Március 15-ei megemlékezés Csepelen és Nagyszalontán

Csepel.hu

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékére rendezett ünnepség 8.30-kor kezdődött a Görgey téren, ahol koszorúkat helyeztek el Kossuth Lajos emléktáblájánál és Petőfi Sándor szobránál.

A megemlékezés a Királyerdei Művelődési Házban folytatódott, ahol az Eötvös József Általános Iskola és a Csepel Táncegyüttes műsora után beszédet mondott dr. György István.

A főpolgármester-helyettes ünnepi beszédében hangsúlyozta: a szabadságharc alakjai méltán állíthatók példaképül a fiatalok és idősebbek elé.

Németh Szilárd polgármestertől Csepel Szolgálatáért díjat vehetett át Erdei Éva képzőművész, Juhász Katalin, a Mátyás Király Általános Iskola igazgatónője, dr. Oláh Ilona háziorvos, diabetológus, Fatérné Rothbart Mária, a Családtámogatási Iroda vezetője és Rónai István, a Csepeli Közterület-felügyelet csoportvezető helyettese.

A műsor után kézműves foglalkozás és 1848/49-es honvéd egyenruha-, fegyver- és életmód bemutató várta az érdeklődőket. A rendezvényt a Föltámadott a tenger című film vetítésével zárták.

Németh Szilárd polgármester a mai napon erdélyi testvérvárosunkban, Nagyszalontán mond ünnepi beszédet.

Angel Marianna- csepel.hu

Németh Szilárd csepeli polgármester nagyszalontai beszéde

Tisztelt Polgármester úr! Tisztelt Államtitkár úr! Tisztelt Ünneplő Nagyszalontai Közösség! Kedves Magyar Testvéreink!

164 évvel ezelőtt, március 15-én a magyar történelemben olyan bátor eseményekre került sor, amelyek sok tekintetben meghatározták az eltelt másfél évszázad magyar gondolkodóinak, politikusainak cselekedeteit. A pesti Pilvax kávéház ifjai és velük együtt az egész magyar nemzet, az országban élő nemzetiségek java-része, hittel és bizalommal tekintett a jövőbe.

A márciusi ifjak példaértékű cselekedetet hajtottak végre, amikor szembeszálltak az elnyomó hatalommal és nem félve a megtorlástól a legkeményebb fegyverrel, a tiszta szavak erejével indultak harcba. Március 15-én egy maroknyi fiatal elindított egy lavinát, amely örökre megváltoztatta e nép életét.

Az ő tiszteletre méltó bátorságuk ezer éves magyar álmot hozott a felszínre: a szabadságról, a függetlenségről, a magyarok összefogásáról, a magyar becsületről, az adott szóról és hűségről, a magyar kultúráról, mindannyiunk tisztességéről, amiért annyi szabadságharcot, rendi felkelést indítottunk, s vívtunk meg. Olyan hagyományok ezek, amelyekbe a Kárpát-medencére törő külső, idegen hatalmi erők mindig beleütköztek.

Nem kerestek engemet kötéllel;
Zászló alá magam csaptam én fel:
Szülőanyám, te szép Magyarország,
Hogyne lennék holtig igaz hozzád!”

1848. áprilisában írta ezen sorokat Arany János, Nagyszalonta híres szülötte Nemzetőr-dal című versében. A Toldi írója 1848 novemberében a szalontai nemzetőrökkel együtt szállt táborba Arad védelmében.

Tisztelt Emlékezők! Kedves Testvérvárosunk!

1848. március 15-e az a nap, amelyre minden magyar büszke, határon innen és túl egyaránt. Kokárda, 12 pont, Nemzeti dal, Táncsics Mihály, Petőfi, Jókai, Vasvári, Landerer nyomdája, Nemzeti Múzeum, szabadság. Ezekről a példaképpé vált bátor hősökről, a fogalmakká vált szavakról minden magyar embernek ugyanaz jut eszébe: a legnagyobb nemzeti ünnepünk, 1848. március 15-e, a 48-49-es szabadságharc és forradalom.

Ez a nap adott erőt, és mindig is erőt ad ahhoz, hogy higgyünk magunkban, hogy büszkék legyünk a magyarságunkra!

Javaslom, hogy ne csak az ünnepen, hanem a hétköznapok során is olvassuk el újra a Nemzeti dalt, próbáljuk meg elképzelni Petőfit, amint papírra veti a szavakat, és amint szavalni kezdi: „Talpra magyar, hí a haza!” Ebben az egyetlen versben benne ég az egész forradalom tüze, benne van a forradalom ifjainak hívó szava. Egyszerű gondolatok ezek, hogy minden magyar megértse. Benne van a bátrak igazsága, elszántsága, és az a hit, hogy jobbá tehetik a hazájukat.

„Felködlő arcukat
az érkező századok
mossák meg majd fénnyel,
hogyha ideérnek,
hol Petőfi emléke
– magyar föld csudája –
soha ki nem húnyó
csillagként világol
minden árnyakon át,
gyötrött hazám egén.
S amit most tűzszívem
a napba lobogtat,
bámulják akkor is
s zúgják túl az Időn:
Március!… Szabadság!”

Nyolc évtizede, vetette papírra Március idusán című versét Sinka István, hogy emléket állítson a dicső elődöknek, az eszme hű folytatóinak. Nagyszalonta e másik nagy költőjének nyomán, nekünk a márciusi ifjak mai követőinek is ki kell mondanunk: tisztelettel tartozunk azoknak a bátraknak, akik egykoron – szemben az árral, az idegen elnyomással, szemben az elvárásokkal – mertek a szabadságért harcolni.

Tisztelet a bátraknak, akik legyőzték saját félelmeiket, miközben akár százak súgták fülükbe: „ne merjétek”, „ne tegyétek”, „nektek ezt nem szabad”.

Tisztelet a bátraknak, akik megelégelve azt, hogy másodrangú állampolgároknak tekintik őket, kiálltak a nemzet érdekképviseletéért, a magyarok ügyéért, mert nem kételkedtek abban, hogy a magyaroknak lehet saját ügye, lehet saját érdeke.

Tisztelet a bátraknak, akiket a szeretet vezetett, a haza szeretete, mert tudták, gyűlölködésre hazát építeni nem lehet.

A bátrak tabukat döntöttek és erőt adtak azoknak, akikben a félelem még erősebb volt a bátorságnál. A forradalom hősei jól tudták, amit Kossuth Lajos Perczel Mórhoz írt levelében így fogalmazott meg: „az örökös hátrálás lever minden bátorságot a nemzetben”.

A bátor embert arról lehet felismerni, hogy cselekszik. Cselekszik akkor is, amikor mások gondolni sem mernek rá. Cselekszik akkor is, amikor mások intik őt. Cselekszik, amikor tudja, nincs több vesztegetni való idő. Cselekszik, amikor cselekedni kell. A bátor cselekszik akkor is, ha tudja, bírálat és értetlenség kíséri. Cselekszik, amikor tudja, a nemzet sorsa múlik rajta. Cselekszik akkor, ha tudja, drága a szabadság ára. A bátrak cselekszenek, mert tudják, egyetlen örök van a földön: a haza.

1848 olyan örökséget hagyott ránk, amelyet oltalmazni, ápolni minden időben becsületbeli kötelezettségünk. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ezernyi szállal kötődik a mához, ezernyi útmutatást ad, adhat a ma embere számára is.

Ennek okán idézzük fel Görgey Artúrnak, a magyar honvédséghez intézett kiáltványát, amelyet 1849. április 29-én a komáromi győztes ütközet után tett közzé, de szellemiségében legalább annyira szól a mához, mint egykoron a főparancsnok hős honvédeihez.

„Alig egy hónapja, hogy még a Tisza mögött állottunk, kétkedő tekintetet vetve kétes jövőnkbe. De ki hitte volna akkor, hogy egy hónap múlva már átlépjük a Dunát és felszabadítjuk szép hazánk legnagyobb részét egy idegen dinasztia igája alól. A legmerészebbek sem merték volna közülünk ezt egész biztosra várni. De a honszeretet magasztos érzése lelkesített benneteket s az ellenség szám nélküli hadakat látott vitézségetekben. Győztetek – hétszer szakadatlanul egymásután győztetek, és győznötök kell ezután is”!„

Tisztelt Polgármester úr! Tisztelt Államtitkár úr!

Kedves Nagyszalontaiak!

Néhány évvel ezelőtt gondolták-e, hogy eljöhet még az, az idő, amikor itt a Kossuth szobor tövében, mi magyarok szabadon együtt ünnepelhetjük március 15-ét. Nem, nem gondoltuk! De hittünk az ügyben, bíztunk magunkban, vettünk egy mély levegőt, s bátran kiálltunk a közösségünk érdekeiért, s ma itt vagyunk, együtt, közösen és szabadon! Köszönet és tisztelet a nagyszalontai bátraknak!

Gondoltuk-e, hogy olyan oktatási program születik az anyaországban, amely lehetővé teszi, hogy minden tanuló 14 éves koráig legalább egyszer eljusson határontúli magyar testvéreinkhez, megismerkedhessen életkörülményekkel, kultúrájukkal és közösen élhessék át a nemzeti összetartozás felemelő érzését? Nem gondoltuk, de akartuk, ezért cselekednünk kellett. Ezen a nyáron csak Csepelről, többszáz diák fog Erdélybe és a Partiumba, ide Nagyszalontára is megérkezni.

Legalább titkon gondoltuk-e, hogy legnagyobb traumánk, a trianoni tragédia dátuma, június 4-e egyszer a Nemzeti Összetartozás Napja lesz? Bizony nem gondoltuk, de hittük, s bíztunk benne, hogy e mély gödörből egyszer ki fogunk mászni! Sőt, minden ellenszél, gáncsoskodás, jajveszékelés ellenében a Magyar Országgyűlés 2010. május 31-én, 302 igen, 55 nem és 12 tartózkodó szavazat mellett törvénybe iktatta a Nemzeti Összetartozás Napját.

Gondolták-e, hogy eljön az, az idő, amikor Magyarország Alaptörvénye, alkotmányunk így fogalmaz:

„Magyarország az egységes magyar nemzet összetartozását szem előtt tartva felelősséget visel a határain kívül élő magyarok sorsáért, elősegíti közösségeik fennmaradását és fejlődését, támogatja magyarságuk megőrzésére irányuló törekvéseiket, egyéni és közösségi jogaik érvényesítését, közösségi önkormányzataik létrehozását, szülőföldön való boldogulásukat, valamint előmozdítja együttműködésüket egymással és Magyarországgal.”

2004. december 5-e nyomasztó és szégyenteljes légkörében gondolták-e, kedves nagyszalontai barátaim, hogy egyszer, még a mi időnkben magyar állampolgárságot kaphatnak a határon túlra sodort magyar testvéreink? Ugye nem gondolták? De reménykedtünk, nem adtuk fel, keményen dolgoztunk, áldozatokat hoztunk, és meglett, amiért küzdöttünk! Nekem örök emlék marad a tavalyi advent második vasárnapja, amikor ötven nagyszalontai magyar, Török László polgármester úr vezetésével azért jött Csepelre, hogy magyar állampolgársági esküt tegyen.

„Esküszöm, hogy Magyarországot hazámnak tekintem. A Magyar Köztársaságnak hû állampolgára leszek, Alkotmányát és törvényeit tiszteletben tartom és megtartom. Hazámat erômhöz mérten megvédem, képességeimnek megfelelôen szolgálom. Isten engem úgy segéljen.” – visszhangozta a Szent Imre tér többszáz csepeli előtt.

Tisztelt Ünneplő Közönség!

1848 márciusa, egy szétszakíthatatlan kapcsot, erős mágnest kell, hogy jelentsen minden magyar ember lelkében és szívében most és mindörökké! Nekünk, magyaroknak múltunkra büszkén, emelt fővel kell tekintenünk a jövőbe!

Ezért tisztelet azoknak a Kárpát-medencében élő bátraknak, köztük a nagyszalontai bátraknak, akik dacolva minden kockázattal, fenyegetéssel, sutba vágják félelmüket, és a szívükre hallgatva cselekszenek. Velük együtt újra méltó tettet hagyhatunk örökül az utánunk jövőknek: a határokon átívelő nemzetegyesítés nagy művét.

Isten, áldd meg a magyart! Isten, áldd meg Nagyszalontát!

Köszönöm, hogy meghallgattak!

23 hozzászólás “Március 15-ei megemlékezés Csepelen és Nagyszalontán” bejegyzésre

  1. szevenszi szerint:

    Egy kis szépséghiba. Az önkori hivatalos koszorúzásán az ellenzék egyetlen egyéni körzetben megválasztott párt képviselőjét ( DK ) nem engedték a testületben helyet foglaló pártként koszorúzni. Ez azért több mint furcsa. Attól, hogy úgy csinálnak, hogy nincs, még nem biztos, hogy tényleg nincs. Bizonyíték erre a DK 10 órai saját ünnepsége, ahol szép számú közönség jelent meg és tapsolta meg a színvonalas műsort.

  2. admin szerint:

    Tisztelt szevenszi!

    Információink szerint az MSZP frakció koszorúzhatott és koszorúzott is az ünnepségen. Az MSZP adta az ellenzék egyetlen egyéni körzetben bejutott képviselőjét. A DK nem az MSZP utódpártja, a DK nem indult a választáson, arra a pártra senki nem szavazott Csepelen. Ezért nincs frakciójuk sem. A demokrácia megcsúfolása lenne, ha azt a látszatot keltenék, hogy a csepeliek által választott párt képviselői akkor, amikor a választásokon nem is volt ilyen párt.

  3. Dr. grün szerint:

    “A demokrácia megcsúfolása lenne, ha azt a látszatot keltenék, hogy a csepeliek által választott párt képviselői akkor, amikor a választásokon nem is volt ilyen párt”
    Ha már annyira fontos nekik a koszorúzás menjenek el az éj leple alatt amikor senki sem látja!
    Mi az, hogy csak úgy befurakodnának a demokratikus jogaik hangoztatása mellett a magyar nemzeti ünnepen a magyar szabadságharc magyar hőseinek emlékére rendezett koszorúzásra az igaz magyar emberek közé?!
    Azért a pofátlanságnak is valahol határt kell szabni!
    Miért nem adták ki magukat lett szimpatizánsnak?!
    Akik csak úgy lettek!

  4. Bugi szerint:

    Én ott voltam. Bárki koszorúzhatott.

  5. Dr. grün szerint:

    Bugi!
    Olvasd el figyelmesen az Admin hsz.-ét, lassan megfontoltan, megrágva minden szót!
    “A demokrácia megcsúfolása lenne, ha azt a látszatot keltenék, hogy a csepeliek által választott párt képviselői akkor, amikor a választásokon nem is volt ilyen párt”
    Tehát, nem bárki!!! 🙁

  6. Bugi szerint:

    Én ott voltam. Bárki koszorúzhatott a frakciók után. A DK nem indult a választásokon. Mégis mit akarnak? Senki sem szavazott rájuk!

  7. Bugi szerint:

    Ha a DK-nak nincs frakciója, milyen alapon pofátlankodnak a frakciók közé? Senki sem szavazott ezekre a bunkókra. Még a tagjaik sem.

  8. Dr. grün szerint:

    Bugi!
    Tényleg nincs sok baj van az eszeddel! ))) 🙂 (((

  9. Manitu szerint:

    Már megint ez a tipikus komcsi hazugság. Mindenki koszorúzhatott, aki csak akart. A frakciók a frakciók között, a frakcióval nem rendelkező pártok pedig az egyéb szervezetek között.

    A DK-nek egyetlen képviselője sem lett önkormányzati képviselő. Még szép, hogy nincs frakciójuk. Csak fideszes, MSZP-s, jobbikos, LMP-s képviselők kaptak szavazatokat, egyetlen DK-s sem volt köztük. Az meg, hogy az MSZP-sek éppen kiket árulnak el, az ő dolguk. Borka-Szász még jutalmat vár azért, mert átverte a választóit? Tipikus komcsi felfogás, hogy a primitívségért még jutalom is jár. Nem véletlen, hogy állandóan Demével fotózkodott.

  10. robi szerint:

    Manitu!
    Most megint valami bődületes baromságot állítottál!
    “Nem véletlen, hogy állandóan Demével fotózkodott.”

    Két közös képre emlékszem a csepel.info-ban, amelyeket vagy 30-szorbemásoltak.
    Ebből te azt a tanulságot vontad le, hogy állandóan együtt fotózkodtak.

    A röhögéstől az tart vissza, hogy ostoba embereken nem élcelődöm.
    Nem vagyok az a szint.

  11. Bugi szerint:

    Meglátszik a DK-n, hogy melyik pártból szakadtak ki. Ugyanaz a primitív hazudozás.

  12. Ditte szerint:

    Engedni kellene, hogy megjelenjen a dk önálló “erőként”, legalább kioltják egymást végképp az mszp-vel. A parlamentben is engedni kellene őket frakciózni, csak marakodjanak az anyapárttal bátran. Osszák meg magukat és sose uralkodjanak!

  13. Dr. grün szerint:

    Ditte!
    Igazad van!
    Hagyni mindent szabadon folyni és győzzön a jobbik! 🙂

  14. Ditte szerint:

    Aztán doktor grün szerint melyik a jobbik, vagy balabbik? dk vagy mszp?

  15. Dr. grün szerint:

    Ditte!
    Olyant kívánnál tőlem mint a zelmeorvos a betegtől!
    Kinek írod azt a levelet bolond?!
    Magamnak, doki!
    És mit írsz?!
    Bolond maga?! Hát még nem kaptam meg!
    Nem vagyok én Frabato doktor! ))) 🙂 (((

  16. Ditte szerint:

    Megnyugtattál, doktor, te sem látsz különbséget. A színdarab ugyanaz, csak a dramaturg és a társulat más.

  17. Dr. grün szerint:

    Ditte!
    Komoly bajok vannak a szövegértéseddel, ha a hsz.-ból ezt a következtetést vontad le!
    Nem vagy Te véletlenül Matinu rokona?!
    De azért örülök, hogy megnyugtattalak! ))) 🙂 (((

  18. Ditte szerint:

    Nem a kérdésemre válaszoltál grün, ezért gondoltam, én is csúsztatok egy csöppet.

  19. Lakó1214 szerint:

    Ditte!

    Kérdés:

    – 2/3 megvan?
    – megnyertétek?
    – jól jártál?

    Akkor nem mindegy, hogy a többi hülye párt/frakció mit csinál? )))LOL(((

  20. Ditte szerint:

    Kedves Lakó 1214, 2/3-ad megvan, megnyertük, jól jártam.
    Mi ez a Zoli049 stílus nálad? Régebben kedélyesebb voltál.

  21. Lakó1214 szerint:

    Gratulálni tudok!
    Manitu nyomdokaiba léptél te is, vagy megkértek?

    Zolinak majd írok már egy SMS-t, hogy nézzen ide be és ne rajtam keressék, jó lesz?

  22. Ditte szerint:

    A stílusod kicsit megkeményedett, azt hogy ezt mi okozza nálad, maradjon a te titkod.

  23. Lakó1214 szerint:

    Asszimilálódom, felzárkózom, ne lógjak ki a sorból!

Itt lehet hozzászólni !