Csepel.hu
Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke 2008. március 9-re, vasárnapra országos ügydöntő népszavazást tűzött ki. Vasárnap reggel miként az ország összes településén, így Csepelen is a szavazókörök 6:00 órakor nyitnak és folyamatosan este 19:00 óráig várják a szavazókat. Minden szavazókörben legalább öt tagú szavazatszámláló bizottság működik majd, amelynek a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként segít. A választási eljárásról szóló törvény szerint választójogát mindenki személyesen gyakorolhatja és szavazni csak a választópolgár lakóhelyén vagy tartózkodási helyén lehet. A népszavazásra feltett kérdések: 1. Egyetért-e ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni? 2. Egyetért-e ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni? 3. Egyetért-e ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük?
Aki voksolni szeretne, annak fontos azt is megnézni, hogy személyi és lakcím okmányai érvényesek-e. Lejárt okmánnyal ugyanis senki sem szavazhat. Mindenképpen magukkal kell vinniük a következő érvényes okmányok valamelyikét:
– lakcímet is tartalmazó (régi típusú, füzet formátumú) személyazonosító igazolványt (ez önmagában elegendő, ha érvényes még benne a lakcím) vagy
– kártya formátumú lakcímigazolványt ÉS
– kártya formátumú személyazonosító igazolványt, vagy
– útlevelet, vagy
– kártya formátumú, 2001. január 1. után kiállított vezetői engedélyt.
Ha az értesítőt is átadják a szavazatszámláló bizottságnak, azzal segíthetik és gyorsíthatják a szavazás menetét, mert egyszerűbben meg lehet állapítani a névjegyzékbeli sorszámot. Nincs akadálya azonban a szavazásnak, ha nincs már meg az értesítő.
A szavazóhelyiségben 3 lepecsételt szavazólapot kell kapnia mindenkinek azért, mert minden kérdés külön lapon szerepel. A szavazólapok különböző színűek lesznek. A bizottságnak egy borítékot is át kell adnia a szavazóknak, akik a szavazólapok átvételét a névjegyzékben aláírásukkal nyugtázzák.
Érvényesen úgy lehet szavazni, hogy az átvett hivatalos, lepecsételt szavazólapon a kérdéshez tartozó IGEN vagy NEM válasz alatti körbe tollal „x” vagy „+” jelet teszünk.
Mozgóurnát a mozgásukban a szavazás napján a szavazatszámláló bizottságtól a helyszínen, írásban lehet kérni. Ehhez nyilvánvalóan segítő közreműködőre lesz szükség. A kérelemre a helyi választási iroda összeállított egy helyben használható nyomtatványt, ehhez a polgármesteri hivatalban, vasárnap pedig a szavazókörben lehet hozzájutni. Sérti a választási eljárási törvényben foglalt, a választás tisztaságának megóvása, választási csalás megakadályozása, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás választási alapelvét az, ha a mozgóurnás szavazásra bárki felhívást tesz közzé, közreműködői szolgáltatást, közvetítői tevékenységet kínál, vagy a szavazás megszervezése érdekében bármely más módon mozgósító tevékenységet fejt ki, illetőleg ha valaki más részére – annak tudta és beleegyezése nélkül – igényel mozgóurnát.
Ha a szavazatszámláló bizottság tevékenységével vagy a bizottság által hozott határozattal szemben valaki jogorvoslattal kíván élni, illetve kifogást szeretne benyújtani a választási jogszabály megsértése miatt, akkor a Fővárosi Választási Bizottsághoz fordulhat. (1052 Budapest, Városház u. 9-11. T: 327-1644)
A népszavazás eredményének megállapítása a szavazás lezárását követően a szavazókörökben történik. A szavazatok összeszámlálása után a szavazatszámláló bizottságok jegyzőkönyvet állítanak ki. Az ebben rögzített adatok nyilvánosak, tehát azokat már március 9-én éjjel meg lehet ismerni.
A szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntése ellen önálló fellebbezésnek van helye, melyet az Országos Választási Bizottság bírál el. Az ő döntésük ellen a Legfelsőbb Bírósághoz lehet felülvizsgálati kérelmet benyújtani. Szintén a Legfelsőbb Bíróság bírálja el az Országos Választási Bizottságnak a népszavazás végső eredményét megállapító döntése elleni felülvizsgálati kérelmet.
A jogorvoslati kérelmeket úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a sérelmezett tevékenységtől, illetve a döntéshozataltól számított három naptári napon belül megérkezzen. Az elbírálásra a jogorvoslati kérelem beérkezésétől számítva 3 nap áll rendelkezésére a döntésre jogosult szervnek.
Forrás: Csepel.hu
IGEN IGEN IGEN!
Húzzunk bele! Csináljuk meg! Tessék! El lehet menni! Igen Igen Igen!Menjünk el választani!
Ne legyünk Birkák!
AZt mondják csepelen szavaztak legtöbben Nemmel! Ez igaz? Vagy csalás történt? Rohadt komunista gazemberek!
Rosszul tudod. Az igaz viszont, hogy itt se mentek a szegfüs kolomp és a repkedő madár után, olyan sokan mint ahogy azt várták ! Végre észhez tértek az emberek Csepelen is !!!
Végre nem láttam kóka arcán az önelégült vigyort. Nagyon keserü a szöllő a szabadmadarasok háza tájékán.
És a “szőke csoda” mikor fog végre eltünni az agyalágyult ötleteivel együtt?