MTI, Ingatlanok.hu
Ködös jövőkép
Küszöbön áll Spanyolország történetének eddigi legnagyobb csődje: a Martinsa Fadesa ingatlanfejlesztő csoport kedden csődeljárást kezdeményezett maga ellen. A Martinsa Fadesa jelentős magyar érdekeltséggel is rendelkezik, melyek most vélhetően kényszereladásra kerülnek. Ilyen lehet Észak-Csepel 80 hektáros területe is.
Spanyolország vezető, Európa egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője 5,2 milliárd eurós tartozást halmozott fel, és a társaságnak nem sikerült egy újabb, 150 millió eurós hitelt felvennie. Erre azért lett volna szükség, hogy biztosítsa a hitelezőkkel már tető alá hozott, négy milliárd eurót kitevő átütemezési megállapodás pénzügyi hátterét.
Magyarországi érdekeltségek
A spanyol cég első magyarországi beruházása Budapesten a Király utcában lévő Central Passage, amely 271 luxus lakást foglal magában. A másik az angyalföldi Foka öböl melletti Danubio Park, a harmadik a Riviéra Park Siófokon.
Egyik legnagyobb befektetésük Észak-Csepel megvétele volt. A 80 hektáros területet 11 milliárd forintért vásárolták meg a spanyolok. Konkrét elképzeléssel sohasem álltak elő a terület jövőjét illetően.
A társaság fejlesztéseinek 44 százaléka ma már Spanyolországon kívül folyik, egyebek mellett Észak-Afrikában és Közép-Kelet-Európában.
Forrás: MTI, Ingatlanok.hu
Csődeljárás indul a Martinsa Fadesa ellen?
Spanyol lapértesülések szerint még ezen a héten csődeljárás indulhat a jelentős magyarországi érdekeltséggel is bíró cég ellen. A hírre 35%-ot zuhantak a Martinsa Fadesa részvényei, a kereskedést Madridban fel is függesztették. Állítólag két hitelező bank 1,4 milliárd eurót követel a Martinsa Fadesától.
Ezt megelőzően már idén márciusban is megcsapta a csődeljárás szele a két óriás spanyol ingatlanos cégből kinőtt Martinsa Fadesát, mely immár hónapok óta próbál különböző országokban lévő, így magyar érdekeltségeitől is megszabadulni, hogy visszafizethesse tartozásait.
Piaci hírek szerint nálunk a már értékesítés alatt lévő Danubio Parkot, mint projektet próbálja eladni a cég.
Jelenleg a madridi tőzsdén jegyzett vállalat a részvényárak alapján mindössze 630 millió eurót ér, ami különösen annak fényében lehangoló, hogy a Martinsa tulajdonosa bő másfél éve közel 4 milliárd euróért vette meg a Fadesa 54%-át.
Némileg talán megnyugtató lehet ugyanakkor a részvényesek számára, hogy az 5,2 milliárd eurós adósság mellett a cég eszközeit 9,7 milliárd euróra értékelték tavaly.
A hitelező képviselője egyelőre nem kommentálta a csődeljárás megindításáról szóló információkat.
A Bloomberg összeállítása kiemeli, Spanyolországban az öt legnagyobb fejlesztő 6 milliárd eurót vesztett értékéből ebben az évben, a csődvédelmet kérő kivitelezők, illetve fejlesztők száma pedig megduplázódott tavalyhoz képest és meghaladta az ezret.
Forrás: Ingatlanok.hu
Isten nem ver bottal!!!!!
2008. június 4.-én, a GAZDASÁG rovatban olvashattunk egy cikket: “Dunaparti központok épülnek a budapesti rozsdaövezetek helyére”
Az akkori hozzászólásokból most bemásoltam egyet:
“kerics:
2008. június 5., 11:18
Rosszabbul élünk, mint tegnap! Nincs jövője az országnak. Ezek a beruházók még gyorsan el akarják költeni a milliárdjaikat, hogy a katasztrófa bekövetkeztekor ne legyen gondjuk vele.”
Kedves Kerics és bajtársai!
Sajnos, már megint kár volt előre öröm ujjongani.
ezt nem hiszem el :S építsenek már olyan felhőkarcolókat ..:(
Kerics! Miféle milliárdokat? Olyat, mint a kerületünkét, amit adósságban mérnek? Ez a lufi is úgy néz ki, kipukkadt.
Remélem z Elephant holding és az Ibiza KFT is így jár.
Érdekes, talán nem hiszitek el, kábé fél éve gondoltam erre, hogy mi van ha befuccsol a bolt? És tessék, mit olvasok ma?
Félő, hogy a megvett terület, miután harmadik kézbe kerül, még a végén lehet, hogy egy német cég szemétlerakóként fogja üzemeltetni, emlékezzünk csak az egy éve kirobbant idehordott mocskos német szemétre…., azt vissza tudtuk küldeni, de egy nem a MI területünkre lerakott dologgal mit kezdünk majd.
Ha a részvények úgy annyira esnek, mint azt írják, miért nem vásárolja vissza Csepel?
Kedves lora
Szerintem azért mert már nincs meg a pénz. Abból a pénzből szerintem saját zsebekbe is csúszott. Nem azért kotyavetyélték el, hogy visszavásárolják.
Amikor eladták a Szigetcsúcsot, azt hallottuk, kell a pénz az 50 km hiányzó csatorna hálózatra. Azóta a pénzről hallgatnak, a csatornázás áll, valami homályos célzást olvastam, hogy a hiányzó csatornák EU pénzekből készülnek el. Ezek után hol tartunk?
Kedves leslie
Ezekután az én kérdésem. Hol a pénz?
Vásárolják vissza.
A föld nem eladó.