MME élőhely-kezelési akció Csepelen

Magyar Nemzet, Csepel.info

A képet Zsoldos Márton készítette a Tamariska-domb környékén élő erdei fülesbagolyról

Az MME novembertől februárig minden hónapban szervez élőhely-kezelési akciót egy-egy természetvédelmi területen. Legközelebb december negyedikén a Csepelen található Tamariska-dombra várják a vállalkozó kedvűeket.

Minden segítő kéznek örülünk, de fontos tudni, hogy ez nem közönséges szemétszedés – hangsúlyozta Bajor Zoltán. Az önkéntesek munkáját kertészmérnökök, agrármérnökök és biológusok segítik.

Bajor Zoltán tájékoztatása szerint az akcióra december 4-én, szombaton, (esőnap esetén december 5-én, vasárnap )  reggel 9-től sötétedésig kerül sor.

mno.hu

Kapcsolódó:

MME: Megzavarta a madarakat a késő őszi tavasz – több faj nemrég költötte ki a fiókáit

50 hozzászólás “MME élőhely-kezelési akció Csepelen” bejegyzésre

  1. Menyhért Péter szerint:

    Kedves csepeliek!

    Ez olyan szép, hogy kis híján zokogni kezdek! bajor Zoltán úr, aki jó pénzért, főállású környezetvédő, imádja a civileket. Minden szemét munkát megcsináltat velük ingyen, miközben Ő, és hasonló barátai évente milliókat nyúlnak le a Magyar Madártani Egyesület álcája alatt.
    Mint a természetvédelmi “hatóság” képviselője, természetesen luxus terepjáróval rója az igen nehéz csepeli utakat, de sajnos eddig túl sok mindent nem vett észre.
    Persze, hiszen a terepjáróból igen nagy a holttér, ezért az elmúlt években nem vette észre a Tamariska-dombon történt természetkárosításokat.
    Figyelmetlen volt szakmailag is, hiszen az Ő nevével fémjelzett fővárosi ügyosztály hosszú évek óta semmibe veszi a környezetvédelmi törvényt, és a természetvédelem szabályit. Az nem számított, hogy az illetékes fővárosi ügyosztály évek óta nem fordít kellő forrást a védet értékek megóvására, hiszen fontosabb volt a helyi civilek kigolyózása a terület közeléből.
    Ez az ember a szocialista osztogatás utolsó napjaiban kiemelkedő szakmai tevékenységéért Pro natura díjat kapott Szabó miniszter útól. Büszkék lehetnénk arra, hogy az ilyen magas kitüntetéssel megáldott szakember magas szintű tanácsaival megakadályozta, hogy Csepel 40 millió forintot fordítson a domb védelmére.
    Persze, logikus, hiszen ebből a pénzből nem lehetett volna kitalicskázni a cimborának némi zsebpénzt sem. Teljesen érthető, hogy pusztán természetvédelmi szempontból miért jobb egy belga cég által gyártott vadvédő kerítés, mint a CsZK által javasolt natúr deszkakerítés természetes élősövénnyel.
    Aki nem ismeri:a vadvédő kerítést: az autópályáknál, fő közlekedési utaknál, és intenzív mezőgazdasági földek mellett használják, elsősorban a nagyobb vadak védelme, másodsorban a vadkárok elhárítása érdekében.
    Logikus tehát, hogy a Tamariska – domb őzállományát és vaddisznó csordáit kell megvédeni. A nagy tekintélyű szalmai érvelés következményeként Szenteczky János Csevak vezérigazgató úr tehát jogosan próbálta elrejteni mindenki elől a 2009 decemberi döntés óta a Csevak számláján kamatozó 15 millió forintot.
    Természetesen pályázatot sem írtak ki a bekerítésre, hiszen az egyetlen ajánlat a Csepeli Zöld Kör Egyesület anyagáras ajánlata lett volna; de abban megint csak nincs szerepe a talicskának!
    Nagytiszteletű Bajor úr tehát elérkezettnek látta az időt, hogy a Madártani Egyesület tekintélyét felhasználva bekebelezze az összes fővárosi természetvédelmi terület kezelési jogát sok millió forintos nagyságrendben. A munkát meg majd elvégzik a lelkes, természetvédő (behülyített) kis közemberek ingyen és dalolva. Éljen a magyar múlt, jöhet megint a kommunista szombat.
    Kedves csepeliek!
    közel két évtizede harcolok civil vezetőként azért, hogy ez az ország felejtse el végre az ingyen munkát; hogy ne éljenek vissza az emberek jóindulatával és hites meggyőződésével. Eddig ez reménytelennek tűnt, mert a szocialista vezetők csak a kádári társadalmi munkáig voltak képesek eljutni agyilag.
    A polgár lét, a kapitalizmus azonban nem e szerint a logika szerint működik!
    Tessék végre felfogni, hogy SEMMI SINCS INGYEN, mert még az INGYEN MUNKÁNAK IS ÁRA VAN.
    Természetesen nem lenne tisztességes, ha nem adnánk esély Bajor Zoltán úrnak – hallgattassék meg a másik fél is.
    Kérem, ha van benne egy szemernyi tisztesség álljon ki ITT nyilvános vitára velem, és Csepel érdeklődő népével. Ígérem, ha tévedésen, vagy valótlan indulaton kap, akkor nyilvánosan kérek bocsánatot.
    Üdvözlettel:
    Menyhért Péter a Csepeli Zöld Kör Egyesület titkára, projektfelelőse.

  2. islander szerint:

    admin

    izé: Tamaricska-dombra

    C betű nem kéne oda…

  3. admin szerint:

    Köszönjük a jelzést. Javítottuk.

  4. Menyhért Péter szerint:

    Kedves islander!
    Nem az admin hibája
    CtrlC idézet az mno cikkből:

    “Legközelebb december negyedikén a Csepelen található Tamaricska-dombra várják a vállalkozó kedvűeket. – Minden segítő kéznek örülünk, de fontos tudni, hogy ez nem közönséges szemétszedés – hangsúlyozta Bajor Zoltán.”

    Tehát, vagy az mno, vagy Bajor úr volt figyelmetlen.
    Üdv menyus

  5. VV szerint:

    Minden politizálás nélkül… nagyon szép ez a madár, kár hogy nem láttam még élőben a domb közelében. Már ezért megéri még egyszer kimenni oda.

  6. Hormari szerint:

    Ehhez hasonló szép madár pedig sok van a dombon, aki jár arra, tudhatja.
    De mi az az “élőhely-kezelési akció”? Hol lehet arról bővebben értesülni? Jó lenne az érdeklődőket, a domb környékén élőket tájékoztatni, mert biztos, hogy szívesen részt vennének, még ha szemétszedési akció lenne, akkor is.
    A lelkes és normális természetvédő közemberek szívesen segítenének, ingyen is. Vagyis ha úgy nézzük, nem ingyen, mert a szabad idejüket áldoznák fel. Már pedig az idő pénz, mint tudjuk, ilyen módon viszont a saját pénzüket adnák, mert azt sem a MME-nek, sem a CSZKE-nek (Csepeli Zöld Kör Egyesületnek) nem kell megfizetnie. Téved, aki azt gondolja, hogy a csepeli emberek nem mozgósíthatók jó cél érdekében!
    Szívesen segítenének a torony lebontásában is. Sőt a lebontott alkatrészek elszállításában is részt vennének! Tessék csak megpróbálni!:)

  7. lolka szerint:

    Egy rövid kérdésem lenne: Ki emlékszik a domb tetején valamikor volt egy fából ácsolt torony a beton szellőzőtől nem messze az térképészeti torony volt, vagy kilátó torony, létra volt fellehetett menni a tetejére…

  8. islander szerint:

    lolka

    Nekem fotóm is van róla valahol, még 1997-ből…Kilátó volt, de a derék csepeliek szétverték az egészet.

    Hormari

    Az elmúlt 5 évben hol voltál?
    Ugyanis a Csepeli Zöld Kör Egyesület 5 éve dolgozik a területen. És meg volt szórózva a környék nem egyszer+Csepel Újságban is volt erről infó.

    Más.

    A madár az erdei fülesbagoly.
    Emlékeztek talán, hogy ezeket a madarakat vadászták le tavaly 2008/2009 Szilveszterén…

  9. Hormari szerint:

    Az elmúlt 5, sőt 25 évben is itt voltam; a környéken élek, de hozzánk egyetlen szórólap nem érkezett ebben az ügyben.
    Pár évvel ezelőtt egy alkalommal észleltünk valami mozgást a domb környékén, nagy zöld konténereket láttunk, de egyébként általában derékig ér a gaz, amíg el nem szárad.
    Ha működik az a Csepeli Zöld Kör Egyesület, jobban is propagálhatná magát, (nem csak ezen a fórumon!):)

  10. lolka szerint:

    islander szerint:
    2010. november 18., csütörtök – 22:26
    -Köszönöm, de a 1997 az nem inkább ’77, vagy ’87 mindegy köszi!

  11. Bajor Zoltán szerint:

    Kedves Titkár Úr!

    Ismerőseim hívták fel figyelmemet az Ön által írt véleményre, mely az élőhelykezelési akció felhívása kapcsán jelent meg ezen a felületen.

    Arra kérem Önt, hogy mielőtt alaptalan vádaskodásokba bocsátkozó, rágalmazó levelet ír, részletesen tájékozódjon a meghirdetett munkáról és annak előzményeiről.

    Mivel ahogy Ön is fogalmazott ez ÖNKÉNTES munka, így kérem, hogy ilyen hagvételű levelekkel ne rontsa a lelkes természetvédők hangulatát és a segíteni vágyó emberek kedvét. Úgy gondolom, a természet védelme egy örök érvényű, politikamentes tevékenység.

    Tisztelettel: Bajor Zoltán

    Hormari üzenetére:
    Az élőhely-kezelés a természetvédelemben régóta alkalmazott módszer annak érdekében, hogy egy védett, vagy védelemre érdemes terület természetvédelmi szempontból leromlott állapotát fejavítva ismét az oda illő természetes, vagy természetközeli állapotokat próbáljunk elérni. Ez sokszor éveken át tartó, következetes munkát jelent. A Tamariska-domb fásszárúinak döntő többsége tájidegen faj. Ez azt jelenti, hogy nem tagjai a Magyaroszágra jellemző, természetes flórának. Ezek a fajok – a domb esetében elsősorban a keskenylevelű ezüstfa – agresszív terjeszkedésükkel kiszorítják a természetes növénytakarót, például az ide jellemző homoki gyepeket és homoki nyarasokat. A célunk a munka megszervezésével az, hogy a szintén tájidegen, baglyoknak télen otthont adó fekefenyő-állomány és domb névadójának számító tamariskabokrok megkímélésével az elkövetkezendő években egyre nagyobb területen állítsuk vissza a természetközeli állapotokat, a homoki nyarasokat és a nyílt gyepeket. Ez persze nagy vállakozás, de sok helyen – például a II., IV., X., XII. és XVII. kerületekben is végeztünk az elmúlt 15 évben, különböző élőhelyeken ilyen tevékenységeket, teljesen önkéntes alapon szervezkedve.

    Remélem nem voltam túl szakmai a fenti sorokban és sikerült megfelelő tájékoztatást adnom Önnek és más Kedves Érdekődőnek a munkánkról. Remélem minél több tenni akaró kéz fogja segíteni törekvéseinket a dombon december 4-én.

    Tisztelettel:
    Bajor Zoltán

  12. Bajor Zoltán szerint:

    Kedves Olvasók!

    Most vettem csak észre, hogy a felhívásban nem szerepel a meghirdetett akció pontos időpontja:
    A figyelemfelkeltő élőhelykezelést 2010. december 4-én, szombaton, esőnap esetén december 5-én, vasárnap szervezzük meg, reggel 9-től sötétedésig. Az érdeklődőket a domb szegélyében található gázcseretelep mellett várjuk a fenti időpontban, de aki csak rövidebb időre ér rá, az bármikor csatlakozhat a programhoz.

    Amennyiben bárkiben további kérdés merülne fel a tevékenységgel kapcsolatban, igyekszem rá minél hamarabb és minél pontosabban válaszolni.

    Tisztelettel:
    Bajor Zoltán

  13. admin szerint:

    Kiegészítettük a bejegyzést. Köszönjük a tájékoztatást.

  14. islander szerint:

    lolka

    nem-nem 1997. ebbe biztos vagyok

    Hormari

    “egyébként általában derékig ér a gaz, amíg el nem szárad”

    Talán jobb lenne lekaszálni az egészet? Hátha nem marad meg egy gaznak mondott védett növény sem.

  15. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Bajor Zoltán
    Köszönöm, hogy civilként felvette a kesztyűt, és válaszolt. Tudja, Zuschlag óta elvesztette hitelét a civil társadalom, és már számot kell adni a tettekről ugyanúgy, mint a mulasztásokról.
    Azt írta, hogy: „Arra kérem Önt, hogy mielőtt alaptalan vádaskodásokba bocsátkozó, rágalmazó levelet ír, részletesen tájékozódjon a meghirdetett munkáról és annak előzményeiről. ”
    Természetesen nem kívánom az Ön hitelét alaptalan vádaskodással, illetve rágalmazással rontani, ezért most a véleményként megfogalmazott állításokra lehetősége nyílik konkrét, tisztázó válaszokat adni. A véleményemet megalapozó kérdéseim tehát a következők:
    1.Igaz-e az az információ, hogy Ön a Főpolgármesteri hivatal természetvédő fizetett alkalmazottja?
    2.Igaz-e az, hogy Ön önkormányzati természetőrként felügyeli a fővárosi természetvédelmi területeket?
    3.Az elmúlt években hány természetkárosítást jelzett problémaként az illetékes főjegyzőnek, illetve milyen intézkedéseket kezdeményezett a domb pusztításának megakadályozása érdekében?
    4.Igaz-e az az állítás, hogy az illetékes Ügyosztály törvényt sértve nem készítette el a domb természetvédelmi kezelési tervét, és hosszú évek óta nem tett semmit a mulasztásos törvénysértés megszüntetése érdekében?
    5.Mit tett a domb védelme érdekében Ön, mint szakember?
    6.Igaz-e az az állítás, hogy az Ügyosztály nem egyeztet a helyi környezetvédő szervezettel, és annak kéréseire, sőt hivatalos leveleire sem válaszol?
    7.Igaz-e az a hír, hogy az Ügyosztály a Főkertnek passzolja át a természetvédelmi kezelési munkát, akik alvállalkozóként az Ön által vezetett MME budapesti csoportját bízzák meg. Mennyi lesz az éves szerződött összeg?
    8.Miért kívánják kitúrni a helyi szervezetet, az együttműködés lehetőségének felajánlása nélkül?
    9. Mire alapozta azt az állítását, hogy a domb megvédhető egy járőrszolgálat működtetésével?
    10.Miért ellenzi Ön a terület folyamatos ellenőrzését?
    11.Mi a szakmai alapja annak az igénynek, hogy a domb korlátlanul elérhető legyen mindenki számára térben és időben egyaránt?
    12.Miért nem segített a már létező 40 milliós forrás felhasználásában?
    13.Miért ragaszkodik Ön a vadvédő kerítéshez, amely ronda és haszontalan egyben? (Sehol a civilizált Európában nem használnak dróthálót egy városi, lakóövezeti, védett terület megőrzésére, mely a maga 2-3 milliméteres vastagságával egy hétköznapi bicskával megbontható.)
    14.Miért tagadta meg az együttműködést az MME, a Csepeli Zöld Kör felkérésére?
    15.Miért kívánja az MME kizárni a helyi civil természetvédő szervezetet?
    Első menetként a válaszaival meggyőzheti a csepeli nyilvánosságot, hogy mit és milyen módon tervez Csepel egyetlen védett értékével.
    Üdvözlettel:
    Menyhért Péter

  16. Hormari szerint:

    Nem tudom, ki az a Bajor Zoltán, aki luxus terepjáróval közlekedik (jó neki!:) és ki az a Menyhért Péter, aki nem tudom mivel közlekedik, de sajnálom nagyon, hogy a Tamariska domb érdekében összefogás helyett csak szócsatározásra futja.
    Igazából nem derült ki számomra, hogy mi is a tennivaló december 4-én, mit kell tenniük a résztvevőknek ahhoz, hogy egyre nagyobb területen állítsák vissza a természetközeli állapotokat.
    Viszont az kiderült, hogy a CSZKE nagyon haragszik az MME-re, és ezen a fórumon próbálja meg felelősségre vonni.
    Kedves Urak! Nem lehetne ezt a vitát megfelelő fórumon lefolytatni, hogy mi, érdeklődő lakosok inkább csak az áldásos végeredményben részesüljünk?

  17. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Hormari!
    A Tamariska-domb jövöjét meghatározó kérdésekről van szó.
    A dombon kizárólag a tulajdonosi és természetvédelmi kezelő szervezet jogosult kizárólag tevékenységet végezni.
    A Csepeli Zöld Kör Egyesület álláspontja szerint a dombot folyamatosan őrizve, európai szintű szolgáltatásokkal felvértezve lehet csak hosszú távon megvédeni Szerintünk abnormális az az állapot, hogy a domb két szék között a pad alá kerül, ezért azt szeretnénk elérni, hogy EGY a domb állapotáért és társadalmi helyzetéért teljes felelősséget vállaló szervezet, mindkét illetékes önkormányzattal szerződéses alapon vállaljon felelősséget; végezze el az állandó és folyamatos munkákat, és szerezzen a fejlesztésre lehetőleg külső forrásokat. Nagyon dícséretes és pozitív az önkéntesek bevonása, de ez csak akkor tisztességes, ha a dombra egyébként most is és régebben is elköltött források egy irányba mutatnak.
    Összeütközésünk Bajor Zoltánnal azért van, mert őt személyesen felelősnek tartjuk azért, hogy a domb állapota évek óta nem rendeződhetett.
    A “természetközeli állapot visszaállítása” szöveg nagyon hangzatos, de évek óta bombázzuk azzal a természetvédelmi hatóság szakembereit, hogy az ilyen módon felszabadított területen azonnal és nagy arányban jelenik meg a civilizációs károkozás.
    Természetesen a szakértő urak soha sem válaszoltak a mi gyakorlati aggályainkra, inkább átpasszolják egy nem érdekelt, és ezért őket nem “zaklató” szervezetnek a kezelés jogát.
    Az MME a fővárosi összes természetvédelmi terület kezelését fogja várhatóan megkapni, ami bennünk jogos aggodalmakat ébreszt.
    Azt mondja, menjünk más fórumra? Hova? Mi fordultunk írásos szakmai kérdéssel, segítség kéréssel, hivatalos állásfoglalás kéréssel a hatóságot képviselő főjegyzőhöz, és a tényleges döntést hozó Ügyosztályhoz is.
    Kevesebb választ kaptunk tőlük, mint itt, e3zen a fórumon.
    Kedves Hormari!
    Ha nem folytatjuk le a nyilvánosság előtt ezt a szakmai vitát, akkor Csepel elveszíti az egyetlen természetvédelmi értéke feletti rendelkezési jogát. Ez a tét.
    Üdv menyus

  18. Hormari szerint:

    Nem ismeretes előttem a vitát kiváltó előzmény, csak következtetni tudok az itt olvasottak alapján. Mindenesetre az látszik, hogy két szervezet vitázik egymással olyan ügyről, amellyel kapcsolatban mindenkinek hasznosabb lenne, ha együtt tudnának működni.
    A nyilvánosság ebben az esetben a két vitázón kívül 4 fórumozót jelent.
    Hogyan veszítheti el Csepel egyetlen természetvédelmi értéke feletti rendelkezési jogát? Talán a Tamariska domb a Madártani Egyesületé?
    És még mindig nem tudom, mit tetszenek érteni a természetközeli állapot visszaállításán.
    Vagyis ha én elmegyek a dombra december 4-én, mit kell ott csinálnom?

  19. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Hormari!
    A természetvédelmi területen két pontosan meghatározott felhatalmazással lehet bármilyen tevékenységet végezni:
    – az egyik a tulajdonos vagyonkezelő joga, mely a hétköznapi, a tulajdonjoghoz kötődő kötelezettségek ellátását jelenti. Ezek a szemétszedés, takarítás, karbantartás, baleset és életveszély elhárítás, vagyonvédelmi feladatok.
    – a másik a természetvédelmi kezelő kötelezettségeinek teljesítése, melyet a törvény a Természetvédelmi Kezelési Terv alapján határoz meg. Vannak olyan feladatok is,melyek a főjegyző hatósági engedélyét igénylik.

    A helyi társadalom érdeke az lenne, hogy a két jogosítvány illetve kötelezettség egy kézbe kerüljön, hiszen az elmúlt években éppen a két szék közt a pad alá helyzet létezett.

    Sajnos, a Fővárosi ügyosztály bebizonyította, hogy alkalmatlan a feladat ellátására, hiszen mindig a zavaros helyzet fenntartásában volt érdekelt.
    A Főkert már néhány éve bizonyította a kezelésre való alkalmatlanságát, hiszen szépen nyírt, “gondozott” füves területeket csinált a dombból. Áldásos tevékenységük folytán, kis híján visszafordíthatatlanul tönkretették a domb védett flóráját. A Főkert által kihelyezett méregdrága padok és asztalok minden egyeztetés nélkül kerültek kihelyezésre, és védelmükről senki sem gondoskodott. Az eredmény: értelmetlen pénz-pazarlás.
    Az MME féle akciótervek leginkább “látvány” jellegűek lehetnek, hiszen a legsúlyosabb veszélyeztető tényezőket nem képesek megoldani. A Bajor úr által tervezett “természetközeli állapot visszaállítás” azt jelenti, hogy olyan területeken, ahol jelen van az eredetileg védett homokbucka élővilág, ott eltávolítják a területtől idegen, agresszíven terjeszkedő fajokat.
    Sajnos, több éves tapasztalatunk szerint, ezeken a megtisztított területeken egy két hónapon belül megjelennek hajléktalanok,terepbiciklisek, motorosok és quadosok, akik mindent tönkretesznek. Az okozott kár végeredménye eddig mindig az volt, hogy a védett növények jobban jártak, ha nem tisztítottuk meg a területet.
    Mindezek miatt, egyesületünk kimondottan károsnak tartja az efféle LÁTSZÓLAG természetvédő akciókat!
    A domb meggyőződésünk szerint akkor és csak akkor védhető meg, ha a bekerítés után állandó felügyelet mellett kerül sor ilyen tevékenységek végzésére.

    Hogyan veszítheti el Csepel a rendelkezési jogát?
    Ha a Főkert veszi át a természetvédelmi kezelést, akkor szakértelem és kapacitás hiányában ésszerű, hogy alvállalkozónak (MME) adja át a kezelés jogát.
    Egyesületünk ilyen körülmények mellett 2011-ben nem fogja elvállalni a parlagfű mentesítést, mert értelmetlen tevékenységet, minden haszon nélkül nem kívánunk végezni. Idén éppen elég mocskos támadást kaptunk a politika beavatkozása miatt.
    A Csevak megfelelő szakértelem és kapacitás hiányában nyilvánvalóan

  20. Menyhért Péter szerint:

    Bocs!, folytatás

    A Csevak megfelelő szakértelem és kapacitás hiányában nyilvánvalóan alvállalkozónak fogja kiadni a munka elvégzését.
    Mindezek után szinte semmi esély nincs egy ilyen helyzetben arra, hogy a csepeliek érdekét szem előtt tartva, védje és fejlessze a tényleges kezelést végző a dombot.

    Sajnálatos dolog, de a CsZK ilyen esetben mást nem tehet,mint figyeli a károkozókat, és feljelentéseket tesz, ha természetkárosítást tapasztal.

    Mi kezdettől fogva azt mondtuk,hogy célszerűbb a feladatot elvégezni, dolgozni, mint hőzöngeni vagy feljelentgetni. Az elmúlt évek bevételeit is kizárólag arra használtuk, hogy a domb kezeléséhez szükséges anyagokat, eszközöket és gépeket megvásároljuk és használatukat biztosítsuk.

    Hacsak a hőzöngés marad számunkra, akkor majd eladogatjuk a felszereléseinket, és az egyesület közösségi céljaira fordítjuk.
    Üdv menyus

  21. Menyhért Péter szerint:

    Még egy apróság:

    A 4 fórumozó csak a hozzászólók számát jelzi!

    Vélhetően ezt a rovatot több százan vagy ezren olvassák el, innen kapva információt.
    Üdv menyus

  22. Hormari szerint:

    Kedves Menyus Úr!
    A nyilvánosságot illetően eléggé optimista, a dombot illetően pedig eléggé pesszimista szemléletet képvisel.
    Tájékoztatása alaposnak tűnik és ha jól tudok olvasni a sorok között, van egy olyan sejtésem, hogy megnyugtatóan akkor rendeződne a domb sorsa, ha a CSZKE értő kezeibe helyeződne, természetesen megfelelő anyagi erőforrás biztosításával.
    Mivel úgy tűnik itt nemcsak szakmai vitáról van szó, hanem némi politikai és gazdasági háttere is van a problémának, szerencsés lenne, ha a Menyus úr nemcsak egymaga vitázna. A Fővárosi ügyosztály és a Főkert igazán bekapcsolódhatna, hogy kifejtse az álláspontját, vagy legalább megvédje magát. Mert így Menyus úr véleménye pusztán pusztába kiáltott szó marad!:)
    Számomra a kérdés továbbra is megválaszolatlan: mit kell csinálni a dombon december 4-én?

  23. islander szerint:

    Hormari

    “mit kell csinálni a dombon december 4-én?”

    Kapára, kaszára!!

    Lesz láncfűrészelés, favágás, gallyhordás meg ilyenek. Kemény fizikai munka egész nap, hacsak nem fog esni.

    A szervezők megmondják, hogy hol mit kell kivágni és azt kell csinálni, amit mondanak.

    Ennyi. Ezen nem értem mit nem lehet érteni…

  24. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Hormari
    Köszönöm a kitartó és alapos érdeklődését – ez az ami hitem szerint előreviszi a világot.
    Tökéletesen látja: én valóban nagyon sokra tartom a nyilvánosságot, és sajnos rossz tapasztalataim miatt rettenetesen féltem a dombot.
    Módosítanom kell a sejtését, hogy ne legyen félreérthető: Az egyesületünk szerint megnyugtatóan akkor rendeződne a domb sorsa, ha a kezelése értő és felelős kezekbe helyeződne, természetesen megfelelő anyagi erőforrás biztosításával.
    Itt a lényeg nem a szervezet kiléte, hanem a FELELŐS gondoskodás, és az ÉRTŐ kezelés!
    Ez az oka például annak, hogy a fővárosi ügyosztályt én nem tartom felelős gondoskodónak, de értő kezelőnek sem! Hogyan nevezhetnék felelősnek olyan szervezetet, amelyik hosszú évek óta szándékosan törvényt sértve fenntartja a domb körüli káoszt, aminek zavarosságában csak halászni lehet, jó munkát végezni nem! Hogyan nevezhetném értő kezelőknek azokat a sokdiplomás, jól hangzó képesítésekkel és kitüntetésekkel bíró „szakembereket” akik ennek a helyzetnek a fenntartását a szakmájuk szabályai ellenére lehetővé teszik!
    De tarthatom-e értő és felelős szervezetnek azt az MME-t, amelyik a CSZK együttműködési ajánlatát kurtán-furcsán elutasította? Mi valószínűleg nem voltunk elég előkelőek az ő számukra.
    Valóban igaza van: fontos a gazdasági háttér, amire VAN LEHETŐSÉG, de az előző önkormányzat politikai szándéka, és a fenti szakmai szervezetek készsége.
    Nekem mindig is az volt a mániám, hogy le kell számolni a kádárista ingyenesség mítoszával, mert mindennek ára van. A kérdés csupán az, hogy a rendelkezésre álló forrásokat konkrétan mire, és milyen hatásfokkal használjuk el.
    Jó lenne, ha nem csupán magunkban vitáznánk, de a hivatalos szakemberek nem szeretik a nyilvánosságot. Kérdéseinkre, nem válaszolnak, ellenben mint valami elakadt lemez ismételgetik a jogszabályok által nekik adott JOGOKAT. (Közben mélyen hallgatnak a kötelezettségeikről.)
    A Főkert sem az a szervezet, amelyik leereszkedik egy civilhez. Ők nyugodt lélekkel, gátlástalanul vágták ki a Szabadkikötő úti fasor egészsége fáit, mert egy dilettáns szakértő erről jó pénzért hivatalos papírt állított ki.
    Ha valakit érdekel, hogy mit kell csinálni a dombon december 4-én, akkor tisztességgel csak azt javasolhatom, hogy inkább semmit, mert abnnak biztosan nem lesz nagyobb kár a következménye.
    Üdv menyus

  25. Menyhért Péter szerint:

    Bocs, hibajavítás.
    A mondat helyesen:

    Valóban igaza van: fontos a gazdasági háttér, amire VAN LEHETŐSÉG, de hiányzott az előző önkormányzat politikai szándéka, és a fenti szakmai szervezetek segítőkészsége.

    Üdv menyus

  26. Bajor Zoltán szerint:

    Kedves Islander

    “Lesz láncfűrészelés, favágás, gallyhordás meg ilyenek. Kemény fizikai munka egész nap, hacsak nem fog esni.
    A szervezők megmondják, hogy hol mit kell kivágni és azt kell csinálni, amit mondanak.”

    Valóban ilyen jellegű munkákat szeretnénk megvalósítani. A megjelenő érdeklődőknek pedig igyekszünk a lehető legalaposabban bemutatni a területet, valamint annak természeti értékeit és ennek fényében pedig meghatározzuk a munkát, amit a meghirdetett napon fogunk végezni.
    Arra buzdítom, kedves Hormari, hogy amennyiben lehetősége adódik rá, jöjjön el ezen a napon és tekitnse meg, hogy mit szeretnénk elérni a dombon.

    Kedves Titkár Úr!
    Sajnálattal olvastam sorait, mert azt olvastam ki belőle, hogy – ahogy a többi fórumozó is sugallta – nagyon mérges a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületre. A tévedések elkerülése végett szeretném leírni: a fővárosi helyi védettségű területek őrzéséért valóban az MME felel a Fővárosi Önkormányzat megbízásából. Megbízást másféle munkára soha nem kaptunk és nem is fogunk kapni a Fővárosi Önkormányzattól. A kezelési munkálatokat a Pilisi Parkerdőgazdaság és a Főkert Nonprofit Zrt látja el megosztva a fővárosban, valamint egyes kerületekben civil szervezetek, melyek között nem található meg az MME. Az ilyen jellegű munkáink – mint ahogy azt már korábban leírtam – szigorúan önkéntes jellegűek, nem a bevételről szólnak. Soha nem jutott eszünkbe, hogy a kezeléseket alvállalkozóként az MME végezze a védett területeken, jómagam annak örülnék, ha minden kerületben olyan civil szervezetek, mint amilyen a Csepeli Zöld Kör végeznék a mindennapos szakmai munkát. Jómagam mint egy civil szervezet képviselője ezt csak támogatni tudom, és mivel a leveleiben leírtakból úgy érzékelem, hogy ez nem sikerült, remélem hogy a jövőben önök is meg tudnak egyezni erről az illetékes önkormányzatokkal. Ennek mi soha nem képeztük gátját és nem is fogjuk.

    Egyúttal remélem, hogy december 4-én Önt is a kedves megjelentek között üdvözölhetjük és együtt tudunk tenni valamit a domb szebbé tételéért.

    Üdvözlettel:
    Bajor Zoltán

  27. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Bajor Zoltán!
    Válasza rendkívül diplomatikus és politikus hangvételű.
    Bár a feltett 15 kérdések közül egyikre sem adott értelmezhető választ, mégis olyan mintha próbált volna válaszolni.
    Mint már feljebb leírtam, nem haragszom a Madártani Egyesületre, hiszen a velük való kapcsolatunk csak az együttműködés megtagadásában merült ki.
    Ezzel szemben az Ön, és az ügyosztály vezetőinek személyes felelősségét most is fenntartom.
    Válaszában azt írta, hogy a Főváros térítésmentesen megbízta a Madártani Egyesületet az összes fővárosi természetvédelmi terület ŐRZÉSÉVEL??
    Nagyon nemes karitatív cselekedet lenne, de tapasztalataim szerint olcsó húsnak híg a leve.
    Milyen munkát, és milyen kötelezettséggel, felelősség-vállalással képes a Madártani Egyesület ellátni egy ilyen hatalmas terület esetén?
    Miből fedezik a felmerülő költségeket?
    Egyáltalán: hogyan őrzik a területeket?

    Aggályaim vannak, hogy a válasza mennyiben propaganda,és mennyire fedi a valóságot.
    A 15 válaszra azonban továbbra is kíváncsi vagyok
    Üdv menyus

  28. Bajor Zoltán szerint:

    Kedves Titkár Úr!

    Az üzenetem úgy vélem világos volt: az őrzésre kap szervezetünk megbízást és természetesen nem ingyen. Civil szervezetként ezt nem tudnánk felvállalni. A többi tevékenységünk azonban mind önkéntes alapú. Ebbe élőhelykezelések, túravezetések, madárgyűrűzési bemutatók, környezeti nevelési és madárodútelepítési programok tartoznak bele a fővárosban többek között. Ezeket a tevékenységeket tisztán a természet szeretetéért és annak népszerüsítéséért szervezzük. Sajnálom, hogy ezen a fórumon tudtam meg, a Zöld Kör mekkora ellenszevet táplál felénk, erről eddig nem volt tudomásunk. Egyben szomorú vagyok, hogy az itt fórumozók ki lettek téve ennek a levélváltásnak, de remélem ez nem vette el senki kedvét a munkától.

    Az élőhelykezeléssel kapcsolatos kérdésekre azonban továbbra is igyekszem maradéktalanul és a lehető legteljesebb szakértelemmel válaszolni, mivel a fenti felhívás ezzel kapcsolatos.

    Továbbra is úgy gondolom, hogy a célunk a Zöld Körrel közös és azt remélem, hogy együtt tudunk tenni december 4-én valamit a dombért. Kérem Önt, hogy amennyiben ideje és kedve engedi, tartson velünk ezen a napon a területen végzendő munka során. Együttműködésében bízva:

    Bajor Zoltán

  29. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Bajor Zoltán!
    Ön az írásaiban olyan “boldog, rózsaszín” képet fest a Tamariska-domb problémájáról, és az Ön által képviselt szervezetről, hogy meg kell a szívnek szakadni tőle!
    Én azonban hét éves munkánk alapján csak két dolgot látok:
    1. A szép szavakkal megtéveszthetők azok az emberek, akik nem rendelkeznek háttér ismeretekkel. Nonprofit szakemberként utálom, amikor az emberek jóindulatát egyes szervezetek saját érdekeiknek megfelelően manipulálják – használják, vagy kihasználják. Kimondottan rosszul viselem, ha egy évi 450 milliós költségvetésből gazdálkodó, közel 140 milliót személyi kifizetésekre fordító szervezet az önkéntesség nemes elveiről papol!
    2. Mint már említettem Önt, mint a természetvédelemből élő szakembert személyesen is felelősnek tartom azért, mert az elmúlt években nem törődtek a domb védelmével, és azért is, mert amikor az egyesületünk megpróbált tenni valamit a MI értékeink megvédéséért, akkor Ön,és a főváros ügyosztálya minden eszközzel akadályozta ennek megvalósulását. Szerintem az a szakember, aki évek óta semmit nem tett a domb megóvásáért, az most egy megnyert projekt-buli kapcsán ne tegye itt a szépet.
    Ennyit az indulataimról.
    Érdekelne, hogy miért nem mer válaszolni a feltett igen egyszerű kérdésre? Lehet itt keresnivalója, ha a domb állapotát érdemben meghatározó kérdésekre válasz helyett titkolózik?
    Üdv menyus

  30. Hormari szerint:

    Na, most légy okos Domokos! Menni vagy maradni, ez itt a kérdés!
    A MME képviselője szerint menjünk segíteni, a CSZKE képviselője szerint akkor segítünk igazán, ha nem megyünk
    Menyus úr kérdéseiből sok mindent meglehet tudni a MME dombbal kapcsolatos elgondolásairól, amelyek személy szerint nekem szimpatikusak.
    A domb bekerítésének tervéről már korábban is hallottam, de ez véleményem szerint megosztja az érdekelteket, és egyáltalán nem biztos, hogy tetszést arat a lakosok körében.
    Néhány tiltó tábla kihelyezésével és polgárőr, vagy rendőr járőr gyakoribb odairányításával talán távol lehetne tartani a tereprongálókat, a kutyásokat.
    A MME által szervezett élőhely-kezelési akciónak meg akkor van értelme, ha az rendszeresen elvégzett tevékenység.
    Menyus úr véleménye szerint a a kezelést végző Főkert és Csevak megfelelő szakértelem nélkül végezné feladatát. Feltételezem, hogy Menyus úr megfelelő képzettséggel és szakértelemmel rendelkezik ahhoz, hogy esetleg megbízást kapjon e szervezetektől a munka elvégzésére.
    S mivel véleménye szerint számot kell adni a tettekről ugyanúgy mint a mulasztásokról, szeretném megkérdezni, hogy a CSZKE milyen hasznos tevékenységeket szervezett az elmúlt években a Tamariska domb védelme érdekében? (Lehet, hogy csak én vagyok ilyen tájékozatlan csepeli lakos, hogy erről mit sem tudok, elnézést kérek érte!)

  31. Hormari szerint:

    Bocsi, javítok: meg lehet tudni

  32. Laci szerint:

    Tisztelt Fórumozók!

    Menyhért Péter szerint:
    “2010. november 18., csütörtök – 12:05
    Kedves csepeliek!
    közel két évtizede harcolok civil vezetőként azért, hogy ez az ország felejtse el végre az ingyen munkát;”

    Szeretném felhívni mindenki figyelmét, hogy 2011 AZ ÖNKÉNTESEK ÉVE!!! Nem csak Budapesten, nem is csak kis hazánkban, hanem Európában! Rengeteg ember végez önkéntes munkát Európában és szerintem nem kellene ez ellen harcolni egy vezetőnek. Egész Európában elismerik ennek a fajta tevékenységnek a fontosságát. És Magyarországon is -nem csak természetvédelmi területen- van ennek jelentősége. Gondoljunk csak a vörösiszap katasztrófára. Rengeteg ember ÖNKÉNTESKÉNT segített, tehát ingyen. Emberek -nem csak katasztrófa helyzetben- önkéntesként segítenek: pl. idős embereknek bevásárolni, mások rendezvényeken segítenek. Szerintem ilyesfajta tevékenységek ellen nem harcolni kellene, hanem segíteni, talán akkor Magyarország is előbbre jutna. Én feltételezem, hogy Csepelen is vannak olyanok akik különböző területeken önkétességet végeznek….
    Üdv:
    Laci

  33. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Hormari!
    Meggyőződésem, és az elmúlt 6 éves munkánk közben szerzett tapasztalataink alapján, a dombon szakmailag indokolt invazív növény gyérítések eredményeként néhány hónapon belül romlott a terület állapota. Biciklisek, vagány kamaszok, hajléktalanok, és sajnos egyre többször drogosok vették birtokba az ilyen módon hozzáérhetővé tett foltokat.
    Ezt a problémát legalább 3 éven át, rendszeresen jeleztük a fővárosi ügyosztály szakembereinek, többek közt a tudomásunk szerint ott dolgozó Bajor Zoltánnak is. A nagy tekintélyű szakemberek válaszra sem méltattak minket, de megsértődtek azon, amikor tavaly, egy magánlevélben a következőket írtam:
    „Jellemző másik tény, hogy a főváros csekély (évi 400 ezer Ft) összeget fordít a kezelési feladatok elvégzésére, mely szinte a „hallgatásunk áraként” is felfogható. Az érdemi kezelésre ennél az összegnél jelentősen nagyobb forrásra lenne szükség.”
    Molnár Zsolt úr, a főváros környezetvédelmi alosztályvezetője meg is fenyegetett ezért, hogy bírósághoz fordul, amire csak azt tudtam neki válaszolni, hogy megteheti, de én nem tartom tisztességesnek, hogy egy nem neki szóló magánlevélből akarna közbotrányt okozni.
    A domb bekerítése szerintem alapvetően meghatározó kérdés. Nincs arra semmilyen biztosíték, hogy bármilyen járőr egy nyitott közterületen pont akkor és ott van, ahol a probléma keletkezett. Tudomásom szerint a környék lakóit egyáltalán nem zavarná, ha be lenne kerítve a domb – eddig még egyetlen ilyen jelzésről sem hallottam. Meg kel jegyeznem, a bekerítés, és az ettől elválaszthatatlan jelenlét nem csak a természetvédelem hanem a vagyonvédelem, és a lakosság balesetvédelmét is szolgálta volna egyben. A bekerítés ellenzéseként az elmúlt két évbe egyetlen egy szakmai, vagy laikus ellenérv sem érkezett, csupán a Bajor úr mániájaként terjesztett vadvédő kerítésről volt mindig szó.
    Az MME tevékenysége vélelmezhetően egy megnyert (vélhetően fővárosi) pályázat-buli, amiről semmilyen szakmai anyag, vagy ismertető nem hozzáférhető, ahogyan azt sem tudhatjuk meg, hogy ezt a munkát mennyiért végeztetik el az ingyen dolgozó önkéntesekkel.
    Főkert és Csevak. Nem akarom bántani ezt a két szervezetet, de ezek általános parkgondozásra vannak berendezkedve mind szakemberekkel, mind eszközökkel. Nem az a fő baj, hogy nincs náluk olyan szakember, aki ne értene hozzá, de ezek a gazdasági társaságok nem engedhetik meg maguknak azt, hogy minden nap egy kicsit dolgozgassanak a dombért. Márpedig ez a lényeg, és ennek az állításunknak az igazát az idei parlagfű helyzet bizonyította.
    Kedves Hormari! Én felsőfokú gazdasági és nonprofit képzettségekkel rendelkezem: az egyesületben nem az én kompetenciám a természetvédelmi szakmai kérdések meghatározása. Ezzel szemben megfelelő színvonalon tudok motoros láncfűrésszel, ágvágóval, sövénynyíróval, stb. dolgozni, és meg tudom szervezni az egyesület, vagy a csatlakozó önkéntesek munkáját.
    Amióta a CSZKE végzi a területen a megbízások szerinti kezelői munkákat, azóta természetes módon rendezetlen a domb (hosszú idő volt, míg az emberek elhitték, hogy nem a szépen nyírt gyep, hanem az elburjánzó GAZ azaz a védett növény a fontos); kezdenek ismét teret hódítani az eredeti, védendő növények, és több új védett, már elveszettnek hitt faj is megjelent a területen. Az illegális ösvények használatát folyamatosan próbáljuk akadályokkal lehetetlenné tenni – időleges sikerrel.
    Tagjaink ez év októberéig napi, kétnapi rendszerességgel felügyeli a dombot. Azóta már nincs jogalapunk a jelenlétre, mert a fővárosi ügyosztály megszabadult az okvetetlenkedő alvállalkozótól, aki nem elégedett meg a hallgatás árával.
    Üdv, menyus

  34. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Laci!
    Pontosítanom kell a dolgot, mert én nem az önkéntes munka ellen vagyok, hanem az ellen tiltakozom kézzel-lábbal, amikor az emberek jóindulatával egyéni vagy szervezeti érdek miatt visszaélnek.
    Mondok néhány példát: A Tamariska-domb esetében az értelmetlen, sziszifuszi tevékenységek elvégeztetése miatt lázadok, mert baromira érdektelen számomra, hogy ezért mennyit kaszíroz az MME.
    Tiltakozom az emberek szemét szedése, különösen a gyerekek ilyen irányú foglalkoztatása ellen, mert ezért a feladatért illetékes szervezetek és személyek munkabért, vagy más fizetséget kapnak, és ilyenkor a szervezők szinte sohasem gondolják végig a lehetséges veszélyeket. (Például, mit szólna hozzá, ha a gyermeke kezét megszúrná egy AIDS-es fecskendőtű?)
    Kedves Laci! Én teljesek egyetértek az önkéntességről írt véleményével, de nem értek egyet Bajor Zoltán toborzójával!
    Igen, Magyarországon is fontos szerepe van a természetvédelemben végzett önkéntes tevékenységnek, de nem az állami vagy önkormányzati KÖTELEZETTSÉGEK HELYETT!
    Olyan tevékenységek esetében, ahol főállású munkavállalókat kéne hivatásszerűen foglalkoztatni, KALANDORSÁG önkénteseket alkalmazni!
    Ez visszaélés a valós nonprofit szervezetek, és a jó érzésű emberek segítőkészségével.
    Üdv menyus

  35. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Laci!
    Még egy fontos dolgot szeretnék hozzátenni ahhoz, hogy érthető legyen a lázadásom.

    2002-ben a civil szférában elindult egy egészséges tisztulási folyamat annak érdekében, hogy ne csak papíron lépjünk be Európába. Nagyon sok munkával, és még több eredménnyel kecsegtetett ez a folyamat, egészen 2004-ig.

    Gyurcsány puccsa, és az azt követő több mint öt év ne csupán az ország gazdaságát tette tönkre, de lenullázta a baloldalt, mint valóságos politikai szereplőt, és a sárba taszította a civil szektort.

    Megtisztulás helyett ez a rendszer igyekezett egy talpnyaló, bürokrata világot teremteni a nonprofit szervezetekből. Azóta a civilség már inkább a mutyivilág szinonímájá vált, mintsem az egyébként ezt a munkát megillető becsületet és tiszteletet.
    Zuschlag világa a hazugság világa is egyben, amikor a korrupt összefonódások és a hazugságok rózsaszín ködbe burkolódzva tévesztik meg a kellő ismeretekkel nem rendelkezőket.
    Ez a véleményem erről az “élőhely kezelés” buliról is, amely szűk érdekeket szolgál csupán,miközben letapossa a kisebb, gyengébb érdekérvényesítő szervezetet.
    A történet hatalomról szól, nem pénzről,főleg nem a Tamariskáról.
    Ha ez az akció meghiúsul, attól semmi változás nem lesz a domb életében,legfeljebb újabb terepe nyílik a vandalizmusnak.
    Üdv menyus

  36. Kati szerint:

    Tisztelt Menyus úr!

    Érdeklődve olvasgatom Bajor úrral folytatott levelezését. Nem nagyon kívántam eddig hozzászolni, de felháborít az, hogy egy jó cél érdekében meghirdetett ÖNKÉNTES munkát Ön különféle vádaskodsokkal próbál megakadályozni, vagy az amúgy lelkes emereket elbizonytalantani a munkavégzés céljával kapcsolatban. Csupán egy kérdés merül fel bennem: ÖNNEK TULAJDONKÉPEN MI A CÉLJA EZZEL A VÁDASKODÓ LEVÉLÁRADATTAL? Nekem úgy tűnik az MME munkatársai tényleg a domb fenntartásáért és megmentéséért küzdenek. Ön miért nem? Vagy ha Önnek is ez a cél a fontos, miért vádaskodik? Ön tényleg nem tudja elképzelni, hogy léteznek olyan emberek akiknél nem a pénz a legfontosabb szempont? Nem kívánom, hogy ezekre a kérdésekre válaszoljon nekem, ezeket csupán gondolatébresztés céljából írtam.

    Üdv: Kati

  37. Hormari szerint:

    Menyus úr bőséges és részletes helyzetértékelése alapján azt tudom leszűrni, hogy tulajdonképpen a MME maradjon ott, ahol van, felejtse el a Tamariska dombot, mert itt van a nagyszerű CSZKE, élén Menyus úrral, akik majd megoldják ezt a feladatot. Ha a MME szervez önkéntes munkát, az felháborító, hogy ingyen akarja dolgoztatni a a becsapott civileket, viszont a felsőfokú gazdasági és nonprofit képzettséggel (nem ám kertészmérnöki, vagy geológusi végzettséggel) rendelkező Menyus úr, aki megfelelő színvonalon tudja kezelni a motoros láncfűrészt, ágvágót, sövénynyírót mégis csak vállalkozna a hozzá csatlakozó önkéntesek munkájának megszervezésére. Lehet mindezt a hallgatás áráért, azért a négyszáz ezerért?:)

  38. Csepeli lakos szerint:

    Kedves Menyus Úr!

    Számomra már teljesen világos, hogy mi az ön problémája. Az MME önkéntes munkát szervez a Tamariska-domb kezelésére, amiért ön és kedves civil egyesülete pénzt szándékozik kérni az önkományzattól, mondván az állami feladat… Ennek érdekében még a lelkes önkénteseket is képes lebeszélni az önkéntességről. Ez egyszerűen pofátlanság!!! Hogy van bőr az ilyen emberek képén!!!
    Ha jól tudom idén a parlagfűmentesítést a CSZKE végezte (természetesen pénzért). Én jártam a dombon a nyáron és kb derékig ért a parlagfű. De gondolom azt sem szabad önkéntes alapon kiszedni, mert akkor nem kap érte pénzt a CSZKE!?
    Megemlíteném, hogy tudomásom van róla, hogy az MME nem csak a Tamariska-dombra szervez ilyen önkéntes akciókat, hanem több másik természetvédelmi területre is. (mindenki figyelmébe ajánlom!!!: az MME weblapján
    http://www.mme.hu/component/content/article/15-legfrissebb-hirek/1242-kepes-beszamolo-a-hetvegi-homoktovis-elohelykezelesi-naprol.html
    Érdekes módon mindenhol máshol örömmel veszik a segítő tenni akarást. Persze lehet, hogy ott nincsenek olyan helyi civil szervezetek, akik ugyanazt a munkát akarják megcsinálni pénzért. EZ SZÉGYENLETES kedves Menyus Úr!!!
    Én szégyenlem magam azért, hogy egy ilyen szervezet csepelinek valja magát!!!
    Őszintén remélem, hogy az MME-nek nem megy el a kedve az ilyen és ehhez hasonló önkéntes kezdeményezésektől, és valóban rendszeressé válhat a civilek önkéntes óvó, gondoskodó munkálkodása a Tamariska-dombon is! Hisz mind a természetvédelem ügyét próbáljuk szolgálni, kivéve talán a magasan képzett gazdasági és civil szakembereket, akik irégykedve nézik a jószándékú önkéntességet.
    Én biztos elmegyen 4-én!!!

  39. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Kati!
    Sajnos nem ért célt a sok írásom, mert úgy látszik csupán az ellenkezést fogják fel belőle.
    Nem tudom, és nem is akarom a lelkes embereket elbizonytalanítani vagy elriasztani a jó szándékú önkéntes munkától.
    Azt viszont biztosan állítom, hogy a felkínált „élőhely rekonstrukció” várhatóan káros hatással lesz majd a domb élővilágára.
    Azt is állítom, hogy egy védett terület a város közepén kiszolgáltatott és esélytelen a civilizációs károkozással szemben, amit csak rendszerszerűen üzemeltetett védelem képes megakadályozni.
    Egyetlen írásomban sem kérdőjeleztem meg, hogy „az MME munkatársai tényleg a domb fenntartásáért és megmentéséért küzdenek.” Azt az állításomat azonban fenntartom, hogy az akciót szervező Bajor Zoltán főállású, fizetett természetvédő, az elmúlt években semmit nem tett a domb védelméért, és akadályozta azt a folyamatot, melyben a tulajdonos és a kezelő is eleget kellett volna hogy tegyen a KÖTELEZETTSÉGEINEK!
    Nem tudom, mit ért Ön vádaskodáson, de én nem ezt tettem.. Tényeket közöltem, melyek dokumentálhatók akár a bíróság előtt is, valamint az ezekből levezethető kérdéseket tettem fel Bajor Zoltánnak, melyekre Ő nem válaszol.
    Kedves Kati! Hét éve dolgozom a dombért, és ez alatt a hét év alatt egyetlen fillér bért, személyi juttatást nem kaptam.
    Üdv: menyus

  40. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Hormari!
    Gúnyolódhat az általam leírtakon, de akkor kellő ismeretekkel tegye.
    Az egyesület projektje arról szólt volna, hogy a domb védelmét a tulajdonos, és a szakmai kezelő önkormányzat olyan szervezettel biztosítsa, amely a feladat ellátására képes.
    Mi nem önkénteseket akartunk foglalkoztatni, hanem főállású parkőröket, természetőröket, akik a végzett munkájukért tisztességes munkabért kapnak. Önkéntes munkára a mi rendszerünkben nem azért lett volna szükség, hogy az illető önkormányzat megspórolja a munkavállalók bérét!
    Mi a szervezés, a tájékoztatás, az oktatás és a természetvédelem olyan feladataira kívántunk volna önkénteseket foglalkoztatni, ahol nem napi kötelezettséget, hanem kvalifikált szakmai munkát végezhettek volna, a saját szakmai és emberi jóérzésük okán.
    Mellékesen megjegyzem, hogy mi a munkákat egy civil konzorcium által terveztük megvalósítani – nem a Csepeli Zöld Kör bulija lett volna.
    Ha kíváncsi lenne a részletekre, rengeteg anyag megtalálható a Tamariska Park projektünkről a neten.
    Üdv menyus

  41. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Csepeli lakos!
    Megismétlem, ha nem volt világos: az egyesületünk véleménye szerint az önkormányzati kötelezettségeket az erre a célra rendelkezésre álló közpénzből, főállású munkavállalókkal KELL megoldani, nem megtévesztett önkéntes emberekkel!
    Az ön által említett parlagfűmentesítés témaköre volt szdsz-es és mszp-és politikusok önkormányzati kampánymocskolódása volt, és erről mindent tudhat aki elolvasta a csepelinfón megjelent anyagokat.
    A további mocskolódásaira nincs értelme reagálni, mert korrekt, válaszra méltó információt nem tartalmaz.
    menyus

  42. Anti szerint:

    Tisztelt Fórumozók!

    CSZKE szakmai tevékenységéről, terveiről nem találtam eddig semmi érdemlegeset Menyhért Úr hozzászólásai között. Arról sokat olvashattunk, hogy a másik egyesület alkalmatlan, de elsősorban egy személlyel van Önnek komoly gondja, és együttműködésre nem hajlandó. Ezzel ellentétben rengeteg kicsinyes, érezhetően pénzorientált megnyilvánulást olvashatunk, amely a magasztos természetvédelmi célt is hátrébb helyezi az egyéni érdeknél. A kommentek alapján jól látható, hogy sem az állami szervekkel, hatóságokkal (helyi és fővárosi önkormányzat, stb.) sem más civil szervezetekkel nem képesek kompromisszumra és nyilvános fórumon, sőt sokkal inkább a vádaskodásban teljesedik ki.

    “Mindezek miatt, egyesületünk kimondottan károsnak tartja az efféle LÁTSZÓLAG természetvédő akciókat!”
    Véleményem szerint, amit a CSZKE e fórumon bemutatott tevékenysége tükröz, az kimondottan káros: Öncélú természetvédelem, megkérdőjelezhető szakmaisággal.

    “Nonprofit szakemberként utálom, amikor az emberek jóindulatát egyes szervezetek saját érdekeiknek megfelelően manipulálják – használják, vagy kihasználják.”

    Nonprofit szakemberként pont ezt csinálja ezen a fórumon.

    Kérem, amennyiben mások helyesírása kapcsán kiigazítást eszközöl, végezzen előtte önvizsgálatot is.

    Tisztelettel,
    Anti

  43. Csepeli lakos szerint:

    Anti!
    Menyus Úr!

    Én továbbmentem, és rákerestem a Csepeli Zöld Kör Egyesületre a neten.
    Weblapjuk nincs! Ennyit a nyilvánosságról illetve a civilek bevonásáról. Megnéztem néhány linket amit a kereső talált. Van pár levél, illetve hozzászólás Menyus Úr aláírásával, egyérteműen a fenti hangvételben íródva. Kíváncsi lettem és picit beleolvastam.
    Hát nem lesz nagy meglepetés, de minden a kedves Manyus Úr áltam írt levél arról szól, hogy ki mennyit mire költött illetve nem költött, és persze az önkormányzat adja át a Tamariska-domb vagyonkezelésének a jogát a CSZKE-nek!
    Tehát mégis csak erre megy ki a játék, a CSZKE-nek nagyon kell az a domb.
    Mondanom sem kell, hogy egyetlen természetvédelemmel kapcsolatos írás nincs a netem a tamariska-dombbal kapcsolatban amit a CSZKE írt volna.
    Persze miért is lenne szüség erre egy természetvédelmi területen, amikor van nekünk egy magasan képzett gazdasági és civil szakemberünk, aki minden problémát megoldana ha kapna végre pár milliót az önkormányzattól, a vagyonkezelőtől, vagy akárkitől.
    Ennek érdekében még a tenni akaró más civil szervezetet is gyaláz és megpróbálja lebeszélni az ingyenmunkát vállaló önkénteseket a természetvédelmi kezelésről.
    Hogy alszik az ilyen ember? Van egyáltalán lelkiismerete?
    Remélem nem csak a szája ilyen nagy kedves Menyus Úr és Ön is eljön 4.-én az önkéntes akcióra, hogy személyesen is megismerhessem és pár szót válthassak Önnel!!!

  44. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Anti!
    Őszintén sajnálom, hogy nem sikerült semmit találni az egyesület munkájáról, de talán a keresőben van a gond, nem a keresettben.
    Ha gondosabban néz a dolgok után, megtalálhatta volna a http://csepel.info/?p=9517 honlapot, vagy a http://www.tamariskapark.5mp.eu honlapunkat. Bár az ingyenes weblapkészítőben több dokumentumot újra kell majd szerkeszteni, rengeteg link mutat az eredeti pdf fájljainkra is, amelyek teljes épségükben tölthetők le, vagy olvashatók.
    Véleményét megalapozatlanul, és nem csekély ellenszenvvel közli, amivel sajnos nincs mit kezdeni. Önnek joga van engem pocskondiázni, és a szervezetünket is lenézheti, de ezek kizárólag az Ön személyiségéből, ne pedig a valóság tényeiből vezethetők le.
    Üdv menyus

  45. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Csepeli lakos!
    Tudnia kell, hogy a dombon végzett munkánk többségében fizikai jellegű tevékenységben (parlagfű eltávolítás; szemétszedés; illegális ösvényeken akadályok építése; invazív fajok eltávolítása, stb) nyilvánul meg, amiket csinálni kell csupán, nem reklámokat készíteni róla! Mivel ellenezzük a domb védelme előtti átalakító munkákat, természetesen MI NEM másokkal végeztettük el a munkát; nem toboroztunk önkénteseket.
    Az általunk készített felmérések és szakmai tanulmányok az illetékes önkormányzatokhoz kerültek, és ezek szintén nem igényelték az egyesület reklámozását.
    Az általunk készített – eddig a legteljesebb szakmai munka – ismeretterjesztő könyvet 1000 példányban kiadtuk, és mindenkinek eljuttattuk, aki kérte. Több száz példányt adtunk ingyenesen az iskolai tanároknak, a könyvtáraknak, a helyi lakosoknak. Mivel ennek a célja sem üzleti haszonszerzés volt, ezt sem kellett reklámozni.
    A neten a weblapot kizárólag akkor készítettük, amikor kiderült, hogy Csepel szocialista önkormányzata mindent megtesz annak érdekében, hogy ne kelljen megóvnia lakóit a veszélytől.
    Őszintén sajnálom, hogy netes képességei nem tették lehetővé a megfelelő információkhoz való hozzájutást – erről nem én tehetek.
    A velem, illetve a egyesületünkkel szemben tanúsított „jóindulata” jól érzékelhető az írásából. Javaslataink nem kizárólag az egyesületről szólnak, tehát az az állítás, hogy a CSZK „lenyúlná a dombot” megalapozatlan, valótlan állítás.
    Mivel komoly bajok vannak az ön olvasás-megértés tudásával, ismételten leírom: semmilyen civil szervezetet nem gyaláztam, és nem próbáltam meg senkit sem lebeszélni az önkéntes munkákról.
    Pusztán közöltem a véleményemet Bajor Zoltán főállású természetvédő felhívásával kapcsolatos aggályaimról, és azok hátteréről.
    Ne fogok elmenni az akcióra, mert nem célom a botrányokozás, és mindenkinek szíve joga, hogy a rendelkezésére bocsátott információkkal mit kezd.
    Személyesen pedig csak olyan emberrel kívánok találkozni, aki a másikról alkotott melehetősen negatív véleményét a saját neve alatt teszi közzé, nem bújik a névtelenség homályába.
    menyus

  46. Kati szerint:

    Kedves Menyus úr!

    Ha ön tényleg annyira lelkén viseli a domb sorsát és mindent megtenne a fenntartásáért, miért is nem megy ki 4-én, amikor sok ember közösen dolgozik a területen. Vagy ön egyedül ragad láncfűrészt és védi meg a területet?

    üdv: Kati

  47. Hormari szerint:

    Kedves Menyus úr!
    Nem volt szándékom gúnyolódni hozzászólásomban.
    Ha úgy ítéli meg, hogy nem rendelkezem kellő ismerettel a témában, hát meg kell mondanom, azokat Menyus úr tájékoztatójából szereztem, illetve következtettem.
    Menyus úr reagálásait olvasva, úgy tűnik kevés itt a rendes ember: mert a hozzászólók pocskondiáznak, mocskolódnak, gúnyolódnak, megalapozatlanul vádaskodnak, megkérdőjelezhetők netes képességeik, sőt még olvasni sem tudnak.
    Ezzel szemben Menyus úr nem gúnyolódik (bár kis híján zokogni kezdett Bajor úr akcióján), nem vádaskodik, bár hosszasan sorolja elégedetlen kérdéseit; nem nyúlkál mások zsebében, bár nagyon izgatja, hova lesz a 450 millió; és nonprofit szakemberként, civil vezetőként nem is politizál.
    Kívánom, hogy meggyőző érvekkel próbáljon eszméjének sok hívet szerezni. Ha tud!:)

  48. Csepeli lakos szerint:

    Kedves Menyus Úr!

    🙂 Önnek még nem tünt föl, hogy ezen a fórumon valahogy mindenkinek gond van az olvasás-megértés tudásával Ön szerint? Merthogy én úgy látom, hogy nem sok meggyőződéses támogatója van itt. Egyébként meg nem tudom, hogy lehet még érteni pl. a talicskás hasonlatát, vagy azt, hogy Ön szerint jobb ha elmarad ez az akció, mert akkor csináljuk a legkisebb kárt.
    Mások is úgy értették, hogy ez nem vádaskodás és pocskondiázás illetve lebeszélés?
    Egyébként az Ön internetes képességei nagyon jók lehetnek, hogy úgy el tudja rejteni az egyesülete weblapját, hogy még a kereső sem találja meg. KÉRVE KÉREM Menyus Úr! adja meg a Csepeli Zöld Kör Egyesület hivatalos weblapját, elérhetőséggel, egyesületi taglistával, de minimum az egyesület ügyvezetőjének a nevével és elérhetőségével!!!
    Zárásul csak annyit, hogy egyetértek Önnel abban, hogy mindenki azt kezt a kapott információval amit akar, csakhogy Öntől főleg rágalmakat kaptunk és nem információkat. Mert gondolom, hogy ha bármit is tudna bizonyítani az MME-vel szemben fölhozott vádak közül, akkor nem itt jártatná a feltünően nagy szájját, hanem bírósághoz fordulna!

    Tátrai Attila
    egy csepeli lakos
    ui.: nem kívánok névtelenségbe burkolózni, úgyhogy mostmár eljöhet 4.-én és akár válthatnánk is pár szót személyesen!

  49. Menyhért Péter szerint:

    Kedves Tátrai Attila!
    Szívesen találkozom Önnel egy beszélgetésre, de 4-én ne egyek ki erre a rendezvényre.
    A fent megadott Tamariska park honlapról letölthető pdf dokumentumokban megtalálhatja mind a telefonszámomat, mind a a mail címemet.
    Üdv menyus

  50. islander szerint:

    🙂

    Megtörtént az esemény. Jó volt.

Itt lehet hozzászólni !