Légi háború a Csepel-sziget ellen

A szövetséges repülőgépek a legnagyobb csapást 1944 júliusában mérték az ipari komplexumra, de a lakosságot is megtizedelték

Magyar Hírlap

A csepeli Weiss Manfréd Művek Diósgyőr és a győri MÁVAG mellett egyike volt az ország három legnagyobb hadiipari komplexumának, emellett a Horthy-ligetben létesült Dunai Repülőgépgyár szintén fontos hadiipari létesítménynek számított. Nem véletlen tehát, hogy a második világháború végén Csepel az egyik legtöbbet támadott célponttá vált.

A győri program keretében 1938-tól megindultak az óvóhelyépítések az országban. A csepeli WM gyártelepen ún. BGS (bomba, gáz és szilánk elleni védelmet nyújtó) óvóhelyek tucatja létesült, amelyek mintegy 25 ezer főt tudtak befogadni. Az óvóhelyek építési költségét a cégek leírhatták adójukból, a kormány ezzel is próbálta a vállalkozásokat bunkerek létesítésére ösztönözni.

Az óvóhelyépítéssel párhuzamosan a főváros légoltalma is fokozatosan formát öltött. 1943-ban a 206. honi légvédelmi tüzérosztály 1. ütegét állandó jelleggel a WM-be vezényelték, az év márciusában a Dunai Repülőgépgyár gyári repülőterére pedig az 5/3-as vadászrepülő század települt (Messerschmitt Bf. 109 vadászrepülőgépekkel), amely a továbbiakban Budapest vadászvédelmében is részt vett.

Célpontban a repülőterek

1944. április 3-ig Budapestet és környékét nem érte szövetséges légitámadás. Akkoriban már rendszeressé váltak a légiriadók, de ezen a napon komolyra fordult a helyzet. A szövetséges légierő több száz gépe érte el Magyarországot, ebből az egyik legnagyobb, 112 bombázót kitevő egységnek az volt a feladata, hogy megsemmisítse a szigetszentmiklósi homokdombok között felépített, Me 210-es bombázókat gyártó üzemet. Negyed 11-kor óriási zúgással közeledett az ellenség. A magyar légierő közelben tartózkodó gépei rekordidő alatt felszálltak, ám akkora volt a túlerő, hogy meg sem tudták zavarni a támadást. A gyárra és a repülőtérre 300 tonna bomba hullott, óriási károkat okozva. Az összes üzemrész megsérült, a gyár dolgozói közül mintegy kétszázan meghaltak, további kétszázan megsérültek.

Nem sokkal később újabb ütemben támadták a Csepel-szigetcsúcsi repülőteret, és éjszaka is folytatódtak az akciók, amelyek során Csepel község déli része is kapott találatokat. E nagyszabású támadásnak Budapest környékén mintegy 1100 halálos áldozata és több mint 500 sebesültje volt.

A bombázás sokkolta a lakosságot és a hatóságokat. A honvédelmi miniszter azonnal elrendelte a Budapest környéki községek, köztük Csepel kiürítését, de a rendelet nem vonatkozott a közlekedési vállalatok személyzetére, a hadiüzemekben dolgozókra, a tűzoltókra, mentőkre, a pénzintézeti dolgozókra, orvosokra, gyógyszerészekre, szülésznőkre, a temetkezési vállalatok dolgozóira, élelmiszer-kereskedőkre, hentesekre, a kisiparo­sok többségére, valamint a légoltalmi szervezetekbe beosztottakra. Az általános kiürítés önkéntes volt. Április 7–11. között a becslések szerint 200–300 ezer ember hagyhatta el Budapestet és környékét.

A szövetségesek az első támadás sikerén felbuzdulva április 13-án még nagyobb erőkkel jöttek. Összesen 567 bombázó 227 vadászgép kíséretében támadta a magyar repülőgépgyárakat és a repülőtereket, a károk felülmúlták a korábbiakat.

Csapás az olajipari üzemekre

A magyar olajipar elleni bombázóhadjárat 1944. június 14-én indult meg, amikor 500-nál is több bombázó mért csapást a magyar üzemekre. Csepel térségében nemcsak a kijelölt célpontot bombázták, hanem a községet is. Negyvenegyen életüket vesztették, hatvanan megsebesültek. A bombaszőnyeg elérte a Csepeli Szabadkikötő területét, a Shell, a Vacuum Oil Company és a Steaua kőolaj-finomítóit. A tartályok egy része kigyulladt vagy megrongálódott.

Ezt követően az angol és amerikai légierő kisebb-nagyobb megszakításokkal folyamatosan bombázta a magyar célpontokat, köztük Csepelt is. A Magyarország elleni legnagyobb légitámadást július 2-án intézték a nyugati szövetségesek. Összesen 620 nehézbombázót budapesti, szolnoki, győri és csepeli célpontok ellen vetettek be. A Szabadkikötőben, a kőolaj-feldolgozó és -tároló telepekben óriási károk keletkeztek, a felgyújtott tartályokból ötven-hatvan kilométerről is látható sűrű, fekete füst szállt fel.

A legszörnyűbb nap

Július 27. volt Cseppel történetének egyik legszörnyűbb napja. A bombázók ismét célt tévesztettek, a település központja, a Szent Imre tér és környéke szinte teljesen elpusztult. A tűz martaléka lett a római katolikus templom, és tetemes károkat szenvedett az összes közintézmény is.

A Weiss Manfréd Acél- és Fémművekben helyreállíthatatlan károk keletkeztek, a harckocsigyártás a továbbiakban itt megszűnt. A Magyar Posztógyár teljesen kiégett, ezt az üzemet is helyreállíthatatlannak nyilvánították, a megmaradt gépeket leszerelték és kitelepítették a szigetről. A finomítók mellett lévő Neményi Testvérek Csepeli Papírgyára szintén teljesen kiégett.
Az utolsó támadás 1944. szeptember 18-án érte Csepelt, igaz, a térség már nem volt a célpontok között; a Budapestre dobott bombák egy része véletlenül esett ide. Az angol és amerikai légierő többé nem támadta a Csepel-szigeten lévő célpontokat, novemberben viszont megérkezett a Vörös Hadsereg, a háború a földön folytatódott. 1945. január 9-én a németek kiürítették a Csepel-szigetet, s itt másnap véget értek a harcok.


Patrióták a nyilasok ellen

Nem kevés bátorságról tettek tanúbizonyságot a csepeliek 1944 decemberében, amikor lényegében fellázadtak a település kiürítését elrendelő intézkedések ellen. Ez volt a nyilas uralom idején lezajlott egyetlen tömegtüntetés az országban. Bolla Dezső helytörténeti munkájában leírja: Koncz János főjegyző megtagadta a parancsot, emiatt letartóztatták. Utóda Szabó Géza közigazgatási jegyző lett, aki szintén a kiürítés ellen foglalt állást. 1944. december 4-én délelőtt megtelt a Szent Imre tér, mintegy ötezer ember jelent meg. A kirendelt nyilasok, katonák, rendőrök képtelenek voltak a tömeget feloszlatni. Az emberek szidalmazták a németeket, a nyilasokat, és a kiürítés ellen tüntettek. Követelték a határozat visszavonását. Másnap fegyveres incidensre is sor került. A kiürítést végül sikerült megakadályozni.

Forrás: Magyar Hírlap

13 hozzászólás “Légi háború a Csepel-sziget ellen” bejegyzésre

  1. Jeniszej szerint:

    A szövetséges repülőgépek a legnagyobb csapást 1944 júliusában mérték az ipari komplexumra, de a lakosságot is megtizedelték.
    A Fater nem érti, hogy Pestszenterzsébet békés lakósságát miért szórták meg a liberátorokról ledobott bombák tonnáival.
    Miért? – Mert?
    Mert mer ilyen balfácánok voltak?
    Valahol mégis bombázniuk kellet. – Ha nem találták a célt akkor is szükségét, érezték a “dobálásnak”
    🙁

  2. bonifác szerint:

    Putyin nemrég azt mondta,hogy az amcsik bombákkal terjeszti a demokráciát. Csak
    azt nem értem, hogy a ránk szórt több milló tonna bomba ellenére a háború után kevesebb
    demokráciánk maradt, mint eredetileg volt. Röviden: a hadi célpontok mellet komoly
    szempont volt a terrorbombázás.Ami azért érdekes, mert így felvetődik az USA és
    Nagybritannia háborús bűnössége.De mi maradjunk csak Hitler utolsó csatlósa,
    annak ellenére, hogy a Zsidótanács vétója miatt nem léphettünk ki a háborúból. Mint ezt az
    elvtársaink szajkózzák a mai napig.

  3. nagyapó szerint:

    A Liberátorok a szokásos angol-szász szisztéma szerinti terrorbombázásokat végezték! Fényes nappal eltalálták a templomot, meg a munkásházakat, a Weiss műveket felesleges volt bombázni, mert a gépek nagy része már a kőbányai pincékben termelt. Várták sorsukat a Weiss család kimenekítés után.
    Apropó: a Krupp Művek tulajdonosait a nürnbergi perben felelőőségre vonták.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  4. Gordon szerint:

    Én csak azt nem értem, hogy ha valaki harcba kezd (ráadásul az erősebb ellen) az miért lepődik meg azon, ha a háború idővel bekopogtat.

  5. bélabá szerint:

    Gordon jól mondja, jó példa rá a mostani IMF kontra nagy vezír kakaskodás 🙂

  6. nagyapó szerint:

    Gordon! Az USA hadba lépéséig ki volt az erősebb? Jó a mondás: “Okos a paraszt a vásár után”.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  7. Vátesz szerint:

    A fideszes városvezetés figyelmébe: Minden év július 27-én ide hívnám a megemlékezésre az amerikai katonai attasét is, az áldozatok emlékére is helyezze el a koszorúját, ne csak a Budaörsi úti amerikai katonai temetőben!

  8. Jeniszej szerint:

    “Zsidótanács vétója miatt nem léphettünk ki a háborúból” és maradtunk a sötét oldal csatlósa?
    A Gordon csak olvas, de nem érti, hogy mit. – a biztos!
    A fegyvergyáros üzemei miatt pusztult talán sok ezer civil lakós itt az ” agglomerációban” – a dühös szövetségesek bombáitól.
    Állítsunk már egy emléktáblát azért, hogy emlékezhessenek azok, akik ezt még nem tudják.
    🙁

  9. Vátesz szerint:

    Most meg a Zsidótanács vétója miatt nem léphetünk ki az afganisztáni háborúból! 😉

  10. Gordon szerint:

    Már a 19. század második felében felmerült az akkori magyar politikai elit tagjai között “Oroszország megbüntetésének szükségessége”.

    Aztán a sok ugrálás után ők büntettek meg minket… nem értem miért kellett kihúzni a gyufát.

  11. nagyapó szerint:

    Gordon! Másról van szó. A magyar király felismerte a szláv (orosz) veszélyt, ezért építette ki a Komárom-Monostori erődrendszert a 19. század második felében. Egy védmű nem kimondottan a támadás szándéka.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  12. Gordon szerint:

    Nem a királyról beszélek, hanem magyar politikusok beszélgetéseiről.

  13. ebihal szerint:

    “A magyar király felismerte a szláv veszélyt…”, ezért 1800 körül benyalták Lengyel-
    ország egy részét, majd 1870 körül Bosznia-Hercegovinát. Pusztán védekezés
    gyanánt. Kiépítették a Komárom-Monostori erődöt, ami Bécset esetleg védhette, de
    a magyar király Magyarországát, vagy Budát nem!

Itt lehet hozzászólni !