MHO
A rezsiköltségek nem a multinacionális energetikai szolgáltatók ellen, hanem a magyar lakosság érdekében csökkennek.
A lakossági panaszok és a társadalmi párbeszéd hatására sikerül elejét venni, hogy a rezsidíj-csökkentési kormányrendelet ellenére a szolgáltatók a korábbi díjakat számlázzák ki a fogyasztóknak – közölte lapunkkal Németh Szilárd, Csepel polgármestere, a Fidesz parlamenti munkacsoportjának vezetője. Elmondta, a díjcsökkentésnek nemcsak a költségvonzatát, hanem a társadalmi hatását is érdemes figyelembe venni.
– A Fidesz parlamenti frakciója munkacsoportot alakított a rezsidíjak csökkenésének nyomon követésére. Január 1-jétől hatályos az a kormányrendelet, amely szerint a gáz-, villany- és távhőszámlákban tízszázalékos díjcsökkentést kell érvényesíteniük a fogyasztóknak. Mit mutatnak az elmúlt napok tapasztalatai, résen kell lennie a lakosságnak?
– A legfontosabb cél, hogy minden háztartásnál érvényesüljön a tízszázalékos díjcsökkenés. A munkacsoport működése igazolható, eddig csaknem kétszáz lakossági megkeresés érkezett hozzánk. A legtöbb panasz az előre – három-hat hónapra – kibocsátott számlák esetében jött, ugyanis volt olyan szolgáltató, amely a december 15-én megjelent kormányrendelet ellenére a régi díj szerint küldte el a számlát a fogyasztóknak december 27-én. A munkacsoport fellépésének köszönhetően azonban visszavonták ezeket a számlákat, és újakat bocsátottak ki. Megjegyzendő, hogy a szolgáltatók az áremelésnél sosem felejtik el érvényesíteni az új díjtételeket, fordítva ez nehezen működik.
– A kormány szerint jogszabály-módosítással is lehetővé teszik, hogy a tízszázalékos díjcsökkenés minden esetben érvényesüljön.
– Ebben az esetben is ez történt, hiszen hétfőtől hatályos az erre vonatkozó új rendelet. Eddig ugyanis a gázszolgáltatóknál jogszabály határozta meg, hogy tarifaváltozáskor az előre kibocsátott számlák esetén a régi díjtételeket harminc napon belül helyettesíteni kell az újakkal. Az áramszolgáltatókra viszont ez a rendelkezés nem vonatkozott. Szintén a lakosság hívta fel arra a figyelmet, hogy a járási központokban körülményes az ügyintézés, hiszen a szolgáltatók nem tartanak fenn mindenhol ügyfélirodákat. Ezen is változtatunk. A lakossági díjak csökkenésén túl a társadalmi hatást is érdemes figyelembe venni. Először tört meg ugyanis a jég, a régióban, sőt Franciaországon kívül Európában ilyen szintű díjcsökkentés nem volt, és ebből adódóan az emberek elkezdtek a saját ügyeikkel foglalkozni. Konkrét gazdasági előnyük származhat abból, hogy mennyire sikerül adott esetben a közreműködésükkel érvényesíteni a rezsiszámlák csökkentését.
– Ön mennyire tartja esélyesnek, hogy a szolgáltatók a kötelező díjcsökkentésből adódó bevételkiesésüket más területeken érvényesítik, vagyis áthárítják a gazdaság egyéb más szereplőire, akik viszont azt majd továbbtolják a fogyasztókra, a lakosságra ?
– Nem tudják majd áthárítani semmilyen formában sem, ha kell, a kormány ezt újabb jogszabály-módosítással akadályozza meg. Látni kell azt is, hogy a cégeknek ez nem is állhat érdekükben, hiszen a lakossági ügyfélkör a piacnak csak egy kisebb részét képezi. Éves szinten mintegy ötszázmilliárd forintot tesz ki a szolgáltatóknak a piacról és a lakosságtól származó bevétele, a díjcsökkentés pedig 28 milliárd forint kiesést jelent, azaz a teljes forgalom mintegy öt százalékát. Ugyanakkor az állam országos szinten 52 milliárd forintot fizet ki a távhőszolgáltatóknak a rezsidíjcsökkenésből adódó kiadásaik ellentételezéseként. Figyelembe kell venni ugyanakkor azt is, hogy ma egy átlagos háztartás jövedelmének harminc-ötven százalékát költi rezsidíjra, sőt Csepelen olykor még többet is. Ez abból is adódik, hogy 2002 és 2010 között, a szocialisták kormányzása idején a villanyáram lakossági díja a duplájára, míg a gáz költsége a háromszorosára emelkedett, miközben az inflációs ráta 58 százalékot tett ki. A régióban nálunk a legmagasabbak a rezsidíjak. Vagyis nem arról van szó, hogy a kormány tönkreteszi a szolgáltatókat, hanem kizárólag a lakossági díjaknál csökken a nyereségük.
– Ezek szerint attól nem tartanak, hogy kivonulnak e cégek Magyarországról.
– Miért tennék, hiszen bevételük és forgalmuk jelentősebb részét továbbra is a piacról szerzik. Másrészt ha egy szolgáltató ilyen döntést hozna, hamarosan mások lépnének a helyére.
– Információink szerint tavasszal újabb rezsicsökkentésre számíthat a lakosság, a mostani három terület mellett máshol is.
– Ennek nagyon örülnék, s újabb területeken, így például a víz-, csatorna- és szemétszállítási díjaknál is érvényesíteni lehetne csökkentést. Ám ezeknél bonyolultabb lehet a tarifaváltozás például a tulajdonosi szerkezet, a díjtételek meghatározása miatt.
– Milyen az együttműködésük a Fónagy János államtitkár vezette négytagú tárcaközi bizottsággal? Azt a testületet ugyanabból a célból hozta létre a kormány, mint amiért a munkacsoport is megalakult.
– A mi feladatunk, hogy a társadalmi párbeszéd alapján információkat juttassunk a tárcaközi bizottsághoz, amely adott esetben megteremti a jogszabályi hátteret a díjcsökkentés érvényesítéséhez.
Forrás: MHO
Admin!
KI követte el azt az undormányt amit egy ideig feltettetek Borka-Szász Tamásról?
Egy régebbi, befejezetlen cikk került ki véletlenül, néhány percre, amíg észre nem vettük. De az oknyomozás csak azoknak undorító, akik lebuknak.
Szeretem az oknyomozást, ha annak nem az az oka, hogy valaki ellenzéki.
“A Fidesz megkezdte a hosszú menetelését. Mivel jelenleg a kasszában nincs pénz, ezért a jövő generációinak terhére kezd osztogatásba. Ezek negatív hatását rövid távon kevéssé érzékeljük, és a kormány joggal bízhat abban, hogy az összefüggéseket is rejtve maradnak. Kit érdekel ma, hogy a rezsicsökkentés milyen károkkal jár? Hogy majd egyszer romlik az ellátás színvonala, hogy akkor majd ez a fejlődés gátja lesz? Olyan ma ez az ország, hogy izgat ilyesmi bárkit? A legjobb politikai üzenet még mindig a tőke- és vállalkozásellenesség. Jön majd még rezsicsökkentés és a hírek szerint lesz új végtörlesztés is. A „vegyük meg őket kilóra” akció a jövőfelélés stratégiája.”
http://hvg.hu/velemeny.nyuzsog/20130109_Megvesszuk_oket_kilora
Nagyon egyszerű és költségtakarékos módja lenne ennek a rezsicsökkentéses herce-hurcának, ha az egész energia szektor árképzését és számlakibocsátását változatlanul hagyva, mindig az esedékes havi szorzót közölné a kormány, amivel a kapott számla végösszegét megszorozva bárki megkapná a fizetendő díjat!
20 000×0.9= 18 000 és máris készen vagyunk!
Vagy ez így túl egyszerű?! 😛
Vajon még hány fórumon hány bőrt húznak le erről a szerencsétlen “csökkentésről”??
Sokkal fontosabb,komolyabb dolgokról kellene inkább tájékoztatni az embereket,olyanokról,amelyek ÉRINTIK is őket!
Index: A 13. havi nyugdíj bevezetését fontolgatja a kormány
“Úgy tudják, a választási kampány hajrájára tervezett extrajuttatás abban térhet el az MSZP által korábban bevezetett rendszertől, hogy nem pénzben, hanem a mostani állami cafeteria-elemek valamelyikében, például SZÉP-kártyán vagy Erzsébet-utalványon kapnák meg a nyugdíjasok.”
Nyugdíjas nyalóka?! ))) 😛 (((
http://hvg.hu/gazdasag/20130109_Index_A_13_havi_nyugdij_bevezeteset_fonto
A szoci kormányok hány évre adósították el az országot úgy,hogy minden forintot a törlesztésre a lakosságtól vettek el?Erre valahogy már nem emlékszik a szoci szavazó.Igen rövid a memóriájuk.Nem értem miért fáj annyira a bal oldalinak hazudott embereknek,hogy a lakosság is visszakap valamit, nem csak a bankok,meg a multik.Akkor,mikor a szocik 3,5-szeresére emelték a gáz árát nem hőbörögtek.Most,hogy csökkennek az árak,most rettegnek,féltik a jövőt.Miért nem mondják ki,hogy azért félnek,mert ezzel egyre népszerűbb lesz ez a kormány,bárhogy is próbálnak meg a disznófejűek hazudozni,rémhíreket kelteni.
Ha a kompenzációt a házak szigetelésére költené a kormány akkor hosszútávon több mint 10% százalékos energia megtakarítás lenne megvalósítható, és a költség csak egyszeres és nem évente ismétlődő.
A kormány szembe megy a saját maga által kidolgozott hosszútávú energia gazdálkodási tanulmányával.
Vajion miért????????????
Tóth Katival egyetértek, a vitéz bihari grün, vagy a felix szerint a kedves energetikai szakmához nagyon hozzáértők miért nem jelentkeznek a tanácsadói véleményükkel a kormányunknál, vagy legalább az ő általuk annyira “dicséretes polgármesterünk”-nél szakmai tanácsaikkal. Nem tudom arra emlékeznek-e, hogy kedves MSZP-és politikusnőnk Lendvai Ildikó egyik évben megígérte, hogy nem lesz a következő évben gázáremelés, mégis lett, nem is kis mértékben !
Anikó!
Nem kell jelentkeznem, mert az ötletet a 2011 évben született kormányzati stratégiai anyagból szedtem.
Ők is tudják, hogy mi a megoldás, de már közel vannak a választások és tudják, hogy ti minden t benyaltok a következményekkel mit sem törődve.
Lám igazuk is van.
vitéz bihari Grün szerint:
2013. január 09., szerda – 12:44
Engem személy szerint továbbra sem hagy nyugodni az a gondolat, hogy miért nincs m3-ben meghatározott ára a földgáznak, mikor azt a Gazprom is m3 áron adja, mindenféle fals és ellenőrizhetetlen fűtőértékszorzó spékelése nélkül.
John Doe!
Ha mindig azonos minőségű gázt használnánk akkor igazad lenne, de például a
magyar földgáz fűtőértéke nem azonos az orosszal, ebben az esetben azonos
köbméterár mellett valaki rosszul járna.
ebihal szerint:
2013. január 09., szerda – 21:14
Azonban egy közös nevezőre nem ártana jutni, mert így SOHA nem lesz kiszámolható a gáz ára. Az erőműveknél nem mindegy, ebben egyet értek, de egy lakossági felhasználásnál nem ennyire kritikus. Bár az igazat bevallva télen soha nincs fűtőérték, ezt bárki megmondhatja, aki ezzel fűt, de érdekes mód a számlákon ez soha nem látszik. További érdekesség, hogy a budai oldalon valamiért olcsóbbra jön ki, mint Csepelen. A benzint és a gázolajat sem a nyersanyag minősége teszi jobbá-rosszabbá, hanem az alkalmazott adalékanyagoké. Ebben az esetben választhatunk. Az elektromos energia is fix áras, független, hogy miből állítják elő és mennyiért.
John Doe!
Gondolom, hogy a szennyezhetőség miatt van a fűtőérték megadva alapadatként.
A budai oldalon a magasabb földrajzi elhelyezkedés miatt alacsonyabb a légnyomás, a gázt viszont légnyomás+25millibár nyomáson használjuk. Az alacsonyabb légnyomás miatt a mért köbméter kevesebb gázt tartalmaz, tehát kevesebb fűtőértékhez jut a fogyasztó, ezt kompenzálják az egyik szorzószámmal. A névleges nyomáson sem mindig egyforma a gáz minősége, így a fűtőértéke sem, ennek érdekében számolják át Megajoule energiamennyiségre, s ezután fizetjük az árat. Ezért nem lenne korrekt a síma köbméter-elszámolás. Mielőtt bárki ebbe belekötne, ez sima fizika és én abban országos verseny-helyezett voltam.
A fűtőértéket automata berendezések mérik, kaloriferben elégetve a gázt, mérhető az égés által keletkezett hő mennyisége. Ezt a műszerek folyamatosan mérik, s havi átlagot képeznek, ez szerepel a havi számlában egy köbméterre vonatkozó fűtőértékként. A berendezéseket az Országos Mérésügyi Hivatal előírt időnként ellenőrzi és hitelesíti.
És akkor még hol a téli és a nyári hőmérséklet közötti nyomáskorrekció!
Nem mindegy, hogy a viszonylag állandó hőmérsékletű földvezetékből mínusz tíz vagy plusz negyven fokos mérőhelyre vezető csőbe érkezik-e a gáz?!
Ez is a fizikának egy törvényszerűsége!
Jól dörmögök?! 😛
A hőmérsékletnek akkor lenne jelentősége, ha a gáz zárt edényben lenne! Ugyanis akkor a változó sűrűség változó nyomást okozna. Viszont itt a rendszer nyitott a tápvezeték felé, onnan mindig annyi gáz áramlik be, amennyit a nyomásszabályozó enged. Annak a mérőóra felé eső oldalán mindig az aktuális légnyomás+25 millibár a nyomás. A hőmérsékletnek annyi jelentősége van, hogy ne fagyjon le a rendszer ha vízmolekulák jutnak a gázba, mert a cső falára kifagyva dugulást okozhatnak. Nálam az utcai túlnyomás 75 millibár (emelt kisnyomás), amit a nyomáscsökkentő szabályoz 25 millibár túlnyomásra. Maga az egységnyi gáz súlyának számításához figyelembe kell venni a légköri nyomást is, kb. 1000 millibár időjárástól és tengerszint feletti magasságtól függően, tehát a gáz nyomása kb. 1025 millibár. A földgáz nemcsak metánt tartalmaz, ezért felesleges lenne molsúly alapján fűtőértéket számítani, mert azt az összetevők parciális nyomása alapján külön-külön kellene számítani és összegezni. Pontos és gyors valamint egyszerű a kaloriferes-elégetéses fűtőérték mérés.
Kedves Vátesz szerint: Gratulálok a szakmai hozzáértésedhez, bár egy hétköznapi halandónak ezek a magyarázatok kissé magasak -nekem is, pedig a férjem energetikai szaktanácsadó- de köszi a magyarázatot. Bár a szolgáltatói számlák is közérthetőek lennének.
Ahogy írtam, színtiszta fizika, az én időmben középiskolai tananyag volt, gáztörvények, + molsúly mint kémiai fogalom, égéshő, parciális nyomás megint fizika. Ahogy már megírtam itt a csepelinfón, én mat-fiz tagozatra jártam, de a fizikából többet tudtam mint a tanárom, mert magamtól mindent megtanultam a Középiskolai Matematikai Lapok Fizika Rovatának feladatainak megoldása közben, differenciálni, integrálni is egy évvel előbb tudtam, mint ahogy azt matekból tanultuk. Na ez hiányzik a mai diákoknál, ezért nem akarnak ma a fiatalok természettudományi tárgyakat tanulni és tanárok, mérnökök lenni! Azért arra mérget nem vennék, hogy egy energetikai szaktanácsadónál többet tudnék erről a területről, én villamosmérnök vagyok, annyi plusszal, hogy fizikából középiskolában országos versenyeken helyezett voltam.
🙂
jajajj, de nagy a fidesznyik sötétség! 🙂
A szolgáltatók nem előremutatóan, vagy aktuálisan számláznak.
A számlán mindig látszik a tárgyidőszak, például a főgázszámla 2. oldalán megtekinthető, hogy az aktuális számla 11.16.-12.15. közötti időszkaról készült, amikor még a régi árak voltak érvényben.
bunkóarcú polgármesterünk (bár vélhetően nem olyan setét, mint ránézésre gondolná az emberfia) baromi erősen csúsztat.
Végső soron ez nem csoda, ez a fiatal kommunisták fő ismérve.