Aláírta a szerződés módosítását Tarlós István az Alstommal

MTI, InfoRádió

Aláírta a 2-es és 4-es metrószerelvények gyártásáról és leszállításáról szóló szerződés módosítását szerdán Tarlós István főpolgármester és Patrick Kron, az Alstom elnök-vezérigazgatója Budapesten.

Tarlós István az aláírás után azt mondta, óvatos optimizmusra van okuk, de sok múlik azon, hogy az Alstom megszerzi-e a típusengedélyt a 2-es metróra szánt szerelvényekre.

Hozzátette: 2010 őszén semmi jele nem volt a megegyezésnek, “20 fillérben” sem fogadott volna, hogy megállapodás születik. “Ez a ciklus legnagyobb sikere” – hangsúlyozta.

Patrick Kron, az Alstom csoport elnök-vezérigazgatója azt mondta, pozitív irányban mozdultak el, és úgy véli, nem lesz probléma a típusengedély megszerzésével.

Hozzátette: nagyon nehéz, de konstruktív és szorgalmas munka eredménye a megállapodás, ez után az első lépés lesz a típusengedély megszerzése.

Kérdésre válaszolva elmondta, nem érti, hogyan juthattak holtpontra a tárgyalások. Úgy látja, mindkét fél ragaszkodott az álláspontjához, ezek nem is változtak, de valakinek “hidat kellett építenie” a felek között.

A megállapodást aláírta Kocsis István, a BKV vezérigazgatója és Andreas Knitter, az Alstom észak-európai régiójának ügyvezető igazgatója.

Tarlós István Budapest jelképeit ábrázoló érméket adott át az elnök-vezérigazgatónak, Patrick Kron pedig egy Alstom Metropolis makettet ajándékozott a főpolgármesternek.

A szerződés módosításáról Budapest vezetése és az Alstom július 11-én egyezett meg. A Fővárosi Közgyűlés július 14-i rendkívüli ülésén fogadta el a szerződés tervezetét. A francia gyártóval a főváros az utolsó pontban is egyezségre jutott.

Az új megállapodás szerint kikerült a szerződésből a vis maior klauzula, vagyis nem számít vis maiornak, ha az Alstom nem tudja megszerezni a végleges típusengedélyt. A korábbi szerződés szövege szerint bizonyos esetekben a típusengedély meg nem szerzése is vis maior esetnek számított, így kötbér követelésére vagy nem teljesítés miatt felmondásra nem volt lehetőség.

Módosult az Alstom által vállalt kötbér maximuma is, az eddigi 10-ről 20 százalékra emelkedik, az összes kárfelelősség mértéke pedig 20-ról 30 százalékra nő. A korábbi 50 százalék helyett 10 plusz 10 százalékra csökken az előleg mértéke, és ennek átutalását feltételhez kötötték. Az egyik a derogáció (jogszabálytól való eltérés) megszerzése a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól (NKH), a másik a végleges típusengedély megszerzése.

Az Alstom azért kért derogációt a magyar vasúti járműszabályzat fékrendszerre vonatkozó részei alól, mert szerinte az általa gyártott, de a magyar szabályoknak nem megfelelő rendszer ugyanolyan biztonságos. Az NKH azonban ezt nem látta bizonyítottnak, ezért – és más okok miatt – megtagadta a derogációt a francia gyártótól.

Az Alstom arra is kötelezettséget vállalt, hogy a hatálybalépéstől számított 300 napon belül megszerzi a 2-es vonalra szánt szerelvények típusengedélyét, az első szerelvényeket pedig 330 napon belül leszállítja. A 4-es metró szerelvényeire 548 napon belül kell megszereznie a típusengedélyt, és 750 napon belül kell az első szerelvényt szállítania.

Az Alstom vállalta, hogy az NKH iránymutatása alapján elvégzi a szükséges változtatásokat a szerelvényeken, és új derogációs kérelmet nyújt be, majd 90 nap alatt megszerzi a mentességet a magyar vasúti járműszabályzat alól. A BKV viszont felmondhatja a szerződést akkor, ha az Alstom típusengedély-kérelmét azért függesztik fel, mert a gyártó a korábbiakkal azonos tartalmú kérvényt adott be a hatóságnak.

A szerződést módosító megállapodásban kitértek arra is, hogy a felek felfüggesztenek minden bírósági és egyéb jogi eljárást, egyik fél sem indít vagy folytat semmilyen egyéb eljárást a másikkal szemben.

A BKV tavaly október 20-án bontotta fel azt a szerződést az Alstommal, amelyet a 2-es és 4-es metróra szánt szerelvények gyártására kötöttek még 2006-ban. A felmondása oka az volt, hogy az Alstom nem szerezte meg határidőre a szerelvények gyártásához szükséges típusengedélyt.

A felbontással egyidejűleg a BKV megpróbálta lehívni a szerződésben foglalt bankgaranciát, ennek jogosságát az Alstom vitatta, és beperelte a BKV-t. A francia bíróság első fokon az Alstomnak, másodfokon június közepén jogerősen viszont a BKV-nak adott igazat, így megkaphatták a 30 milliárdos bankgaranciát.

Az NKH október 18-án utasította el a szerelvények végleges típusengedélyének kiadását, mert nem látta bizonyítottnak, hogy a Metropolis fékjei ugyanolyan biztonságosak lennének, mintha a magyar vasúti járműszabályzat szerint gyártották volna le. Emiatt nem adták meg a derogációt a francia cégnek.

A szerződés szerint az Alstom 22 szerelvényt gyártana a 2-es metróra 150 millió euróért és 15+7 automata szerelvényt a 4-es vonalra 114 millió euróért.

inforadio.hu

15 hozzászólás “Aláírta a szerződés módosítását Tarlós István az Alstommal” bejegyzésre

  1. Narancsvírus szerint:

    Tarlós elvtárs, mire volt jó ez a cirkusz?

  2. Gordon szerint:

    Olvasd már el, hogy milyen pontokon módosult a szerződés a főváros számára kedvezően.

    Arra volt jó.

  3. csumpika szerint:

    hát sok ponton lehet kritizálni a jobboldali vezetést. sőt, mindenkinek jogában áll gyűlölni is őket. de aki ebben a szituban nem látja a diplomáciai és ebből fakadóan pénzügyi sikert, az szvsz nem kicsit hülye…

  4. kilgore trout szerint:

    Ernyőke! Magának semmi sem jó?
    Engem jobban zavar ez a Kocsis István, aki akkora tálentum, hogy mindenhez ért.

    Jellemző rá, amit minap hallottam: úgy hívják Pakson, hogy Puskás Pista. Egyszer az atomerőműbe vadászruhába beöltözve, fegyverrel akart bemenni. Az őr persze nem engedte be, miután kirúgták.
    Igazi jó káder az ilyen, hozzáállása az 50-es, 60-as évek komcsivezéreihez hasonlít. Akkor volt divat, hogy azt csináltak az elvtársak, amit csak akartak.
    De most mit keres egy ilyen mentalitású ember egy állami cég élén?

  5. grün szerint:

    “A felmondása oka az volt, hogy az Alstom nem szerezte meg határidőre a szerelvények gyártásához szükséges típusengedélyt”
    Most újra megkötötték ugyanazzal a hiányossággal ugyanazt a felbontott szerződést?!
    Mert ha 300 nap múlva megint nem lesz meg a típusengedély, akkor újra felbontják és minden kezdődik elölről?! 🙂
    De majd akkor már nem lehet az előző városvezetésre hivatkozni! 🙂

  6. csaba péter szerint:

    Minden hétre egy balhé ez a forgatóköny . Csak ne kelljen igazat mondani .
    ja persze a Gyurcsány hazudik Szijjártó csak az igazat mondja .

  7. Gordon szerint:

    Az biztos hogy csaba hazudik.

  8. csaba péter szerint:

    Mert a gordon az igazmondó , Bravó: seggnyaló

  9. csaba péter szerint:

    Azért arra kiváncsi leszek, hogy Faragó úr az NHK ba hogy bírálja el az Alstrom ügyet ,
    ugyanis nem a fékkel volt baja , hanem a benyújtott papírokkal.
    Úgy hogy ez a műbalhé csak rendelésre történt mint látjuk.

  10. csaba péter szerint:

    Egyébként meg nyugodtan használd a “?!” névjegyedet is

  11. csaba péter szerint:

    Az NHK nak ki lett adva hogy az új metrónak FIDESZ sikernek kell lenni és az NHK engedelmeskedett.

  12. nagyapó szerint:

    kilgore trout !
    “Az őr persze nem engedte be, miután kirúgták.” Rendőrt kellett volna hívni, amikor egy kirúgott őr kekeckedik- Kocsis úriember, nem tette.

    Az Alstrom csak addig volt nyeregben, míg a francia bíróság nem nekünk adott igazat. A másodfok után az elfuserált Demszky szerződés már nem védte őket így nem juthattak ingyen pénzhez. Azonnal kiderült, hogy a műszaki probléma megoldható.
    Bravó Tarlós, Kocsis!

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  13. grün szerint:

    nagyapó!
    Pro primo, először: Alstom és nem Alstrom
    Pro secundó, másodszor: A műszaki probléma 300 nap múlva oldódik meg, vagy sem!
    A többi igaz!

  14. Gordon szerint:

    csaba mondja:

    “Mert a gordon az igazmondó”

    Mondhatjuk így is. 🙂

  15. kilgore trout szerint:

    nagyapó! Félreérthető voltam. Nem engedte be amikor szolgálatban volt, azután kirúgták.

Itt lehet hozzászólni !