Helyi Téma
100 éves a Csepeli Takarékpénztár épülete (Kép: Norc.hu)
Különleges küldetésre vállalkozott egy építészeti központ. A szervezők azt szeretnék, ha az év századik napján a százéves budapesti házak kitárnák kapuikat a látogatók előtt.
Az 1911-ben épült Goldberger épületben működő OSA Archívum saját székházának 100. születésnapját szerette volna emlékezetessé tenni, tudtuk meg Tamási Miklóstól, a Budapest 100 elnevezésű program ötletgazdájától.
– Úgy gondoltuk, a neves jubileum alkalmából magunk köré csoportosítjuk a miénkkel egyidős épületeket, és egy közös nagy ünneplésre vállalkozunk. Az elmúlt két hónapban megpróbáltuk felkutatni az érintetteket, jelenleg száznegyvennél tartunk. A házak lakóit szórólapokon értesítettük a lehetőségről, eddig negyvenöten jeleztek vissza. Tamási Miklós hangsúlyozta, az április 9–10-re, vagyis az év századik napjára tervezett születésnapozás nem a pénzről a szól, és nem kell látványos dolgokat elképzelnünk.
– Azt szeretnénk, ha az ódon házakban élők tennének valamit saját épületük érdekében. Lehet ez akár egy kiadós takarítás, festés vagy egy vidám lakóközösségi program, együtt zenélés, bográcsozás. Természetesen leginkább annak örülnénk, ha ezek a házak megnyitnák kapuikat az érdeklődők előtt, akik gyönyörködhetnének a múlandó építészeti csodákban. Ezenkívül tematikus túrákat is tervezünk, ezeket önkéntes építészek, helytörténészek vezetik majd.
A szervezők a XXI. kerületben eddig még nem bukkantak százéves épületre, de hangsúlyozták, ez nem jelenti azt, hogy nincs is. Megkeresésünkre Zémann István, a Csepeli Helytörténeti és Városszépítő egyesület munkatársa elmondta, hogy 1911-ben épült a Csepeli Takarékpénztár, a máig meglévő épület most Zálogházként működik, és a Szent Imre térhez közeli Rákóczi Ferenc úton található.
Ugyanekkorra tehető a csepel-szigeti Weiss Manfréd-gyáron belül az Acélművek megalakulása és Csillagtelep építése is, melyről most készít filmet a Magyar Televízió. – A Weiss Manfréd Acél- és Fémművekbe évente 4-5 alkalommal szervezek gyárlátogatást, melynek keretén belül ismertetem az érdeklődőkkel az épület múltját, illetve bemutatom a különböző egységek tevékenységét – mondta lapunknak a helytörténész.
– Tartunk helytörténeti sétákat a műemlékekkel teli Szent Imre térre is. Itt található a rendőrség, illetve a posta épülete, valamint az 1856–1861 között épült Kisboldogasszony-templom, ahová szintén betekintést nyerhetnek a velünk együtt tartók. Zémann István hozzátette, hogy a Csepeli Művelődési Központ Helytörténeti Gyűjteményének kiállításán a kerület régészeti múltja mellett a Weiss Manfréd-gyár történetét, illetve régi helyi mestereket is bemutatják. – Várjuk az érdeklődők jelentkezését, és szívesen tartunk ingyenes helytörténeti, illetve természetvédelmi területekre szervezett sétákat.
Sajnos Csepel egy teljesen lepusztult kerület képét mutatja. Budapest legjobban elmaradt kerülete, úgy ahogy van a rozsdatemetővel együtt.
hát igaz, am igaz.
Semmi, de semmi nem fejlődött városképileg. A településfejlesztés itt csak papírokon létezett.
De talán majd most! 😉
Soha nem fog változni semmi.
Minden “műemlék” (lepusztult valami) amit nem lehet elbontani…
Így nem is lehet semmi újat építeni…