Fontos az első benyomás

Helyi Téma

A héten zárult le Magyarország európai uniós elnöksége, amely annak ellenére sikeres volt, hogy az első heteiben a nyugati sajtóban heves támadások érték a magyar kormányt.

A lejárató kampány elcsitulása után eredményes fél év következett. Nagy Anna kormányszóvivő értékelte a hat hónapos magyar elnökség eredményeit.

– Rányomta a bélyegét a médiatörvény vihara az elnökségi fél évre?

– Sűrű volt az évkezdet, de az elnökség eredményei emlékezetesebbek, mint a médiatörvény körüli felhajtás.

– Mit hozott az országnak az EU-elnökség?

– Egyértelműen sikert. Magyarország nagyon nehéz kérdésekben tudott tárgyalásokat lezárni, és olyan témákat hoztunk be az elnökségbe, mint például az uniós romastratégia, amiről előtte nem beszéltünk. Elnökségünkben komoly szerepet töltött be a kultúra. Az emberek nagy részének lényeges az első benyomás, amit egy ország lelkéből kapnak, például koncertek formájában. Azokon a koncerteken és kiállításokon, amelyeket hazánk elvitt különböző országokba, meg tudtuk mutatni, hogy milyen csodákat hoztunk létre az elmúlt évszázadokban.

– Mit adott önnek az EU-elnökség?

– Tanulságos volt számomra, amikor Brüsszelben azokkal a vezető politikusokkal találkoztam, akik valójában az egész unió sorsáról döntenek. Nem sok rendezvényre mentem, mert a munkám inkább ideköt, de az a vatikáni koncert, amelyet a pápa tiszteletére adott Magyarország, olyan élmény, amit soha nem felejt el az ember.

– Most több szabad ideje lesz?

– Megváltozik az életem, hosszabb fizetés nélküli szabadságra megyek. De sok még a tennivalója annak a csapatnak is, amely az EU-ügyeken dolgozott az elmúlt időszakban.

A magyar EU-elnökség jelentősebb eredményei

1. A DUNA MINT AZ EU ÜTŐERE – A magyar elnökség alatt hozták tető alá az EU Duna Régió Stratégiáját.

2. A LEGKULTURÁLISABB ELNÖKSÉG – „A legkulturálisabb elnökségnek” nevezték Magyarország soros tisztségét, amiért külföldön és belföldön egyaránt számtalan kultúrprogramot rendezett 2011 első felében.

3. ROMASTRATÉGIA – Elnökségünk alatt készítették elő a tagállami romaintegrációs stratégiák keretrendszerét.

4. HORVÁTORSZÁG AZ EU-KAPUJÁBAN – Támogattuk, hogy lezáruljanak Horvátország csatlakozási tárgyalásai.

5. AZ ÁLLAMPOLGÁROK IS BELESZÓLHATNAK – 2011. február 16-án aláírták az európai polgári kezdeményezésről szóló rendeletet, amely lehetővé tette, hogy egymillió lakos kezdeményezze uniós jogszabály megalkotását.

6. ÁTLÁTHATÓ KÖLTSÉGVETÉSI POLITIKA – az elnökség a stabilitási és növekedési egyezmény szabályainak szigorítását célozta meg, hogy a tagállamok átlátható költségvetési politikát folytassanak.

7. STABILITÁSI MECHANIZMUS – Megállapodás született a 2013-tól működő állandó stabilitási mechanizmusról.

8. A GÁZELLÁTÁS BIZTONSÁGÁNAK NÖVELÉSE – 2014-re az unió megteremti az egységes, integrált energiapiacot, biztosítva a gáz és a villamos áram akadálytalan áramlását, növelve a tagállamok ellátási biztonságát.

9. TERÜLETI EGYENLŐTLENSÉGEK CSÖKKENTÉSE – Eredménynek tekinthető a kohéziós politika jövőjéről kialakult, tanácsi következtetésekben megfogalmazott, elvi kérdésekben elért egyetértés.

Miért volt sikeres a magyar elnökség?

Véget ért a magyar EU-elnökség, legközelebb előreláthatólag 14 év múlva kerülhet ránk ismét a sor. Bakos Piroska, a magyar EU-elnökség hazai szóvivőjével az elmúlt fél év legfontosabb intézkedéseit, azok jelentőségét és hatásait jártuk körbe.

– Mi a lényege az EU Duna Régió Stratégiájának?

– A Duna Régió Stratégia a Duna vízgyűjtő területéhez tartozó országok fejlesztési stratégiája. Célja, hogy a részt vevő 14 ország szorosabban és koordináltabban működjön együtt gazdasági fejlesztésekben, környezetvédelemben, az árvíz és az aszály elleni küzdelemben.

– Miért fontos a magyarok számára, hogy Horvátország is az EU kapujába jutott?

– A horvát tárgyalások lezárása pozitív üzenet az egész Nyugat-Balkán számára. Horvátország csatlakozásával a régió még stabilabbá válhat, ami egész Európa versenyképességét növelheti.

– Mit jelent az, hogy az állampolgárok is kezdeményezhetik uniós jogszabályok megalkotását?

– Korábban uniós jogszabályokat csak az Európai Unió intézményei (Európai Bizottság, Európai Parlament, Európai Tanács) kezdeményezhettek vagy javasolhattak. 2012-től bármely uniós állampolgár kezdeményezhet jogszabályt. Ennek feltétele, hogy a javaslatot legalább hét tagállamból egymillió állampolgár támogassa.

– Milyen, a magyar emberek mindennapi életét közvetlenül érintő ügyekben értünk el előrehaladást?

– Az egyik ilyen azokon a betegeken segít, akik nem a hazájukban, hanem egy másik uniós tagországban akarnak elvégeztetni egy műtétet, például azért, mert ott rövidebb a várólista. Az új irányelv szerint a számlát a társadalombiztosítás rendezi a kórházzal, a betegnek nem kell fizetnie. Egy másik ilyen ügy az élelmiszer-címkézés volt. Az új szabályozás szerint a jövőben az előre csomagolt élelmiszereken az energiaérték és a zsír mellett kötelező lesz feltüntetni a telített zsírsavak, a szénhidrátok, a protein, a cukrok és a só mennyiségét, méghozzá olvashatóan. Ezáltal a fogyasztók könnyebben el tudják dönteni, hogy mely élelmiszerek egészségesek.

Magyarország kihúzta a főnyereményt

A nemzetközi sajtó pozitívan értékelte az elmúlt féléves magyar EU elnökséget. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság június 15-én egyértelműen sikeresnek nevezte az elmúlt fél évet – írta a Public Service Europe nevű szakportál. Magyarország dicséretet kapott, „ez egy nagyon kielégítő elnökség volt. Néhány hang ugyan szkeptikus volt az elnökség kezdeti időszakában, de aztán megbizonyosodhattak arról, hogy az Erősebb Európa nemcsak egy logó volt, hanem a valóság.

A sajtó nemcsak a politikával foglalkozott, hanem a szervezéssel kapcsolatos eredményekkel is. A Public Service Europe cikkéből kiderült az is, hogy a magyar Európai Uniós Elnökség ideje alatt tartott megbeszélések során 100 ezer adag ételt szolgáltak fel, és 26 ezer üveg bor fogyott el.

A Financial Times úgy fogalmazott: „Magyarország kihúzta a főnyereményt: a kínai elnök, Ven Csia-pao Magyarországra látogat európai körútjának keretében. Ven elnök villámlátogatása Orbán Viktor politikáját dicséri, és tovább erősítheti a két ország gazdasági kapcsolatait. Tegyük hozzá, hogy ebben szerepe van Magyarország uniós elnökségének. A megbeszélés értékes kínai befektetések előkészítése lehet.

helyitema.hu

Egy hozzászólás “Fontos az első benyomás” bejegyzésre

  1. grün szerint:

    “Magyarország kihúzta a főnyereményt”
    Csak még egyelőre azt nem tudjuk, hogy kinek húztuk ki és mennyit nyert?!
    Ami egyáltalán nem elhanyagolható szempont, hogy mennyi az amit ezért le tudunk tarhálni a nyertesről?!
    Még a LOTTÓ-nál is kapnak ekkicsinkét a szánhúzók!!!

Itt lehet hozzászólni !