Felvidék Ma
Áder János, Tamás Aladárné Szűcs Ilona és Fehérné Tamás Judit, a kitüntetett lánya (Fotó: MTI)
Október 23-án Budapesten a Parlamentben Magyar Becsület Rend kitüntetést kapott Tamás Aladárné Szűcs Ilona, Balogvölgy tanítónője. Ilonka néni a Magyar Becsület Rend első kitüntetettje.
Az állami elismerést Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László házelnök jelenlétében Áder János államfő adta át, Magyarország és a nemzet érdekében tanúsított kiemelkedő szolgálat és hősiesség elismerése jeléül.
Orbán Viktor a 100 éves tanítónővel karonfogva vonult át a Kossuth térre, az állami ünnepségre, ahol közel félmillió ember várta őket. A miniszterelnök bemutatta Ilonka néni életútját, és köszönetet mondott azért, amit a magyar nemzetért tett. Ilonka néni az egyszerűsített honosítást lehetővé tevő magyar törvénymódosítást követően, Anikó lányával együtt kérvényezte a magyar állampolgárság felvételét. Emiatt Szlovákia megfosztotta őt szlovák állampolgárságától. Több mint egy éve egyik élharcosa annak, hogy a magyarságukat nyíltan vállaló felvidékiek a magyar állampolgárság felvételét követően megtarthassák szlovák állampolgárságukat is.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy 100 éves kora ellenére Ilonka néni aktív tagja a rimaszombati közéletnek, tagja az MKP-nak, alapítója és aktív vezetője a Wass Albert nyugdíjas klubnak. A kormányfő kiemelte, hogy Ilonka néni megélte a múlt század legnehezebb időszakait. A történelem szeszélyei folytán ötször változott az állampolgársága úgy, hogy szülőföldjét sosem hagyta el és mindig magyar maradt.
A magyar miniszterelnök után Tamás Ilonka néni is szólt az ünneplőkhöz. Gyöngyösi István 17. századi költő Márssal társalkodó Murányi Vénus c. 1664-ben nyomtatásban megjelent elbeszélő költeményének első része negyvenedik versszakát idézte: “Nem nemes elme az, mely mindjárt változik, / Akármi szélre is nádként ingadozik. / Ott tisztul az arany, hol az tűz lángozik, / A rózsa is tövis között virágozik’. Zárómondatként pedig azt mondta: “nekünk is így kell tennünk”. Az ünneplő közönség nagy ovációval köszöntötte a becsületrenddel kitüntetett gömöri tanítónőt.
A Kossuth téri ünnepségnek további felvidéki vonatkozású történései voltak. Márai Sándor, kassai születésű költő “Mennyből az angyal” című versét szavalta Csurka László színművész. Koncertet adott a Kossuth-díjas felvidéki Szarka-fivérek – Gyula és Tamás – vezette Ghymes együttes.
* * *
Az Országgyűlés 2011 decemberében fogadta el az állami kitüntetésekről szóló törvényt, amely alapján a Magyar Becsület Rend Magyarország és a nemzet érdekében tanúsított kiemelkedő szolgálat, vagy hősiesség elismerésére szolgál. Magyar állampolgárok számára a Magyar Becsület Rendből évente legfeljebb 10 db adományozható.
A Magyar Becsület Rend a Szent Koronáról lefüggő-, a fülnél keresztbe fektetett kardokkal ékesített rendjelvény. Az inszigniát nyakban viselik. Ovális arany, enyhén domború kivitelben készült 47 x 39 mm érem, szegélyén zománcozott díszítéssel. Az előlapon ovális mezőben Magyarország államcímerének heraldikailag bal oldali képe. Hármas halmon nyugvó kettős kereszt, talpánál nyitott leveles korona. Az előlapon körben 13 mm-es, arany szegélyű, hármas babérlevelekből álló koszorú. Fent és lent, illetve mindkét oldalon középen egy-egy keresztbe egymásra fektetett arany szalaggal.
A hátlapon középen Imre magyar király 1202-es aranybullájának pajzsba foglalt címerképe. Hétszer vágott pajzsmező, egyes sávokon, összesen hét oroszlán alakkal. A hátlapon körben felirat: Becsület Rend. A hátlapon körben 13 mm-es aranyszegélyű, hármas babérlevelekből álló koszorúval. Fent és lent, illetve mindkét oldalon középen egy-egy keresztbe egymásra fektetett arany szalaggal. Az arany Szent Korona mérete 29 mm. A Szent Korona valósághű ábrázolása plasztikusan kidolgozott. Oldalain egy-egy oldalfüggővel.
A trapéz alakú fülön ráhelyezve két egymásra fektetett arany kard található. A pengecsúcsok felül, a markolatok pedig alul helyezkednek el. A Rend szalagja nyakban viselendő, vörös, szélein fehér és vörös sávokkal, középen fehér mezőben, piros-fehér-zöld sávokkal.
A szalag 40 mm-es vörös szalag, szélein 3-3 mm-es fehér és zöld sávokkal, középen 3-3 mm-es fehér-vörös-fehér-zöld-fehér sávozat.
“Nem nemes elme az, mely mindjárt változik, / Akármi szélre is nádként ingadozik. / Ott tisztul az arany, hol az tűz lángozik, / A rózsa is tövis között virágozik’. – ehhez tartom magam én is
Ilonka néni beszédét nem találom sehol,kérem segítsen,hogy meghallgathassuk ismét.Ennek sokkal könnyebben elérhető helyen kellene lenni !!!!!!!!!!!!!!
T. 08:09-es
Tessen szíves elkérni a MEH-titkárságától, ott tudják, hogy ki írta.
Kedves Éva!
Megkeressük és közzétesszük egy külön bejegyzésben.
Üdvözlettel:
Csepel.info csapata