Napi Gazdaság
A csőd-, majd felszámolási eljárás alá került Csepeli Lakásfejlesztő Zrt. 84 eladatlan lakását próbálja meg pályázaton értékesíteni a társaság felszámolója, áfa nélkül 1,8 milliárd forintért. A Rákóczi Liget lakópark építtetője többmilliárdos tartozást halmozott fel, a cégbe 2005-ben beszállt a Magyar Fejlesztési Bank leányvállalata is.
Csepel legnagyobb lakóparkját, a Rákóczi Ligetet építtető Csepeli Lakásfejlesztő Zrt. (CSL) eladatlan lakásait hirdette meg értékesítésre a társaság felszámolója. A XXI. kerület, II. Rákóczi Ferenc úti lakótömbben 84 (nem lakott) ingatlant kínálnak megvételre összesen 1,819 millió forintos – áfa nélküli – irányáron. A legkisebb lakás 29,6, míg a legnagyobb 96,1 négyzetméteres, az átlagár négyzetméterenként nettó 332 ezer forint körül alakul.
A lakásokra külön-külön is lehet pályázni, de az elbírálásnál előnyt élvez az az ajánlattevő, aki egyben kívánja megvásárolni az ingatlanokat. A pályázatokat július 11-én lehet benyújtani a felszámoló Duna Libra Közgazdász Zrt. budapesti irodájában. A vagyonelemekre kellékszavatosságot nem vállal a felszámoló; a vételárat a szerződéskötéstől számított 15 napon belül kell utalnia a nyertes pályázónak – derül ki a Cégközlönyben megjelent pályázati felhívásból.
A CSL felszámolási eljárása tavaly októberben kezdődött, azt követően, hogy eredménytelenül zárult az adósságainak rendezésére elindított csődeljárás. Információink szerint a cég hitelezői hajlottak volna egyezségre a csődeljárásban, de végül nem jött létre megállapodás, köszönhetően részben annak, hogy a legnagyobb hitelező, a társaságban 49 százalékos részesedéssel rendelékező MFB Invest Zrt.-nél akkor, a kormányváltás időszakában nem volt olyan illetékes személy, aki döntött volna e kérdésben. A CSL csődeljárása 2010 márciusában indult, a 90 napos fizetési haladékot újabb 90 nappal meghosszabbították, de egyezség híján szeptember közepén a moratórium megszűnt. A cég 2009-es mérlegéből kiderül, hogy tartozása megközelítette a 3,4 milliárd forintot, amelyből a hosszú lejáratú kötelezettségek (beruházási és fejlesztési hitel) 2,4 milliárd forintot tettek ki. Ez évben a 826 millió forintos nettó árbevétel mellett 347 milliós veszteséget termelt.
A Csepeli Lakásfejlesztő Kft.-t 2004-ben Kreisz Gyula és Gyarmati Zoltán alapította, az utóbbit 2005 januárjában Tóth András váltotta, majd márciusban beszállt a cégbe az MFB Invest jogelődje, a Nemzeti Ingatlanfejlesztő és Lakásberuházó Rt. – derül ki az Opten Kft. cégtárának adataiból. Az ingatlanfejlesztő 2005 szeptemberétől működik részvénytársasági formában. Az MFB 2010-es mérlegében az áll, hogy a tulajdonosi jogokat már egy másik leányvállalata, az MFB Fejlesztési Tőkealap (FTA) gyakorolja a CSL-ben.
A Csepel központjában található lakópark több ütemben készült el, 2005 és 2009 júniusa között öt tömbben, közel hatszáz lakást alakítottak ki – közben mindkét generálkivitelező felszámolás alá került. Az építést elkezdő Délépítő Zrt. – a más projektekből adódó fizetési nehézségei miatt – 2007 elején, majd a munkát átvevő Murus Építőipari Zrt. 2009 elején vált fizetésképtelenné, e cég az utolsó, E jelű háztömböt már a felszámolási eljárás alatt fejezte be. A Murus “vesztét” a csepeli beruházás okozta, mert a kivitelezés átvételét és csúszását már nem tudta tovább finanszírozni. (A vállalási árhoz képest nőttek a költségek és a banki hitelezés is szigorodott.)
Portálunk megkereste a felszámolót is, azonban eddig nem kaptunk választ a CSL felszámolásával és értékesítési pályázatával kapcsolatos kérdéseinkre.
Könnyű lesz az új lakóknak a garanciákat érvényesíteni…:(
Melyik beteg álmodta meg, hogy az emberek beköltöznek a hév, a gerincút meg a CSM szorításába…:(
Ilyen helyre csak az agyalágyultak terveznek lakóparkot.
Irodát – azt igen!
Hát így járt a befektető! Nekem nagyon maffiozó képünek tünt. na de nem kell félteni, nem fog a híd alatt lakni. 🙂 🙂 🙂 :9
Kellemes kis lakások, beépített hőhidakkal eladók.
Van aki szóba áll akár csak egyel is?