Index
A Különvéleményben a jósnők is tévednek
A Különvélemény című nagy sikerű sci-fi film, illetve az alapötletét szolgáltató Philip K. Dick-novella futurisztikus bűnmegelőző rendszeréhez hasonló megoldást vezetett be tavaly néhány körzetben a Los Angeles-i rendőrség. Egy számítógép jósolja meg, hol fog legközelebb nagy valószínűséggel bűneset történni, és a rendőrjárőrök még annak bekövetkezése előtt a helyszínen lehetnek, rajtakapva a bűnözőket, vagy elvéve a kedvüket a betöréstől.
A rendőrségen belül is komoly szkepticizmussal fogadott rendszer első eredményeit most tették közzé, és meglepő módon működik: 13 százalékkal csökkent a bűnözés azokban a városnegyedekben, ahol bevezették. Tipikusan a lopások, rablások, betörések számát sikerült csökkenteni.
A Különvéleményben telepatikus, jövőbelátó képességekkel megáldott mutánsok jósolják meg a bűneseteket, és azok leendő elkövetőit, akiket ennek alapján tartóztatnak le és büntetnek meg, úgy, hogy valójában sosem tettek törvénybe ütköző dolgot. A Los Angeles-i rendszer ennél jóval földhözragadtabb, egy óriási adatbázist épít a városban történt rablásokról és betörésekről, majd kriminalisztikai és statisztikai törvényszerűségek alapján jelöl ki rajta területeket, ahol valószínűnek tartja, hogy hasonló bűneset fog történni. Ezek a rendőrautók digitális térképein kb. 50 négyzetméteres négyszögek képében jelennek meg, amiket a járőr útba ejt, ha épp nincs más dolga.
A rendszer nem mutatott különösebb emelkedést a letartóztatások számában, a bejelentett bűnesetek száma mégis csökkent. Ez arra mutat, hogy a tettenérések számát nem tudta a számítógép növelni, de a jóslat alapján a leendő tetthelyekre kiküldött rendőrők puszta jelenléte megzavarhatta sok esetben a bűnözőket, akik inkább nem kockáztattak és lefújták az aznapi betörés tervét. A rendszert jövő nyáron a mostani öt körzetről (1,3 millió ember lakóhelye) egész Los Angelesre kiterjesztik. A város egyébként a közhiedelemmel ellentétben nem tartozik Amerika legveszélyesebb helyei közé, a bűnözési statisztikákat a legalább félmilliós városok között Detroit, Oakland és Memphis vezeti.
Forrás: Index
))))))) 😀 (((((((( 😀
rasszizmus!
Azért van egy hagyományos, olcsóbb, jobban működő rendszer. Ezek a rendőr-őrsök, rendőr (csendőr) járőrök. Tudják hol várható balhé, odasétálnak…
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Valamikor itt is voltak körzeti rendőrök (nem fogadó órával rendelkezőkre gondolok) akik a területükön járőröztek és, ha másképp nem is, de látásból sok embert ismertek. A volt utca bizalmikkal (ott volt nyilvántartva a ki és bejelentkezés, és kisebb vitákkal is foglalkozott) tartotta a kapcsolatot. Általában mindenről tudott a körzetében….
A Királymajorba ki sem jönnek, mert a többi részhez képest nyugalom van. Ennyit a rendőrségről. A közterületesek sem járnak este, pedig a boltok előtt sokak oltják szomjukat, parkolnak a megállni tilos égisze alatt forgalommal szemben, …