Csepeli Csillagvizsgáló – Folytatódnak a javítások

Csepel.info

A szakkör 1969-es felújításra váró 50 cm-es tükrös távcsöve (Forrás: Csepeli Csillagda)

A Csepeli Csillagvizsgáló honlapján megjelent információk szerint pénteken 17 órától folytatják a kupola és a szakköri terem kialakítását. Emellett a kupolarés javításával és a távcső elektronikájának láthatóvá tételén is dolgoznak.

Minden érdeklődő csepelit várnak.

csepel.info

21 hozzászólás “Csepeli Csillagvizsgáló – Folytatódnak a javítások” bejegyzésre

  1. nagyapó szerint:

    “a távcső elektronikájának láthatóvá tételén is dolgoznak.” Ha készen lesznek írják meg, mert kíváncsi vagyok a láthatóvá tett elektronikára!

  2. földhözragadva szerint:

    Ez saját cikk, azaz tükröz némi hozzá nem értést…:) Amúgy sztem egy plexi burkolati elemről van szó…:)

  3. ... szerint:

    Én úgy látom, hogy a csillagvizsgáló honlapjáról lett átvéve az esemény.
    Tehát vagy a csillagvizsgálósok nem értenek hozzá vagy ti értettétek félre.

  4. földhözragadva szerint:

    Pötyi, ezen a honlapon erős mosoda van, a források és a saját “termékek” ügyében…:) Hm, cikkírókén is csak Gabee szokott megjelenni…:) Ezúton dícsérve a gerincét…:)

  5. admin szerint:

    Kedves földhözragadva, nyugodtan leplezz le bennünket a “mosodával” kapcsolatban. Kb. 13.000 cikkből van mód szemezgetni, nem mondhatod, hogy nincs kínálat.

    Ebben a cikkben is ott van, hogy az információ honnan származik.

  6. Gordon szerint:

    Azért arra kíváncsi lennék hogy az okoskodók közül hányan voltak ott tegnap délután 5-kor hogy segítsenek.

  7. Tarjányi László szerint:

    A takaró vörösrongyot is biztosan kicserélik csillagos kékrongyra!

  8. földhözragadva szerint:

    Jaj, admin, ne csúsztass. Gondolom fogtál már könyvet a kezedben, tisztában vagy azzal, miről beszélek. Az eredeti cikkhez sem kép, sem képaláírás nincs. Azt biza más rittyentette oda. Ne fogjátok rá a Mariannra…Komoly iskolák vannak, képzett oktatókkal, ahol lehet tanulni média ügyben. Mindezek ellenére teljesen igazad van, ha ez köll a népnek, akkor ezt köll csinálnyi, hja, ráadásúl a szoszéd oldalon is ez megy, azaz már jogos is…:)

  9. admin szerint:

    Bár a képet nem először használjuk az oldalunkon és a kurzort a képre vezetve eddig is feltűnt a kép forrása most földhözragadva kérésére módosítottuk a képaláírást.

    A Csepeli Csillagvizsgáló honlapját linkjeink között is feltüntettük. Rövid kereséssel megtalálható az általunk használt kép, de azért segítünk:

    http://picasaweb.google.com/csepcsill/KupolaLatogatas2010Kozepe#

  10. "?!" szerint:

    Tarjányi!
    Abból, hogy a fenti képen neked csak a vörös takaró tűnik fel, egyes gyanútlan fórumozók azt hihetik, hogy Te egy aktív bika vagy, de akik az írásaidat rendszeresen olvassák azok tudják, hogy Te csak egy ökör vagy, akinek mindenről ugyanaz jut eszébe!

  11. lolka szerint:

    “-“?!” szerint:
    2011. május 14., szombat – 16:10

    A csepeli veteráncsodák között ki kellene állítani Deme Gábor nagyapját is!
    Ő még igazi vörös csepeli veteránnak tekinthető!-”
    Te sem panaszkodhatsz, hogy miről mi jut az eszedbe…

  12. "?!" szerint:

    Kedves “lolka”!

    Te eltévesztetted a házszámot a 17:59-es hozzászólásoddal, mert én az általad idézett hozzászólásomat az eggyel előbbi “Csepeli veteráncsodák Hódmezővásárhelyen” című cikkhez küldtem és egy igazi “vörös-csepeli komcsi veteráncsodára” utaltam!

    A nekem címzett elmarasztaló megjegyzésedhez hasonló esetekre szokták mondani, hogy “bagoly mondja a verébnek ….”!

  13. "?!" szerint:

    A politikából való kikapcsolódás és a Csepeli Csillagvizsgáló című cikk témájához való visszatérés céljából, a fórumozók figyelmébe ajánlom az általam szerkesztett alábbi négy rövid csillagászati tudósítást:
    1.
    Kétszáznégy évvel és néhány hónappal a Mars és a Jupiter közötti kisbolygóövben keringő 530 km átmérőjű Vesta kisbolygó felfedezése után, júliusban a kisbolygó körüli pályára fog állni a NASA Dawn (Hajnal) nevű űrszondája.
    A szakemberek szerint a Naprendszer keletkezésekor már protoplanetáris planétaként létező Vesta a Naprendszer elmúlt 4,5 milliárd éves történetét lényegében jelentős változás nélkül vészelte át, ezért a kisbolygó felszíne egyike a Naprendszer legősibb felszíneinek.
    A kozmikus időkapszulának tekinthető kisbolygó megfigyelése igen hasznos lehet a Nap körüli bolygórendszer születésének jobb megértése szempontjából.
    A szonda ionhajtóművekkel közlekedik, és a felszíni alakzatok fotózásán kívül számos mérést hajt majd végre. Többek között a gravitációs tér szerkezetének a vizsgálatával próbálnak a kisbolygó belső szerkezetére következtetni a kutatók.
    2.
    Az ESA GOCE nevű műholdjának sikerült elkészítenie bolygónkról a Földről az eddigi legpontosabb geoid-alakot.
    Bolygónk a Föld nem tökéletes gömb. Felszínét a geoid felület adja vissza, amely felület kialakításáért a gravitációs erők felelősek.
    A geoid minél pontosabb alakjának a meghatározása kulcsfontosságú az óceáni áramlások, a tengerszintváltozások és a jéggel borított területek változásainak a vizsgálata szempontjából.
    A gravitációs erők változása következtében esetleg változó geoid-alak pedig a Föld mélyébe enged majd bepillantást, segítve akár a földrengések, illetve a vulkáni tevékenység megértését.
    A pontos mérések következtében a GOCE műhold viszonylag közel kering a Föld felszínéhez, ezért a keringési magasság fölé nyúló ritka légkör fékező hatásának az ellensúlyozására ionhajtóművek tartják megfelelő magasságban a műholdat.
    3.
    Felfedte a vörös óriás csillagok legbelsőbb titkait a Kepler-űrtávcső.
    A vörös óriások elfejlődött csillagok, amelyek magjában már elfogyott a termonukleáris fúzió alapanyagának, a hidrogénnek jelentős része, ezért annak égése áttevődött egy mag körüli héjba. Eközben légkörük kitágult, és vörös óriássá fúvódtak.
    (Ilyen vörös óriás az Orion csillagképben szabad szemmel is látható Betelgeuse nevű vörös óriás, az egyik legnagyobb fizikai méretű ismert csillag. Ez a csillag az utóbbi 18 évben fokozatos összehúzódáson ment keresztül és átmérője több mint 15%-kal lett kevesebb, mint az interferométeres mérések kezdetén volt, ezért nem zárható ki, hogy a nem túl távoli jövőben szupernóva váljon belőle.)

    Az elsősorban a Földhöz hasonló exobolygók keresésére felbocsátott Kepler-űrtávcső egyedülálló fotometriai pontosságának köszönhetően többszáz vörös óriás egy éven át tartó folyamatos megfigyelése egyértelműen elkülöníthetővé tette a fejlődés különböző fázisaiban lévő csillagokat.
    A megfigyelés eredményeként bepillantást nyerhetünk a vörös óriások belsejébe és az adatok alapján egyértelműen megkülönböztethetők egymástól a csillagfejlődés különböző fázisaiban lévő objektumok, melyek a felszíni tulajdonságaikat tekintve nem térnek el egymástól.

  14. Gordon szerint:

    Végre egy idevágó hsz. Örülök neki.

  15. islander szerint:

    előző héten szombaton, május 7-én a csepeli csillagászok szabadtéri megfigyelést rendeztek a Rákóczi Kertben.

    Volt valaki a hozzászólók közül?

  16. "?!" szerint:

    Kedves „Islander”!
    Mesélj nekünk arról, hogy mit láttál május 7-én a Rákóczi Kertben rendezett szabadtéri csillagászati megfigyelés alkalmával!

    Láttad-e a Merkurt, amely éppen május 7-én volt legnagyobb kitérésben a Naptól, és hajnalban fél órával a Nap előtt kelt?

    Hogy tetszett a Vénusz, amely kb. egy órával a Nap előtt kelt és a hajnali keleti égen volt látható?

    Láttad-e a Marsot, amely szintén kb. egy órával napkelte előtt kelt, és a keleti égen az Aries csillagképben volt látható?

    Megcsodáltad-e a Jupitert, amely szintén kb. egy órával kelt a Nap előtt és feltűnően látszott a délkeleti ég alján? Láttad-e, hogy a Jupiter négy legnagyobb holdja közül az Io a Jupitertől balra, az Európa, a Ganymedes és a Callisto pedig látszólag egy csoportban a Jupitertől jobbra volt látható?

    Megszemlélted-e a kora hajnalban kelt Uránuszt a délkeleti ég alján?

    Tetszett-e az Aquarius csillagképben hajnalban látható Neptunusz?

    Ha az előbbiek megfigyelését lekésted (mert hajnalban aludtál), akkor pótoltad-e a mulasztást azzal, hogy az éjszaka első felében megszemlélted a Szaturnuszt a Virgo csillagképben?

    Ha viszont a fentiekből semmit sem láttál, akkor ne leckéztess másokat!

    Egyébként szerintem nem volt szerencsés a Rákóczi Kertben tartott rendezvény időpontjának a megválasztása, mert május 7-én este a Naprendszer bolygóinak többsége éppen nem volt megfigyelhető, pedig a csillagászattal ismerkedők részére az egyik legnagyobb élmény lehet a Jupiter holdak egy-két óra időkülönbség alatt bekövetkezett helyváltoztatásának a megfigyelése!

  17. Princess szerint:

    ?! wooow
    Tudsz te, ha akarsz!
    Na látod az ilyeneket napestig képes ennék elhallgatni! Látom te is! 🙂

  18. islander szerint:

    elképesztő…

    Nektek semmi sem szent….
    De tudjátok mit? Fröcsögjetek és kapjatok agyvérzést.. 🙂

  19. "?!" szerint:

    Kedves “islander”!

    Kérdezem, hogy az általam tegnap 18:37-kor feltett kérdésekre adott válaszként tényleg csak a 12:08-kor leírtakra futotta a szellemi képességedből, és szerinted a kérdéseim tényleg csak fröcsögésnek tekinthetők?

    Eddig értékeltem túl sokra a képességedet, de ennél a válasznál többet vártam tőled!

  20. "?!" szerint:

    Az utolsó mondat helyesen:

    Eddig sem értékeltem túl sokra a képességedet, de ennél a válasznál többet vártam tőled!

  21. islander szerint:

    felesleges….

Itt lehet hozzászólni !