Nyest.hu
37 százalékkal kevesebb figyelem, 400 százalékkal magasabb baleseti kockázat. Dióhéjban ezzel jár, ha menet közben telefonálunk. És nem csak akkor, ha a telefont kézben tartva, egy kézzel manőverezünk: a kihangosított telefonálás éppen annyira veszélyes, mint a telefon markolászása.
Hatalmas vihart kavart az Egyesült Államokban az amerikai Nemzeti Közlekedésbiztonsági Tanács (National Transportation Safety Board – NTSB) legújabb ajánlása, amiben a vezetés közben történő telefonálás teljes betiltását javasolja az államoknak.
„Mi lesz a következő? Nem lehet utast szállítani? Tilos lesz gyerekkel közlekedni? Lehet, hogy az NTSB az autóvezetést is betiltja!” – ilyen és ehhez hasonló kommentekkel fogadták a Twitteren a bejelentést.
Pedig jelek szerint a tudomány az NTSB oldalán áll – írja cikkében a Washington Post. Meggyőző mennyiségű és alapos bizonyíték áll rendelkezésre ahhoz, hogy kijelentsük: a vezetés közben történő telefonálás, legyen az kihangosított vagy bármilyen, károsan befolyásolja a vezetést és nagymértékben növeli a baleseti kockázatot.
Az amerikai szakértők által áttekintett háromszáz tanulmány egyike sem talált arra bizonyítékot, hogy a kihangosított telefonálás bármilyen mértékben is csökkentené a kockázatot. Úgy tűnik, nem az számít, hol a kezünk; sokkal inkább az, hol járnak a gondolataink. Erre a megállapításra jutott egy közelmúltban befejezett svéd vizsgálat is.
Kanadai és ausztrál vizsgálatok egybehangzóan arra a megállapításra jutottak, hogy a vezetés közben történő telefonálásnak köszönhetően a baleseti kockázat négyszeresére nő. Ebből a szempontból pedig teljesen lényegtelen, hogy valaki kihangosítóval telefonál-e, vagy kézben tartja a telefont.
Eközben odabent
A Carnegie Mellon Egyetem munkatársai már 2008-ban kimutatták, hogy a telefonálás komoly agyi kapacitásokat von el a vezetéstől. A kutatásban részt vevő vezetők agyműködését mágneses rezonanciavizsgálattal (MRI) figyelték. Az eljárás pontosan kimutatta, mely agyi területek aktívak vezetés közben. A vizsgálat megállapítása szerint a telefonáló vezetők 37 százalékkal kevesebb agyi terület szenteltek a vezetésnek, mint nem telefonáló társaik. A vezetési szimulációk azt is bebizonyították, hogy azok a vezetők, akikhez éppen beszél valaki, lényegesen rosszabbul teljesítettek olyan feladatokat, mint például a sávváltás vagy az úttartás. Ha a vezető megpróbálta teljesen figyelmen kívül hagyni a szavakat, az MRI-vizsgálat továbbra is aktivitást mutatott ki az agy beszédért felelős területein. Amikor ugyanis valaki anyanyelvünkön szól hozzánk, agyunk mindenképpen feldolgozza az információkat – akkor is, ha nem akarunk odafigyelni.
Ezzel a megállapítással teljesen egybevágnak azok a helyszínelői tapasztalatok, melyek szerint a kihangosított telefonálás közben gyakran történnek olyan esetek, hogy a vezető valamilyen teljesen jól látható tárgyba hajt bele. A lap egy 2004-es esetet említ, amikor egy diákokat szállító busz vezetője egy számára teljesen jól ismert útvonalon belehajtott egy híd alacsonyabban lévő szerkezeti elemébe, ami leszakította a jármű tetejét. A vezető nem tudott más magyarázatot adni arra, hogy történhetett meg ez az eset, csak azt, hogy éppen kihangosítóval telefonált.
Természetesen egy járműben nem csak telefonon lehet beszélgetni: a vezető az utasaival is cseveghet. Érdekes módon azonban az utassal történő beszélgetés koránt sem annyira veszélyes, mint a telefonálás: az utas maga is részt vesz a vezetési élményben, adott esetben figyelmezteti a vezetőt, továbbá önkéntelenül is a forgalmi helyzethez igazítja a beszélgetés tempóját.
Itthon még telefonálhatunk
A magyar szabályozás jelenleg csak a kézben tartott telefonálást tiltja. „A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat” – így fogalmaz a KRESZ.
Magyarországon a közlekedésbiztonság a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz tartozik. A szaktárca tájékoztatása szerint már többször felmerült az az igény, hogy tételesen felsorolják a vezetés közbeni magatartási tilalmakat – vélhetően az ilyen típusú tilalomnak is ebben a listában lenne a helye.
Az egyik legnagyobb probléma ugyanakkor az ilyen típusú tilalmak előírásakor éppen az, hogy az ellenőrzés meglehetősen problémás. Arzt Gergely, a tárca kommunikációs főosztályának vezetőhelyettese szerint a nem kívánt magatartások tetten érhetősége nagyon bonyolult, mellőzésük hatósági eszközökkel nehezen kényszeríthető ki. Ugyanakkor nem kizárt, hogy az esetlegesen bekövetkező balesetnél a gondatlan magatartást súlyosbító körülményként veszik majd figyelembe. (A tárca hivatalos állásfoglalását lásd lent.)
Ahogy a minisztérium látja
A jelenleg hatályos KRESZ a járművezető személyes felelősségébe utalja, hogy a jármű vezetésére képes állapotban legyen. Járműfajták szerint külön rendelkezik a járművezető mobiltelefon-használatának feltételeiről. A mobiltelefonok rohamos elterjedése nyomán vezetés közbeni használatukat nemzetközi szinten is jelentős balesetokozó tényezőként azonosították. A kézben tartott mobiltelefon használatának tilalma így a korábbi években egész Európában elterjedt szabályozási gyakorlattá vált. A hazai előírások ehhez igazodtak.
A szaktárca alapvetően minden olyan járművezetői magatartást közlekedésbiztonsági szempontból nem kívánatosnak tekint, esetenként veszélyesnek tart, amely elvonhatja a vezető figyelmét, vagy korlátozhatja a vezetéshez szükséges képességeit. A vezetés közbeni magatartási tilalmak KRESZ rendeletben történő tételes felsorolásának szükségessége az elmúlt években javaslatként több alkalommal is felmerült, a kérdésben azonban még nem alakult ki egységes kormányzati és szakértői álláspont.
A KRESZ folyamatban lévő felülvizsgálata során a minisztérium az általános európai gyakorlat figyelembe vételével áttekinti a járművezetők számára tiltott magatartások tételes felsorolásának, újabb tilalmak (pl. dohányzásé, étkezésé, számítógép-használaté, televíziózásé vagy videózásé stb.) bevezetésének lehetőségét. Megfontolásra érdemes azonban, hogy – leginkább az újfajta szórakoztató elektronika eszközök rendkívül gyors ütemű megjelenése miatt – mennyire követheti nyomon egy kormányrendeleti szintű szabályozás a tilalmasként kezelendő tevékenységek körének bővülését. A jogszabályi tiltás hatékony ellenőrzés nélkül nem érheti el célját, e nem kívánt magatartások tetten érhetősége azonban erősen korlátozott, mellőzésük hatósági eszközökkel nehézkesen kényszeríthető ki. Közlekedésszabályozási oldalról leginkább arról lehet szó, hogy egy esetlegesen bekövetkező balesetnél a járművezető gondatlan magatartását súlyosbító körülményeként vegyék figyelembe.
Forrás: Nyest.hu
Amikor bevezették nálunk, hogy tilos telefonnal a kézben vezetni, akkor még ellenőrizték a jardok. Úgy látszik már szabályos lehet a jardok szerint, mert minden harmadik paraszt a kezében telefonnal ugat vezetés közben. Volt már pár olyan eset, amikor nem sokon múlott hogy egy ilyennel majdnem ütköztem, mert mindenre figyelt csak a vezetésre nem.
Mi lesz a következő? A járművezetővel menet közben beszélgetni tilos? 🙂
Én beterjeszteném a parlament elé, hogy járművezetés közben ne csak telefonálni, de dohányozni is tilos legyen.- “Cigizik vagy vezet?” – az autó nem kaszinó, oda nem való a Campari, dzsembori meg a hamuzás..
Az ölbe hulló parázs, az ablakon kidobált cigarettacsikk nem kevés bajt okozott már, halálos balesetet, súlyos tűzeseteket. Szóval, indokolt.
Magyarországon vagyunk, ahol az a sikk, ha nem tartod be a szabályokat, ahol menő
az ügyeskedő, a köpönyegforgató, a másikat eltaposó! Ha a zsaruk ráállnának az elő-
írások betartatására, állítom a saját költségvetésüket be tudnák szedni.
Nagyon csodálkozok, hogy a zótóvezetőknek még nem kötelező a kormányhoz hasonlóan visszapillantó tükörből vezetni! ))) 🙂 (((
kispajtás szerint:
Akkor ne gyújts rá! Én rá fogok, ezt bizton nem tiltja meg a magántulajdonomban senki!
Annak aki kidobja a csikket, el kellene törni a kezét, ebben egyet értek!
ebihal szerint:
Néha a szabályokat meg kell hogy szegjük, mert aberráltak, vagy be nem tarthatóak, pl. zárovonal felfestések és a tehergépjárművel előzni tilos,…
Telefonálást a kihangosítóval nem tilthatja be. Akinek azzal is elvonja a figyelmét, az adja vissza a jogsiját. 🙂
grün szerint:
Tolatáskor? Csak a tükör van teherautón! 🙂
Zoli049! Mivel nem vagyunk egyformák, mindenkinek más-más szabály tűnik
aberráltnak, s ha ebből adódóan mindenki más-más szabályt nem tart be, abból
káosz lesz. Nem vagyok nagy igényű, de a piroson áthajtás, az elsőbbség meg
nem adása vagy az egyirányúba való szemből behajtás nem az aberrált kategória.
Zoli049 :
A magántulajdonod gurul alattad a közúton, te vezeted és neked kell betartanod a szabályokat, hogy ne veszélyeztesd mások életét, testi épségét.
Éppen ezért nem telefonálhatsz – kézben tartva – de nem is bulizhatsz, nem sörözhetsz meg még jó pár dolgot nem csinálhatsz az autódban csak azért, mert a te magántulajdonod.
De ha neked jólesik, szívjál!
ebihal szerint:
Be kell ülni egy kamionba és végig vezetni lakott területen, hogy nem érintesz záróvonalat, vagy az M1-en, 70km/h-val szívni a nyugdíjas mögött.
kispajtás szerint:
A dohányzás elleni kampányodról volt csak szó, olvass vissza légyszíves! Biztos több km van a valagam alatt.
Zoli049 :
Valóban, ez a dohányzás elleni kampány része. A cigarettázás is eltereli a figyelmet, ami súlyos következményekhez vezethet:
Előveszed a cigarettát – már nem a vezetésre fgyelsz…
Meggyújtod – különösen veszélyes, már megint nem a vezetésre figyelsz…
Hamuzol, esetleg leesik a parázs – megint nem oda koncentrálsz, ahová kéne…
Elnyomod a csikket – a figyelmed megint nem az úton van…
Az autóban ülők egészségének veszélyeztetéséről nem is szólva…
Aki cigizni akar, álljon félre és szívjon!!!
kispajtás szerint:
Nem mondom, hogy nincs igazad (is), mert mindenben van igazság, szokták mondani.
Ezen az elven náthásan se vezess, vagy hagy cseppenjen el az anyag, mert ugyanúgy egy nózitörlés is elveszi a figyelmed. 🙂
Én meg 5-10 évre venném el egy pohár sörért is a jogsit, mert soha nem fogyasztom semmilyen alkoholtartalmú italt.
Zoli049:
Mellébeszélsz és kötözködsz, miközben elismered, hogy veszélyes és káros a dohányzás.
Sajnos ismerek olyat, aki több millió km-rel a segge alatt rá akart gyújtani vezetés közben, egy pillanat volt az egész és frontálisan ütközött. Őt is és a vétlen autóban ülőket is a kórházban rakták össze, mint a legót. Most rokkant nyugdíjas…
Nem kötekszem, dohányos vagyok és egy kicsit sokat üldöznek bennünket, mikor az alkoholtól ugyanannyian halnak meg, de a balasetekben meg teljesen biztos.
Van igazság abban, amit írsz, mint írtam fentebb, de a dohányzáson kívül lehet sok mást találni, ami potenciális veszélyforrás lehet.
Én csak a dohányosok üldözésén vagyok kiakadva. De ez hosszú lenne itt. Csak meg kell nézni, hogy a kis boltok előtt – mellett mennyien isznak és arra nem hallottam még szankcionálást, mármint, hogy büntettek volna.
Én nem gyújtok rá, ahol nem lehet, nem gyújtok rá olyan mellett, aki nem dohányzik, …
Minimálisra csökkenteni a veszélyhelyzeteket, ez a célom!
Marad még így is épp elég és többnyire mindig a vétlen az, aki pórul jár. Ez lehet akár a dohányzás miatt is, meg a telefonálás miatt is. Ne mondd nekem, hogy nem veszélyes az, amikor valaki a hátsó ülésre dobott kabátja zsebében kotorászva keresi a cigit, vagy a gyújtóját vezetés közben…
Valóban, a magántulajdonodban csinálj azt, amit akarsz, ha ezzel nem veszélyezteted más értékeit és testi épségét!