MTI, Mno.hu
Hosszú távú stratégiára van szükség a dráguló gáz kérdésében – mondta Orbán Viktor hétfőn Budapesten, az Oroszország és az EU biztonságpolitikai kérdései című konferencián. A Fidesz elnöke szerint az energiaárak növekedése az egész nyugati világ számára komoly kihívás lesz a következő évtizedekben.
Egy-egy gázáremelés lehetetlen helyzetbe hoz milliókat Magyarországon, ezért a gáz kérdése a legfontosabb öt kérdés egyike az elmúlt tíz évben. „Az olyan helyzetben lévő ország, ahol az energiaellátás ilyen direkt módon érint milliószám családokat, nem tárhatja szét a kezét, nem mondhatja azt, hogy semmit nem tehet, hanem keresnie és kutatnia kell az eszközöket, hogyan lehet a világgazdasági folyamatokkal szemben legalább bizonyos csoportokat, rétegeket bizonyos mértékig megvédeni és átsegíteni a nehéz perióduson” – mondta Orbán Viktor.
Ha ez a nehéz periódus hosszú távú lesz, akkor hosszú távú stratégia kell arra, hogy ne sodródjon több mint hárommillió ember a fenntarthatatlanság világába. Erre a kérdésre minden politikai erőnek, még a legliberálisabbnak is választ kell adnia – tette hozzá.
A gázár megemelése nemcsak nemzetgazdasági, hanem háztartás-biztonsági kérdés is, nemcsak az ellátás biztonsága, hanem annak ára is fontos – hangsúlyozta a politikus. A Fidesznek mindig is voltak elgondolásai, most is vannak. A Fidesz június 12-én, szokásos félév-záró rendezvényén jelenti majd be, hogy milyen konkrét tervei vannak a gázárak csökkentésére – mondta Orbán Viktor a konferencia után.
A Fidesz elnöke a Déli Áramlattal kapcsolatban azt mondta: a gázszerződés nem visz közelebb az energiaforrások diverzifikálásához. A jó üzleti megállapodást meg kell kötni az oroszokkal, de nem a diverzifikálás helyett – mondta, hozzátéve, hogy a Déli Áramlat kormányzati politikai marketingje számos megtévesztést tartalmaz.
A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium pénteken jelentette be, hogy a közüzemi lakossági földgázárak átlagosan 9,9 százalékkal emelkednek 2008. július 1-jén, a közüzemi végfelhasználói átlagár 7,7 százalékkal nő. A változást elsősorban a nemzetközi piacon folyamatosan emelkedő kőolajárakkal indokolták.
A kormányszóvivő az emelés mértékével kapcsolatban vasárnap azt mondta: a politika figyelembe vette a lakosság tehertűrő képességét.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy az Európai Unió külpolitikai, világhatalmi súlyát gazdasági teljesítménye, technológiai fölénye, a multilaterális katonai szervezetben elfoglalt helye, segélyezési potenciálja adja. Ha katonai szempontból nem vállal többet az EU, akkor 2025-ig valószínűleg veszít világpolitikai súlyából – tette hozzá.
Forrás: MTI, Mno.hu