Csepel.hu
Fotó: Bede Orsolya (A nap folyamán készült képekből itt találhatnak összeállítást)
Napsütéses, szép tavaszi időben élvezhették a változatos programokat és a kézműves sör ízét október 13-án azok, akik ellátogattak a Rákóczi Kertbe. Az első Csepeli Októberfeszt a Görgey Artúr téren, muzsikával indult 9 órakor.
A színes kavalkád magával ragadta a piacra érkezőket is. A látványos fúvószenekari fellépések mellett sváb népviseletbe öltözött táncosok és egy söröshordókkal megrakott lovaskocsi is színesítette a bemutatót. “Szerettük volna, hogy minél több emberhez eljusson a Csepeli Októberfeszt híre, ezért döntöttünk úgy, hogy térzenével hívjuk fel magunkra a figyelmet Csepel központjában. Szombaton sokan igyekeznek a piacra, így bőven akadt közönségünk” – mondta el Lászlóné Balázsovits Magdolna, a Csepeli Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
A szervező az előkészítésről is mesélt: “Már tavaly elkezdődött a tervezés, de az Októberfeszt ötlete még korábbra nyúlik vissza. Csepel Német Önkormányzata 2004 óta létezik, azóta a Németországgal való kapcsolattartás jegyében rendszeresen járunk a Müncheni Sörfesztiválra. A Mária Napi Búcsúk is azt a hangulatot idézték, amit annyiszor átéltünk Münchenben. Most egy valódi, egynapos sörfesztivált szeretnénk meghonosítani Csepelen”.
A magyarországi németek kulturális sajátosságai fontos szerepet kaptak a program összeállításában. Lászlóné Balázsovits Magdolna kiemelte: “Magyarországon élő nemzetiségekként próbáljuk az identitásunkat megőrizni. Ápoljuk a hagyományainkat, de mi magyarok vagyunk, a rendezvényeinkre a magyar sajátosságok éppen annyira jellemzőek, mint a német stílus”.
A fúvószenekarokból, néptáncosokból és érdeklődőkből álló forgatag 9.30 órakor elindult a Rákóczi Kertben felállított sörsátorhoz. Nem mindennapi látványt nyújtott a két belga hidegvérű ló húzta kocsi, valamint a négy fúvószenekar, akik miközben a helyszín felé haladtak, zenével köszöntötték a csepelieket.
Péntek János, a fellépő Csepeli Auth Henrik Fesztivál Fúvószenekar karmestere a felvonulással kapcsolatban elmondta: “Nagyon nagy élmény volt a zenekar számára. Vannak fiatal tagjaink, akik még nem zenéltek menet közben, de ők is nagyon jól teljesítettek. Ritkán van lehetőségünk a szabályos meneteléshez szükséges katonai mozdulatokat gyakorolni, most itt volt a remek alkalom.” A karnagy szerint az Októberfesztre ellátogatók egyszersmind egy fúvószenekari találkozón is részt vettek. “Örömömre szolgál, hogy ilyen sok nívós, felkészült zenekart hallhatunk. A környező kerületek zenészei mellett Sopron Város Fúvószenekara is megtisztelte a rendeszvényt. Izgalmas, igényesen összeállított programban veszünk részt” – emelte ki Péntek János.
A Fesztivál sörsátorban Morovik Attila nyitotta meg a rendezvényt. Az alpolgármester stílszerűen egy korsó sörrel a kezében köszöntötte a résztvevőket. Elmondta: az utóbbi hetekben programokban gazdag időszakot tudhat maga mögött a kerület. A Fut a Csepel és a Vivát huszár! után az I. Csepeli Októberfeszt a harmadik nagyszabású rendezvény, amelyen ilyen sokan érezhetik jól magukat.
Az alpolgármester ünnepi beszéde után az Eötvös József Általános Iskola táncprodukciójával indult a zenés-táncos program. A fesztivál sörellátásáról a csepeli Rizmajer Kézműves Sörfőzde gondoskodott. A kínálatban a világos sör mellett olyan különlegességek is szerepeltek, mint a gyömbérsör és a meggyes sör, amelyeket szívesen fogyasztottak a vendégek, a sörcsap előtt folyamatosan várakoztak a szomjas résztvevők. A folyékony kenyér mellett természetesen más finomságokkal is várták a fesztiválra látogatókat: malacpenye, sült kolbász és hurka közül választhattak azok, akik nem csak szomjukat szerették volna oltani. A sátorban a Lajtha László Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Fúvószenekara hatalmas sikert aratott előadásával.
A környező kerületek és települések szép számmal képviseltették magukat a hagyományteremtő eseményen: a szigetszentmiklósi József Attila Általános Iskola bemutatóját, a pesterzsébeti József Attila Általános Iskola előadása követte. Nívós műsort adott a Sánta Ferenc vezette ETÜD Fúvószenekar, majd a kerületet az Auth Henrik Fesztivál Fúvószenekar képviselte a színpadon. A nagy sikerű előadást a Német Nemzetiségi Gimnázium műsora követte, majd Sopron Város Fúvószenekara adta elő repertoárját. A soproni zenészek karmestere, Ferenczi Balázs kiemelte: közel áll a szívükhöz a rendezvény, hiszen Sopron határmenti település, jelentős németajkú lakossággal rendelkezik. “A zenekar ötven évvel ezelőtt szinte csak németajkú zenészekből állt, egyértelműek a német gyökereink.” – mondta el a karnagy.
A szervezők a gyerekek megmozgatására is gondoltak: két ugrálóvár állt a kisebbek rendelkezésére. Nagy sikert aratott a Ba-Ta Tanya Team két négylábúja, Gyuri a póni és a sodrott ló, Sunny is. Természetesen volt vattacukor, grillázs és mézeskalács is, valamint kézi készítésű ékszerekkel és táskákkal is megismerkedhettek az érdeklődők.
A délután folyamán a Blumen strauss és a Lustige Schwaben együttesek is a színpadra léptek, de műsort adott a Grassalkovich Antal Grundschule is. Soroksárt a Kaltenecker Gábor vezette helyi hagyományörző vegyeskar és a Soroksári Hermann Antal Harmonika zenekar képviselte.
Lászlóné Balázsovits Magdolna nem csupán rendezőként volt jelen az eseményen, a fellépő Csepeli Német Nemzetiségi Gyermek Táncegyüttes, valamint az Ifjúsági Táncegyüttes vezetőjeként is hozzájárult a rendezvény sikeréhez. A műsor keretében fellépett az Operett Voices Énekegyüttes, 20.00 órától pedig elkezdődött az I. Csepeli Októberfeszt bál. A talpalávalót a Lustige Musikanten zenekar biztosította. A zenekarvezető Kaltenecker Gábor, a fesztivál egyik főszervezője elmondta: céljuk egy olyan rendezvény létrehozása volt, ahol sokan, nyugodtan, fesztelenül tudnak együtt örülni a zenének, a sörnek, a közös időtöltésnek.
A nagyszabású rendezvény Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata támogatásával, Csepel Német Önkormányzata szervezésében valósult meg. Lászlóné Balázsovits Magdolna hangsúlyozta a támogató szervezetek hatékony segítségét. Elmondta: az önkormányzat, a Csepeli Városgazda Zrt. és a Csepeli Városkép Kft. mellett jelentős segítséget nyújtott a Wekerle Sándor Alapkezelő és a Csepeli Svábok Szabad Kulturális Egyesülete is.
Gratulálok remélem jövő is lesz.
ugró mókus!
Lesz jövő, legalábbis igéret van rá! 🙂
Bocsika én is remélem,hogy lesz jövő,hogy milyen azt hagyjuk.Úgy lett volna helyes,hogy jövőre is.Kezdek diszleksziás lenni vagy alzheimer kóros ki tudja.
ugró mókus!
Nem lennél egyedül a zAlzheimer kórral!
Nem akarok neveket írni, mert személyeskedésnek vennék valakiknek látszani akaró senkik! 🙂
Nekem úgy tűnt, mintha több lett volna a fellépő, mint a látogató. Egy pici sörsátorban futószalagon ment a műsor.
“Parádésan sikerült az I. Csepeli Októberfeszt”, írják a fenti bejegyzésben!
A piacra igyekvőket is beszámítva, valóban jelentős volt a Görgey Artúr téren összegyűlt és a Rákóczi Kertbe “parádézva” a induló “forgatag” létszáma!
Amint a képgalériában látható. a résztvevőkről sokoldalú képek készültek. Azaz, egy-egy résztvevőt több oldalról is lefényképeztek, és így sokkal többnek látszanak a résztvevők a valóságosnál.
Különösen jól parádéztak a betiltott Magyar Gárda egyenruhájára emlékeztető ruházatot viselő személyek, ezért a rendezvény akár a Gárda toborzó rendezvényének is tekinthető. (Ezek az egyenruhások több mint 10 képen láthatók.)
A parádéhoz a talpalávalót “az 50 évvel ezelőtt szinte kizárólag németh-ajkú zenészekből alakult” Aut Henrik Fúvószenekar szolgáltatta, amely zenekar 2012. évi fellépéseit a “nagyon spórolós” csepeli önkormányzat 5 millió Ft-tal támogatta meg.
A rendezvény megvalósítását – a zenekar támogatásán felül – további 100.000,- Ft-tal támogatta a “nagyon spórolós” csepeli önkormányzat, ezért a rendezvény sikerének a csepel.infon történő reklámozása nem lehetett kétséges!
“?!”.
Orvos mikor látott én akár hogy meresztem szememet gárda egyenruhát nem látok a képeken.Az meg miért probléma ha valakik szeretnék egykori népviseletüket viselni,ha Ők mellényt viselnek akkor viseljék.Ne feledd ez volt első ilyen rendezvény Csepelen miért kell bele magyarázni olyan dolgokat amik meg sem történtek.Ezt igazán nem értem.Gyorsan szemészhez.
Az zenekari egyenruhával semmi baj, a szervezéssel sem, csak a látogatók száma volt kicsi.
Érdekes volt, hogy a felvonulás elején tartott táblára Csepel történelmi címerét rakták.
ugró mókus!
Pár oldallal odébb felmentettelek a diszlexia önvádja alól! Ezennel visszavonom!
“én akár hogy meresztem szememet gárda egyenruhát nem látok a képeken”
De legalább a látásod jó mert nem láttál gárda-egyenruhát csak ahhoz hasonlót!
Hasonlóan “?!”-hez! 🙂
Kedves “?!” !
Ha már hozzászólsz, akkor azt úgy tedd, hogy rendesen értelmezted a szöveget.
Először is, a zenekar neve, Auth (jelentem th) Henrik Fesztivál Fúvószenekar.
Másodszor: “az 50 évvel ezelőtt szinte kizárólag németajkú zenészekből alakult” a soproni zenekarra vonatkozik( igen a th nem ide kerül), de neked külön gratulálok a remek értelmezéshez! 🙂
Bocs, kedves “Zsebi”!
Biztosíthatlak, hogy az a kis “h” nem szándékosan maradt le a zenekar névadójának a vezetéknevéről, hanem csak azért, mert megzavart a kurva sok “h”!
Abban is igazad van, hogy Ferenc Balázs karnagy valóban a soproni zenekar német gyökereit emlegette, de remélem, megbocsátod nekem azt, hogy tudat alatt némi németh gyökereket véltem felfedezni a Csepeli Német Nemzetiségi Önkormányzat rendezvényén fellépő Auth és Henrik neveket viselő zenekart illetően is?!
Különösen azért, mert úgy látom, hogy az utóbbi időben más csepeli szervezetekhez viszonyítva kissé átlagon felül vannak támogatva az állítólag koldusszegény Csepeli Önkormányzat részéről az alábbi “németh gyökerű” szervezetek:
Csepeli Svábok Kulturális Egyesülete:
2012. évi 19. sz. előterjesztés: Sváb Bál támogatás 50.000,- Ft.
Német Kisebbségi Önkormányzat:
2012. évi 56. sz. előterjesztés: Októberfeszt (sörfesztivál) 100.000,- Ft.
Auth Henrik Fesztivál Fúvósszenekar:
2012. évi 19. sz. előterjesztés: Különféle térzenei fellépések 5.000.000,- Ft.
Szerintem túlságosan érvényesül az utóbbi időben Csepelen a “Panem et circenses” (Kenyeret és cirkuszt) latin jelmondat!
Te nem így látod? Mesélj!
Dr.Grün!
Szebb jövő lesz?
Gustavo!
Tegnap felkeresett két jól öltözött úriember és megígérte a szebb jövőt!
Pusztán csak annyit kell tegyek, hogy el kell menni a Jehova tanújának!
Nem láttam az estet amiről tanúskodnom kell, de egye fene annyit megér! ))) 🙂 (((
Nos, mit szólsz a fejleményekhez:
Csepel lesz Svájc 27. kantonja
„Nem hiányzik nekünk, hogy a magyarok összepörköltözzék az országunkat, miközben zsákszám menekítik hozzánk a pénzüket. Inkább idejövünk érte.” – mondta el a Svájci Nemzeti Bank igazgatója.
Bár egy ideig a hongkongiak érdeklődtek a Csepel-sziget iránt, most mégis úgy néz ki, Svájc fogja megvenni. Az egész szigetből egy nagy bankot hoznak létre, aminek bejárata a Gubacsi hídnál lesz, sorszámot pedig Pesterzsébeten lehet húzni.
„Már most is naponta több tucat magyar jelenik meg a bankjainkban, és csak a baj van velük. Már az sem igaz, hogy ha egy magyar a forgóajtón utánad megy be, akkor előtted ér be, mert valójában az van, hogy közben ellopják az egész bejáratot, a, biztonsági őrt pedig összegrafitizzák. Aztán bent a bankban sem képesek rendesen sorba állni, többen pedig még köhécseltek is. Hát ilyen körülmények között nem lehet bankot működtetni!” – fakadt ki a Lombard, Odier, Darier, Hentsch & Cie igazgatója, majd újabb lapát gyémántot dobott a hamvadóban lévő tűzre irodája kandallójában.
„A magyarok pénzeitől ments meg minket uram” – kiáltják egyre gyakrabban a svájci bankárok, s ezért összefogtak, hogy inkább Magyarországon nyitnak egy bankfiókot, ahol befogadhatják a pénzüket menekíteni szándékozók vagyonát. A jelenlegi csepeli lakosok vagy felvehetik a svájci állampolgárságot, vagy nem, de az nagy baromság lenne.
A Görgey téren (leánykori név: Áruház tér) színte senki nem volt. A Rákócszi kertben kora délután jó volt a hangulat, relatív sokan voltak. Estére maradhattak volna rend éber őrei, mert sokan szomjoltottan ültek a volán mögé. Gárdaruha imitációt én nem láttam. A politikát ha kivesszük ebből, akkor jó vol, na.
?!-nak 🙂
Biztosíthatlak arról, hogy nem a német eredet miatt vette fel a zenekar Auth Henrik nevét (http://csaffka.hu/tortenet.htm), hanem a zenekarhoz köthető munkássága miatt, kvázi mint utódzenekar, így tisztelegve az elődzenekar és kíváló karmesterei előtt.
Szeretettel várlak minden fellépésen, térzenén (mert vasárnap is szitáló esőben és hidegben léptek fel), nagykoncerten, és akkor megérted, hogy ez a csekély támogatás az önkormányzat részéről valahol kárpótolja a zenészeket, mert egy-egy próba, felkészülés a koncertekre kőkemény munka. Természetesen egy jó társasággal repül az idő, de ettől függetlenül ugyanúgy el kell járni a próbákra, végig kell fújni, oda kell figyelni, és türelmesnek kell lenni a többi 60-70 emberrel. És ahhoz, hogy Csepelnek egy színvonalas koncerteket adó zenekara legyen, kell támogatás. Anélkül nem megy senkinek sem.
Hogy ki mennyit kap miért, nem tudom, nem is foglalkozom vele. Nem tisztem, hogy ujjal mutogassak másokra, hogy ők miért kapnak ennyit. Szomorú, ha igaz amit mondasz, és beismerve azt hogy naívan tekintek ezekre a dolgokra, ezért tart ott a világ ahol….de ettől függetlenül, úgy érzem, hogy pont a zenekar az, aki meg is dolgozik ezért a támogatásért. (És ha csak arra gondolsz, hogy mennyibe kerül egy-egy hangszer, vagy a kiegészítő dolgok, amik ahhoz kellenek, hogy megszólaljon a zenekar, te is rájössz, hogy ez marhára nem egy nagy összeg. Ami persze megint viszonyítás kérdése, mert ha csak úgy hozzámcsapnákazt az 5 milkát, örülnék én is a fejemnek…)
A kenyeret és cirkuszt jelmondat pedig amíg ember az ember, sajnos mindig jelen lesz. Ez ellen ha akarsz sem tudsz tenni. Ilyen világot élünk.
Kedves “?!”
Nagyon jól tájékoztattak arról, hogy melyik szervezet mennyi pénzt kapott. De vajon azt is tudod, hogy szombati rendezvényen hány meg hány ember dolgozott ingyen? Nem azért mert ezzel támogatná az önkormányzatot, tévedsz! Saját kultúráját, zenéjét, táncát szeretné megismertetni, megszerettetni a nagyérdeművel úgy, hogy saját munkájáért pénzt nem kér…. A pénz másra kell pl. sátorbérlésre, terembérlésre, a fellépők megvendégelésére.
A legtöbb vélemény úgy született, hogy a képeket átfutották a fórumozók. Nem igazán adja vissza a 4 fúvószenekar hangerejét, vidámságát amit végig lehetett követni a József Attila utcában, akár söröslovas-szekéren is. Magyar Gárda egyenruha???????? Uraim, ezentúl a kéményseprőtől is tessék óvakodni 🙂