Jó lett a magyaroknak az EU-s alku

Európa megszorít

Index, Origo, Hír TV

Magyarország az egy főre jutó támogatások alapján a második legnagyobb kedvezményezettje lesz az EU következő költségvetésének. Az eredeti javaslathoz képest többet kapunk. Orbán Viktor szinte mindent elért a csúcs előtt megfogalmazott magyar célok közül.

26 óra tárgyalás után megegyeztek az EU tagállamainak vezetői a 2014-2020 közti költségvetésről. Hatalmas vita volt, novemberben már tartottak erről egy sikertelen csúcsot, és most is virrasztás és hosszú tárgyalások sorozata kellett az alkuhoz.

A megállapodás legfontosabb száma: 959 milliárd euró. Hét év alatt a jelenleg 27, hamarosan pedig 28 (Horvátország mindjárt csatlakozik) tagállamban ennyit költhet el az EU. Illetve ennyire vállalhat kötelezettséget, a tagállami tényleges kifizetés összesen 908 milliárd euró lehet. A pénz legnagyobb része agrártámogatásokra és kohéziós felzárkóztatásra megy. Magyarország mindkettőben nagyon érdekelt.

Először fordul elő az EU történetében, hogy az új költségvetés szerényebb, mint az előző volt. Így szinte mindenre kevesebb jut, bár néhány dologra több (például az Erasmus ösztöndíjakra) és vannak új elemek is (például a tagállamokon átnyúló energetikai, közlekedési és netes hálózatok fejlesztése).

Jól jártunk

A költségvetési vita úgy alakult, hogy az Európai Bizottság még 2011 nyarán kijött egy tervezettel, amit a tagállamok egymás között megtárgyaltak, majd tavaly ősszel Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke vette át az egyeztetések vezetését. Sokáig nem sok jót ígért a dolgok állása Magyarország számára. Az eredeti bizottsági tervezet szerint mintegy 30 százalékkal kevesebb pénz jutott volna Magyarországnak a kohéziós alapokból. Ehhez képest 12 százalék körüli veszteség lett csak a vége, és több, Magyarországnak kedvezőtlen változtatás is elmaradt.

A nettó számokat nézve pedig egyértelmű, hogy jól jártunk. Az egy főre jutó támogatások alapján Magyarország lesz a második legnagyobb kedvezményezettje az EU támogatási rendszerének. Hét év alatt a magyarok fejenként 712 ezer forintnyi támogatáshoz jutnak – amennyiben persze sikerül maradéktalanul lehívni a keretet. Orbán azt hangsúlyozta, hogy ez a most lezáruló ciklusban 660 ezer forint volt. A magyaroknál jobban ebből a szempontból csak a litvánok jártak. Nettó összegben pedig a harmadik legnagyobb összeg jöhet Magyarországra az évtized második felében.

A kormányfő szerint a Magyarországnak 2014 és 2020 között járó 7080 milliárd forintos pozitívum a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 3,6 százalékának felel meg. E mutató tekintetében csak Bulgária előzi meg Magyarországot. A mostani ciklusban Magyarország a hetedik volt ebben a sorrendben. A nettó pozíció teljes összegét összevetve Magyarország 2014 és 2020 között a harmadik helyen lesz a jelenlegi ötödikkel szemben.

Hogy Orbán Viktor érzékeltesse a 2014 és 2020 közötti időszakban Magyarországra érkező, 7080 milliárd forintnak megfelelő uniós forrás mennyiségét, azt mondta brüsszeli sajtótájékoztatóján, hogy ez hat vasúti vagonnak megfelelő 20000 forintos bankót, euróban pedig egy teljes kocsinak megfelelő 500 euróst jelentene.

A 2007-2013-as ciklusban Magyarország a GDP-jének 3,5 százalékáig volt jogosult kohéziós támogatások lehívására. Ezt a bizottság egységesen minden tagállamnak 2,5 százalékra húzta volna le, és tavaly nyáron a tagállami egyeztetésen már 2,35 százalékig nyomták le. Ehhez képest az elmúlt években recesszióba került tagállamok mégis kaptak egy kedvezményes, 2,59 százalékos plafont. Ez már önmagában emelte valamelyest a Magyarországnak járó keretet.

Azt is sikerült elérni, hogy a legszegényebb régiók további pénzt kapjanak. Magyarországnak hat régiója (a hétből) a legszegényebbek közé tartozik. Ezek a magyarországi régiók 1,56 milliárd eurós bónuszt kaptak.

Magyar szempontból kulcsfontosságú volt, hogy a kötelező önrészt ne emeljék fel. Sokáig élt a javaslat, hogy az EU legfeljebb 75 százalékban finanszírozza a beruházásokat. A végső megegyezésben maradt a Magyarország által is támogatott 85 százalékos lehetőség is.

Szintén fontos magyar érdek volt, hogy a beruházásoknál az ÁFA-t továbbra is el lehessen számolni. Itt olyan kompromisszum született, ami alapján a támogatást felvevő jogállásától függ, hogy az ÁFA-t is lehet-e finanszírozni az EU-s pénzből. A közhatalmi szerveket zárták csak ki az ÁFA elszámolhatóságából.

Így szinte az összes magyar cél teljesült.

Egymásnak estek

A vita a nettó befizetők és a kedvezményezettek között zajlott. Leginkább Nagy-Britannia, Dánia, Hollandia és Svédország akartak vágni a költségvetésen, de Ausztria és Németország is az óvatosan költekezni vágyók között volt. A saját számításaik szerint jövőre nettó befizetővé váló csehek is az általános spórolás mellett voltak, viszont foggal-körömmel ragaszkodtak ahhoz, hogy a nekik jutó támogatási szelet érdemben növekedjen. Péntek délelőtt volt egy olyan pont, amikor úgy tűnt, hogy a cseh ellenálláson bukhat el az alku.

Franciaország és Lengyelország keményen küzdött, hogy ne vágjanak túl sokat az agrártámogatásokon, az északiak pedig az innovációra, kutatásra és fejlesztésre szánt pénzt igyekeztek feljebb tornászni.

Van még kockázat

Az EU történetében először van vétójoga az Európai Parlamentnek a költségvetés elfogadásában. Az EP négy legnagyobb frakciója egyáltalán nem örül a mostani alkunak. Szerintük lehetetlen erősebb Európát teremteni kevesebb pénzből (a mostani ciklushoz képest 34 milliárd euróval szerényebb a keret).

“Ez a megállapodás nem erősíti, hanem gyengíti Európa gazdasági versenyképességét. Nem szolgálja európai állampolgárainak elsődleges érdekeit” – adott ki vészjósló közleményt a négy legnagyobb frakció vezetője.

Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy az EP vállalja majd annak a kockázatát, hogy a nagyon nehezen meghozott alkut elvetik. A parlament nem tud módosítani a költségvetés mostani tervezetén, arra csak igent vagy nemet mondhat.

Forrás: Index

Európa megszorít

Történetének első olyan költségvetését fogadta el az Európai Unió, amely a korábbinál kisebb. A 2014-től 2020-ig szóló büdzsé végül 960 milliárd eurós lett, de az Európai Parlamentnek még jóvá kell hagynia. A frakcióvezetők máris puhítanának rajta.

“Megvan! Az Európai Tanács elfogadta az évtized végéig szóló költségvetést. Megérte várni” – írta Twitter-üzenetében Herman Van Rompuy, az Európai Unió elnöke. A tagállamok kormány- és államfői hosszú, csütörtök délutántól tartó, több hosszabb-rövidebb szünettel megszakított ülésén végül elfogadták az unió 2014-20-as költségvetését. Végül több mint 25 órán át tárgyaltak a vezetők, és egy 960 milliárdos keretköltségvetésben állapodtak meg.

Minden uniós költségvetés összeállítása borzasztóan kemény küzdelem, mivel az összes tagállam érdekét össze kell hangolni. Éppen ezért találták ki, hogy ezt a procedúrát csak hétévente kelljen megismételni. A csütörtök-pénteki ülés azért volt a szokásosnál is keményebb, mert most először fordult elő, hogy az előző büdzsénél kevesebb pénzt szántak, vagyis lényegében megszorítottak az unió vezetői.

A parlament máris elkaszálná

A költségvetés az izzasztó tárgyalások sikere ellenére sem tekinthető véglegesnek. Az uniós döntéshozatali szabályok szerint ugyanis az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia a költségvetést.

Ez azonban máris erősen kérdéses. Alig hogy Van Rompuy kiírta a megállapodás tényét a Twitterre, a négy legnagyobb európai parlamenti frakció vezetője máris közös nyilatkozatot adott ki. A néppártiak, a szocialisták, a liberálisok és a zöldek egyaránt úgy gondolják, hogy a pénteken elfogadott költségvetés ebben a formában nem elfogadható. Tekintve, hogy a négy frakció a mandátumok 80 százalékát tudja magáénak, szinte biztos, hogy át akarják majd írni a költségvetést.

A frakcióvezetők azon keseregtek, hogy Van Rompuy nem kérte ki a véleményüket az Európai Tanács egyeztetései előtt. “A valódi egyeztetések csak most kezdődnek” – írták. Többek között azt szeretnék elérni, hogy 2-3 év után újra lehessen nyitni a már rögzített költségvetési számokat. Azzal érveltek, hogy “nem tudunk elfogadni egy megszorító költségvetést hét évre”.

Martin Schulz, az Európai Parlament német elnöke pedig a költségvetés korábbi formáját (amely alapjaiban megegyezik az elfogadottal) “hihetetlen megtévesztésnek” nevezte, amelyről azt mondta a ZDF német közszolgálati tévé műsorában, hogy az európai képviselők így aligha fogadják el. Azért nevezte átverésnek, mert hiába 960 milliárd euró lenne az az összeg, amelyre kötelezettséget vállalnak, valójában csak 908 milliárdot terveztek kifizetni.

A kormányok közti egyeztetésen arra hivatkoztak a kisebb büdzsét szorgalmazó tagállamok, hogy válság idején, amikor a tagállamok költségvetése is összemegy, akkor az uniós büdzsét is meg kell faragni. A frakcióvezetők viszont abban reménykednek, hogy pár év múlva már javulni fog a helyzet, ezért ők csak a hétéves cikluson belül tologatnák az összegeket.

Megszorítás

Valóban megszorítónak lehet nevezni a költségvetési tervet, mert soha olyan még nem fordult elő, hogy az európai tagállamok csökkentsék a közös költségvetésüket, a pénteken elfogadott keret viszont kevesebb, mint a 2007-2013-as hétéves büdzsé. A teljes kötelezettségvállalás 960 milliárd euró lett a hét évvel ezelőtti 994 milliárdhoz képest, a kifizetések összértékét pedig 908 milliárdban határozták meg, szemben a 943 milliárdos előzővel.
Az EU ugyanis két fő számot is meghatároz. Egy olyat, amely a kötelezettségvállalások összegét jelenti, lényegében egy plafont, amely fölé nem mehet az évekre lebontott költekezés. A másik pedig a tényleges költések tervezése az adott évre. A különbséget az jelenti, hogy az adott időpont kötelezettségvállalása csak később válik tényleges költéssé.

Az új költségvetés sajátossága, hogy több ország is lemásolta a briteket. Nagy-Britannia, amióta tagja az európai integrációnak, kap visszatérítést. Az EU költségvetésének nagy darabját jelentik az agrártámogatások, viszont a britek gazdasága kismértékben épül mezőgazdaságra. A mostani egyeztetéseken Hollandia érte el, hogy ő is kapjon visszatérítést, az első, nem hivatalos hírek szerint 45 millió euró értékben (a hét év alatt).

A britek kardoskodtak keményen azért, hogy csökkenjen az uniós büdzsé, de a svédek, a hollandok, a németek és az osztrákok, vagyis azok az országok, amelyek többet fizetnek be, mint amennyit kapnak, szintén kemény csökkentés mellett álltak.

A kanapék éjszakája

A csütörtök délután kezdődött tárgyalások első napján nem született eredmény. Csupán péntek hajnalra készült el az eredeti tervezet módosítása, amelyet aztán még kora délelőtt elvetettek.

A pénteki tárgyalási nap déli órái a szusszanásról szóltak, a politikusok próbáltak muníciót gyűjteni, vélhetően újra átnézték tanácsadóikkal a költségvetési tervezeteket. A politikusok már igen fáradtak lehettek, Orbán Viktor magyar miniszterelnök 20 órás folyamatos tárgyalásról beszélt. A pletykák szerint David Cameron és Angela Merkel is országuk delegációs szobájának kanapéján hunytak egy keveset a reggeli tárgyalási kör előtt.

Forrás: Origo

66 hozzászólás “Jó lett a magyaroknak az EU-s alku” bejegyzésre

  1. felix szerint:

    A francba, ha a szocik nem építettek volna annyi utat akkor most Litvániánál is többet kaphattunk volna.
    Jól el kúrtuk.

  2. Az Unió értékelte a magyar emberek teljesítményét és gazdaságunk sikertörténetét ezért 1400 mrd. forinttal csökkentette a támogatásunkat!
    De az egy főre jutó érték a zEuro és forint közötti változás miatt növekedni látszik?!
    Esetleg kevesebben lettünk?! 😛

  3. Tóth Mária szerint:

    A Völgy-hídról nem is beszélve, ugye felix?

  4. felix szerint:

    Bizony.
    Éppen olyan látványosság lesz majd mint az Eiffel torony.

  5. felix szerint:

    Kemény tárgyalásokkal sikerült bebizonyítani, hogy az unió második leglepukkantabb országa vagyunk.
    Hajrá.

  6. bonifác szerint:

    Savanyú a szőlő! A szocik csak bólogatni tudtak (persze lopni is)- Szerencse, hogy nem
    ők voltak Brüsszelben, mert üres kézzel jöttek volna haza. Megkaptuk volna a hitelt,
    csökkentették volna a fizetéseket, (bankadó) eladták volna a földet és a vizet .Aki
    nem hiszi, tanulmányozza Bajnai, és Gyurcsány urak mélyenszántó nyilatkozatait.
    Minél rosszabb, annál jobb!Ugye elvtársak?

  7. felix szerint:

    Bonifác!
    Az a te bajod, hogy nem tudsz semmit.
    Az előző uniós költségvetéskor Gyurcsánynak is sikerült jelentősen növelnie a magyar részesedést.

  8. felix szerint:

    De lehet, hogy Medgyessy is így járt.

  9. J szerint:

    Tóth Mária: és az alagutak a nemlétező dombokban?:)) És a be nem bejezett M6 a határig, ami miatt gyakorlatilag kihasználatlan?:)))

  10. felix szerint:

    J !
    Talán be kéne fejezni nem?

  11. Axor szerint:

    Félix
    „Kemény tárgyalásokkal sikerült bebizonyítani, hogy az unió második leglepukkantabb országa vagyunk.”
    Hála a szoclib 8 éves ámokfutásának.

  12. ebihal szerint:

    Axor!
    A 8 éves ámokfutás alatt legalább épült is valami. 2010-óta?

  13. Gordon szerint:

    2010 óta csatorna épült Csepelen.
    Meg két kerékpárút és egy Teller Ede út.

    A 8 éves ámokfutás alatt viszont teljesen eladósodott az ország.
    Épültek hegyet soha nem látott alagutak, meg egy völgyhíd, amin kb. 40 ezer millió forintot buktunk, mert teljesen felesleges volt (+ volt akkoriban kormányzati jósda is, mely nem épült, hanem épületes baromság volt – szoci módra).

    Igazad van, valóban ámokfutás volt az a 8 év.
    Ebben most egyetértek veled.

  14. felix szerint:

    Axor!
    Valóban, mert különben elsők lennénk attól amennyit a fidesz valaha is épített.

  15. Axor szerint:

    Félix
    2002 előtt 1 km autópálya 1,2 -1,5 milliárdba került. Medgyessy – Gyurcsányi 3-4 milliárdért építette az utat. Mikor meg kérdezték a komcsikat miért ilyen drága? Válasz, mert ennyibe került.
    Az M6-os pályát a szerencse tartja egybe.

  16. felix szerint:

    Axor!
    Mellé beszélsz.

  17. "?!" szerint:

    “Axor”!

    Tudod-e, hogy a 2,5 km hosszú csepeli gerincút esetében 1 km út (nem autópálya, csak út!) mennyibe került?

  18. Axor szerint:

    7 milliárd 915 millió forintba. Kérdezném Tóth Mihályt és a bolsevik csapatát, hol a lóvé?
    37 millió Szenteczkynél , 35 millió Orosz et-nél, a többi meg elcsorgott.

  19. Axor szerint:

    Ebihal
    Az országot szétlopták a szocialisták a liberálisokkal karöltve, de úgy hogy 2008-ban a csőd szélén álltunk. Hitelből épült minden. Mikor a válság kirobbant egy gyenge kirabolt Magyarországot talált.
    Bajnai „libás” mindent aláírt az IMF-nek csak pénz kapjon, különben csőd.
    Erre minden kommunista, liberális tetű büszke lehet.

  20. felix szerint:

    Most a hitelből /kötvény kibocsájtás/ semmi sem épül.

  21. Axor szerint:

    félix
    Ez a négy év a csőd elkerülésére kell, amit a kommunista bolsevik liberális barmok és csahosaik okoztak.

  22. felix szerint:

    Axor!
    Nyugodjál már bele, hogy nem kellett már elkerülni a csődöt.
    Még az IMF hitel kétharmadához sem kellett Bajnainak hozzányúlnia.

  23. "?!" szerint:

    Kedves “Axor”!

    Hogy van az, hogy az nem csípi a szemedet, hogy a szerintetek a Fidesznek köszönhető gerincút (nem autópálya, hanem csak autóút!!!) sík terepen kilométerenként 3,2 milliárd Ft-ba került, de azért úgy sivalkodsz, mint a vett malac, hogy az mszp-s kormányok alatt az M6-os autópálya (nem autóút, hanem autópálya!!!) a dunántúli dombvidéken 3-4 milliárd Ft-ba került kilométerenként?

    Azt is próbáld megértetni a hozzám hasonló személyekkel, hogy ha Tóth Mihályon és csapatán keményen számon kéred az alapbéren felül 8 év alatt (állítólag) kifizetett 100 milliárd Ft-ot, akkor miért nem zavar téged, hogy a fideszes önkormányzat időszakában 2 év alatt az alábbi alapbéren felüli juttatást kapták a jelenlegi vezetők?!

    A fideszesek által eltűntnek hazudott északi-pénz terhére 43 millió Ft-ért új gépkocsikat vásároltak a polgármesternek, az alpolgármestereknek és a jegyzőnek, akik ezeket a gépkocsikat az önkormányzat költségére belföldön és külföldön bármilyen célra használhatják úgy, hogy a biztosítási díjat, súlyadót, szerviz költséget, stb.-t, 100 %-ban az önkormányzat fizeti, az üzemanyag költségét pedig,a polgármester esetében korlátlan futásteljesítményig, a többiek esetében pedig évenként 30 ezer kilométerig szintén az önkormányzat fizeti!
    (Te is tudod, hogy ezzel szemben az előző vezetők egyike sem kapott az alapbérén felül ilyen saját célra is használható közpénzből beszerzett gépkocsit, amelyet aztán közpénzből üzemeltethetett például arra, hogy a gyermekeit az iskolába hordja, vagy családi kirándulást tegyen a nagymamához Szolnokra, vagy Erdélybe!)

    Miért nem zavar téged ugyanannyira az, hogy ha a jelenlegi vezetőknek beszerzett gépkocsikért kiadott 43 millió Ft közpénzhez hozzáadod a közpénzből fizetett többi költséget, akkor azt látod, hogy legalább kétszer annyi közpénzt fordított az alapbéren felül az önkormányzat jelenlegi vezetőgarnitúrára, mint amennyit az előző vezetőknek az általatok hiányolt 100 millió Ft-ból hasonlóan 2 év alatt kifizettek?

    A fenti kérdéseim megválaszolásánál azt se hagyd figyelmen kívül, hogy a külön díjazásért végzett országgyűlési képviselői elfoglaltság miatt Csepelen alig több mint fél munkaidőt teljesítő polgármester és egyik helyettese, jelenleg a fél munkaidőért is teljes fizetést kap, továbbá az se hagyd figyelmen kívül, hogy a folyamatosan csökkenő önkormányzati feladatok ellátásáért jelenleg eggyel több alpolgármester vesz fel fizetést, mint korábban!

    Mesélj kedves “Axor”, hogy mivel tudod megindokolni a kettős mérce alkalmazását?!

  24. Gordon szerint:

    A most kialkudott keretköltségvetés értelmében 2014 és 2020 között Magyarország egy főre jutó támogatása 712 ezer forint lesz, míg az idén záruló hétéves ciklusban ez 660 ezer forint volt. Ezzel az ország a harmadik helyen állt a tagállamok között. Magyarország egy főre jutó nettó pozíciójának javulását úgy sikerült elérni, hogy eközben a teljes uniós költségvetés összege csökken.

    Ha még van az országnak olyan egykori szoci települése, ahol a nincs csatorna az mszp töketlenkedése okán, akkor a Fidesznek ezek után ott is lehetősége lesz fejleszteni.

    Csepelen a Fidesz megépítette a csatornát (az 2. Orbán-kormány is támogatta nem kevés pénzzel).
    Kösz Fidesz!

  25. Gordon szerint:

    Púpos!

    “43 millió Ft-ért új gépkocsikat vásároltak a polgármesternek, az alpolgármestereknek és a jegyzőnek”

    Nem igaz, mert nem az övék, hanem az önkormányzaté, tehát köztulajdonban van és marad is.

    “ezzel szemben az előző vezetők egyike sem kapott az alapbérén felül ilyen saját célra is használható közpénzből beszerzett gépkocsit”

    Csak felvettek az eetársak közel 100 millió forintnyi jutalmat (+ titkos csevakos benzinszámlák), aminek a sorsáról csak annyit tudunk, amennyit felix (egykori párt és bandatársuk) elkottyintott, vagyis: nem az éhezőkre költötték az irdatlan összeget . A közel 100 millió forintnyi plusz pénzből aztán olyan kocsikat, lakásokat, ruhákat, ékszereket vehettek az eetársak, amilyeneket mindenkinek a fantáziájára bízok.

    “polgármester és egyik helyettese, jelenleg a fél munkaidőért is teljes fizetést kap”

    Ha nem csupán a söralátétet olvasgatnád (már mondtam, hogy ne igyál a gyógyszereidre, mert sokan aggódunk érted!), akkor tudnád, hogy a munka megváltozott. Nem 8-tól 16 óráig tart egy nap, hanem gyakorlatilag 24 órából áll egy több munkahelyen dolgozó ember számára (plusz sokszor hétvégék). Szóval nincs blokkolóóra így az a fenti állításod, hogy ” fél munkaidőért is teljes fizetést kap” eleve csak rosszindulatból fakadhat.

    Főleg, hogy annak idején Tóth Mityka nem nagyon volt látható a polgármesteri hivatalban délután 16 óra után.

    Ráadásul a jelenlegi megfeszített munka eredménye látszik. Csepel végre fejlődik, épül szépül. Régen vártak már egy cselekvőképes vezetésre a csepeliek.

  26. hajós szerint:

    na Gordon megint gyűlölködik és az mszp-vel foglalkozik.

  27. ebihal szerint:

    Gordon!
    1./ A használatba kapott autó, ugyan olyan juttatás mint a jutalom. Lehet, hogy
    összességében nem éri el a korábbi vezetés által kapottat, de a tény az tény.
    2./ Nincs olyan ember, aki a nap 24 órájában, folyamatosan, akárcsak elfogadható
    szinten képes lenne dolgozni. Ha valaki azt állítja, hogy képes 2-3 munkahelyen
    valamint néhány bizottságban 100%-ban helyt állni az hazudik.

  28. ebihal szerint:

    Axor!
    Már kértem a múltkor is, hogy ne ezt a Fidesz által terjesztett, általánosító
    baromságot szajkózd! Gondolj csak arra, mit mondott Orbán, ” nem lehet
    hitelből jóléti intézkedéseket finanszírozni”! Ő nagyon is jól tudja, hogy a meg-
    emelkedett hiány fő oka, a fedezet nélkül kifizetett 13. havi nyugdíj és az
    50%-kal megemelt közalkalmazotti fizetés. Biztos jutott akkor is a csókosoknak,
    mint ahogy most is jut! Az a duma, hogy szétlopták az országot jól hangzik, csak
    nem igaz!

  29. robi szerint:

    A fizetett statiszta Gordon matekból kettes alá lehetett, lemaradt a százalék számításról.

    Ha tudna számolni, akkor látná, hogy a forintban számított támogatás 8 %-al nőtt.
    2007 óta mennyit romlott a forint a dollárhoz vagy az euróhoz képest?
    Segítek Gordonnak: jóval többet.

    Tisztázzunk valamit: a kiharcolt támogatás mértékét így sem becsülöm le, hisz – várhatóan – ezt sem tudjuk majd lehívni. Az ország gazdaságilag nem áll úgy.
    A hazudozástól és az ostoba fanok ostoba szajkózásaitól azonban nem ájulok el.

  30. robi!
    Ha a Vezír hülye a matekhoz a beosztott se lehet normális! 😛

    “Hogy Orbán Viktor érzékeltesse a 2014 és 2020 közötti időszakban Magyarországra érkező, 7080 milliárd forintnak megfelelő uniós forrás mennyiségét, azt mondta brüsszeli sajtótájékoztatóján, hogy ez hat vasúti vagonnak megfelelő 20000 forintos bankót, euróban pedig egy teljes kocsinak megfelelő 500 euróst jelentene.”
    .
    Csak szeretné, ha egy a hathoz különbség lenne a zEuro és a forint között! 🙂

  31. felix szerint:

    robi!
    Már megint az ortodox matekkal untatod a zseniket?
    A vezér azt is kiszámolta, hogy az euró hány százalékkal kisebb mint a forint és az az egy vagon még magasabb is. 🙂

  32. vitéz bihari Grün szerint:

    2013.02.10. 09:27
    1400 milliárddal kevesebbet kapunk – Orbán szerint siker
    “A Magyarországnak nyújtott uniós támogatás a következő hét évben a kormány számításai szerint egy főre vetítve, az eddigi 660 ezer forintról 712 ezer forintra nő. Az összesített nettó pozíció 7060 milliárd forintról 7080 milliárdra emelkedik. Az ATV által megkérdezett szakértők számára azonban ez a kijelentés nehezen értelmezhető, hiszen nem lehet tudni, hogy mi a számítás alapja. Egy biztos: a támogatás – euróban számolva – ahogy az unió valamennyi tagállamában, nálunk is csökkent, mégpedig 4,6 milliárd euróval, ami mai árfolyamon számolva 1400 milliárd forint. Orbán Viktor sikernek, az ellenzék vereségnek tarja ezt.”
    http://atv.hu/cikk/20130209_1400_milliarddal_kevesebbet_kapunk_orban_szerint_siker

  33. Gordon szerint:

    Ebihal a saját nevedben beszélj, mikor ezt írod:

    “Ha valaki azt állítja, hogy képes 2-3 munkahelyen valamint néhány bizottságban 100%-ban helyt állni az hazudik.”

    Bármilyen hihetetlen, de sok olyan ember van, aki kettő vagy akár három fronton is helytáll egy időben. A bizottsági ülésekre ráadásul nem csak 8 és 16 óra között lehet felkészülni. Ráadásul a polgármester úrnak van kabinetje, titkársága, akik segítik a munkáját. Tehát csapatmunka is zajlik. Ez helyes és ennek örülni kell. Végre nem az van mint régen, amikor délután kettő után már béna volt a hivatal (“ejj, ráérünk arra még!” – eetársi alapon).

    Ebihal inkább arról meséljen, hogy milyen volt a szauna miután az eetársaival eljátszották az éhezőt (jó nagy darab “éhezők” is vannak a menetben).

  34. Gordon szerint:

    Uniós ügyekben eléggé konkrét a helyzet. A lényeg:

    Magyarország egy főre jutó európai uniós nettó támogatása annak ellenére nő, hogy az EU költségvetésének összege csökken. Ráadásul Magyarország Litvánia után a második az egy főre jutó támogatásokat tekintve.

    Ezen mindenféleképpen nagy siker.

    Emlékezhetünk anno, hogy a hazafiatlan eetársak és szadisok hogy feküdtek le az uniónak mezőgazdasági ügyekben. Végre 2010 óta valós képviselete van az országnak nem csak “zuslágolók”.

  35. felix szerint:

    Gorodn!
    Igyekezzetek, hogy még rosszabb legyen a forint, mert akkor még jobban megnő az egy főre jutó összeg.
    Ha a hülyeség fájna ……………..

  36. felix szerint:

    Gordon. A mezőgazdasági fejezetet még az Orbán kormány szúrta el a csatlakozási tárgyalásokon.
    Valamit sikerült a szocinak javítani rajta.

  37. ebihal szerint:

    Gordon!
    Bocsánat, nem tudtam, hogy tele vagytok zsenikkel! Bár lehet, hogy csak a te szintedhez
    tud 2x-3x többet dolgozni, az pedig nem sok. Csapatmunka, avagy a mamelukok
    megcsinálják a főnök helyett? Egyre siralmasabb vagy!

  38. Gordon szerint:

    Már megbocsáss felix, de az eetársak 2002-ben azzal kampányoltak, hogy túl erős a forint és ezért gyengíteni kell. Gyengítették is… lett 317 ft is egy euro. A csőd szélére rángatták az országot (közel 90%-os államadósságot és 10%-os költségvetési hiányt hagytak hátra).

    2004 óta folyamatban volt az ún. “túlzottdeficit eljárás” hazánk ellen. Tehát az uniós tagságunk kezdete óta.

    Most 3% alatt lehet tartani a hiányt és van esély arra, hogy kikerüljünk az eljárás alól, amit a szocialisták pazarlása és felelőtlensége idézett elő (kellett az eetársai dácsákra a pénz??? – hol voltak akkor az “éhezők”??? ).

    Volt viszont zusi, Hagyó, Hunvald, Deme… sorolhatnám még.

    Érdekes kérdések ezek.

  39. Röfike!
    “Magyarország egy főre jutó európai uniós nettó támogatása annak ellenére nő, hogy az EU költségvetésének összege csökken.”
    Az nem mindegy, hogy 240 vagy 300 forint árfolyamon vizsgáljuk! 😛

  40. Gordon szerint:

    A csapatmunka nem az, hogy a főnök helyett dolgozol, hanem hogy a munkatársaiddal egy pozitív cél érdekében (jobb legyen a csepeli embereknek) együtt dolgoztok.

    Ebihal megint jól beletalált (mint Álló lándzsa)… fogalma sincs arról, hogy mi az, hogy a csepeliek érdekében végzett csapatmunka.

    Az eetársak előtt csak a saját zsebük és bankszámlájuk lebeg?
    Félrelöknének mindenkit és átgázolnának a becsületes csepelieken, hogy megalomán és önérdekből fakadó terveiket megvalósítsák?

    Ha ez így van, akkor nem méltóak semmilyen tisztségre…

    Ezért is mentek a levesbe.

  41. Gordon szerint:

    Magyarország Litvánia után a második az egy főre jutó támogatásokat tekintve. Nyilván lehetnénk elsők is, de az eetársak idején se elsők se másodikok nem voltunk ebben a sokat mondó összehasonlításban.

    Most jók a pozícióink és ennek örülni kell, hisz egész Európát megrengette a válság, melynek szerteágazó okai vannak.

    Ez hosszas kifejtést igényelne, egészen onnan kezdve, hogy gyakorlatilag nincs európai identitás az uniós polgárok körében, vagy hogy a muszlimok miatt nem lehet karácsonyfát állítani Brüsszelben az unió fővárosában… de mondom, ez hosszú.

  42. felix szerint:

    Gordon te a mellébeszélés legnagyobb művésze vagy.
    Még soha sem sikerült az éppen aktuális témára válaszolnod.
    Amit meg az egy seggel több lovon témában produkálsz az maga a kapitális ökörség.
    Tudod ilyenkor semmire sem jut akkora figyelem amakkorát az megérdemel.
    Tudom, hogy a főnököd az idje töredékével is elvezetgeti Csepelt, de mi lenne ha az összes energiáját Csepelre fordítaná?
    Bár van olyan mondás, hogy nincs annál nagyobb veszedelem mint amikor a hozzá nem értés szorgalommal párosul.

  43. felix szerint:

    Ami meg a témát illeti.
    Orbán kisebb részt hozott el a jelenlegi uniós tortából, mit az akkoriból Gyurcsány.
    A többi csak kihazudomaszemedet.

  44. Gordon szerint:

    De hol van Németh, amikor nem Csepelen van?

    A fővárosi közgyűlésben?
    Kérdésem felixhez: Csepel melyik európai főváros része?

    Az Országgyűlésben?
    Kérdésem felixhez: Csepel melyik ország része?

    A másik két hely is rendkívül fontos Csepel számára. Ott kell lennie a csepeli érdekképviseletnek. Nem véletlenül támogatta az Orbán-kormány a csepeli csatornaépítést. Nem véletlenül jár a HÉV és a 148-as busz hétvégén sűrűbben Csepelen.

    A polgármesterség nem abból állt amit Mityka csinált, hogy magára zárta a zajtót és egyébként meg sehol nem volt ott és saját pártjában (a pártja fővárosi közgyűlési és parlamenti frakciójában) is tojtak a fejére… még Orosz is tojt a fejére… Csepel polgármesterének fejére. Ebből a csepeliek újra nem kérnek. A eetársak döntéshozatali rend ideje lejárt.

  45. Gordon szerint:

    Már megbocsáss felix, de én úgy emlékszem, hogy irdatlan mennyiségű forrás volt még bent a Gyurcsány-Bajnai kormányok töketlenkedései miatt a jelenlegi uniós költségvetésben 2010-ben.

    Az Orbán-kormány viszont hatékony és cselekvőképes volt, hisz az ország javára tudta fordítani mindazon forrásokat, mely a Gyurcsány-Bajnai kormányok töketlenkedése miatt már kis híján végleg elveszett (több ezer milliárd forintról beszélünk). Ezért is épül szépül Magyarország és benne Csepel (csatorna, bicikliutak, Teller Ede út, városrehab).

    Ehhez persze szakmai és politikai rátermettség szükségeltetett, ami 2002 és 2010 között hiányzott. Csepelen pedig 1994 és 2010 között hiányzott. Csepel mint mutyiland szerepelt a híradásokban 2010-ig.

    Most viszont Vivat huszár! van, panelrehab, ételosztás, csatornázás, bicikliutak. És ez jó, mert jó a csepelieknek (a tárnoki eetársak meg nem lényegesek).

  46. felix szerint:

    Gordon te tényleg ennyire hülyét akarsz csinálni a tieidből?
    Azt akarod bemesélni nekik, hogy csak egy ember alkalmas arra, hogy az említett helyeken
    egész emberként képviselje Csepel érdekeit.
    Bár ahogy itt megnyilvánultok nem lehetetlen.

  47. Gordon szerint:

    Megbocsáss felix, de a Fidesz csökkentette a politikusok számát. Ezért van Csepelen jóval kevesebb képviselő és ezért lesz a parlamentben is jóval kevesebb képviselő 2014 után.

    Nyilván ez a régi eetársakat kellemetlenül érintette. Akik a pogácsazabálásért markolták fel a nagy pénzeket, miközben Csepel és Magyarország (országos értelemben) senyvedett alattuk. Talán ezért is sétálgatnak nagy pocakkal aktivistaként az ál-éhségmeneteken.

  48. felix szerint:

    Gordon!
    Ugye az is összeférhetetlen lesz amit a polgármester úr most csinál.
    Mintha nem adna igazat a pártod és nem neked.
    Ez ne zavarjon csak lökd továbbra is a süket dumádat.

  49. felix szerint:

    Gordon!
    A pogácsás az kisgazda volt.

  50. Gordon szerint:

    Nem értek teljesen egyet a polgármesteri és az országgyűlési képviselői tisztségek szétválasztásával. Felőlem egy nagyváros vagy kerület polgármestere nyugodtan bent ülhet a parlamentben.

    Azzal viszont egyetértek, hogy az országgyűlési és az önkormányzati választások inkább ne legyenek egyazon évben.

    Az EP választást meg jó lenne az országgyűlési napján tartani. A “győztes mindent visz fél évig” tapasztalat alapján vélhetően úgyis a Fidesz nyerne nyáron is.

  51. Gordon szerint:

    “A pogácsás az kisgazda volt.” – írja felix.

    Már megbocsáss felix, de az eetársaid politikai verseny hiányában évtizedeken át mást se csináltak a különböző testületekben csak pogácsát zabáltak (gondolom te is – de ez rád tartozik, én ezt már nem firtatom). Meg is látszott ez az országon ’89-ben (meg persze a ’84-es fizetésképtelenségben is).

    Az ál-éhségmenetelők egy része is nagy pogácsazabáló lehetett egykor.

  52. felix szerint:

    Nagy bajban lennétek, ha össze kéne hasonlítani bármelyik önkormányzati éveteket a szocialisták akármelyik évével abból a szempontból, hogy mi pozitívum történt Csepelen.
    Főleg úgy, hogy csak a saját tollatokkal ékeskednétek.

  53. hajós szerint:

    Gordon megint baromságokat hord össze.

    “csatornázás, bicikliutak, Teller Ede út, városrehab” – írja. Hát nem tudja, hogy ezekre az EU-s támogatást még az előző ciklusban nyerte el az MSZP-s, SZDSZ-es önkormányzat?

    Gordon a Gyurcsány-Bajnai kormányok “töketlenkedéséről” beszél az EU-s pénzek felhasználása kapcsán, és szerinte az Orbán-kormány gyors és hatékony volt.

    Ekkora baromságon csak röhögni lehet! Az előző ciklusban is nehézkesen működött az NFÜ, de 2010-re azért már bejáratódott. Orbán azonban azzal kezdte, hogy mindenkit kirúgott az NFÜ-től (113 embert), majd helyettük felvett 173 új, hozzá nem értő embert, akiknek fingjuk sem volt az ügyintézésről. Ezért a kormányváltás után másfél évig gyakorlatilag állt a hivatal, nem fizették ki a pénzeket, nem hirdettek új pályázatokat. Teljes volt a káosz, a fejetlenség, sokkal lassabb, nehézkesebb lett minden. Másfél év után indult be valamelyest a hivatal működése, de mindent hatalmas késésekkel intéztek és intéznek még ma is.

  54. ebihal szerint:

    Gordon!
    Te saját magad mondtad ki a tutit! Ha Németh nincs Csepelen, akkor vagy a parla-
    mentben, vagy a Fővárosi Közgyűlésben van, ergo mindenhol rész munkaidős!
    Na már most, vagy a jövedelme van a részmunkaidőhöz kalibrálva, vagy a teljes
    munkaidős fizetésért nem dolgozik meg.

  55. robi szerint:

    Most kivételesen Gordonnal értek egyet.

    Az elmúlt évek államosításával úgy kiüresítették a helyi hivatali teendőket, hogy azok vezetőinek nyugodtan lehet más felelős megbízást is teljesíteni.
    Gordon joggal aggódik, mi lesz 2014-től Csepelen a két funkció szétválasztása után, ha Németh Szilárd egyéni képviselő lesz.

    Őszinte leszek: én sem ájulok el a kerületi pártok káderutánpótlásától.

  56. "?!" szerint:

    Kedves „Gordon”, Te habzó szájjal böfögve röfögő zsírsertés!

    A fenti felém irányuló írásaid arra utalnak, hogy már nem csak hülye vagy, hanem tudathasadásban is szenvedsz és ezért támadt ingerenciád arra, hogy „Axor” helyett válaszolj a tegnap 20:43-kor neki címzett írásaimra.

    Az agyátültetés után még meglévő csekély szellemi képességed tesztelése érdekében felteszek részedre, valamint az általam leírt tények miatt itt hőbörgő többi idiótának két találós kérdést.

    Első kérdésként kérdezem, hogy melyik hatályos jogszabályból idézem a szerinted napi 24 órát dolgozó főnökeidre is vonatkozó alábbi rendelkezést!

    „Az alpolgármester a hivatal épületén kívüli munkáját elsősorban tömegközlekedési eszköz igénybevételével végzi.
    Indokolt esetben – „A Polgármesteri Hivatal tulajdonában lévő gépjárművek használatáról” című szabályzatban foglaltak figyelembevételével – hivatali gépkocsit is igénybe vehet:”

    Második kérdésként kérdezem tőled, valamint az általam leírt tények miatt habzó szájjal hőbörgő többi idiótától, hogy szerintetek a fent idézett hatályos rendelkezéssel összhangban lévő jogkövető magatartás-e az a gyakorlat, hogy az alpolgármestereink az eltűntnek hazudott északi-pénzből beszerzett gépkocsikat, közpénzből üzemeltetve, az idézett hatályos rendelkezés ellenére, bármikor és bármire használhatják?

    Várom az értelmes és érdemi válaszaitokat, gyűlölettől elvakultan hőbögő idióták!

  57. felix szerint:

    “?!”
    Már megbocsáts de valami nem stimmel.
    Értelmes választ vársz gordontól?
    Pihenj egy kicsit. 🙂

  58. nagyapó szerint:

    Eetésak! Megint az álbaloldali kavarás, hazudozás.
    A lényeg, 2007 és 2013 között 660 eFt/copf volt. 2014 és 2020 között 712 eFt/copf lesz. Ez 7,8% emelés. Sajnos a szakértő szoci kormányok ezt a 660 eFt-ot sem tudták felhasználni.
    2005-ben a Gyurcsány(i) vezette delegáció mindössze 200 mEu többletet ért el az eredeti előterjesztéshez képest, 2013-ban az Orbán Viktor vezetésével a többlet11,5 szeres 2300 mEu.
    Különös, hogy a magyar szocialisták nem kívánják megszavazni a most kialakult megegyezést. Ez nem ellentétes a magyar érdekekkel? Ez nem hazaárulás?
    Minden álbaloldali ellenkezés dacára (DK kivétel), elmondható,
    “Szinte az összes magyar cél teljesült.” Orbán jól fogta össze a volt szoci tömböt, érvényesítették érdekünket.
    EZ A LÉNYEG! Nem a szoci zemberezés, meg hablaty.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop

  59. felix szerint:

    Szemétláda!
    Kevesebb pénzből több jut egy főre, akkor valaminak változnia kellett.
    Na vajon mi az?
    Ha a szocialisták többet akarnak és ezért nem szavazzák meg, a fidesznek meg elég, akkor ki a hazaáruló?
    Jobb ha meg se szólalsz mert csak a hülyeség dől belőled.

  60. felix szerint:

    Románia a magyar keret dupláját kapja 2014 és 2020 között.

  61. "?!" szerint:

    Kedves “Gordon”!

    Továbbra is várom a konkrétumokat tartalmazó válaszaidat a tegnap 17:44-kor neked címzett kéréseimre és kérdéseimre! (De nem mellébeszélésre vagyok kíváncsi!)

  62. Szabadságharcosok útja mindig rögös szerint:

    Na ezt a vagont meg a hozzá tartozó szószerkezetet nem kellett volna Orbán Úr mondania, mert míg az előző kormány csak talicskán vitte ki a lóvét Magyarországról, most majd a rosszindulatúak avval jönnek nemsokára, hogy maga meg vonatvagonokban viszi ki a lóvét az országból. Nem tök mindegy hány vagon pénz ez? Amúgy nem létező dolog, ez csak papíron fog létezni ez a 7000 milliárd Ft, amit majd ha bankba tesz, annak 10%-át leveszi a bank, mint kötelező rész vagy mi a nyavaja és szépen lassan eltűnik majd ez is a bank kiismerhetetlen könyvelésében. Európában pedig áldást kell majd mondani naponta, hogy a 300 éve épült épületek nem szakadnak rá a tanulókra…

    A bibi csak ott van, hogy 2015 után az EU nem fogja tudni önmagát tovább finanszírozni, ismét bedőlnek a vállalkozások, a 2008 óta felépített reményvárak, majd kártyavárként omlik össze a szemünk láttára. és a dalnak hamarosan vége. Európa nem épül, hanem ég és lázong. Erről kéne inkább cikkezni, mert a pénzből mi por nép semmit látunk. Viszont a pénz hiánya erőszakhoz és bűncselekményekhez vezet….

  63. Gordon szerint:

    “?!

    A tegnapi 17:44-esedben csúnyán írogattáll, légyszives fogd vissza magad, mert a stílusod hiteltelenné teszi a felvetésedet, melyre egyébként máshol már válaszoltam.

    Szerintem a gépkocsihasználat nem törvénytelen, az pedig, hogy “az eltűntnek hazudott északi-pénzből” került volna beszerzésre csak te állítod.

    Ha törvénytelenséget látsz, kérlek tegyél feljelentést.

    Ellenkező esetben azt kell gondolnom, hogy a képviselői vagyonnyilatkozatokhoz fűzött és tévesnek bizonyult megjegyzésedhez hasonlóan valamiféle irigység (vagy politikai cél) beszél belőled.

    Szépen beszélgessél, szépen írogassál!

  64. ebihal szerint:

    Majd akkor számoljátok át, ha 350 lesz az euro!

  65. Gordon szerint:

    A szocik már 2002-ben azzal kampányoltak, hogy gyengíteni fogják a forintot.

    Ez kétségtelenül sikerült.

  66. "?!" szerint:

    „Gordon”!

    A stílusommal kapcsolatban tegnap 12:58-kor írt megjegyzésedre válaszolva közlöm, hogy mindenkinek olyan stílusban írok, amilyen stílust az illető megérdemel.
    Az éppen alkalmazandó stílust annak a kissé módosított közmondásnak a szellemében, választom ki, amely úgy szól „hogyha kővel dobnak, dobd vissza kettővel”!

    Javasoltad, hogy tegyek feljelentést ha a gépkocsihasználattal kapcsolatban.
    Ezt a tanácsodat két ok miatt nem fogadom meg.
    Egyrészt azért, mert bizonyos ideig még arra sem lesz lehetőségem, hogy itt fórumozzak.
    Másrészt azért, mert szerintem még nem elég nagy a visszafizetendő összeg ahhoz, hogy elég nagyot durranjon az ügy, pedig nagyon kíváncsi vagyok rá, hogy mekkorát fog durranni 3 fideszes alpolgármester (közöttük egy kerületi elnök, valamint egy frakcióvezető és országgyűlési képviselő) ügye.

    Ami pedig azt illeti, hogy szerinted nem törvénytelen a gépkocsihasználat, csak annyit jegyzek meg, hogy hiányosak az erre vonatkozó ismereteid, ugyanúgy mint az északi pénz terhére történt beszerzéssel kapcsolatos ismereteid is.

    Ameddig nem fogok itt fórumozni, addig tájékozódj, és pótold a hiányzó ismereteket!

Itt lehet hozzászólni !