Csökkent a csepeli kisvállalkozások építményadója – a Csepeli Hírmondó írása

Csepel.hu

A gazdasági válság és a főváros súlyos pénzügyi helyzete miatt egyre nagyobb hangsúly esik a kerületek takarékos működtetésére és a helyi adók hatékony kihasználására.

A csepeli önkormányzat decemberben úgy módosította a vállalkozói építményadót, hogy az a helyi kisvállalkozásoknak adócsökkentést jelent. A képviselőtestület a fővárosi kerületek közül szinte utolsóként vezette be a telekadót, ami a lakosságot ugyanakkor nem érinti. A helyi adókról Borbély Lénárd alpolgármesterrel beszélgettünk. 

– Miért volt szükség tavaly év végén a helyi adózásban bevezetett változásokra?

– Az önkormányzatoknak önfenntartóbbá kell tenniük magukat, mivel a gazdasági válság és a korábban mértéktelenül felvett hitelek miatt az állam és a főváros is kevesebb működési támogatást tud biztosítani. Csepel gazdálkodásában az elmúlt másfél évben olyan fajsúlyos változásokat vezettünk be, melyeknek köszönhetően az önkormányzati szolgáltatások szinten tartása vagy javítása mellett milliárdokat tudunk megtakarítani. Emellett azonban a helyi adózásban is meg kell találnunk az arany középutat. Olyan adókra van szükség, melyek nem nyomják el a vállalkozásokat, de hozzájárulnak a kerület költségvetéséhez is. A hatékonyság növelésébe beletartozik egyes adók mérséklése, és más adók, mint például a telekadó bevezetése is. Így Budapesten az utolsók között vezettük be a telekadót, miközben az építményadót módosítottuk és igyekeztünk igazságosabbá tenni.

– Mit értenek az igazságosabbá tételen? Van összehasonlítási alap, hogy ez milyen összeget jelent?

– Köztudott, hogy a kisvállalkozások nehezebb körülmények között és magasabb fajlagos költségekkel működnek, mint a nagyobbak – nem is beszélve a multinacionális óriáscégekről. A csepeli önkormányzat korábban azonban ennek ellenére a helyi kisvállalkozásokra és a multinacionális nagyvállalatokra ugyanolyan mértékű adóterhet rótt ki. Ez szerintünk igazságtalan. Amikor az előző vezetés 2007-ben brutálisan, 50 százalékkal megemelte az építményadót, mi azt az álláspontot képviseltük, hogy az adóknak kiszámíthatónak és igazságosnak kellene lenniük.

Ezért történt, hogy tavaly év végén ezt az adót úgy módosítottuk, hogy a jellemzően 100 m2-nél kisebb építménnyel rendelkező legkisebb vállalkozásoknál csökkentettük az összegét. A közepes vállalatoknak csak az inflációval változott az összege, ami reálértékben nem jelent növekedést. Az 500 m2 fölötti építménnyel rendelkező nagyvállalatok és multinacionális vállalatok esetében 100 forinttal, azaz az infláció mértékének kétszeresével emeltük az építményadót.

Az építményadó maximális értékét az ide vonatkozó törvényi szabályozás 1650 forint/m2-ben határozza meg. A gyakorlatban természetesen a fejlettebb városokban magasabb a kivetett adó mértéke, amely nálunk a legmagasabb esetben, a nagy cégekre jellemző 500 m2 felett 1250 forint/m2. Látható tehát, hogy mi viszonylag enyhébb adóterheket határoztunk meg.

– A telekadó milyen változásokat jelent a csepelieknek?

– Az ide vonatkozó törvényi szabályozás szerint a telekadó legfeljebb 301 forint/m2 lehet. Ehhez képest mi – Budapesten az utolsók között – úgy vezettük be ezt a helyi adót, hogy azok a telektulajdonosok, akiknek a beépítetlen telekrészük nagyobb, mint 1000 m2, 100 forint/m2 telekadót fizessenek. Alacsonyabb beépítetlen teleknél nincs telekadó. Ezzel oldottuk meg, hogy ez az adónem a lakosságot ne érintse.

Bár az adó szó hallatán sokan azonnal a szívükhöz kapnak, azt azért ki kell hangsúlyozni, hogy ilyen pénzből működnek az iskolák, óvodák, a rendőrség, a közterület-felügyelet, a szociális ellátórendszer, de még a tömegközlekedés is. A jól meghatározott adók és szolgáltatások tehát kifejezetten segítik a vállalkozások működését és fejlődését, és természetesen az önkormányzat működtetését, szolgáltatásainak fenntartását is.

Az építményadót és a telekadót szabályozó rendeleteket a csepel.hu oldalon az „Önkormányzat” menüpontban, a „Rendeletek” között találják meg olvasóink.

Zelei László- csepel.hu

16 hozzászólás “Csökkent a csepeli kisvállalkozások építményadója – a Csepeli Hírmondó írása” bejegyzésre

  1. csaba péter szerint:

    Tényleg? nem vettem észre.

  2. Manitu szerint:

    Miért a te neveden is van valami?

  3. Jeniszej szerint:

    A Csepeli Polgármestereknek nem ártana egy öltözködési tanácsadó a hivatalos megjelenésekhez. Eléggé slamposan látni őket a fotókon. 🙂

  4. Dr. grün szerint:

    Legalább valami jobb ruci-turiba kellene járniuk, ha már a ruhapénz nem fussa valami jobbra!
    Persze lehet, hogy így is támogassák kisvállalkozókat?! ))) 🙂 (((

  5. Jeniszej szerint:

    T.
    grün!
    Nem “jobb ruci-túriba kellene járniuk”, – hanem alkalomhoz illő, hivatali öltözetben.
    A dzseki, sport ruházat a sporteseményeken megfelelő, de nem a hivatalban.
    Persze elegánsan, jól öltözni nem mindenki tud.
    Mert talán nincs rá lóvéja.
    Címlapi fotókon nagy előny van azoknál, akik néha kozmetikushoz, pediküröshöz is eljárnak.
    🙂

  6. Manitu szerint:

    Akkor meg az lenne a baj.

  7. Manitu szerint:

    Pedikűröshöz Borka elvtárs jár, de ha nem a gondosan, színtelen rúzzsal kidolgozott száját és mattra csiszolt körmeit nézitek, hanem azt, hogy hány százmilliót kaptak a családi cégei az állami megrendeléseken az MSZP-rezsim idején többek között Avarkeszi elvtárs minisztériumától, vagy hogyan fizetett vissza 6,5 millió forint hitelt 80 ezer forintos havi keresetből egy év alatt, vagy hogyan járhat emellett még új Toyota Corollával, akkor azért ezen bőven el lehet gondolkozni.

    Az meg nagyon is helyes, hogy a kisvállalkozások kevesebbet fizetnek.

  8. Dr. grün szerint:

    Manitu!
    “pediküröshöz Borka elvtárs jár”
    Affene kíváncsi rá a címlapon meztéláb, hogy jól látható legyen a kiváló, mattra csiszolt pedikűrje!
    Netalán ugyanabba a gőzfürdőbe jártok Borkával, hogy még illesmire is figyelsz?!
    Esetleg beretválja is a kis manituját?! ))) 🙂 (((

  9. abelgyulane szerint:

    Bízom abban,hogy a belbecs még mindig fontosabb. Egyébként dr.günnek pedig egy helyesírási tanácsadót ajánlok!

  10. Dr. grün szerint:

    ábelgyuláné!
    Dr. grün-nek (és nem dr.günnek) nincs szüksége hejesírási tanácsadóra!
    A mi Pajánkkal azonos módon jutott diplomához! ))) 🙂 (((

  11. szigetország szerint:

    Dr. grün!

    Sajnálom, hogy javítanom kell írásodat. A dr. grün szóban a dr. bizony kis betűvel írandó, mert nem ezzel kezdődik a mondat. Nagy betűvel akkor írjiuk a dr.-t, ha ezzel kezdődik a mondat vagy megszólításként, aláírásként szerepel.

    Ha már doktoráltál, legalább használd helyesen a titulusodat, hogy ne nézzenek hülyének vagy doktorid kapcsán ne essél plágium gyanújába.

  12. csaba péter szerint:

    Manitukám gyere egyszer ki csepelre azt megmutatom neked a gyárat.

  13. Dr. grün szerint:

    szigetország!
    Te lennél a helyesírási tanácsadó akit ábelgyuláné figyelmembe ajánlott?!
    Engedtessék már meg nekem az a luxus, hogy a saját nevemet (még ha csak nick is) a helyesírást magasról letojva a saját ízlésem szerint írjam és azt másoktól is elvárjam!
    Máskülönben nagydoktorim van, nem kicsi mint szeretve tisztelt “álamelnök” urunknak!
    ))) 🙂 (((

  14. szigetország szerint:

    Dr. grün!

    Lehet neked nagydoktorid, mondatközben akkor is kis betűvel írandó a dr.

    Kommentekben persze úgy írod, ahogy akarod. A hülyéknek pedig úgyis minden megengedett…

  15. Dr. grün szerint:

    szigetország!
    “A hülyéknek pedig úgyis minden megengedett…”
    Épp ezért nem ellenkezek Veled, mert megengedő vagyok!
    De azért annak is örülök, hogy úgy írhatom a nevem ahogy akarom! ))) 🙂 (((

  16. Lora :) szerint:

    amúgy én télleg Dr. vagyok, de nem használom, és szétröhögtem magam a fenti olvasmányokon. Szerencsétlen ábelgyuláné nagyon komojan vette amit Dr. Grün barátom írt….

    Srácok, Csajok – így tovább imádom mikor elkezdődik a Fórum és a téma még mindig a levegőben lóg! Csókollak Tikteket

    Na lehet keresni a hejesírási hibákat 🙂

    Dr. Grün írj még!!! 😛 😉 🙂

Itt lehet hozzászólni !