Csepel.hu
A magánszemély ingatlan bérbeadásból származó jövedelmének adózási szabályait a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény tartalmazza. Fontos tudni, hogy az adózás szempontjából eltérő előírások vonatkoznak a termőföld, illetve más ingatlanok bérbeadására.
A termőföld bérbeadása:
A termőföld haszonbérbe adásának minősül, ha a magánszemély bérbeadó írásbeli szerződéssel, díj ellenében mező-, erdőgazdasági, illetve halászati hasznosításra adja bérbe a földterületet.
A bérbeadásból származó bevétel adómentes, ha a szerződés legalább 5 évre szól. Egyéb esetben a bevétel teljes egésze külön adózó jövedelemnek minősül. Ez azt jelenti, hogy a bevételt adóalap-kiegészítési kötelezettség nem terheli, de vele szemben nem lehet költségeket elszámolni, a fizetendő adó mértéke pedig 16 százalék.
Abban az esetben, ha a bérlő kifizetőnek minősül (azaz belföldi illetékességű gazdasági társaság, más jogi személy, szervezet, vagy egyéni vállalkozó), az adó levonása, megállapítása, bevallása nem a magánszemély bérbeadó, hanem a bérlő (kifizető) kötelezettsége. A kifizetőnek az általa kifizetett bérleti díjról és levont adóról igazolást kell kiadnia a bérbeadó magánszemély felé.
Magánszemély bérlő esetén a bérbeadó kötelessége, hogy a föld fekvése szerint illetékes önkormányzathoz a jövedelem megszerzését követő év március 20-ig bevallja és megfizesse az adót.
A termőföldnek nem minősülő (egyéb) ingatlanok bérbeadása:
A magánszemélynek nem kell adószámmal rendelkeznie abban az esetben, ha nem egyéni vállalkozó és az általános forgalmi adó szempontjából tevékenysége adómentes ingatlan bérbeadásra irányul. (Az általános forgalmi adó szempontjából a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás nyújtását biztosító ingatlan bérbeadás, illetve a közlekedési eszköz elhelyezésének, parkolásának biztosítását szolgáló bérbeadás minősül adókötelesnek. A magánszemély ugyanakkor egyéb esetben is dönthet úgy, hogy az ingatlan bérbeadásra általános forgalmi adókötelezettséget választ, ilyenkor azonban az adóhatósághoz be kell jelentkeznie és adószámot kell kérnie.)
A rendszeresen, tartósan, vagy üzletszerűen ingatlan-bérbeadást végző magánszemély bejelentkezés és adószám hiányában is áfa adóalanynak minősül. Ebben az esetben a magánszemély az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényben meghatározott – nevét és adóazonosító jelét tartalmazó – bizonylat kibocsátására kötelezett.
A termőföldnek nem minősülő ingatlanok bérbeadásából származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül. Bevételként nem csak a bérleti díjat, de a kapott költségtérítést (pl. közüzemi díjak bérlő által megtérített összegét) is figyelembe kell venni akkor, ha a közüzemi szolgáltatást mérő készülékek a bérlő nevére nem kerülnek átírásra. A jövedelem meghatározása a bérbeadó magánszemély választása szerint történhet tételes költségelszámolással, vagy a 10 százalék költséghányad alkalmazásával.
A 10 százalék költséghányad alkalmazása esetén a bevétel 90 százaléka minősül jövedelemnek. Tételes költségelszámolás esetén költségként lehet elszámolni például az ingatlan fenntartásával, rendeltetésszerű használatával kapcsolatos kiadásokat, a folyamatos, zavartalan használatot szolgáló javítási, karbantartási, felújítási kiadásokat, illetve elszámolható a bérbe adott ingatlan után értékcsökkenési leírás is.
2012. január 1-jétől lakás bérbeadásból származó bevétel csökkenthető a magánszemély által más településen bérelt lakás tárgyévben megfizetett bérleti díjával, ha a lakást több mint 90 napon át bérli és bérleti költségeit részben sem térítik meg számára. Külföldön és belföldön található ingatlan bérleti díja egyaránt levonható a bevételből, ha a díj megfizetése szabályszerűen igazolt.
2012. január 1-jétől – feltéve, hogy a bérbeadó magánszemély 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás fizetésére is kötelezett – az adó és az adóelőleg alapjának megállapításánál már nincs lehetőség az ún. „78 százalékos” szabály alkalmazására.
Amennyiben a magánszemély összevont adóalapba tartozó jövedelme (amely magában foglalja a termőföldnek nem minősülő ingatlan bérbeadásából származó jövedelmet is) 2012. évben várhatóan meghaladja a 2 millió 424 ezer forintot, azt 27 százalék adóalap-kiegészítés növeli, és 16 százalék mértékű adó terheli.
Abban az esetben, ha a bérlő kifizetőnek minősül, akkor a bérbeadónak kell az adóelőleget megállapítania és a negyedévet követő hónap 12-éig az adóhatóság részére megfizetnie, függetlenül attól, hogy a bérbeadó magánszemély rendelkezik-e adószámmal vagy sem. Amennyiben a magánszemély a költségeiről nem nyilatkozik, jövedelemként a bevétel 90 százalékát kell a kifizetőnek figyelembe vennie.
Ha a bérlő magánszemély, akkor a bérbeadó magánszemélynek kell az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint megállapított 16 százalék adóelőleget negyedévenként a negyedévet követő hónap 12-ig az adóhatósághoz befizetnie.
A termőföldnek nem minősülő ingatlan bérbeadásából származó jövedelmet a bérbeadó magánszemélynek a személyi jövedelemadó bevallásában kell szerepeltetnie.
A lakás önkormányzatnak, legalább 36 hónapos időtartalomra történő határozott idejű bérbeadása adómentes, ha a lakásra van érvényes lakhatási engedély, ha a bérbevevő az önkormányzati hivatal, a bérbeadás magánszemély lakhatásának biztosítását szolgálja, és a bérlő kijelölése rászorultságára tekintettel történik. Az ilyen bérbeadásból származó bevétel egésze jövedelem és a törvényben előírt feltételek teljesülése mellett az adó mértéke 0 százalék.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága
Itt a követendő példa!
“Napirendre tűzte az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága a Blikk újságírójának beadványát. A testület ma dönt arról, hogy vagyonnyilatkozati eljárást indítanak-e a volt államfő ellen, mert januári bevallásában nem tüntette fel az ingatlanjai esetleges bérbeadásából származó pénzt.”
http://nol.hu/belfold/a_harom_villa_melle_az_allam_vesz_egy_negyediket_schmittnek_
A cikkben leírtak ellenére, a lakásukat bérbeadók leginkább csak “kegyelettel adóznak”!