Inforadio.hu
Kevés van belőlük
A fővárosi főépítész szerint öt-tíz éven belül épül meg a következő Duna-híd Budapesten, méghozzá a Csepel-szigetnél. Az érintett négy kerület polgármestere és az illetékes főpolgármester-helyettes a napokban egyezett meg a dél-budapesti térség közös fejlesztéséről. Az infrastrukturális beruházások forrásának előteremtéséhez a nagy ingatlanfejlesztőket szeretnék meggyőzni.
A fővárosi és kerületi szabályozási tervekben meghatározott fejlesztéseket csak úgy lehet megvalósítani, ha azzal párhuzamosan bővítik a dél-budapesti infrastruktúrahálózatot is – mondta az InfoRádiónak a megbízott főépítész.
Beleznay Éva közölte: mivel a három nagy beruházás – a kopaszi-gáti, a csepeli szigetcsúcsánál tervezett, valamint a nagyvásártelepi – mellett újabb fejlesztések is körvonalazódnak, az illetékesek szerint nem egyedi projektekben és kerületi szabályozási tervekben, hanem az egész térségre vonatkozóan érdemes gondolkodni.
Erről állapodtak meg a városfejlesztésért felelős főpolgármester-helyettessel az érintett kerületek polgármesterei. A városrészek önkormányzatai most a közös fejlesztésről szóló együttműködési megállapodás-tervezetet véleményezik, amelyben azt határozzák meg, hogy az adott térségben mekkora közúti terhelést jelenthet a fejlesztés – fűzte hozzá Budapest megbízott főépítésze.
Ki fizet?
Az infrastruktúra bővítésére az állami források mellett a fejlesztőktől is érkezik majd pénz, hogy pontosan honnan és mennyi, az a következő hónapokban derülhet ki – mondta Beleznay Éva.
A fővárosi tervekben két híd megépítése szerepel: az egyik a Galvani híd és Albertfalva között, a másik pedig ettől északra, a Nagyvásártelep és a csepeli szabadkikötő vonalában. Ezek közül az egyiknek már a fejlesztések megkezdésével egy időben meg kell épülnie – közölte Budapest megbízott főépítésze.
Beleznay Éva hozzátette: öt éven belül nem lesz újabb Duna-híd, öt-tíz éven belül azonban lehetőség lesz arra, hogy új átkelő épüljön a folyón. Városszerkezeti szempontból a déli híd jelentősége nagyobb, az északi mellett pedig az szól, hogy közelebb lenne az M0-shoz, illetve az M1-M7-es közös szakaszához – fűzte hozzá a megbízott főépítész.
Forrás: Inforadio.hu
Csepelről ne Misi menjen, mert még a terveket is ellopja. 🙂
Kedves Inforádió!
Nem tudom mit jelent „a Galvani híd és Albertfalva között,” mondat. Albertfalván van a Galvani utca, és saját magával szemben épülne híd (két macska vagyok és kergetem magam). Ha kihámozzuk, ez a híd a Szabadkikötőtől északra épülne az albertfalvai Galvani utca és Csepel között. Ennek folytatásaként egy másik híd is kellene a XX. ker. felé. Ez a híd – főleg az É.-i terület új betelepülőinek kedvezne, de a csepeli polgároknak kevésbé.
A ( a főépítész szerint) a Nagyvásártelep és a csepeli Szabadkikötő vonalában furcsa híd épülne párhuzamosan a Kvassay híddal, keresztezve a HÉV vonalát. Nézzük a térképet.
Szegény főépítész! De ezt is megszavazza majd csepeli küldöttünk.
Sokkal fontosabb lenne a Budafok – Budafoki út (Csepel) – Ady E. u. – Gubacsi híd összeköttetést megvalósító híd megépítése, mert ez a híd nyitást biztosítana Csepelnek nyugat és kelet felé.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
A leglogikusabb az lenne amit a kedves Nagyapó ir, dehát a Budafoki uthoz tervezett hidról már ’70-es években beszéltek. Olyan lessz az, mint a gerinc-út , sosem fog megépülni és akkor holvan a 3-as villamos ami Erzsébetről jőnne át és menne Albertfara. Igérgetnek csak!
Amíg nincs gerincút, és csúcsidőben nem lehet átjönni a Gubacsi hídon, addig hagyjuk a rózsaszín álmokat.
Kedves Nagyapó!
Tudod hol van Csepelen a Budafoki út? Oda 1912-ben terveztek el hídat építeni – MIKOR AZ ÉN NAGYMAMÁM SZÜLETETT! Ha esetleg elszambáznál oda akkor látnád azt is, hogy a partfal már akkor úgy lett kiépítve, hogy a majdani hídfő helyével ne nagyon kelljen vacakolni- ott van! Ma is csak úgy mint Pompei romjai.
A végkövetkeztetéssel továbbra is maximálisan egyetértek.