MTI, Index.hu, Inforadio.hu
Sínen vagyunk
A korábban tervezett 3 százaléknál kisebb jövő évi GDP-növekedés várható, ez a kiadások csökkentésére kényszeríti a kormányt, az első becslés szerint egy százalékponttal kisebb növekedés 60-80 milliárd forint bevételkiesést jelent – mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója. A közszféra béreit, a 13. havi nyugdíjat és a nyugdíjkorhatárt is érinteniük kellene a Magyarországot fenyegető pénzügyi válság elleni lépéseknek.
A költségvetéshez kapcsolt makrogazdasági pályában szereplő 3 százalékos jövő évi növekedéssel szemben a Kopint-Tárki már szeptember 22-én ennél alacsonyabb, 2,2 százalékos GDP prognózist adott 2009-re, 2,0-2,5 százalékos sáv megjelölésével – mondta Palócz Éva, de a pénzügyi válság nemcsak a gazdaságkutatókat, hanem a kormányt is újraszámolásra kényszeríti.
Ha abból indulunk ki, hogy a kormány 29 110 milliárd forintra tervezte a jövő évi GDP-t, akkor 40 százalékos adóterheléssel számolva, 11 600 milliárd forint adó és járulékbevételhez jutna, tehát egy-egy százalékos kiesés 116 milliárd forint lenne. De mivel nem minden adóbevétel függ egyenes arányban a növekedéstől (nem mindegy, hogy a növekedési ütem visszaesése a vártnál gyengébb exportnak köszönhető vagy a gondoltnál haloványabb lakossági fogyasztás számlájára írható, mivel az exportszektor gyengélkedése kevésbé érződik az adóbevételeken, mintha a lakossági fogyasztási dinamika apada – a szerk.), a valószínűbb becslés 60-80 milliárd forint közé esik – vezette le a számítást a vezérigazgató. Ebből következik, hogy a kiadásokat is hasonló mértékben szükséges csökkenteni, sőt a 60-80 milliárd forintnál kissé többel, ha a kormány tovább kívánja csökkenteni az államháztartási hiányt, s elérni az idei, pénteken 3,4 százalékra levitt deficitcél után a jövőre tervezett, GDP arányosan – szintén pénteken leszállított – 2,9 százalékos deficitet – tette hozzá.
A legsérülékenyebbek egyike vagyunk
A kutató úgy látja, hogy a mostani események ismét bebizonyították, Magyarország a régión belül a legsérülékenyebb ország, amely ki van téve a forint spekulációnak, illetve az állampapírpiac kiszáradásának, tehát a hiány további lefaragása elemi érdeke az országnak.
Túl sokat költünk az állami működésre és anyugdíjakra
Arra a kérdésre, hogy milyen kiadásokat képes azonnal csökkenteni a kormány, Palócz Éva először egy Eurostat adattal felelt, amely szerint a magyar állam működési kiadásai GDP arányosan 1,5 százalékponttal meghaladják az Európai Unió régi 15 tagállamának átlagát, ami szerinte igencsak elgondolkodtató. Másfél százalékpont durván 420-450 milliárd forintnak felel meg.
A gazdaságkutatók és általában a közgazdászok a kiadáscsökkentésre csak tippeket adhatnak a politikusoknak, de ha komolyan veszik Veres János szombati nyilatkozatát, miszerint semmi sem tabu, akkor nemcsak az állami szféra bérbefagyasztása jöhet szóba, hanem a 13. havi illetmény felfüggesztése is – magyarázta Palócz Éva. A kutató véleménye szerint a pénzügyi válság kiváló alkalom arra, hogy a kormány elszánja magát a kiadások jelentős csökkentésére, amely sok szakértői anyagban jelent már meg, például érintené a minimálbért meghaladó 13. havi nyugdíjakat is, vagy a nyugdíjkorhatár felemelését 65 évre.
Forrás: Index.hu
Londoni elemzők 1 százalékos növekedést jósolnak Magyarországnak
Folyamatosan rontják a közép- és kelet-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott növekedési előrejelzéseiket a londoni City befektetési elemzői a romló euróövezeti kilátások miatt.
A BNP Paribas bankcsoport hétvégi feltörekvő piaci helyzetértékelése szerint a ház a közép- és kelet-európai hatok – Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Románia és Bulgária – együttes átlagos jövő évi GDP-növekedési ütemére adott prognózisát egy teljes százalékponttal, 3,8 százalékról 2,8 százalékra csökkentette.
A cég elemzői szerint a legutóbbi adatsorok mutatják, hogy a gyenge külső kereslet máris lassítja a közép-kelet-európai térség exportját, ami közvetlenül hat a GDP-növekedésre.
A BNP Paribas megjegyzi, hogy a 2,8 százalékos jövő évi térségi növekedési előrejelzése az alapeseti forgatókönyv, mivel azonban növekszik az esélye a teljes körű hitelválság kialakulásának, a prognózisra lefelé mutató kockázatok hatnak.
E kedvezőtlen forgatókönyv megvalósulása esetére a ház jövőre alig 1 százalékos növekedést valószínűsít a térség egészére.
A BNP Paribas erről minap kiadott külön forgatókönyv-összeállítása szerint “meglehetősen magas”, 25 százalék az esélye annak, hogy a hat közép- és kelet-európai EU-gazdaságban a fejlett ipari térségéhez hasonló hitelválság bontakozik ki. Az átlagon belül a hitelválság kockázata 10 és 40 százalék között van az egyes országokban, állt a prognózisban.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege által hétvégenként kiadott globális makroelemzések legfrissebb összesítése szerint a ház által végrehajtott, 2009-re vonatkozó növekedési előrejelzési felülvizsgálatok azt mutatják, hogy Közép-Európa “a recesszió szélére került”.
A cég a Magyarországra eddig érvényben tartott, 2,0 százalékos idei GDP-növekedési prognózisát 1,8 százalékra, a 2009-re szóló, eredetileg szintén 2,0 százalékos előrejelzést 1,0 százalékra rontotta.
A cseh gazdaság teljesítménye a JP Morgan londoni elemzői szerint az idén az eddig várt 4,5 százalék helyett 4,3 százalékkal emelkedik, a jövő évre szóló prognózis 2,5 százalékról 1,5 százalékra romlik.
Lengyelország esetében 5,2 százalékról 5,0 százalékra, illetve 4,0 százalékról 3,5 százalékra módosul a cég 2008-2009-es növekedési előrejelzése.
Szlovákiának a ház az idén változatlanul 6,5 százalékos növekedést jósol, jövőre azonban az új előrejelzés szerint az eddig várt meredek lassulásnál is drasztikusabb megtorpanás várható: a JP Morgan 2,0 százalék helyett már csak 1,5 százalékos szlovák GDP-növekedéssel számol 2009-ben.
A ház a Romániára érvényben tartott idei, 8,5 százalékos növekedési jóslatát érvényben tartotta, a jövő évit azonban 3,5 százalékról 2,5 százalékra rontotta.
Magyarországról az elemzés megjegyzi, hogy 265 forint feletti euróárfolyam már negatív hatással lenne a gazdaságra, tekintve az export nagy importtartalmát, az árfolyam erős inflációs átszűrődési rátáját és a háztartások magas deviza-eladósodottságát.
Forrás: Inforadio.hu
Eddig Gyurcsány azt mondta, hogy a csúnya, gonosz Fidesz akarja elvenni a 13. havi nyugdíjat. Most akkor ez hogy van, a Fidesz irányítja a világot, vagy Gyurcsány ilyen sötét agyilag?
Talán avval kellene kezdeniük, hogy azonnal megszüntetik a pártok támogatását, lecsökkentik az országgyülési képviselők létszámát-beleértve a kiszolgáló sleppet gépkocsi vezető, tikárnő, személyi titkár stb. A szolgálati autókat azonal eladni! Járjon mindenki saját pénzén . A juttatásokAT ELSZÁMOLÁSRA ADNI ÉS MINIMALIZÁLNI.
a KÉPVISELŐK FIZETÉSÉT AZONNAL BEFAGYASZTANI. TÖBBMILLIÓS VÉGKIELÉGITÉSEKET MEGSZÜNTETNI.A MILLIOMOSOKAT,MILLIÁRDOSOKAT, NAGY ÉRTÉKÜ INGATLANIKAT AZONNAL MEGADOZTATNÁM,JELENTŐS VAGYON ADÓT VETNÉK KI ÉS AZONAL BEHAJTANÁM KISKAPUT NEM HAGYNÁK A KIBUJÁSRA.
vALAHOGY ÍGY KELLENE KEZDENI AKKOR TALÁN LENNE HITELÜK , HOGY TÉNYLEG AKARNAK VALAMIT TENNI.
Én valahogy így gondolnám ill. kezdeném akkor utána lehetne másról is szó. NEM A KIS EMBEREKKEL KELL ELVITETNI A BALHÉT ÉS ELJÁTSZANI A NAGY MEGMENTŐ SZEREPÉT !!
Bubus: azért azt is vedd figyelembe, hogy ez csak egy vélemény, ráadásul a Kopint-Tárki vezetôjének véleménye, gyakorlatilag nem több okoskodásnál…
Jól látható az MSZP előrelátása. A Fidesz, egyetértve a 13. havi nyugdíjjal, követelte annak beépítését, így az nem lenne megvonható. Jelenleg a 3 millió nyugdíjast jól kézben lehet tartani, akárcsak a segélyezetteket.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Ez a gyáva kormány megint a társadalom legkiszolgáltatottabb rétegével, a nyugdíjassal szeretné megfizetetni, amit a kormányon lévő politikusok elloptak, elmutyiztak.
Ez gyalázat!
Miért nem mernek a csalással, lopással lett milliomosok gazdagságához hozzányúlni?
Először lezüllesztették az ipart, a világhírű mezőgazdaságot majd ellopták, kisajátították.
AZ MESE,
hogy becsületes munkával néhány év alatt milliárdos vagyonra
tegyen szert valaki!
Abban a társadalomban, ahol ez lehetséges ennyi idő alatt,
ott valami bűzlik a rendszerben.
Nem igazán jól működik az igazság szolgáltatás, társadalmi kontrol, na persze a kormány!
Sürgősen vezessék be az ingatlanadót: fizessen, akinek van miből!
Fletó most másokkal akarja az újabb (sokadik) kiigazítás
(kopasztás) következményeit elvitetni. Az biztos. hogy a szavazóbázisának nagy többségét kitevő nyugdíjasokkal majd elhitetik, hogy a kerekasztalon ezt a többi párt javasolta.
Jól gondolja meg, aki leül vele egy asztalhoz!
Nyugdíjasok és előtte állok!
Itt az idő!
Sokan vagyunk, közöttünk sok a szegény panel proli.
Alakítsunk meg nyugdíjasok pártját
Sok pénzt markolhatunk fel!
„Zsíros” megélhetést biztosíthatunk magunknak, ha bejutunk a parlamentbe.
A bejutás három-négymilliós szavazattal garantált – mert hát ennyién vagyunk.
Megadóztathatjuk az extraprofitot zsebrevágó energiatermelőket köztük a távfűtőket, a szegények vámszedőit, a bankokat.
Az erőműveknek tett szívességért, hogy növeljük a turbinák telesitményét a hűtővíz lehűtésével, fűtés díjmérséklést eszközölünk.
Miért fűti a paksi erőmű a Dunát?
Miért is kell Heller-Forgó rendszerű hűtőtorony? Mert a turbina utolsó fokozatán a kijutó gőzt hűteni kell, hogy a létrehozott vákuum a teljesítményt növelje.
Megfelelő aumatikákkal az energia elosztás az üresjáratok, minimálisra csökkenthetők.
Elkerülhető a természet és a Duna hősszennyezése is.
Lehet, hogy tévedek? lehet, hogy elment az eszem? – minden
A 14. havi nyugdíjatokkal mi van?
De hát ezt akarták (többek között), csak sutyiban. Most a nagy világbaj segít nekik. Van mire hivatkozni.
De maguknak jövőre is megszavazzák az emelést! ÉLJEN A DEMOKRÁCIA!
Nem, hogy emelést nem érdemelnek, felére csökkenteném járandósá-
gukat. Költségtérités pedig egy umbulda megfogalmazás, hogy minnél
többet vághassanak zsebre. Az aljasság csimborasszója, hogy a nyug-
díjakkal szórakozzanak. Ha úgy gondolják,hogy a nyugdíjak magasak,
szeretném, ha példát mutatnának, és ők is 70-80 ezer forintból ezeket
a megélhetési költségeket fizessék. Ha szerintük ez elég, akkor nekik
is legyen elég.
Kovács Ernő! Azt kérdezted, a 14. havi nyugdíjjal mi van? 2006-ban még illúziónak tűnt. Tervszerűen átgondolt gazdaságpolitika esetén (mint amit a volt szoc. országok felépítettek) mára középtávú cél lehetne. Ami nálunk gazdaságépítés címén zajlik, az csak a megmaradt hívek számára értékelhető. A 14. havi nyugdíj helyett a létfenntartás kérdései kerültek előtérbe. Egyenlőre.
baniko21:
Azért a tényszerűséghez hozzátartozik: a kormány át akarta alakítani a költségtérítési rendszert, jelentősen megcsappant volna a kiadás. Benyújtotta a parlament elé, de természetesen ezt a parlament nem szavazta meg. Senki. Mind egyforma, nincs kivétel…
Lexon!
Te tudod, hogy hogyan akarták átalakítani a költségtéritési rendszert?
Ahhoz, hogy jelentősen megcsappanjon, nem csak a kispénzüeken
kellene még egyet facsarni, hanem jó példával nekik kellene előljárni.
Valahogy olyan érzésem van, porhintés az egész, előre le van játszva,
nyugodtan nyújtsátok be, mi úgysem szavazzuk meg, de legalább a
nép azt hiszi, tenni akarunk valamit. Másképp el nem tudom képzelni,
mi a csodáért nincs semmi olyan megszavazva, ami esetleg nekünk is
jobb lenne egy kicsit. Most a bajban hallod Te azt: hogy elvonjuk ma-
tunktól a költségtéritést, (mert ez úgy ahogy van disznóság!) fagyasszuk
be a mi fizetésünket, hiszen az átlagnál 25-30x több. Hallod Te azt, hogy
túl sok a képviselő, a fele is elég lenne? Én nem! Ez a kézenfekvő meg-
oldás egyetlen parlamenti pártnak sem jut eszébe! Itt egyetértés van!
Igaz a cikk címe, “Sinen vagyunk”, csak az a baj, hogy jön szembe a vonat !