Infovilág
Hét dunai országot járt be budapesti látogatása előtt Johannes Hahn, regionális biztos, aki úgy látja, az Európai Unió Duna-stratégiája lökést adhat az új tagállamok növekedésösztönző törekvéseinek is.
A biztos sajtótájékoztatón vett részt Csepelen, a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telepen, amely az unió egyik legkorszerűbb környezetvédelmi létesítménye. (A szerző felvétele.)
A program az EU Duna Makro-regionális Stratégiáját (DMRS) kívánta ismertetni az érintett országokban. A biztos elmondta, hogy a tagállamok az ősszel kezdik meg a tárgyalásokat a stratégiához kapcsolódó pénzügyi lehetőségekről. Most az első megteendő intézkedésekről tárgyalt. Novemberben Regensburgban rendezik a Duna-stratégiával foglalkozó első konferenciát, s ennek előkészítése volt az utazás egyik célja. Az uniós biztos értékelte, hogy Magyarország igen rugalmasan vesz részt az energetika, a vízminőség-védelem és a kockázatkezelés ügyeinek tárgyalásaiban.
Az eseményen Medgyesy Balázs, a Duna Régió Stratégia kormánybiztosa emlékeztetett rá, hogy egy évvel ezelőtt kezdődött az Európai Unió makrorégió-stratégiája, és Magyarország ez idő alatt látványos eredményeket ért el.
A sajtótájékoztató helyszíne is Közép-Európa talán legfontosabb környezetvédelmi beruházásaként valósult meg, a legújabb víztisztítási technológiát alkalmazza. Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős államtitkára a Duna menti országok energetikai összefogásának lehetőségeit hangsúlyozta, amelynek már megvalósuló példája a gázipari együttműködés a határkereszteződő kapacitások bővítésével.
A Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep (BKSZT) valóban különleges létesítmény. Kívülről nézve kék-fehér tartályok, meg csinos virágágyások látszanak. Bent 1,6 millió ember szennyesét, szennyvízét tisztítják – zárt rendszerekben, úgy, hogy a Dunába tisztább vizet engednek be, mint amilyen maga a Duna-víz.
Ez a beruházás, Közép-Európa kiemelkedően fontos környezetvédelmi beruházása, 249 millió euróba került, 2010 óta működik. Naponta 230 ezer köbméter szennyvizet tisztít meg. A technológiához felhasznált energiának 70 százalékát saját biogáz-üzeméből fedezi.
Én nagyon szeretem a Dunát. 🙂 Jobban kéne vigyáznunk rá. Csak összefogással lehet eredményt elérni, külön-külön nem lehet, ezért tetszik ez a kezdeményezés.
Azért a Duna-stratégia több határidős célkitűzést is tartalmaz, köztük az alábbiakat:
– a dunai teherforgalom 20 %-os növelése 2020-ra
– a tápanyagterhelés szintjének csökkentése, ami lehetővé teszi, hogy a Fekete-tengeri ökoszisztémák 2020-ig az 1960-as szintre álljanak vissza
– a régió minden uniós állampolgára számára szélessávú és nagysebességű internet-hozzáférés biztosítása 2013-ra
– a dunai tokfajok életképes állományának kialakítása 2020-ra
ezekről is volt szó?
lemaradt
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.