Minap.hu
A hazai autógyártás egyik legjellegzetesebb darabja a Csepel teherautó. A legtöbb annak idején katonai célokra készült, de emblematikus járművei voltak az 1956-os forradalomnak is. Egy Csepel D346-al ma is találkozhatunk Miskolcon, ha Szűcs Dani épp úton van kedvencével.
A Csepeleket a II. világháború után kezdték el hazánkban gyártani. Az utókor már csak hidegháborúként emlegeti azt a korszakot, amelyet ezek a katonai kinézetű teherautók is jellemeztek. Szűcs Dani kedvenc járműve azért is érdekes darab, mert nem a „szokványos” Csepel, hanem töltő-, és szerviz kocsi is.
– Egyre jobban terjed az emberekben a régi kocsik iránti szeretet, sokan keresik a személyiségükhöz leginkább illő „oldtimereket”. A te kocsid mégis kilóg kicsit a sorból, hiszen egy komplett teherautóval jársz-kelsz a városban…
– Én is megtaláltam a hozzám legjobban illő veteránt. Alapjában véve nem igazán szeretek 20 évesnél fiatalabb autót vásárolni, jobban megbízom a régi, jól bevált szériákban. Régóta vágytam már egy ilyen Csepelre, és egy egészen különleges darabhoz jutottam végül, nagyon szép állapotban. Az én autóm egy 1970-es kiadású Csepel D346, amiről röviden talán annyit érdemes tudni, hogy körülbelül 20 literes átlagfogyasztással rendelkezik. Egészen „öregurasan” lehet vele haladni, laza 70-es tempóban utazhat vele az ember. Kiváló a teherbírása, a mai napig is használják ezeket a teherautókat hegyekben, erdőkben, egy-egy fakitermelésnél. Jól fekszik a terepen, és mivel fémből készült, időtálló a karosszériája is – nem könnyű kárt tenni benne. Az autó 2001-óta van nálam, szerencsére a gumijai is jók, aminek kifejezetten örülök, ugyanis egy darab ezekből 30.000 forint körül van, és összesen hat kell rá.
– A te autód azért is különleges, mert nem az átlagos, platós teherautó, hanem egy úgynevezett töltő kocsi. Mit jelent ez pontosan?
– A járművet a katonaságtól vettem, ahol zárolt autónak számított, tehát legyártották, átvették, de csak nagyon keveset használták. Háborúkra tartogatták, nem kiképzésekre. A töltő kocsi feladata, hogy akkumulátorokat töltsön fel, így az autó plató-részén egy fémházas szerkezet lett kialakítva, ami töltő telepeket tartalmaz. Ezekre csatlakoztak, vagyis csak csatlakoztak volna rá a háborúban, hogy áramforráshoz jussanak. Pár apróságot kellett rajta cserélnem – például fék- és villamos rendszert – emellett egy festés is ráfért, de nagyjából tényleg elmondhatom, hogy jó állapotban vettem.
– Úgy látom, egy vörös kereszt is van az oldalán…
– Ezt már én festettem rá, mivel mentősként dolgozom, és az egyik fesztivál főzőversenyén csapatként szerettünk volna elindulni, a kollégákkal. Ehhez kellett volna egy mentőautó, s mivel nem állt rendelkezésre, így oldottuk meg a problémát. Számos egyéb rendezvényen is voltam már vele, és míg sokan sátorban, vagy az autójuk hátsó ülésén aludtak, addig én egy komplett „szobában” tölthettem az éjszakát, hiszen a kocsi hátulja nemcsak, hogy tágas, de fedett is.
Vajtó L.