Bárczy István Díj csepeli pedagógusoknak

Csepel.hu

Mint arról már a Csepel.hu is beszámolt, június 5-én a Fővárosi Önkormányzat épületében két csepeli pedagógus is Bárczy István Díjat vehetett át Tarlós István főpolgármestertől: Dobákné Tábori Zsuzsanna, a Hétszínvirág Óvoda óvodapedagógusa és Tóth Zoltán, a Mészáros Jenő Speciális Általános Iskola igazgatója.

Németh Szilárd polgármester még januárban terjesztette fel a két pedagógust az elismerésre az alábbi indoklásokkal: Dobákné Tábori Zsuzsanna „magas fokú szakmai igényességével, munkásságával eredményesen szolgálja a csepeli gyermekek óvodai nevelését”, Tóth Zoltán pedig „a tanulásban akadályozott tanulók nevelése-oktatása terén elért kiemelkedő szakmai tevékenysége, sikeres közéleti és vezetői munkája elismeréseként” érdemelte ki a Bárczy István Díjat.

Ugyanezen a napon Suki András, a Vienna Konservatorium Budapest és az Egressy Béni Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium tanára szintén Bárczy István Díjat vehetett át “a hátrányos helyzetben élő cigány-roma gyermekekért a zene segítségével végzett áldozatos oktató tevékenysége elismeréseként”.

A Fővárosi Közgyűlés 2009-ben alapította meg a Bárczy István Díjat, amellyel a fővárosban működő közoktatási és gyermekvédelmi intézmények azon munkatársait ismeri el, akik hosszú éveken át kiemelkedő teljesítményükkel hozzájárultak a jövő generációjának neveléséhez, oktatásához, képzéséhez, és ezáltal a főváros fejlődéséhez.

Az alábbiakban a két pedagógus kitüntetési javaslatát olvashatják:

KITÜNTESI JAVASLAT

Bárczy István Díj

Név: Dobákné Tábori Zsuzsanna

Munkahelye: Hétszínvirág óvoda

Beosztása: óvodapedagógus

A kitüntetési javaslat indoklása:

Dobákné Tábori Zsuzsanna óvodapedagógus 1975-től 11 évig, majd 1994-től dolgozik folyamatosan a Kiss J. alt. u. 22-26 sz. óvodában, mely jelenleg a csepeli Hétszínvirág óvoda tagóvodája.

1978-ban szerzett óvónői diplomát a Budapesti Tanítóképző Főiskola óvónői szakán. Óvodapedagógusi nevelőtevékenységét kiemelkedő hivatástudattal, gyermekszeretettel végzi.

Pedagógiai, pszichológiai irányú szakmai érdeklődése egyre magasabb szintű elméleti tudás megszerzésére motiválja.

Nagy hangsúlyt helyez a gyermekek hazafias nevelésére, szívügyének tekinti a nemzeti ünnepek méltó megünneplését. Jó ízlésével hozzájárul az óvoda esztétikai arculatának gazdagításához.

A szakmai munkáját elkötelezetten képviselő személyiség, érdeklődésének középpontjában, a gyermekek egészségnevelése, mozgásfejlesztése, a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatása áll.

Az óvoda tárgyi felszereltségének javítása érdekében pályázatot is készített, mellyel hozzájárult a mindennapi mozgásfejlesztés feltételeinek biztosításához.

A minőségfejlesztési feladatok végzése során értékes tapasztalataival, a minőségi körökben megnyilvánuló aktivitásával segíti az intézmény minőségfejlesztő programjának megvalósulását.

Szívesen kapcsolódik mindazon rendezvények szervezésébe, melyek az óvodába járó gyermekek és családjaik számára élményt nyújtanak (pl. Családok napja, mesejelenetek eljátszása, farsang, Vásári mulatság stb.).

Lelkiismeretesség, megbízhatóság, és kellő határozottság jellemzi az értékek képviseletében, ezért javasoljuk számára a Bárczy István – díj odaítélését.

Budapest, 2012. február 2.

Németh Szilárd

“Magas fokú szakmai igényességével, munkásságával eredményesen szolgálja a csepeli gyermekek óvodai nevelését.”

KITÜNTETÉSI JAVASLAT

Bárczy István Díj

Név: Tóth Zoltán

Munkahelye: Mészáros Jenő Speciális Általános Iskola

Beosztása: igazgató

Eddigi kitüntetései: Csepeli Gyermekekért, 1999.; Éltes Mátyás-díj, 2004.

Kitüntetési javaslat indokolása:

Tóth Zoltán igazgató úr 1986-tól vezeti a csepeli Mészáros Jenő Speciális Általános Iskolát. Gyógypedagógusként végzett 1977-ben, majd 11 évig dolgozott tanárként egy óbudai kisegítő iskolában, s ezt követően pályázat útján került jelenlegi beosztásába, amit szakmailag elismerésre méltó módon, lelkiismeretesen, minden területet folyamatosan figyelemmel kísérve lát el. Kiegyensúlyozott személyiség, rátermett vezető, aki nem csak kollegáival teremtett harmonikus munkatársi kapcsolatot, hanem pedagógiai tapintattal, körültekintő módon működik együtt a szülőkkel is, akik elfogadják tanácsait, intézkedéseit. A speciális általános iskola minden bizonnyal a pedagógiai gyakorlat legnehezebb terepe, ahol nem csak a tanulókkal van számottevő gond, hanem a szülők egy része is problémás személyiségű. Tóth Zoltán igazgató úr tevékenysége során nem csak szakmapedagógiai feladatokat lát el sikeresen, hanem nagyfokú empátiával közelít a szülők gondjaihoz is, és sikeresen old meg szocializálatlanságból eredő konfliktusokat is.

A tanulókkal – akiknek közel egyharmada halmozottan hátrányos helyzetű – kifejezetten jó a kapcsolata, és hozzáértően rendezi a körükben felmerülő iskolai és a szülői házhoz köthető problémákat. A tanulók értelmi akadályozottságából, sokuk családi hátterének rendezetlenségéből fakadó antiszociális megnyilvánulásait körültekintő módon, pedagógiai tapintattal kezeli és rendezi.

Az intézmény történetében egyedülálló módon, több mint negyed százada vezeti az iskolát dicséretes szakmai felkészültséggel, s ez idő alatt elismert színvonalú pedagógiai műhelyt teremtett, ahol nem csak a tanulók érzik jól magukat, kapnak igényes képzést, hanem munkatársai is nyugodt körülmények között, alkotó módon végezhetik nem könnyű munkájukat.

Vezetőként több korszerű pedagógiai eljárást honosított meg iskolájában (Meixner-módszer, Sindler-terápia, Ayres-program), amelyet munkatársaival sikeresen alkalmaz a gyermekek fejlesztésében hatékony felzárkóztatásuk, sikeres továbbtanulásuk és eredményes társadalmi beválásuk érdekében. Ezt a célt szolgálja az általa létrehozott és hosszú évek óta eredményesen működő Algernon Alapítvány, amely az iskolában végzett tanulók szakmai képzésében, és munkába állásában tölt be hiánypótló szerepet.

Az iskola működteti a kerületi logopédiai hálózatot, s Tóth Zoltán igazgató úr kezdettől fogva hozzáértéssel szervezi a beszédhibás gyermekek szakszerű ellátását, s kiemelkedő szerepe volt abban, hogy két évtizede sikerül megszervezni a kerületben az óvodások komplex diszlexia szűrését. Vezetői kvalitásainak, kiemelkedő szakmai felkészültségének, és emberi magatartásának meghatározó szerepe van abban, hogy iskolája pedagógiai színvonala, a tanulók felkészültsége, neveltségi szintje elismerésére méltó, a pedagógusok nevelő-oktató munkájukkal sikerrel ellensúlyozzák a családi környezet negatív hatásait.

A speciális iskolák számára alapított tanulmányi versenyek mellett hosszú évek óta szervezi a tanulásban akadályozott gyermekek színjátszó körét, s hozzáértésének köszönhetően több első helyet, aranydiplomát, és egyéb elismeréseket értek el tanítványai a különböző fesztiválokon, még az ép értelmű tanulók versenyein is.

Figyelemmel kíséri a legfrissebb szakmai eredményeket, több pedagógiai publikációja jelent meg, rendszeresen részt vesz továbbképzéseken, és munkatársait is a folyamatos önképzésre ösztönzi. Elvégezte a közoktatás-vezetői szakot, és évek óta gyakorlatvezető tanárként feladatot vállal a közoktatási vezetők képzésében. Iskolája szakmai elismertségét mutatja, hogy gyakorlóterepként segíti a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolára, a Zsámbéki Tanítóképző Főiskolára járó hallgatók felkészítését, de egyéb segítő foglalkozású szakembereket képző intézmények hallgatói is hospitálnak az iskolában, s emellett sűrűn tartanak nyílt bemutatókat, s fogadnak továbbképzésre járó pedagógusokat.

„Csepel joggal lehet büszke erre az intézményre, mert feladatait kiválóan látja el, önállóságával, innovációs gyakorlatával a hasonló intézményeknek példát mutathat.”- olvasható egy szakértői véleményben, ami az iskola szakmai munkájáról készült. Ez mindenekelőtt Tóth Zoltán igazgató úr érdeme, akinek több mint negyedszázados, kiemelkedő szakmai tevékenysége, sikeres vezetői munkája alapján javasoljuk a Bárczy István-díj odaítélését.

Budapest, 2012. január 25.

Németh Szilárd

“A tanulásban akadályozott tanulók nevelése-oktatása terén elért kiemelkedő szakmai tevékenysége, sikeres közéleti és vezetői munkája elismeréseként”

Kitzinger Adrienn – csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !