Csepel.hu
Csepel újratelepítésének 300. évfordulója alkalmából helytörténeti és helyismereti vetélkedőt rendeztek október 11-én a Móra Ferenc Általános Iskolában. Az intézmény még tavasszal felhívást tett közzé a részt vevő csepeli iskoláknak a nevezés feltételeiről. A diákoknak előzőleg fel kellett kutatni régi csepeli családokat, és feltárni a településhez való kötődésüket.
Összegzésüket egy 3-4 perces rövidfilmben, vagy maximum 25 diaképből állót prezentációban küldhették be a Móra iskolába, ahol a pályaműveket független bírálóbizottság minősítette. Az itt kapott pontszámok a helytörténeti vetélkedőn elért eredményekhez hozzáadódtak.
A versenyen a kerület hat általános iskolájából (Kölcsey, Lajtha, Karácsony, Vermes, Katona, Herman) közel 50 diák indult. Minden iskolából 8 fős csapatokat képviselték intézményük 8 évfolyamát. A vetélkedő két részből állt: a csapatokból öten az iskola épületében és udvarán kialakított állomásokon feladatokat oldottak meg. A helyszínek címszavakban Csepel jelképei, tájékozódás a térképen, a hírközlés történetéből, épített örökség, ipartörténet, közlekedés régen és ma, környezetvédelem, sport régen és ma, híres emberek, valamint a régi tárgyak felismerései voltak. A másik megmérettetés már a kerület utcáit bebarangolva zajlott. A csapatokból hárman (a nagyobbak) térkép és feladatlap segítségével helyismereti kalandtúrára igyekeztek, ahol Csepel fontosabb épületeit, nevezetes helyeit kellett felkeresniük. A kapott feladatsorokat minél rövidebb idő alatt célszerű volt megoldaniuk, mivel az eltöltött percek is a verseny részét képezték. A pontos útvonaltervet a gyerekek a helyszínen ismerték meg.
A zsűri értékelése alapján az első három dobogós helyezést elért iskolák – Kölcsey, Herman, Katona – diákjai mézeskalácsot és színes kavicsokat kaptak Mikus Judit igazgatónőtől és Balhegy Gabriella vetélkedőt szervező pedagógustól. A helyismereti vetélkedőn részt vevő iskolások fonott karkötőt kaptak ajándékba.
A Móra iskolások “Csepeli múltidézés” címmel rajzokból, összegyűjtött régi fényképekből kiállítást is készítettek a földszinti folyosón. Valódi kuriózumként szolgált olyan tárgyak felfedezése a régmúltból, mint a Csepel varrógép, Csepel bicikli, Cséb Tagsági Könyv, hajdan a dolgozóknak adott Munkakönyv vagy az eredményes munkáért kapott „Kiváló dolgozó” jelvény.
A csepeli diákok vetélkedőjére Tóth János oktatási ágazatvezető is ellátogatott.
Antal Zsuzsa- csepel.hu