kis-Dunából.

“A vízminőség javítását szolgálja a kotrás és az iszapelhelyezés is. A beruházás nagyságát jól jelzi, hogy csaknem hárommillió köbméter földet kell kiszedni a fenékről – ez becslések szerint a teljes mennyiség harmada” – mondta Magyarics András.

A pucolás révén a több évtizede lerakódott, magas szervesanyag-tartalmú talaj eltűnik a folyóból. Az iszapot a folyam mentén elhelyezett kazettákba pakolják, és a teljes kiszáradásig, azaz két-három évig pihentetik, után a mezőgazdaságban használják fel. “Nem kell félni attól, hogy mindez rossz szagokkal jár, ez nem szemét, hanem egyszerű iszap” – mondta Magyarics. A kotrás révén nő a Kis-Duna vízmennyisége, s így az öntözési igény is biztonságosabban kielégíthető.

A projekt harmadik eleme a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. által üzemeltetett dél-pesti szennyvíztisztító telepről származó tisztított szennyvíz átvezetése a Nagy-Dunába, hogy az innen kikerülő mintegy ötezer tonna anyag se terhelje a Soroksári-Duna-ágat. A negyedik elem a part mentén álló csatornázatlan üdülők és települések szennyezésének megakadályozása. Egy felmérés szerint innen évente csaknem négyszázharminc tonna szemét kerül a vízbe. A 2007 őszén kezdődött előkészítés 2009-ig tart, költsége 980 millió forint lesz. Jövő áprilisában kell a pályázati dokumentációkat benyújtani, 2009 novemberében pedig megkezdődik az építkezés. A költségeket teljes egészében az EU fedezi. Az egyes fázisokra közbeszerzési eljárásban lehet pályázni. Ha minden jól alakul, 2013-ban újra fürödhetünk a Soroksári-Dunában.

Forrás: Magyar Hírlap

8 hozzászólás “Egyszer még újra fürödhetünk a Kis-Dunában” bejegyzésre

  1. Bubus szerint:

    Egyszer még fürödhetünk, ha ki tudjuk fizetni a belépési díjat.

  2. kisduna-album szerint:

    És ez még mind nem elég!
    A Gyáli patak által szállított szennyvíz tisztítatlan marad! És megy a Kis-Duna vizébe!

    Nem lenne az sem utolsó szempont, ha a Kis-Duna partján lakók/hétvégét töltők, sétálók, horgászok (ők kevésbé)
    nem hagynának szemetet mauk után, uram bocsá nem dobálnák tele a vizet minden szeméttel, akkor is, amikor a szemetes 10 méteren belül van! A Római part miért tud tisztább lenni? Arra sokkal kevesebb szemetet láttam…

  3. Jeniszej szerint:

    Igen ne engedjünk szennyvizet a Kis-Dunába!
    Mert hát a lakópark, ami talán oda épül nem lesz kelendő.
    A bűzt árasztó elavult rossz hatásfokkal üzemelő szennyvíztisztítót, meg kell szüntetni!

  4. bhu szerint:

    Nekünk csinálják, higgye el mindenki! Ha választani kell, maradjon ilyen, inkább nem fürdök benne, minthogy jachtokkal legyen tele. 100 éve lehetett itt jó, milyen lehetett pl. a Királyerdő..

  5. Jeniszej szerint:

    Re:kisduna-album:
    A horgászokrol le lehet szállni!

  6. hamu szerint:

    A víz csak nyugodtan legyen tiszta!
    A lakópartot pedig nem szabad engedni felépülni!
    A Wellnest sem kell engedni!
    Reméljük az ingatlanpiaci hitelválság ide is begyűrüzik, nem ad majd senki hitelt sem a lakásokra, sem pedig a wellnesre.
    Ha pedig mégis, akkor a még mindig megnyithatók a szennyvíztározók, hogy újra habos legyen a Kis-Duna, mint a rába!
    Ha nagyon akarjuk, büdös is lesz, ahogy most is szokott! Éljen és virágozzék, Orosz et, Tóth et, Horváth et, Podolák et, Szlávik et, és a befektetők megbonthatatlan örök barátsága!

  7. Matula szerint:

    Jeniszej: akinek nem inge…
    Egyébként meg van itt valami zárójelben. 🙂

  8. Jeniszej szerint:

    RE:Matula:
    Zárójelbe én azt irtam volna:
    A horgászok nagyon sok társadalmi munkát végeztek az RSD partjain!!

Itt lehet hozzászólni !