Csepel.hu
A Magyarországon soha nem látott óriási biciklis beruházás, az EuroVelo 6-os európai hálózatban kötné össze a Duna-partján az osztrák határt Budapesttel.
Több mint 200 kilométernyi európai színvonalú új kerékpárút megépítését tervezi Garancsi István, a nemrég kinevezett kerékpárügyi miniszterelnöki megbízott, aki a múlt héten Komáromban már bejelentette, hogy előrehaladott tárgyalások folynak az EuroVelo 6-os folyosó teljes magyarországi szakaszának egy kiemelt projekt keretében történő megépítéséről.
A koncepció szerint a becslések két Duna-híddal és 36 darab kisebb híddal tűzdelt szakasz megépítése közel 12 milliárd forintot igényel majd.
Az 1997 óta létező EuroVelo-hálózat 6-os jelű útvonala az Atlanti-óceán pártjától a Fekete-tengerig vezet, közel 5000 kilométer hosszan. A folyosó áthalad Franciaországon, a Loire-völgyén (Orleans), Svájcon (Bázel), és Németország déli részén (Bajorország, München), majd a Duna partját követve Ausztriában (Passau -Bécs), Szlovákiában (Pozsony/Bratislava- Komárno- ), illetve Magyarországon (Győr- Esztergom- Budapest- Csepel-sziget- Baja), Szerbiában (Belgrád), Bulgáriában (Rusze), Romániában (Turnu Magurel) vezet Constanta (Románia) kikötőjéig. A magyarországi szakasz 450 kilométer hosszú.
A Weiss Manfréd úton a Szállító utca – Corvin út közötti kerékpárforgalmi létesítmény szakasz a csepeli gerincút fejlesztése keretében épül ki. A kerékpárforgalmi létesítmény a Corvin úttól folytatódik – kapcsolódva az egyéb fejlesztésből megépülő szakaszhoz – először önálló kerékpárútként, majd a Kossuth Lajos utca vonalában elválasztott gyalog- és kerékpárútként. Ez a szakaszrész csatlakozik egyrészt a Corvin utcában és a Kossuth Lajos utcában már meglevő kerékpárforgalmi létesítményekhez, és kapcsolódást jelent a szintén pályázatból megvalósuló tervezett Ady Endre úti nyomvonalhoz.
A projekt keretében két helyszínen létesül biztonságos kerékpártároló, összesen 30 db férőhellyel.
Az építési munkálatok kezdetével szeptember elejétől október végéig a Kvassay híd és az Ady Endre út közötti szakaszon forgalomkorlátozásra kell számítani.
Tekintettel a forgalmas útszakaszra, az építés ideje alatt a kivitelező az arra közlekedők türelmét és megértését kéri.
A projekt összköltsége: 189 094 738 Ft
Uniós támogatás összege: 132 166 904 Ft
Kivitelezés kezdete: 2011. augusztus 29.
Kivitelezés tervezett befejezése: 2011. október 25.
Forrás: Csepel.hu
Gratulálok!
Kitűnő elképzelés!
Ez mutatja Budapest, Csepel igazi európai szemléletét!
Csepel ideiglenes vezetésének lesz hol eltolnia a biciklijét. 😉
Te is csak ideiglenes vagy, bár gondolom nem úgy tekintesz magadra.
Te viszont biztosan nem, Manitu, hiszen a jobb kezed hozzád van nőve! 😉
Gondolom a nagy biciklis beruházásba bele fér majd az Üdülősor, (Hollandi úttól a kőrgyűrűig) szakaszának a felújítása is. Igaz az már Szigetszentmiklóshoz tartozik…
Változik a világ! A kínaiak átszállnak a kerékpárról autóra, a magyarok meg az autóról kerékpárra. Drága a benzin!
Mindenki ideiglenes Manitu. Te hogy tekintesz magadra?
Hurrá! Meg kell csinálni!
Az elválasztott gyalog- és kerékpárutakkal kapcsolatban sajnos nincsenek jó tapasztalataim. A gyalogosok a bicikliutat is járdának nézik, emiatt kerülgetni kell őket. Az eltérő színű térkövek és az elválasztócsík nem sokat érnek, mert ugyanúgy rámennek a járókelők a kétkerekűek pályájára, az út közepén lebetonozott fémkarók többet számítanak, viszont ezek balesetveszélyesek, a rázókövek pedig legfeljebb a biciklisektől óvják a gyalogutat. Az ilyen osztott utakon a kutyákra, kisgyerekekre mindig ügyelni kell, emiatt csak lassabban lehet haladni. Ettől függetlenül még mindig jobb megoldásnak tartom a kerékpárutat a járdával közösíteni, mint az úttesttel.
Ój boldog vagyok. Látni fogom a franciákat, a bőrnadrágos tiroliakat, a bocskoros románokat a Kossuth L. úton, karikázni, csak az nem tudom, hogyan menjek, biztonságosan, a piacra, a Szt.Imre térre a Királyerdőből és hová tegyem biciklimet.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
nagyapó szerint:
2011. szeptember 12., hétfő – 18:59
“Ez a szakaszrész csatlakozik egyrészt a Corvin utcában és a Kossuth Lajos utcában már meglevő kerékpárforgalmi létesítményekhez, és kapcsolódást jelent a szintén pályázatból megvalósuló tervezett Ady Endre úti nyomvonalhoz.
A projekt keretében két helyszínen létesül biztonságos kerékpártároló, összesen 30 db férőhellyel.”…Elég megnyugtató?-kedves nagyapó…Nekem nagyon tetszik a Béke-téren áthaladó a volt telefonközpont felé az a felfestett és jól lekopott sárga csík…Azért a nemzetközi túrázóknak lesz látnivaló…kicsi is sárga is de…fene sokba kerül…
Most már csak az a kérdés, hogy folytatódik-e a dilettáns kerékpárút építés, vagy sem.
A Rákóczi úti szakasz életveszély, a Rózsadombról a gépkocsival lassítás nélkül hajtanak ki, s ütik el a kerékpárúton haladókat.
A Csepeli úton a növényzet foglalja el a kerékpárút egy részét, mert metszés nincs.
A kereszteződéseknél a szegélykövek magasan állnak ki, így a felnit rendesen odavered, ha megpróbálsz normális tempót tekerni, de nem is tudnál, mert szlalompályát alakítottak ki a kerékpárút helyett, s terelgetik egyik oldalról a másikra, míg egyszer csak megszűnik a sehova sem vezető “kerékpárút”.
A közlekedési lámpák egyébként sincsenek összehangolva, sem autós, sem kerékpáros szempontok szerint.
Szóval hozzá nem értő, dilettáns munka sok-sok pénzért, amiből egyesek jól megélnek.
Mindenesetre jó olvasni, hogy már kerékpárügyi miniszterelnöki megbízott is van! 😉
A magyar szakasz 450 kilométer hosszú, ami kb. két napos túrának felel meg, nem tartanak sokáig a megpróbáltatások. 🙂
Ez tetszik ,igaz ekkora túrához talán már öreg vagyok.A fiatalok viszont majd élvezhetik.
Demosz!
Folyással sokkal könnyebb biciklizni!
Most láttam, hogy végig evezték a Dunát, lefelé!!!
Azt egy döglött dakota ló is megcsinálja könnyedén! 🙂