Visszavonatnák Gyurcsányék pártszavazási kezdeményezését
Index, Mno.hu
Baja Ferenc könyörgött, hogy államtitkár legyen, Lamperth Mónika a vállán sírt, hogy miniszter maradhasson – többek között ezt mondta Gyurcsány Ferenc az MSZP kongresszusán
A zárt ajtók mögött folyó kongresszuson a hivatalos közlés szerint épp újrateremtik a pártegységet, de a hírek kemény belemenésekről szólnak. A MSZP szombati kongresszusa előtt Mesterházy Attila bejelentette, hogy pártja népszavazást kezdeményez a visszamenőleges törvénymódosításokról.
Szombaton reggel megkezdődött az MSZP kongresszusa, amely a párt jövőjéről hivatott döntetni. Az eseményen komoly viták várhatók a pártot megosztó személyi kérdésekről Gyurcsány és Mesterházy Attila követői között. A viták azonban nem nyilvánosak, az újságírókat nem engedték be a kongresszusra.
Népszavazást akar az MSZP
A rendezvény kezdete előtt Mesterházy Attila rövid sajtótájékoztatót tartott, amelyen azt jelentette be, hogy a szocialisták referendumot kezdeményeznek a visszamenőleges törvénymódosításokkal kapcsolatban.
A kormányzat a közelmúltban több visszamenőleges érvényű törvénnyel is előállt, amelyek visszavonnának, vagy megadóztatnának több korábban kifizetett anyagi juttatást. Az MSZP népszavazási javaslata szerint a visszamenőleges módosítások csak pozitív irányba változtathatnának a korábban elfogadott szerződéseken.
Gyurcsány bedarált levele seb az MSZP testén
A kongresszusra érkező Gyurcsány Ferenc az őszödi beszéd kiszivárogtatásának körülményeit leíró leveléről nyilatkozott a sajtónak. A volt miniszterelnök csütörtökön egy lezárt borítékban küldte meg Mesterházy Attilának, hogy szerinte ki hozta nyilvánosságra a 2006-os beszéd hangfelvételét. Mesterházy pénteken bedarálta a levelet.
Gyurcsány szerint a levél megsemmisítése és az egész történet egy seb az MSZP testén, amit be kell gyógyítani. A levél tartalmát nem akarta ismertetni, mert mint mondta, neki sincsenek bizonyítékai a leírtakra, de ha a kongresszus kötelezi, hogy nyilvánosságra hozza, amit tud az üggyel kapcsolatban, akkor eleget fog tenni a határozatnak.
A rendezvény koraeste ér véget, akkorra dől el, hogy a Gyurcsány Ferenc által kezdeményezett pártszavazás kérdéseiben milyen ügydöntő jellegű határozatokat hoz a megjelent bő 400 küldött.
Hivatalosan nem a konfrontáció jegyében zajlik
A zárt ülés ideje alatt a párt szóvivője, Török Zsolt több sajtótájékoztatót is tartott. Elmondása szerint a kongresszus Kiss Péter és Gyurcsány Ferenc beszédeivel indult, és a várakozással ellentétben nem a konfrontáció, hanem kifejezetten a pártegység jegyében zajlik.
Török ugyanakkor elismerte, hogy odabent “kemény szavak és érdekes viták” is elhangoztak. A platformok vitája után a küldöttek vitájára került sor.
Török megemlítette, hogy Gyurcsány kritikát fogalmazott meg a párt vezetőivel kapcsolatban.
Gyurcsány felsorolta a párt jellemteleneit
Az Index úgy tudja, hogy Gyurcsány arról beszélt, nem ő akarja szétszakítani a pártot, mint ahogy azt sokan állítják. A volt miniszterelnök szerint egyes párttársai kényszerítik ki, hogy megoldás helyett fokozódjon a párt belső feszültsége. A párt régi erkölcsi közösségének hiányát is felemlegette, és gyakorlatilag jellemtelennek nevezte Puch Lászlót, Szanyi Tibort és Szekeres Imrét.
Mónika, hol vagy?
Gyurcsány Ferenc – aki Mesterházy Attila és Kiss Péter után szólalt fel – beszédében nevesítette Baja Ferencet és Lamperth Mónikát, felidézve, hogy előbbi “szinte könyörgött, hadd legyen miniszter vagy államtitkár” a Gyurcsány-kormányban. Gyurcsány név szerint szólította régi miniszterét is, “Mónika, hol vagy?”, majd amikor Lamperth jelentkezett, felé fordulva mesélte, hogy hogyan “sírt a vállán, hogy hadd maradjon miniszter”.
Szekeres Imrének azt rótta fel, hogy egy közelmúltbeli cikkében a Gyurcsány-kabinet száz lépés programját nevezte a költségvetési hiányt növelő legnagyobb osztogatásnak. Gyurcsány az első sorokban ülő Puch Lászlót szintén szemtől szemben vádolta meg. a volt miniszterelnök szerint Puch megpróbált valakit rávenni, hogy “egy folyamatban lévő ügyben ellene valljon”. Gyurcsány nem nevezte meg, hogy melyik ügyről van szó, de a kongresszuson elterjedt, hogy a próbálkozásnak jegyzőkönyvben rögzített vallomásban is nyoma van.
A volt miniszterelnök is érintette, és más hozzászólók is foglalkoztak az őszödi beszéd kiszivárogtatásának történetével. Állítólag elhangzott olyan javaslat is, ami kötelezné Gyurcsányt, hogy hozza nyilvánosságra azt a három nevet, akiket lehetséges kiszivárogtatóként Mesterházy Attilának egy zárt borítékban megjelölt.
Baja töröltetné Gyurcsány pártszavazását
A kongresszuson felszólalók nagyobb része nem személyi ellentétekkel foglalkozott, hanem inkább a párt stratégiáját, politikáját vette górcső alá. Napirenden van Lendvai Ildikó által vezetett programtanácsban készült stratégiai program, az “Iránytű” is, a háttérben azonban nagy csata folyik azért, hogy megfúrják a Gyurcsány-féle pártszavazást. A június végére tervezett többnapos szavazás megtartását azért nehéz megtorpedózni, mert az országos választmány már kétharmados többséggel jóváhagyta, ezt pedig a párt alapszabálya csak rendkívüli körülmények között engedi felülírni. A pártszavazás törlésére Baja Ferenc mindenesetre hivatalosan is javaslatot tett.
Forrás: Index
Kétharmad szavazott Gyurcsány ellen
Leszavazták a Gyurcsány Ferenc vezette platform pártszavazási kezdeményezését a szocialisták kongresszusán, a volt kormányfő azonban egyelőre marad a pártban. Az MSZP-s miskolci demonstrációra viszont nem megy el. A kongresszuson a küldöttek kétharmada voksolt a pártszavazás ellen – a visszavonást Baja Ferenc kezdeményezte, annak ellenére, hogy korábban az MSZP választmánya már kétharmados többséggel döntött a pártszavazás kiírásáról. Gyurcsány Ferenc az elnökséggel kötött megállapodása felrúgásaként értékelte Baja javaslatát. A volt kormányfő azt mondta: a Demokratikus Koalíció Platform később fogja értékelni a kialakult helyzetet és dönt a teendőkről, de marad az MSZP-ben.
Az MSZP kongresszusa úgy döntött, felkéri a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platformot, hogy fontolja meg pártszavazási kezdeményezésének visszavonását. A határozati javaslatot a küldöttek majdnem kétharmada támogatta.
Gyurcsány Ferenc a kongresszust követően újságíróknak elmondta: meglepte a kezdeményezés, mivel előzőleg az a megállapodás született, hogy ha platformja befejezi a pártszavazás kiírását célzó aláírásgyűjtést, az elnökség kezdeményezi a voksolás kiírását, s ez így is történt. A volt kormányfő úgy fogalmazott: azt látja, hogy ezt a megállapodást most „valakik nem akarják betartani”, ennek ellenére megfontolják a kongresszus kérését. (A választmány korábbi döntése alapján a többi között közvetlen pártelnökválasztást célzó pártszavazás jövő szerdán kezdődne.)
Mesterházy Attila pártelnök sajtótájékoztatóján azt mondta: nem rúgták fel a megállapodást, a kongresszus az MSZP legfőbb döntéshozó fóruma, mégse kötelező érvényű határozatot, hanem udvarias kérést intéztek a Demokratikus Koalícióhoz.
Visszavágtak Gyurcsánynak
Gyurcsány Ferenc több vezető politikust is személy szerint kritizált a kongresszusi küldöttek előtt tartott beszédében. Puch László korábbi pártpénztárnokot többek között azzal vádolta, hogy hamis tanúzásra akart rávenni valakit azért, hogy egy folyamatban lévő ügyben ellene (Gyurcsány Ferenc ellen) valljon. Puch László a kongresszuson későbbi felszólalásában nem maradt adósa Gyurcsánynak, egy nagy hasonlatban foglalta össze véleményét miniszterelnöki tevékenységéről.
Puch szerint Gyurcsány olyan volt, mint egy buszvezető, aki egyre gyorsabb ütemben hajszolta bele a járművet, és amikor már képtelen volt megállni a szakadék szélén, kiugrott a kormány mögül, most pedig, mondta Puch, hogy megint a felszínre hozták a szakadékból a buszt, a kiugrott vezető újra vissza akar kérezkedni a volán mögé.
Baja Ferenc is keményen szólt vissza az őt bíráló Gyurcsánynak (Gyurcsány azt mondta Bajáról, hogy “szinte könyörgött, hadd legyen miniszter vagy államtitkár”. Baja szerint ő sohasem akart szolgálni egyetlen pártvezetőt vagy miniszterelnököt sem, és ezt egyik vezető sem akarta kikényszeríteni, az összes közül az egyetlen ilyen Gyurcsány Ferenc volt. “Ő azt akarta, hogy szolgáljuk”. A kongresszuson beszólt a volt miniszterelnöknek Szekeres Imre is és a párt több képviselője és vezetője is.
Az MSZP tegnap megtartott kongresszusa összezárt!
A regnáló kormánnyal szembeni egységes küzdelem érdekében 293 igen, 16 nem és 2 érvénytelen szavazattal elfogadta az Egység Magyarországért című 13 pontból álló határozatot, amely egyebek mellett az alábbi pontokat tartalmazza:
3. Az MSZP nyitott, demokratikus, baloldali néppárt, amely a politikai és szervezeti önállóság tiszteletben tartásával sokszínű, érték- és programalapú szövetségkötésre készül a jelenlegi kormány leváltásában érdekelt demokratikus pártokkal, mozgalmakkal, szakszervezetekkel és civil szervezetekkel.
(Ennek a pontnak megfelelően jöhet létre a “Szenteczky János-Tarjányi László-Menyhért Péter” által vezetett igen érdekes Kormányellenes Csepeli Szövetség!)
10. Az MSZP egységének megőrzése közös felelősség. A kongresszus arra hívja fel a párt minden tagját, szervezeteit és testületét, hogy határozottan lépjenek fel azokkal szemben, akik veszélyeztetik a párt egységét és választói megítélését.
(A választói megítélés érdekében a csepeli MSZP-ben is elkelne néhány személy ellen a határozott fellépés.)
11. A magánvélemények nyilvánosság számára történő megfogalmazását, a nyilvánosságon keresztül megvívott személyes vitákat a Kongresszus károsnak tartja, ezért az ilyen magatartást a továbbiakban súlyos etikai vétségnek tekinti. Felhívja valamennyi tagját, hogy tartsa be a mindenkire kötelező szervezeti és etikai szabályokat, legyen szolidáris közössége iránt.
13. A kongresszus felszólítja a párt vezető testületeit, hogy az alapszabálynak és a közös döntéseknek szerezzen érvényt.
Gyurcsány egy bohóc! 🙂 🙂 🙂
?! Te meg egy fidesz-kutya vagy, az a dolgod, hogy harapj, azután meg nyalogasd A Valódi Németh Szilárd kezét!
Megjött kamatszedő Tarjányi.
Ne dühöng Tarjányi!
Csak a vak nem látja, hogy a regnáló kormánnyal szembeni küzdelem érdekében összenő az ami összetartozik! Az ide illő közmondás is úgy szól, hogy “a zsák megtalálja a foltját”.
Szövetségesként Ti máris ugyanazért a célért rohamoztok, csak a látszat kedvéért egyelőre nem frontálisan, hanem bekerítési szándékkal különböző irányból!
Remekül fog mutatni a Mesterházy- Vona-Schiffer országos vezérkar, Csepelen pedig a Szenteczky-Tarjányi- Menyhért triumvirátus!
Gyurcsány bohóc!
Ez csak azt az ősi igazságot bizonyítja, hogy a királyi udvar legokosabbja a zudvari bolond!!!
Kellene már nagyon egy okos bohóc a sok hülye helyett! ?-)