Meghívó: megemlékezés Mansfeld Péter születésének 72. évfordulója alkalmából

Csepel.hu

Az 1956-os forradalmat követő megtorlások legfiatalabb áldozata

Tisztelt Csepeli Polgárok!

Budapest XXI. kerület Csepel Önkormányzata tisztelettel meghívja Önöket Mansfeld Péter születésének 72. évfordulója alkalmából tartandó megemlékezésére.

Időpont: 2013. március 10. 9 óra

Helyszín: Weiss Manfréd Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium (1211 Budapest, Posztógyár utca 10.)

Forrás: Csepel.hu

7 hozzászólás “Meghívó: megemlékezés Mansfeld Péter születésének 72. évfordulója alkalmából” bejegyzésre

  1. "?!" szerint:

    Figyeljetek narancsosok, és okosodjatok!

    ——————————
    Mansfeld Péter budai lakos, 1 tanévig Csepelen ipari tanuló:

    Az általános iskola elvégzése után 1 tanéven keresztül Csepelen volt esztergályos ipari tanuló. (Ennyi köze volt Csepelhez.) Az 1956 őszén kezdődő tanévet már a MÁVAG-nál folytatta.

    A forradalom idején a Széna téri ellenálló csoporthoz csatlakozott. Fegyveres harcban nem vett részt. Ő volt a csoport egyik gépkocsis összekötője, bár jogosítványa nem volt.
    November 4-én estig maradt az ellenállókkal.

    1957-ben a MOM gyárba helyezték, de a perirat szerint az illegalitás világában élt, kisebb bűncselekmények sorozatát hajtva végre.
    A MOM-ból és előző munkahelyéről szerszámokat, egyéb tárgyakat tulajdonított el.

    Egy autó ellopását követően október 4-én elfogták, de megszökött a rendőrségről.

    Újabb lopások, majd három és fél hónapos vizsgálati fogság következett.

    1958. január 29-én egy év börtönre ítélték, de a büntetést három év próbaidőre felfüggesztették.

    Február 15-én a elhatározták, hogy lopott autókkal végrehajtott, fegyveres rablótámadásokkal fognak pénzt szerezni. Később hozzájuk csatlakozott további három fiú is.

    Az öt fiú alkotta csoport legnagyobb „akciója” egy rendőr lefegyverzése és elrablása volt.

    Azt követően fogták el ismét, amikor sikertelenül próbáltak meg ellopni egy gépkocsit.

    A Mansfeld Péter elleni vád: sorozatos lopás, gyilkosságra való szövetkezés, autólopás, hatósági közeg elleni erőszak, személyes szabadság megsértése, fogoly szökés, veszélyeztetés, robbanóanyag rejtegetése, fegyver- és lőszerrejtegetés, a népi demokratikus államrend elleni szervezkedés volt..

    Első fokon életfogytiglanra, másodfokon kötél általi halálra ítélték és kivégezték.

    ———————————

    Kőrösi Sándor főhadnagy, a csepeli fegyveres ellenállás vezetője:

    A gimnáziumi tanulmányait megszakítva önkéntesen bevonult katonának.
    Egy évi csapatszolgálat után felvették a Légvédelmi Tüzértiszti Iskolára, melyet 1950-ben végzett el. Ezt követően alhadnagyként szolgált és előbb szakaszparancsnok, majd hadműveleti tiszt lett.
    1952-ben belépett a Magyar Dolgozók Pártjába. 1956-ban főhadnaggyá léptették elő.

    A forradalom kitörése után október 30-án a Csepeli Királyerdőben harcoló üteghez vonult be.

    A november 4-én támadó szovjet csapatok – egy kivételével – az összes üteget elfoglalták, de Kőrösi megszervezte a megmaradt lövegekkel az ellenállást, és stratégiai helyeket elfoglalva lőtték az oroszokat.

    A nap folyamán az oroszok egy páncélautót és egy harckocsit, valamint sok katonát vesztettek, ezért vadászrepülőgépeket is bevetettek Kőrösik ellen, de nem tudták megtörni az ellenállásukat.

    November 5-én sikerült Kőrösiéknek zsákmányolniuk egy sorozatvetőt, mellyel lőni tudták a tököli szovjet katonai repülőteret is. Ennek köszönhetően két Il–28-as gépet a földön kilőttek.

    November 9-én általános szovjet roham indult, amely során mindkét oldalon nagyok voltak a veszteségek (pl. a szovjetek újabb négy harckocsit vesztettek), de kőrösiék kitartottak.

    November 11.-én a hatalmas túlerő miatt azonban, a Kőrösi József által vezetett csepeli forradalmárok be kellett fejezni az ellenállást.

    Kőrösi és társai ki akartak szökni az országból, de Kőszegen elfogták őket és december 4-éig fogságban tartották.

    Szabadulása után nem sokkal, 1957. április 6-án ismét letartóztatták, majd Andi József főhadnaggyal és még két csepeli ellenállóval együtt szervezkedés vezetése és gyilkosság vádjával halálra ítélték és 1958. március 6-án golyó által kivégezték.

    2013. február 25.-én a legtovább kitartó csepeli ellenállók vezetőjéről, a mártírhalált halt Kőrösi Sándor főhadnagyról nevezte el Csepel Képviselő-testülete az eddig Bordás utcának nevezett egyik csepeli utcát!

    ——————————————–

    Hogy van az narancsosok, hogy a Kőrösi Sándorra emlékező mai ünnepségről egyetlen szóval sem tudósítottatok, de a Mansfeld Péterre emlékező ünnepségre már napokkal korábban toborozzátok a népet?!

    Ennyire nem tudtok különbséget tenni a két ember között, vagy ilyen torz a Ti értékítéletetek?!

  2. “?!”!
    Lehet, hogy az itt felsorolt érdemek miatt jogosulatlanul maradt ki az MSZP kampányfilmjéből?!

  3. "?!" szerint:

    Kőrösi Sándorról főhadnaggyal kapcsolatban a fentebb leírtak kiegészítéseként fontosnak tartom megjegyezni, hogy Kőrösi Sándor főhadnagy az 1956-ban bekövetkezett jeges árvíz idején tanúsított kiemelkedő helytállásáért Árvízvédelmi Emlékéremmel is kitüntették!
    Ez is azt bizonyítja, hogy egy önfeláldozó fiatal magyar katonatiszt volt.

    ————————–

    Más:

    Maximálisan egyetértek azzal, hogy Körösi Sándor főhadnagyról Csepelen végre utcát neveztek el, de fontosnak tartok néhány mondatot írni arról a Bordás Andrásról is, akit a gyűlölettől elvakult Németh Szilárd polgármester (a lakosság véleménynyilvánítási lehetőségét kizárva) méltatlanul fosztott meg attól a tisztelettől, hogy egy csepeli utca (a Bordás utca) továbbra is a vezetéknevét viselje!

    Bordás Andrásról a következőket illik tudni:

    1921-ben született Budapesten.

    Kiváló képességű és szorgalmú munkásként a Csepel Művek sztahanovista és Kossuth-díjas esztergályosa volt.

    Kitüntették a Munka Érdemrend bronz fokozatával, a Munka Vörös Zászló Érdemrendjével, és 1954-ben megkapta a Kossuth-díj bronz fokozatát is.

    A Kossuth-díj indoklása szerint: „a teljesítménye állandóan sztahanovista szinten van, és emellett munkáját selejtmentesen végzi.”

    Bordás András az 1956-os események során tisztázatlan körülmények között hunyt el.

    Egyes teóriák szerint a munkahelyére bejutó „felkelők” 1956. október 26-án a munkahelyén azért verték agyon, mert összekeverték a váltótársával, Muszka Imrével!!!

    Periratok alapján az is feltételezhető, hogy Bordás Andrást a felkelők azért lincselték meg október 26-án, mert összetévesztették egy ávóssal!

    Akármelyik verzió felel meg a valóságnak, szerintem egy visszataszító arcátlan döntés volt Németh Szilárd részéről, hogy az egyes elvakultan itt kommunistázó fórumozókhoz hasonló idióta „felkelők” áldozatául esett kiváló csepeli munkásembert megfosztotta attól a tisztelettől, hogy az 1970-es évek végén eredetileg róla elnevezett Bordás András utca, egy későbbi átnevezés során Bordás utcára változtatva, továbbra is vezetéknevét viselje.

    Németh Szilárd ezzel a döntésével kiérdemelte, hogy az utókor őt is hasonló elbánásban részesítse!

  4. John Doe szerint:

    ?! : Amikor a Bordás utca átnevezése itt felvetődött, akkor annyira nem volt képben a poszt írója, de lehet, hogy a Polgármesteri gárda sem, hogy Bordás Ferenccel keverték az utcanevet össze. Ez a ciki.

  5. admin szerint:

    A keresztnevet írta el az újságíró. Volt már durvább is a világtörténelemben. A gázár számításnak viszont tessék utánanézni.

  6. John Doe szerint:

    Admin : A Ferencnek akadt a füle mögött vaj, ezt én nem vitatom, amíg Andrásnak meg nem lehet sok mindent a számlájára írni. Jobban hangzott így, elhiszem, ha már számla, akkor kérdezem, hogy hatósági áras a földgáz, mert az is volt, a fűtőérték tényező most azonnal javuló irányt mutat. Korrekt akkor lenne, ha már m3 alapon veszi az állam, akkor m3 alapon kellene értékesíteni és nem játszadozni az ellenőrizhetetlen MJ értékkel, korrekciós tényezővel, ami érdekesség, hogy 1,0 felett van állandóan?!

  7. admin szerint:

    Nézz utána, nem olyan nehéz. Utána lehet tiltakozni, és a rezsicsökkentéssel kapcsolatos panaszokat a polgármester e-mail címén is gyűjtik. A cím: polgarmester@csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !