Szünet-e a nyári szünet?

A csepeli igazgatónő támogatni tudná a javaslatot

OrientPress, Csepel.info

Az oktatási kormányzatnak meg kellene fontolnia az iskolai szünetek időtartamának átalakítását – javasolta két hete Pokorni Zoltán, a parlament oktatási bizottságának fideszes elnöke a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában.

A politikus szerint sok szülőnek szinte megoldhatatlan feladatot jelent, hogy gyermekeinek felügyeletről és megfelelő programokról gondoskodjon a nyári vakáció idejére, és a diákoknak sem jó, hogy ilyen hosszú ideig kiesnek ‘az iskola adta nevelési térből’.

Két agglomerációban dolgozó tanítónővel és egy csepeli igazgatónővel beszélgettünk arról, milyen következményekkel járna a rövidebb nyári szünet, és szó esik arról is, hogy mit csinál a pedagógus egész nyáron. Eláruljuk: nem nyaral!

Kőrösi Éva és Veres Ildikó egy Budapest környéki általános iskolában dolgozik. Nem is dolgozik, hivatásának él, szó szerint éjjel-nappal, télen-nyáron. „Gyerekeik” nyáron is nehezen válnak el tőlük, az OrientPress Hírügynökség, a közigazgatás hírszolgáltatója őket kérdezte.

-Hogyan értékelik a magyar oktatásban érvényben lévő, hagyományosan hosszúnak tartott tanítási szünetet, valóban szükség van a két hónapra?

– Két oldala van a kérdésnek – kezdi Kőrösi Éva. Nagyon jó dolog a hosszú szünet. Nem problémaként kellene értékelni, hanem szükségletként. Van olyan gyerek, aki év közben este hétkor végez a különórái miatt, szükségük van a nyári regenerálódásra. Amilyen melegek a nyaraink, nem is képzelhető el a hosszabb tanítási időszak, mert az iskolaépületeket és az iskolaudvarokat sem ennek az időjárásnak megfelelően építették. A diákok már májusban sem tudnak igazán koncentrálni.
– Igaz ugyan, amit mondani szoktak, hogy ősszel nehezen veszik föl az iskolai szokásokat, erre egy egész hónapot kell szánni – teszi hozzá Veres Ildikó. Viszont, ahogy a pszichológusok is megerősítik: a gyerekeknek szükségük van a felejtésre is, ahhoz, hogy azután jól teljesítsenek.

– A tanároknak szintén, legalább annyira szükségük van a pihenésre, hiszen az év szinte minden napját készenlétben, teljes felelősségvállalásban töltik – veszi vissza a szót Kőrösi Éva. A tanítók, akik zöme nő, év közben 5-6 kilós csomagokkal mennek haza az egész napos szellemi-fizikai erőfeszítés után. Otthon még a füzetek javításába kezdenek, s csak aztán tudnak foglalkozni a saját gyerekeikkel, majd pedig, ha azok lefeküdtek, készülnek a másnapra.

– Mennyi időt tölt tisztán pihenéssel egy pedagógus?
– Attól függ, hány hét egyéb munkát, például táboroztatást vállal nyáron, mivel a fizetéséből nem jönne ki, hiszen ekkor nem kapja a járulékokat. Abból a pénzből, amit a táboroztatásból keres, legföljebb egy hétre tud elutazni, de általában csak az üdülési csekkből telik ilyesmire. A kedvezményes nyaralás ugyanis szóba sem jön, mivel a szabadságunkat a főszezonban kell kivennünk.
– Kevesen tudják, hogy a tanárok nyári szünete nincs negyven nap – jegyzi meg Ildikó. Számunkra a szünet július 1-jével kezdődik és augusztus 22-éig tart. Elvileg. A gyakorlatban azonban legfeljebb két hét jut a pihenésre. Miután az iskolaév szellemileg és fizikailag is kifárasztott bennünket, következik a tanév lezárása: a teremrendezés, a naplók lezárása, statisztikák készítése. Augusztusban pedig már az új évfolyamon jár a fejünk, elolvassuk a tankönyveket, készítjük a sablonokat, stb. Ilyenkor pótoljuk az év közben elmaradt feladatokat: orvosi kivizsgálásokra járunk, vérvételre, fogorvoshoz, hiszen ilyesmire év közben nem jut idő.

Miért hallani mégis olyan hangokat, amelyek a gyerekek nyári iskolai foglalkoztatása mellett érvelnek?
– Elképzelhető, hogy a szülők szempontjából jó lenne a rövidebb nyári szünet, ennek azonban az a rossz tendencia az oka, hogy a családok egyre kevésbé tudnak mit kezdeni a gyerekeikkel – mondja mindkét tanító.

– Hogyan oldhatják meg a nyári szünetben is dolgozó szülők a gyerekeik üdültetését-lefoglalását?
– Az egyik lehetőség az a gyakorlat, hogy két-három önkormányzat összefog, és szerény körülmények között biztosítják a felügyeletet. A tanév vége után két hétig az iskolának kell biztosítania a felügyeletet. Viszont a gyerekek ritkán járnak szívesen ezekbe, 350 diákból csak 15 igényelte ezt az idén. A saját iskolánk által szervezett táborok viszont mindig tele vannak. Kisebb településeken a szociális munkás, gyermekvédelmis szervezhet napközis foglalkozásokat, ha az önkormányzat finanszírozza – mondja Ildikó. A másik, és az ideális megoldás, ha a szülők összefognak.
– Igen – teszi hozzá Éva – én kezdettől fogva tudatosan ápoltam a kapcsolatot a szülőkkel, évi két-három egész napos családi programot, kirándulást, karácsonyt szervezve az osztályomnak. Így a szülők megismerték a gyerekük osztálytársait, barátait, s maguktól szervezték meg a nyaraltatást egymásnál. Egy-egy szülő 4-5 gyereket vállal egy hétre, majd tovább forog a dolog. Ahol nagycsaládok élnek, ott a nagyszülők tudnak vigyázni a gyerekekre, viszont sok kicsi nagyszülei még fiatalok és dolgoznak. Jó lenne, ha ezek a családok egymásra számíthatnának, mert nálunk ez működik.

Megkérdeztük Mikus Juditot, a csepeli Móra Ferenc Általános Iskola igazgatóját is, hogy vajon intézményvezetői oldalról hogyan fest a helyzet.

– Nekünk pedagógusoknak nagyon jó ez a hosszú szünet. Viszont kénytelenek vagyunk a megváltozott társadalmi igényeknek megfelelni. A családszerkezet már nem a régi. Mivel ma nem mennek el 55 évesen nyugdíjba a nagyszülők, és mivel 10 hetes nyári szünet sincs a munkahelyeken, így nincs, aki vigyázzon a gyerekekre. Hol a család? Kénytelenek vagyunk mi gondoskodni róluk, nincs más választásunk. A pedagógus nevel, oktat, lelket is csiszol. Mivel ez egy hivatás, olyasmibe is bele kell szólnia, ami nem az ő dolga lenne. Nagyon sok lecsúszott ember van, aki munkanélküli segélyből él, és ott a gyerek szempontja a legutolsó. Vannak ugyan nyári napközi táborok, de a szülőket Csepelen nagyon nehéz becserkészni, hogy elküldjék a gyerekeiket. Sokan a kedvezményes, körülbelül 370 forintos étkezési költséget sem tudják előteremteni. Pedig az összes többi költséget az önkormányzat állja. Tíz évvel ezelőtt 800-900 fő járt ezekbe a napközis táborokba. Úgy látom, a szülőknek mostanra elment az erejük kezelni a helyzetet, a gyerekek inkább az utcán kószálnak. Nem tudom a gyermekvédelmet sem rávenni, hogy szorítsák rá a szülőket arra: táboroztassák a gyerekeiket. Szerintem a pedagógus 10 hónapra van kalibrálva. Két hónapot pihennie kell. Viszont a terhelés nagyon rosszul van kialakítva. Egyet értek Pokorni Zoltánnal abban, hogy rövidíteni kellene a nyár szünetet, és az évközi szüneteket hosszabbítani, hiszen így a terhelés jobban lenne elosztva, a gyerekek ugyanis már május végére teljesen kifáradnak. Arról nem is beszélve, hogy például Nyírségben, Baranyában a környezet lerombolja egy nyár alatt, amit mi 10 hónap alatt fölépítettünk.

Orientpress Hírügynökség

orientpress.hu

6 hozzászólás “Szünet-e a nyári szünet?” bejegyzésre

  1. xy szerint:

    Ahogy a pedagógia karon mondta egy tanárnő viccből de komolyan: a tanári pálya mellett 3 érv van: június, július, augusztus. Egyetértek, ez páratlan kiváltság a tanárok számára!

    Az említett statisztikákat, odafigyelést, teljes odaadást, ha hiszik, ha nem, a versenyszférában is mindenki csinálja napi minimum 8 órában, évi 20-25 nap szabival.
    Elmondom egy napomat az amúgy szerintem jó munkahelyemen:
    7-15.30 vagy 8-16.30-ig vagyok, német ügyfelek problémáival kell foglalkoznom teljes odaadással és a lelküket is kell ápolnom, ha félrenyomok egy gombot, szétcseszem 2 hónapos munkájukat. Nap végén le kell könyvelnem, kivel mit csináltam, kötelező tréningeket kell végeznem, jelenléti ívet kell kitöltenem, aláírnom, 10 kollégával kell egyeztetnem a szabiról, van, ahol kötelezik az embert, hogy a 20-ból 8 napot év végén vegyen ki… Ja és hazafelé az ügyeken jár az eszem, mit hogyan oldok meg másnap.

    Nagyon sok tanár nem visz haza semmit, nem hogy munkát, 20 éve ugyanazt tanítja, nem kell készülnie, és nem nevel, nem is várható el, sokszor ő maga sem tud viselkedni.
    Nem különleges lényekről van szó, hanem valljuk be:
    sok hülye gyereket viselnek el kevés-közepes pénzért, cserébe 2-3 hónap szabi van és nem 8 órás robot.
    Karcos vélemény, biztos sokban nincs igazam, de nem féltem a tanarainkat.

  2. Gordon szerint:

    A másik munkája nyilván mindig könnyebb…

  3. grün szerint:

    Akinek csak kilenc hónapos szerződése volt annak igen!! 🙂

  4. csaba péter szerint:

    Részt kell venni a táboroztatásban modjuk úgy negyven gyerek mellett azután majd megbeszéljük .Én csináltam anyám mellett mert ő pedagógus volt és be kellet ebbe is segítenem . Hát inkább a vagonrakás ……

  5. aggódó szerint:

    A Budapest környéki iskolában úgy méz ki, hogy üdülési csekket is kapnak a pedagógusok.
    Idézem: “Mennyi időt tölt tisztán pihenéssel egy pedagógus?
    – Attól függ, hány hét egyéb munkát, például táboroztatást vállal nyáron, mivel a fizetéséből nem jönne ki, hiszen ekkor nem kapja a járulékokat. Abból a pénzből, amit a táboroztatásból keres, legföljebb egy hétre tud elutazni, de általában csak az üdülési csekkből telik ilyesmire.”

    Csepelen mennyi üdülési csekket kap egy tanár v. tanító a pihenésére?

  6. xy -nak szerint:

    “a tanári pálya mellett 3 érv van: június, július, augusztus”. Egyetértek, ez páratlan kiváltság a tanárok számára!
    Ez cinizmus! Június 20 tól lehetett elmenni és aug.22-kor kezdünk

    “Elmondom egy napomat az amúgy szerintem jó munkahelyemen:”
    Hát megszakadt a szívem a munka élharcosának eme áldozatvállalása előtt.
    Biztos a havi szülőiknél, fogadóknál, tantestületi és munkaközösségi foglalkozásoknál, 2-3 napos osztálykirándulásoknál, hajnali ügyeleteknél, esti napközi ügyeleteknél, családlátogatásoknál 7 évenkénti saját pénzből való diplomamegújításoknál sokkal nehezebb rettegni a gombok félrenyomása miatt!
    (az itt felsoroltakat a kötelező órákon felül, kötelezően, de fizettség nélkül kell végeznünk….)

    “Nagyon sok tanár nem visz haza semmit, nem hogy munkát, 20 éve ugyanazt tanítja, nem kell készülnie, és nem nevel, nem is várható el, sokszor ő maga sem tud viselkedni.”
    Ellenben a németekkel foglalkozó, gombnyomogató, magas fizetésekkel hazazavart emberekről, akik kivétel nélkül makulátlanok, 8 órában 10 órát dolgoznak, s még otthon is gombokat nyomkodnak. Néha mellé….

    ” sok hülye gyereket viselnek el kevés-közepes pénzért, cserébe 2-3 hónap szabi van és nem 8 órás robot”

    Kevés pénzért: takarító a suliban: nettó 75.000Ft. 3 diplomás ig.h a suliban netto 156.000 Ft. Nyáron, ennek a 2/3-a

    Kíváncsi lennék a gombnyomogató robot mennyit visz haza.

    “Karcos vélemény, biztos sokban nincs igazam, de nem féltem a tanarainkat.”
    Ez nem karcos vélemény, hanem tudatlan, cinikus és rosszindulatú.

Itt lehet hozzászólni !