Népszabadság
Idén júniustól újraindul a dunai hajójárat Budapesten. Az új vonaljárat öt korábban is működő, jelenleg felújított – Meder utca, Jászai Mari tér, Batthyány tér, Petőfi tér, Boráros tér – és három új (Újpest, Árpád híd, Haller u.) kikötőt érint majd. A hajók várhatóan reggel 7 és este 7 között közlekednek.
Csúcsidőben 30 percenként, egyébként 60 percenként követik majd egymást a hajók a Dunán. A két végállomás között a menetidő 46, illetve 58 perc lesz, iránytól függően. A járat a jégzajlás időszakát leszámítva egész évben üzemel majd.
A jegyárakról egyelőre nem született döntés. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) igyekszik a városi tarifarendszerbe illeszteni, de az ezzel kapcsolatos vizsgálatok most folynak. Az alkalmi utasoknak várhatóan külön hajójegyet kell majd váltaniuk, de a BKV-bérleteket elfogadják. A közlekedési központ vizsgálja annak a lehetőségét is, hogy a korábban működő Pünkösdfürdő – Boráros tér járat továbbfejlesztésével hétvégénként lehetőséget adjon a leglátogatottabb közparkok és szabadidős célpontok – mint például a Kopaszi-gát, Margitsziget, Óbudai-sziget, Népsziget, Római-part – hajóval való megközelítésére is.
A most induló járat négy használt, de felújított hajóval üzemel majd. A távlati tervek között azonban korszerű, akadálymentesített, jobb menetdinamikájú vízibuszok beszerzését is tervezik pályázati forrásból.
Az új járművekkel valóban versenyképes alternatívát jelenthetne a vízi közlekedés a budapesti belvárosban. Ezzel párhuzamosan a BKK tárgyalásokat kezdeményezett egy városkörnyéki településeket kiszolgáló, Visegrád és Százhalombatta között működő gyorshajójárat indításáról, amely tehermentesítené a Budapestre vezető közutakat, és kényelmes utazási lehetőséget kínálna a városba ingázóknak.
A turisták tizede a Dunán is alszik
A Duna jobb kihasználása közlekedési és turisztikai szempontból már régóta szerepel a tervek között. Az Európai Unió által biztosított forrásból számos fejlesztés valósult meg a korábbi években a Duna mentén, a mostani beruházás is ide tartozik majd.
A fejlesztést azonban számos tényező hátráltatja. Így például a vegyes tulajdonlás, az infrastrukturális korlátok és a kikötők helyzete. A meglévők kihasználatlanok, viszont 30 kilométeres szakaszról hiányzott. Ezek után aligha meglepő, hogy évente mindössze 30-40 millió forint folyik be a kikötőforgalomból, miközben a fővárosba érkező turisták tíz százaléka az itt horgonyzó hajókon tölti el vendégéjszakáit. A Duna belvárosi szakaszának jobb kihasználása érdekében a BKK a Budapesti Építész Kamara bevonásával konzultációs-ötletpályázatot szervez az idén.
A fővárosi vízi közlekedés újraélesztéséhez korábbi információink szerint 450 millió forint támogatást kap a főváros, amihez 50 milliót kell hozzátenni önrészként. A tervek szerint a kikötőknél autóparkolókat, kerékpártárolókat építenének és megújítanák a zöld területeket is.
A nyolcvanas évek végén még egymillió embert szállítottak a hajók a budapesti Duna-szakaszon. A fejlesztéssel ennek legalább a felét szeretnék visszahódítani.
Forrás: Népszabadság
Nem hiszem, hogy versenyképes!
Óránként megy és 1 óra az út!
Nem hogy nem versenyképes, deficites.
Mitől lenne legalább nullszaldós?
Ez nem New York, Seattle,…
Ez vízbe “dobott” pénz lesz, de valaki biztos jól jár vele…Igény lett volna rá, már régen tovább fejlesztették volna a “régi” meglevő járatokat…
A metrót kellene befejezni vagy a buszokat kicserélni használhatóakra, szerintem.
Ez egy nagy mutyi!
Régebben néha megengedtem magamnak, hogy kicsit késve érkezzek be a munkahelyemre, azért, hogy hajóval mehessek, de így, hogy normális időben indul az első járat biztosan rendszeres utazó leszek.
Azt a pár perc plusz időt simán megéri, hogy egy teljesen más szögből látni a várost. Érdemes kipróbálni, egész más lesz a napotok. 🙂
Jeniszej, lesz ebből még komp a Rózsa utcánál…:) 500milla nagy pénz…