Húsz évvel dobta vissza a válság Amerikát
Origo, Index
Tizennyolc spanyol bankot minősített le kedden a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, amely nemrégiben a spanyol államadós-osztályzatot is agresszív mértékben rontotta.
A Fitch keddi londoni elemzése szerint az érintett bankok hosszú távú adóskockázati osztályzatainak visszaminősítése hasonló aggályokat tükröz, mint amelyek a spanyol szuverén adósbesorolásokra is hatással voltak.
A Fitch kiemeli, hogy felülvizsgált várakozása szerint a spanyol gazdaság az idén és jövőre is recesszióban lesz, jóllehet a cég korábban még enyhe fellendülést jósolt 2013-ra.
A keddi tömeges leminősítésektől érintett spanyol bankok mindegyike csak a hazai piacon tevékenykedik, így jövedelemtermelő kapacitásuk, kockázati profiljuk, finanszírozási hozzáférésük és finanszírozási költségeik igen érzékenyek a spanyol gazdaság – és ezen belül főleg a hazai ingatlanpiac – helyzetének alakulására – áll a Fitch Ratings elemzésében.
Forrás: Origo
Húsz évvel dobta vissza a válság Amerikát
Az amerikai háztartások magánvagyonának medián, vagyis középső értéke 2007 és 2010 között majdnem 40 százalékkal, utoljára 1992-ben látott szintre zuhant vissza – derült ki a Federal Reserve tegnap nyilvánosságra hozott fogyasztói pénzügyi tanulmányából. A háromévenként megismételt kutatás szerint az ingatlanpiaci és pénzügyi válság elképesztő mértékben megtépázta az amerikai családok vagyoni helyzetét, és leginkább a középosztályt sújtotta – írja a Napi Gazdaság.
Zuhant a házak értéke
A háztartások vagyonának középértéke 2007-ben 126 400 dollár volt, ám három évvel később 77 300 dollárra zuhant. Ez elsősorban az ingatlanok értékének csökkenéséből következett: a házat birtokló családok ingatlantulajdonának mediánja 110 ezer dollárról 75 ezer dollárra esett; azoknál pedig, akik jelzáloghitelt vettek fel a házukra, 95 ezerről 55 ezer dollárra zuhant az ingatlanok értéke.
Az átlagos magánvagyon 14,7 százalékkal esett három év alatt, tehát a mediánnál kevésbé, ami arra utal, hogy a jobban keresők és így többet megtakarítók – akiknek vagyona nem csupán házukra korlátozódott – kisebb értékveszteséggel úszták meg a megrázkódtatást.
Kevesebbet is keresnek
Zuhantak a jövedelmek is 2007 és 2010 között: miközben a leggazdagabb tíz százalék 1,4 százalékkal keresett kevesebbet, addig az utánuk következő két 25 százalékos csoport 12,1, illetve 7,7 százalékkal kevesebbet vitt haza. A legszegényebb 25 százalék medián jövedelme 3,7 százalékot csökkent, a teljes lakosság esetében pedig 49 ezerről 45 ezerre mérséklődött az átlagos kereset.
Elviszi a törlesztés
A megkeresett pénzből viszont a korábbinál többet költöttek az adósságok visszafizetésére: 77 százalékról 74,9 százalékra esett a bármilyen adóssággal rendelkezők aránya, és közel 7 százalékkal, 68 százalékra csökkent a hitelkártya-adósságot cipelőké – ezzel együtt az adóssághegy tovább nőtt, a családok vagyonának 14,8 százalékáról annak 16,4 százalékára.
A sok közgazdász által aggódva figyelt diákhitel-buborékkal kapcsolatban is tartalmazott újdonságot a Fed tanulmánya: a történelemben először fordult elő, hogy az amerikaiak által felvett kölcsönök nagyobb része volt a tanulmányok finanszírozására felvett hitel, mint az autóhitel. Így viszont nehéz lesz az ország gazdaságának mintegy 70 százalékát adó fogyasztás ismételt felpörgetése.
Forrás: Index
Közel a görög ítélet napja
Sorsdöntő napok és hetek előtt áll Görögország. Vasárnap választások lesznek, és ha a megszorításokat elutasító erők nyernek, az ország kieshet az eurózónából. A helyzetet bonyolítja, hogy a szakszervezetek még meg is fúrhatják a választást, miközben a bankpánik is végig a levegőben lóg.
Görögország 2004-ben meglepetésre Európa futballbajnoka lett. Az ország vidám időszakot élt át, hiszen a siker után készülhetett az athéni olimpiára, amelynek beruházásai jelentősen segítették a gazdaság növekedését. Az olimpia előtti évben a görög gazdaság 5,9, 2004-ben 4,4 százalékkal bővült.
Nyolc évvel később ismét az Eb-re készült Görögország, de az ország helyzete már egyáltalán nem vidám. A görög labdarúgó-válogatott június 3-án elsőként érkezett meg Lengyelországba, hogy részt vegyen a tornán. A csapat játékosai június 16-án játsszák utolsó csoportmérkőzésüket, így legkorábban június 17-én, a görögországi választások napján térhetnek haza; sikeres részvétel esetén pedig legkésőbb a július elsejei döntő után.
De milyen lesz az ország, ahová visszatérnek? A görög gazdaság nemhogy dinamikusan bővülni nem tud, az adósságválság kezelése közben több mint 6 százalékos zuhanásban van. A bankrendszer az összeomlás határára került, a szélsőséges pártok megerősödtek, az ország nagyon közel áll ahhoz, hogy az eurózónán kívül találja magát. Ez azért jelent gondot, mert nem csak a valutaövezet sérthetetlensége szűnne meg, hanem akár az Európai Unió is felbomolhatna. Arra ugyanis nincs megállapodás, hogy egy tagállam csak az eurót dobja el, legfeljebb arra, hogy az egész uniónak hátat fordít.
Görögország lehetetlen helyzetben van. Hiába engedtek el százmilliárd eurónyi adósságot hitelezői, Athén csak úgy tud törleszteni, hogy az eurózóna és az IMF segélycsomagját használja. Európa viszont megköveteli, hogy a pénzéért cserébe tegyék rendbe a pénzügyeket, vagyis hajtsanak végre húsba vágó megszorításokat.
A görög választás tétje, hogy a lakosság olyan kormányt választ-e, amelyik hajlandó végrehajtani a kiadáscsökkentési programot. Ha nem tudnak kormányalakításra alkalmas parlamentet választani, vagy olyan kormánynak adnak felhatalmazást, amely megtagadja a megszorításokat, Görögország fizetésképtelenné válhat. Ezt szinte lehetetlen elkerülni. Összeszedtük, milyen akadályokon kell átverekednie magát Athénnak a következő hetekben.
1. Mediterrán méreg
Ahhoz, hogy Görögország egyáltalán eljusson a sorsdöntő választásokig, túl is kellene élnie ezt a hetet. A görögországi bankokból folyamatosan veszik ki a betéteket, egy kedvezőtlen hír bármikor pánikot okozhat. A gyenge drachma visszaállításától félő görögök megrohanhatják a bankokat, hogy mentsék maradék eurójukat – egy ilyen pánik térdre kényszerítené az országot. A veszély komolyságát jelzi, hogy a Világbank is figyelmeztetett a bankpánik veszélyére.
Márpedig ijesztő banki hírek bőven akadnak. A Földközi-tenger másik végén a mérgező jelzáloghitelektől fuldokló spanyol bankok okoznak fejfájást. Az ország egyik legnagyobb bankjának, a Bankiának az elemzők szerint a várakozásokat jelentősen felülmúló összegre, 19 milliárd euróra van szüksége a biztonságos működéshez. Ezt a pénzt a spanyol kormány egyedül nem tudja előteremteni, azt az ötletet pedig, hogy az Európai Központi Bank jegyezze le a kötvényeket, amelyekből kimentenék a Bankiát, Frankfurt utasította vissza.
Spanyolország besorolását a Fitch hitelminősítő a befektetésre nem ajánlott kategória szélére fokozta le, ami után az országnak nem maradt más választása, mint hogy segítséget kérjen az európai társtagállamoktól. A spanyol gazdasági miniszter szombaton jelentette be, hogy segítséget kér az ország bankjainak feltőkésítésére. A hét végén folytatott többórás telefonkonferencia eredménye 100 milliárd euró lett, a korábban latolgatott 40 milliárd eurónál jóval nagyobb összeg. Ezzel próbálják meg elejét venni a bankpániknak. Kérdés, hogy az összeg időben megnyugtatja-e a piacokat, és hogy a görögök elhiszik-e, hogy az ő pénzük is biztonságban van.
2. Lebénított választás
Ha Görögország megússza a bankpánikot, a választás miatt akkor is izgulhat. Az önkormányzati dolgozók érdekképviseletét ellátó szakszervezet sztrájkot hirdetett szombatra és vasárnapra, így tiltakozva az ellen, hogy a belügyminisztériumi dolgozók több pluszpénzt kapnak a választás lebonyolítására, mint az önkormányzatiak.
Mivel a szavazóhelységül szolgáló intézményeket az önkormányzatok tartják fenn, a sztrájkkal az is kérdésessé válna, hogy egyáltalán eljutnak-e a szavazólapok a fülkékbe. Egy megakadályozott vagy megbénított választás ugyanolyan eredménnyel járna, mint ha a parlament nem tudna kormányt alakítani. Ha nem lesz kormány, amellyel a hitelezők meg tudnának állapodni, a görög államnak nem lesz miből fizetnie a tartozásait.
3. A populizmus diadala
A legnagyobb kérdés az, hogy ki nyeri a választást. A görög rendszerben 50 pluszhely jár a 300 fős parlamentben annak az erőnek, amelyik a legtöbb szavazatot szerzi, a két legnépszerűbb párt pedig fej-fej mellett volt a legutóbbi mérések szerint. Két héttel a választások előtt már nem lehet friss közvélemény-kutatási adatokat nyilvánosságra hozni, így a pillanatnyi állapotra legfeljebb a korábbi adatokból lehet következtetni.
A májusi választáson a második legtöbb szavazatot az a Baloldali Radikális Koalíció (Sziriza) kapta, amelynek a vezetője úgy nyilatkozott, ha kormányra kerül, a megszorítási program egyetlen elemét sem hajlandó végrehajtani. Korábban lényegében megfenyegette a hitelezőket, hogy ha nem adnak pénzt, ők sem látják viszont az eddig kölcsönadott milliárdokat, ráadásul a gazdasági programjuk (adócsökkentés, minimálbér-emelés) realitása erősen megkérdőjelezhető.
Görögország pénze a becslések szerint júliusig tarthat ki, a hitelező európai országok pedig július 3-án ülnek össze, hogy eldöntsék, elutalják-e a soron következő segélyrészletet Athénnak. Ha a Sziriza kormányra kerül, megszorításellenes programjával nehéz lesz megállapodnia a hitelezőivel. Megállapodás nélkül Görögország júliusban csődbe kerül.
4. Összeragasztani a mozaikokat
Az uniós programot támogató, mérsékelt konzervatívnak tekinthető Új Demokráciának van a legnagyobb esélye a győzelemre. A közvélemény-kutatások ezt a pártot mérték némileg népszerűbbnek a két esélyes közül. A győzelem viszont önmagában kevés. Az 50 pluszhely a májusi győztes választásokon sem volt elég a párt számára, hogy kormányt alakítson. Sőt a sokáig legnagyobb ellenfélnek tartott szocialisták támogatása sem volt elég a parlamenti többséghez.
A görög válság súlyosságát az mutatja igazán, hogy még akkor is emberfeletti teljesítményt igényel a kezelése, ha a kormányalakításig semmilyen új nehézség nem merül fel. A görög állam ugyanis már most a szétesés szélén áll, az eurózónából való kilépés közelsége megdermesztette a gazdaságot, a munkanélküliség 22 százalék közelébe emelkedett.
A Wall Street Journal azt írta, a magánszektorban dolgozó kétmillió görögből 400-500 ezer ember hónapok óta nem kapott fizetést. Egy görög vállalkozói szövetség elnöke szerint a görögök megpróbálják visszatartani az euróikat, ezért egy-két hónapja már senki nem akar fizetni, “sem adót, sem fizetést, sem beszállítót”. A görögökkel kereskedők azt követelik, hogy előre fizessenek, a biztosítók pedig nem hajlandóak biztosítani a görögországi üzleteket, mert túl esélyesnek tartják a bedőlést.
Ez a gazdasági környezet okozhatta, hogy Görögországot egyre mélyebbre húzza az adósságörvény: a görög GDP a vártnál is nagyobbat, 6,5 százalékot esett a pénteken publikált adatok szerint. Egy ilyen környezetben még egy nagy felhatalmazású kormánynak is komoly nehézséget okozna egyenesbe fordítani a gazdaságot.
Forrás: Origo
Várom Dr. grün humoros, csaba péter, Té-Gé lényegre törő írásait. A téma itt hever!
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
nagyapó!
“Húsz évvel dobta vissza a válság Amerikát”
Minket pedig a kormány váltás két év alatt negyvennel, sőt……!
“Jobban félünk mint négy éve!”
Lehet humornak is venni, csak nehogy a zarcodra fagyjon a mosoly! ))) 🙂 (((
“Rémtörténetnek minősíti az Orbán-kormány elmúlt két évét Gyurcsány Ferenc volt kormányfő, aki sokkal jobbnak látja a négy évvel ezelőtti – az ő kormányának félidejére kialakult – helyzetet, mint a mostanit.”
http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/gyurcsany_zsugorodunk_maganyosak_vagyunk.522190.html
Grün, a Gyurcsány kormány alatt több megszorítás volt, mint egyébként 22 év alatt összesen. Igaz, nem ért a nyomába Horn Gyulának, de Horn legalább nem mondta, hogy “nem kell félni, nem fog fájni”.
Nem volt a nagy böszménél tragikomikosabb és kártékonnyabb szereplője a magyar közéletnek a rendszerváltás óta.
Indiánfing!
Képzeld el a Rosenfeld idejében mennyi kukoricakását és egyebet kellett megennünk!
Lassan ugyanott leszünk ebben a kib…szott jólétben! Amit a zeszelős Vezíreteknek köszönhetünk!
Nem panaszkodni, dolgozni kellene! 🙂
Szentmihályi Szabó Péter: Őszintén kíváncsi vagyok, meddig fokozható még a siránkozással vegyes gyűlölködés, mely időnként már tagolatlan hörgésbe csap át. Két éve van az ellenzéknek, hogy valami jobbat találjon ki. Sajnos, csak egy Mao Ce-tung idézettel tudok a balliberálisoknak segíteni: „Amivel az ellenség szembeszáll, azt támogatnunk kell. Amit az ellenség támogat, azzal szembe kell szállnunk.” De nyilván ismerik ezt a jó tanácsot, mert pontosan követik.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
De Dr, grün! Ezek sose dolgoztak!
ebihal!
Az még nem elegendő hivatkozási alap arra, hogy ebből eredően sohasem hibáztak! 🙂
nagyapó!
Itt egy Sir Winston Churchillnek tulajdonított mondás:
“Hitlerrel szemben még a zördöggel is szövetkeznék!” ))) 🙂 (((
Manitu szerint:
2012. június 13., szerda – 14:57
“de Horn legalább nem mondta, hogy “nem kell félni, nem fog fájni”.”…Most azt tanultuk meg, hogy…ezzel mindenki jól fog járni…okos kis mondás ez is ugye?
Ahogy bukott a szocialista tábor, most úgy fog megbukni az euró-atlanti birodalom! Még jó hogy nekünk már nagy gyakorlatunk van az újrakezdésben! Újrakezdtük Trianon után, a második világháború után, a rendszerváltás után. Most majd újrakezdjük a zsidó dominanciájú világ összedőlése után is. Osztrák uralom után német, azután orosz, azután zsidó. Egyszer már a saját lábunkra kell állni! Örökké éljen a magyar nemzet!
20 évvel vetette vissza a válság Amerikát. Csak ők húsz éve is sokkal joban éltek, mint mi valaha is bármelyik nagytudású kormány alatt. Lehet mutogatni oda-vissza, úgy szar az egész, ahogy van. Egyiknek sincs jobb ötlete, mint hogy még elvenni a lakosságtól, még elvenni, még, még még. Ezek acikkek is csak arra jók, hogy vigasztalódjunk, lám-lám, nyugaton sem kolbászból van a kerítés, nem csak nekünk kell összhúzni a nadrágszíjat. Csak ez minket kurvára nem vigasztal, mert nekünk már pótlyukakat kell fúrni, míg az amerikaiaknak még van jópár lyuk az övükön.
“Kemény megszorítások Hollandiában
A mintaországként számon tartott Hollandiában az első negyedévben 1,1 százalékkal csökkent a bruttó nemzeti össztermék, a növekvő költségvetési hiány miatt 19-ről 21 százalékra emelik az áfát és az adót az alkoholra, a dohánytermékekre valamint az üdítőitalokra”
Ne legyen kettős mérce Európában! Miért legyen nekik jobb, ha nekünk szar?! ))) 🙂 (((
http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=559222