Fidesz.hu, Csepel.hu
Átlátható, kiegyensúlyozott kommunikációs csatornát kell kialakítani a gazdasági élet szereplőivel; a kormány ebben aktívabb szerepvállalást tart szükségesnek mint korábban, de nem kíván a gazdasági élet főszereplőjévé válni, ugyanis a gazdaságot nem a kormány, hanem a gazdasági élet szereplői működtetik – jelentette ki felszólalásában Orbán Viktor miniszterelnök, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vezetőségével folytatott tárgyaláson, kedden.
Orbán Viktor felszólalásában elmondta, együttműködésük a kamarával nem újkeletű, már 1998-ban is keresték a közös munka lehetőségeit. Mint mondta, ekkoriban a kamara azt javasolta, hogy az akkor 18 százalékos inflációt egy év alatt egyszámjegyűre csökkentsék, mert ha ezt megcselekszik, akkor a „kamara boldog lesz”. Ezt meg is csináltuk – jelentette ki a kormányfő, aki arról is beszélt, az első Orbán-kormány idején a kamara a föltőkésítés kérdését emelte a gazdaságpolitika szintjére, később ebből bontakozott ki az a Széchenyi-terv, ami a korábbi évtized egyik legsikeresebb gazdasági akcióterve volt.
A miniszterelnök emlékeztetett, a 2002-ben Magyarországon a munkanélküliség hat százalék alatt, a költségvetési hiány négy százalék körül volt, az államadósság pedig 52 százalékon állt. Orbán Viktor szerint legnagyobb versenyhátrányunk a közép-európai régióban elhelyezkedő országokhoz képest éppen itt ragadható meg, a cseheknek, szlovákoknak, lengyeleknek 30-50 százalékos az államadósságuk, a jelenlegi kormány pedig 82 százalékos államadósságot örökölt a szocialistáktól.
Orbán Viktor az elkövetkezendő évek legfontosabb kérdésének nevezte, hogy mely országok lesznek azok, akik államadóságukat kontroll alatt tudják tartani. Mint mondta a magyar gazdaság képtelen volt arra, hogy megvédje magát 2002 és 2010 között, ebben az időszakban államadósága 52 százalékról 80 százalék fölé emelkedett. A kormányfő ezt megengedhetetlennek nevezte. A miniszterelnök elmondása szerint a kormány 2010-ben ahhoz a gondolkodásmódhoz tért vissza, amit 2002-ig folytatott, ahhoz, hogy a vállalkozói világgal együtt kell működni.
Hangsúlyozta, mindez nem azt jelenti, hogy a kormány át akarná hárítani a döntései következményeiért viselendő felelősséget, hanem arról van szó, hogy nem a kormány működteti a gazdaságot. Átlátható, kiegyensúlyozott kommunikációs csatornát kell kialakítani a gazdasági élet szereplőivel; a kormány ebben aktívabb szerepvállalást tart szükségesnek mint korábban, de nem kíván a gazdasági élet főszereplőjévé válni, ugyanis a gazdaságot nem a kormány, hanem a gazdasági élet szereplői működtetik – jelentette ki Orbán Viktor.
A kormányfő emlékeztetett, 2010-ben a kormány nem egyszerűen egy új gazdaságpolitikát, hanem egy új gazdasági rendszert tűzött ki célul. Hozzátette, az utolsó ilyen jellegű gazdasági ambíció 1990-ben volt, amikor a történelmi kényszerek hatására és saját akaratból a kormány új gazdasági modellt kívánt építeni hazánkban, ami „intellektuálisan egyszerűbb művelet” volt, mint a mostani, mivel a mostani kormány igen nehéz helyzetet örökölt 2010-ben.
Orbán Viktor szerint a gazdasági élet szereplői most kezdenek rájönni arra, hogy a kormány nem egy szokatlan gazdaságpolitikát kezdett el folytatni, hanem egy új gazdasági rendszert kíván felépíteni. Természetesen minden ilyen gazdasági modellépítési kísérlet újításnak minősül és „az újítóknak megvan a maguk sorsa” – mondta a miniszterelnök hozzátéve, ez egy adott szisztéma szerint zajlik, először meglepetés, majd értetlenség, később érdeklődés, végül átvétel kíséri az intézkedéseket. Orbán megjegyezte, a magyar gazdaságpolitika számos elemét, például a bankadót, a válságadót, a tranzakciós adót átvették az uniós tagállamok, ez mindenképpen sikernek könyvelhető el.
A válságban nincs normativitás, ilyenkor célzott gazdaságpolitikát kell folytatni és ezt vállalni kell – húzta alá Orbán Viktor. Kifejtette, az Európai Unión belüli gazdaságpolitikai térkép gyökeresen át fog alakulni a következő három évben és a közép-európai felemelkedésben való részvétel „a magyar gazdaság számára élet halál kérdése”.
A kormányfő ismertette az új gazdasági modell feladatait, ezek közé tartozik munkát támogató és a családi alapú adórendszer kiépítése, az adósságtermelő rendszerek átszervezése, egyértelművé tétele annak, hogy az állam által kötelezően kirótt nyugdíjbefizetésekből állami nyugdíjrendszer épül. Orbán Viktor a további feladatok közé sorolta az újraiparosítást, egy új mezőgazdasági rendszer kialakítását, a közszolgáltató cégek non-profit alapra helyezését, a kamarák szerepének átalakítását, a keleti nyitást és az uniós források felhasználásának új rendjét, valamint azt, hogy forgalmi és fogyasztási típusú adókkal kell kiváltani a munkát terhelő állami bevételeket, illetve hogy – a munkaképtelenek és fogyatékosok kivételével – a szociális ellátás a munka alapján történjen.
A miniszterelnök az új gazdasági modell részének nevezte egy olyan új bankrendszer kialakítását, amelynek 50 százaléka magyar kézben van. Ez – mint mondta – megvalósulása esetén egyedülálló dolog lenne. Hangsúlyozta, a kamarával kötött megállapodásnak semmi köze sincs a pártpolitikához.
Az elmúlt évek közös eredményeiről szólva a kormányfő elmondta, a kamara javaslatai közül befogadták és megvalósították a Széchenyi Kártya továbbfejlesztését, a közbeszerzési szabályok és a szakképzés átalakítását, az uniós források adott keretek közötti átcsoportosítását, a versenyképes adórendszer kialakítását és egy kereskedelemfejlesztési intézményrendszer átszervezését. Ezek közül mindegyik már legalább 50 százalék feletti teljesítési tartományban van – tette hozzá Orbán.
A munkahelyvédelmi akciótervvel kapcsolatban a kormányfő arról beszélt, azért most és nem korábban vezetik be ezt a tervet, mert az „ütemezés legalább olyan fontos, mint maga a terv”; 2010-ben hazánk Görögországnál rosszabb gazdasági helyzetben volt, a költségvetési hiányunk 7.7 százalékon állt, aki ekkor azt kérte volna, a kormány álljon elő egy munkahelyvédelmi akciótervvel, és a jelenlegi terv költségvetési kiadásait még most is, mikor a hiány három százalék alatt van, nemzetközileg megkérdőjelezi „az nem tudja, mit beszél” – fogalmazott Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint először azt kellett világossá tenni, Magyarország költségvetési hiánya és államadóssága kontroll alatt van, csökkenő pályára van állítva és a szükséges átszervezések megtörténtek, csupán ezt követően lehet megkísérelni egy munkahelyvédelmi akcióterv elindítását.
Végig visszük a munkahelyvédelmi akciótervet – szögezte le Orbán Viktor hozzátéve, arról akarják meggyőzni egész Magyarországot, hogy „érdemesebb dolgozni, mint nem dolgozni. Ez a kulcsa annak a gazdasági gondolkodásnak, amit magunkénak vallunk – zárta szavait a kormányfő.
“Végig visszük a munkahelyvédelmi akciótervet”
Ha már megteremtettük kötelességünk is megvédeni! ))) 🙂 (((
Egy nem dakota mondás
“Ha megszelídítettél felelősséggel tartozol értem, mondta a róka!”
Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg
folytatás
Úgy látom ettől a dumától a képen a Vezír mellett ülő Semjén Zsoltnak is tátva maradt a szája! ))):-) (((
Úgy látom, az Úr jobbján egy kiválasztott ül! 😉
A választások előtt még 1 millió új munkahelyről volt szó. Most a hatalmas sikerek között ott tartunk hogy a meglévő munkahelyeket kell megvédeni.
A versenyszférában sajnos csökkent a foglalkoztatottak száma, 32 ezerrel kevesebben dolgoznak, mint egy évvel ezelőtt.
Orbán egyébként szokás szerint hazudozik: “2010-ben hazánk Görögországnál rosszabb gazdasági helyzetben volt, a költségvetési hiányunk 7.7 százalékon állt” – ebből egy szó sem igaz, szemenszedett hazugság.
Kotkoda talán elfelejtetted, hogy közben Dél-Európa csődközelbe került? Olvashatnád időnként a híreket. Nagy elvtársatok, Gyurcsány mondta csak azt, hogy a válság megáll a határon.
Kedves Bugi. Bocsánat talán egy hónapja mondta Matolcsy hogy vége a válságnak. Mellesleg miből gondolod hogy Gyurcsány az elvtársam ?
Azt mondja a miniszterelnök, hogy nem kívánnak belefolyni a gazdasági folyamatokba.
Ugyanakkor azt is mondja, hogy új gazdasági rendet akarnak kialakítani! Ezzel az
elképzeléssel bőven meghatározó szerep jut a kormánynak, akkor mibe nem akar
belefolyni??? Orbán vagy minket néz hülyének, vagy vele vannak problémák!
A “végigvisszük” szó egyébként egybeírandó. Fidesznél már a helyesírást sem ismerik…
Kedves hajós!
Így jó, ahogy az adminék írták! A te írásmódod szerint – végigvisszük – azt jelentené, hogy megvalósítják a munkavédelmi akciótervet. Jól tudjuk, ez Orbánnak és a Fidesznek eszébe sem jutott.
A csepel.info éppen ezért mint mindig, most is az igazat írja! 🙂 Ezért adták címként, hogy VÉGIG VISSZÜK…, magyarán: a végig (elzavarásukig) viszik a hazugságot: VÉGIG csak dumálunk, kábítjuk, aki még elkábítható, VISSZÜK a szót, a szöveget. A munkavédelmi akciótervből, főként annak megvalósításából azonban semmi sem lesz. Ezt a gyakorlatot viszi végig a Fidesz, amíg teheti…
Kotkoda: az, hogy vége a válságnak, nem azt jelenti, hogy egyből konjunktúra van. Olyan sötétek vagytok, de ezt komolyan csinálod te is, vagy tetteted, hogy hülye vagy? Csak nyolc általánosod van? A többieket értem, csapos élete nagyobbik részében az igazság eltusolásában, elferdítésében volt érdekelt, mint tanácsi cenzor. De téged nem gondoltalak ekkora hülyének. Hajós is valami főkomcsi lehetett, az élete egyik felében azt hirdette, hogy Nagy Imre hazaáruló volt, a másikban meg, hogy hős.
Milyen emberek az ilyenek? Ezek beszélnek, oktatnak ki a demokráciáról? Szánalmas.
hajós!
A “végig visszük” szemben a “véghezvisz”-el nem egybeírandó!
Nem védem a fityuszt, de ha már kihoztad belőlem a tanárt meg kellett jegyezzem! 🙂
Talán gondolkodni kellene mielőtt leírsz valamit Bugi!
Tiszteletre méltó, hogy a közlekedési bírságokról hozott rossz döntésüket az illetékesek felülvizsgálták és egyes büntetési tételeket módosítottak.
http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/kresz-igy-enyhul-a-szigor-2097231
Most már csak az van hátra, hogy azok a hozzászólók, akik a rendelet bevezetésekor – kutyahűségüket bizonyítva- itt az infón azonnal helyeselték a szigorítást, most hamut szórjanak a fejükre.
Ezt persze, csak viccnek szántam. Nyilván, lapítani fognak.
Az egykori tábori lelkész tartotta a buzdító szöveget a frontra indulóknak:
-Ha el kell menni-elmentek!
-Ha meg kell halni-meghaltok
De viszatérÜNK győztesen!
Na ennyit róla…