Mno.hu
Egy huszonhét esztendős, kétszeres világ- és hatszoros Európa-bajnok pályafutása teljesedett be vasárnap délután a North Greeewich arénában, az ő szavaival ,,a mai napon sikerült elérnem azt, amiért egész életemben, gyerekkorom óta dolgoztam. Pont akkor jött ki minden a legjobban, amikor a legfontosabb volt, de ennek így kellett történnie.”
Túllépett a bakin
Egy tavalyi hosszabb beszélgetésünk alkalmával pontos lélektani és mentális hátterét vázolta fel e megingathatatlanságnak, a tornászok réméről, a rontásról például így beszélt: ,,Olyan nincs, hogy a gyakorlatom előtt és alatt nem koncentrálok. Olyan sincs, hogy felkészületlenül indulok a versenyre. Akkor inkább ki sem megyek. Viszont ember vagyok, ronthatok. Ez még nem tragédia. A tragédia az, ha súlyos baj éri egy közeli hozzátartozómat, vagy hogy milliók éheznek a Földön.”
Könnyebb túlélni
Ebből az alapállásból könnyebb túlélni a pontozói részrehajlást, a méltánytalanságot, esetleg a hozzá nem értést is. Krisztián ezt érdeklődésemre úgy fogalmazta meg, tudja, mire képes, a bírók is tudják, ezért általában reális pontszámokat kap, de ha mégsem, azt is le kell nyelni, gyerekként már megtanulta.
Hisz ezért választotta a tornát, pontosabban valószínűleg a torna ezért választotta ki őt. Mert ne tévedjünk, ilyen véletlenek nincsenek.
Másféle véletlenek persze akadnak. Krisztiánnal például egy hajdani Világkupa-versenyen előfordult, hogy már kihirdették, ő nyert, el is küldte az erről szóló sms-eseket, amikor szóltak neki, ne haragudjon, rosszul számoltak. Visszaálltak a dobogóra, elcserélték az érmeket, az arany helyett megkapta az ezüstöt, és eljátszották a magyar helyett a másik himnuszt. Ez roppant kellemetlen emléke, de nem törte meg. Ahogyan a 2009-es, nem mellékesen ugyancsak londoni világbajnokság sem, amikor hibátlanul teljesített, mégis a kínai riválisát hozták ki elsőnek, miközben utólag több bíró is bevallotta neki: ő volt a legjobb.
Egy futballmeccs kétszer negyvenöt perce helyett az izgalmak itt kétszer negyvenöt másodpercben tetőztek. Az elsőben Berki lépett pódiumra; hogy ilyen infarktusos szituációban miképpen képes koncentrálni, arról korábban így vallott nekem: ,,Mindent vagy semmit a tét, de az a legjobb, ha ebbe bele se gondolok, ha odalépek a szerhez, üres a fejem, csak a gyakorlatra összpontosítok.”
A második „félidőben” pedig Smithre figyelt, aki utolsó szereplőként egyedüli ellenfele maradt addigra. Nem is az ő gyakorlatát, hanem Krisztiánt néztem, és meghökkentem rajta, amint egy elem közben önkéntelenül is azon mód megtapsolta az ellenfelet. Pedig gyarló földi halandók ilyenkor azért szorítanának, hogy a másik hibázzon, lehetőleg minél látványosabban, vetettem fel neki, mire ő azt felelte: „Ez nem lenne sem sport-, sem célszerű. Sokkal értékesebb így az én győzelmem is, mintha azért nyertem volna, mert mindenki ront.”
Kétségtelenül. A szó szoros értelmében is aranyat ér. Méghozzá olimpiait.
Forrás: Mno.hu
Fantasztikus!Gratulálok!Hajrá magyarok,hajrá Magyarország!
nagyon szép gyakorlat volt!Gratulációm!