Magyar Hírlap
A hónap végéig kell elszámolást készíteni a Gyurcsány-kormány soha fel nem épülő, mégis tizenkétmilliárd forintba kerülő álomberuházásáról. Terézváros minél hamarabb pontot akar tenni az ügy végére, hogy végre elkezdődhessen valami, ami meg is valósul.
Bár a végelszámoláson kívül nincs hátra a kormányzati negyeddel kapcsolatban, az idén már egymilliárd forintot költött rá a kormány a Nyugati pályaudvarnál vásárolt MÁV-telek miatt. További 2,8 milliárd kifizetése várható még, a soha meg nem valósuló beruházásra ugyanis 2008-ban – az eddig elköltött 8,5 milliárd forinton kívül – 3,8 milliárdot különített el a kormány. Ennek az elköltését a kormányszóvivői iroda az áthúzódó beruházási és tanácsadói kiadásokkal, a területrendezési koncepció kidolgozásával, a projektcég működési kiadásaival és a szerződések lezárásával indokolta.
A kormány 2006 végén jelentette be, hogy a kormányzati negyedet a Nyugati pályaudvar mögötti területen kívánja felépíteni. A következő év augusztusában már a tervekre kiírt építészeti pályázat győztesét is kihirdették, később az is kiderült, hogy melyik cég építheti fel az új hatalmi központ épületegyüttesét. 2007 vége felé már érzékelhető volt, hogy a több mint 140 milliárd forintba kerülő beruházás szekere nem mehet sima úton. A kabinet bejelentésére nem kellett sokat várni, 2008. január 8-án Budai Bernadett szóvivő sajtótájékoztatón közölte, hogy a kormányzati negyed beruházását megállítják.
Ekkor kezdődött a játék a szavakkal, miszerint nem leáll a beruházás, hanem megáll, ami annyit jelent, hogy a kijelölt terület helyére egy új városközpont létrehozását tervezik. Az akkori bejelentés szerint a Görözdi György vezette Kormányzati Negyed Projekt Iroda (Konep) az év végéig tovább működik, hogy a fővárossal és a VI. kerületi önkormányzattal közösen kidolgozzanak egy tervet a terület hasznosítására, új városközpont építésére. Időközben a projektiroda szerepét a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) tulajdonában lévő Konep Kft. vette át, ügyvezetője Görözdi György lett.
Amint arról lapunk elsőként beszámolt, Görözdi a közelmúltban saját maga kezdeményezte munkaviszonyának megszüntetését. A vagyonkezelő sajtószóvivője, Száraz Gábor szerint ez nem befolyásolja a társaság működését, továbbra is a kormányszóvivő februári bejelentésében megjelöltek a mérvadók, vagyis a kft. 2008. december 31-ig látja el feladatát, az elszámolással pedig 2008. június 30-ig kell elkészülnie.
A terület hasznosításával kapcsolatos koncepciók kialakítását ez az elszámolás fogja meghatározni. Mihályfi László, Terézváros főépítésze szerint a kormányzati negyed ügyét minél hamarabb le kellene zárni, hogy jó esetben az év végére már készek legyenek a tervek az új városrész megépítéséhez. A kormányzati negyedhez elkészített szabályozási tervek a főváros és a VI. kerület esetében is érvényben vannak, ez a körülmény elősegítheti a mielőbbi rendezést.
Ami a költségeket illeti, a győztes tervpályázatot elkészítő TEAM0708 Kft.-nek a KVI tavaly októberben kifizetett húszmillió forintot tervpályázat-vásárlás címen. Az elvégzett munka egyéb elszámolásával kapcsolatosan folyamatban van az egyeztetés. Görözdi György szerint a 2,4 milliárd forintos munkadíj a teljes tervdokumentációért járt volna, az iroda azonban csak egy koncepciót tett le az asztalra, járandósága ezzel arányos.
Janesch Péter, az iroda vezetője lapunknak nem kívánt nyilatkozni, mivel még mindig érvényben van a titoktartási kötelezettségük.
A beruházási pályázat egyetlen versenyben maradt résztvevője, a KÉSZ Építőipari Kft. az év elején százmillió forintot követelt az elkészült és érvényessé nyilvánított pályamunkájáért. Eddig a cég csak azt a 480 ezer forintot kapta vissza április 30-án, amennyiért megvásárolta a pályázati dokumentációt.
A kormányzati negyed építéseként elkezdett tereprendezési munkák már rég leálltak. A kormány nagyszabású tervéről csak felszedett vágányok és a lebontott hajléktalanszálló helyén éktelenkedő gödör tanúskodik.
Forrás: Magyar Hírlap
Ezek NEM tudnak számolni! Hogy magyaráznák meg, mikor két számot NEM tudnak összeadni!
A történet csúcspontja az volt, amikor kiderült, szinte senki nem akart a Ferin kívül odaköltözni. Talán közvélemény kutatással kellett volna kezdeni!