A „Hazafiság Iskolája”

Csepel.hu

A Pákozdi Katonai Emlékhely az 1848. szeptember 29-ei Pákozd-sukorói csata tiszteletére 1951-ben állított obeliszk környezetében található. Azzal a céllal jött létre, hogy bemutassa az 1848-ban alakult Magyar Honvédség történetének főbb eseményeit, és emléket állítson az eltelt több mint 160 év hősi helytállásának, a minden korban becsületesen küzdő, és ha kellett életét is áldozó magyar honvédnak.

A „Hazafiság Iskolája” elnevezésű pedagógiai módszertani program keretében a Kölcsey Ferenc Általános Iskola több mint 400 tanulója és tanáraik vettek részt az egész napos rendezvényen, amit Törökné Tóth Ilona diákönkormányzati patronáló tanár szervezett. A diákok forgószínpadszerűen kialakított – gyakorlati feladatokat és elméleti ismereteket is tartalmazó – 16 foglalkozási helyen, élményszerű formában ismerkedhettek meg a honvédelemmel és hadtörténelmünk jelentős eseményeivel, a katonai tevékenységgel. Az időjárás is kedvezett a tartalmas programsorozat megvalósításának, mely segítette az iskolai közösségek erősödését, az iskolapadban tanultak testközeli és látványos kiegészítését, és gyakran csalt önfeledt mosolyt a gyermekarcokra. A hagyományos katonai értékek közül a bátorság, fegyelem és tisztesség vált játék közben sajátjukká.

Az ünnepélyes katonai köszöntés után a gyerekek kipróbálhatták a golyóálló mellényben való futást, a célba lövést és gránáthajítást, az alaki kiképzést, beülhettek egy repülőgép-szimulátorba, játszhattak lovagi tornát, tölthettek ágyút, felmászhattak egy tankra. Előadásokat hallgathattak a sorozott hadkötelezettség korának honvédjeiről, az aradi vértanúkról, a békefenntartó missziókról, a Velencei-tó élővilágáról, terepasztal segítségével élhették át a Pákozd-sukorói csatát, a világháborúk fontosabb eseményeit. Megtanulták a köszöntéseket, tiszteletadást, a fegyelem fontosságát, az emlékműveknél fejet hajtottak az áldozatok előtt.

Az ilyen interaktív feladatok közelebb hozzák azokat a régmúlt eseményeket, melynek fontosságát akkor érezzük a legjobban, ha belegondolunk, hogy a béke csak akkor jelent valamit, ha tudjuk, hogy mit jelent annak a hiánya. Akkor tudjuk igazán értékelni, ha átérezzük, ismerjük az akkori eseményeket.

Az emlékműnél látott koszorúk virágai elhervadnak, de a béke iránti vágy és a hazaszeretet nem halványulhat el. Tudja ezt most már minden kölcseys.

Majorné Szekeres Edit

tanárnő

csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !