Berki a lovasúr, London harmadik magyar olimpiai bajnoka!

Nemzeti Sport

Tökéletes gyakorlat kellett az aranyhoz – és a tökéletes gyakorlat elég is volt (Fotó: Szabó Miklós)

Magyar a lovasúr: Berki Krisztián a lólengés olimpiai bajnoka, egyben London harmadik magyar olimpiai aranyérmese Szilágyi Áron és Gyurta Dániel után.

A lólengésdöntőben döbbenetesen szoros verseny volt Berki és a brit Louis Smith között, mindkét szerspecialista 16.066 pontot kapott gyakorlatára, de a jobb kivitelezési érték (9.166 a 9.066-tal szemben) döntött, Berki Krisztián a lehető legkisebb különbséggel lett aranyérmes. Hidvégi Vid rontott gyakorlatában, leesett a szerről, így a nyolcadik helyen zárt. Férfi talajon a kínai Cou Kaj, női ugrásban a rontó, fenékre huppanó McKayla Maroney-t megelőző román Sandra Izbasa győzött. Berkié a magyar tornasport történetének tizenötödik olimpiai aranyérme. 

Néhány perces csúszással vonultak be a lólengésfinálé résztvevői, Berki Krisztián úgy, mint maga Fekete Kéz – kesztyűbe bújtatott kézzel integetett a közönségnek, mely óriási üdvrivalgással fogadta a brit Louis Smith-t, aki hazája első olimpiai tornaaranyérmét szerezhette volna meg.

Elsőként a döntőbe a második legmagasabb pontszámmal bekerült, francia Tommasone lépett a szerhez – a német Chusovitina után ő volt a második tornász vasárnap, aki szülőként jutott be olimpiai fináléba! A francia jól hajtotta végre a gyakorlatot egészen a végéig, amikor megingott és elbizonytalanodott, elrontotta a leugrását – ez meglátszott végrehajtási pontszámán is, 9 alattit kapott, összességében pedig 15.141-et.

Az olasz Busnari, a lólengésmezőny doyenje elégedetten csapott öklével a levegőbe, meg is volt rá minden oka, 15.400-zal átvette a vezetést – ezzel többé-kevésbé biztossá vált, hogy Tommasone éremesélyeinek lőttek.

Harmadikként Hidvégi Videt szólították 6.6-os anyagerősségű gyakorlatával, a magyar tornász egy hiba után leesett a szerről – sajnos ez elég is volt ahhoz, hogy esélyei elszálljanak. Hidvégi gyakorlatára 14.300-at kapott (a kivitelezési pontszám mindössze 8.000 volt), ezzel a harmadik helyre került három versenyző után.

A brit Whitlock nem számított éremesélyesnek, de stabilan végrehajtotta gyakorlatát, a hazai szellő is kicsit megnyomta, 15.600-zal az élre ugrott! Ez akár még bronzot is jelenthetett.

Ötödikként lépett a lóhoz Berki Krisztián, a regnáló világbajnok. Most nem hibázott, sorra hajtotta végre rendkívüli erősségű, 6.9-es gyakorlatának elemeit, gyönyörűen dolgozott a szeren, ezzel pedig megadta magának az aranyesélyt. Felszabadult mosollyal zárt, a következő lépés a bíróké volt: 16.066-ot kapott, az összes lólengésgyakorlat között a legmagasabbat addig az olimpián! 6.9-es nehézségi értéke mellé pazar, 9.166-os kivitelezési pontszámot kapott, ez pedig egy holtverseny esetén sorsdöntő is lehetett.

Az ukrán Nakonecsnij 14.766-tal az ötödik helyre jött be, ezzel biztossá vált, hogy Berki Krisztián már érmes. Az orosz Beljavszkij sem számított veszélyesnek, lévén nem valódi szerspecialista – 14.733-at kapott.

Óriási ováció fogadta Louis Smith-t, aki utolsóként, óriási teher alatt lépett a lóhoz. Első elemei simán megvoltak, szépen, erősen dolgozott, nem követett el látványos bakit, viszont dinamikája, gyorsasága nem volt tökéletes. Megcsinálta leugrását is, Berki (és mindenki más) drukkolhatott az aranyért, mely a bírók kezébe került.Smith ugyanannyit – 16.066-ot kapott, de Berki magasabb kivitelezési pontszáma döntött – BERKI KRISZTIÁN LETT LONDON HARMADIK MAGYAR OLIMPIAI BAJNOKA!

Lólengésben Berki előtt Pelle István (1932), Magyar Zoltán (1976, 1980) és Borkai Zsolt (1988) nyert a magyarok közül olimpiai bajnoki címet.

„Nagyon jól éreztem magam, túl vagyunk rajta, megcsináltuk! Pont akkor sikerült jól minden, amikor nagyon kellett. Most a döntőre minden sikerült – nagyon boldog vagyok, hiszen nagyon nehéz dolgom volt. Le a kalappal a brit versenyzők előtt, ekkora hazai közönség előtt így dolgozni – rajtuk nagyobb nyomás volt” – értékelt az olimpiai bajnok Berki.

„A bemelegítés során többször megcsináltam hiba nélkül a rontott elememet. Akkor jó volt, azt sem éreztem, hogy izgultam volna, a napom tulajdonképpen még jobban is sikerült, mint a selejtezőn… Krisztián gyakorlata után már biztos voltam benne, hogy ez meglesz! Fantasztikus volt a hangulat, köszönöm a szurkolóknak, úgy éreztem magam, mint egy kézimeccsen” – mondta Hidvégi Vid a vegyes zónában.

SZERENKÉNTI DÖNTŐ, FÉRFI LÓLENGÉS
1. BERKI KRISZTIÁN magyar 16.066
2. Louis Smith brit 16.066
3. Max Whitlock brit 15.600
4. Alberto Busnari olasz 15.400
5. Cyril Tommasone francia 15.141
6. Vitalij Nakonecsnij ukrán 14.766
7. David Beljavszkij orosz 14.733
8. HIDVÉGI VID magyar 14.300

nso.hu

3 hozzászólás “Berki a lovasúr, London harmadik magyar olimpiai bajnoka!” bejegyzésre

  1. krapulax szerint:

    micsoda különbség Berki Krisztián és Berki Krisztián között!
    és még az igazinak keres új nevet a zsindex…

  2. GONDOLKODÓ! szerint:

    “Berki Krisztián ugyanannyi pontot kapott, mint brit riválisa, de eleganciáját a pontozók szebbnek látták, ezzel holtverseny helyett egyedül nyert aranyat.”

    Valóban, minden elfogultság nélkül, most ebben az esetben jól látták, döntöttek a pontozók.
    Nekem az olasznak gyakorlata tetszett KRISZTIÁNÉ után a legjobban, s nem az erőltetett és hihetetlen csalódott angoloké!
    Mindent összevetve megérdemelten jutott KRISZTIÁN az aranyéremhez, méltó teljesítményével, és csodaszép eleganciával bemutatott gyakorlata révén.
    Szívből gratulálok ARANYÉRMÉHEZ, jó egészséget, és további sikereket kívánok.

  3. J szerint:

    Ha valaki, akkor ő nagyon megérdemelte. Ha az alázatából csak kicsit átvennének a politikusok, jó léti ország lennénk.

Itt lehet hozzászólni !