Simor nem fog nyolc milliót keresni

Fn.hu, Csepel.info

Kevesebbel kell beérnie…

Helyes döntés volt a közszférában dolgozó vezetők fizetésének kétmillió forintos korlátot szabni – közölte a miniszterelnök szóvivője. A kabinet annak ellenére tart ki korábbi döntése mellett, hogy az Európai Központi Bank nem ért egyet a jegybank ügyeibe való kormányzati beavatkozással, Simor András és más jegybanki vezetők fizetésének csökkentésével.

A kormány szerdai ülésén megállapította, hogy a költségvetési szférában dolgozó vezetők esetében a havi 2 millió forintos fizetési korlát bevezetése helyes döntés – közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szerda délután.

Szijjártó Péter az Európai Központi Bank (EKB) a jegybanki dolgozók bérének módosításáról szóló állásfoglalásával kapcsolatban ismertette a kormány megállapításait.

Mivel a gazdasági nehézségek elhárításához szükséges jövedelemkorlátozási intézkedések a költségvetési szféra egészére vonatkoznak, és nem tartalmaznak a jegybankra vonatkozó speciális szabályokat, ezek az intézkedések nem sértik, tiszteletben tartják a jegybanki függetlenség elvét – idézte Szijjártó Péter a kormány megállapításait.
Ezekről szólva leszögezte azt is: a jövedelemkorlátozási intézkedések a jegybank mellett a Legfelsőbb Bíróság, az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és több más hatóság, szervezet függetlenségét sem sértik, így ezek összhangban vannak az Európai Unión belül hatályos garanciális jogszabályokkal.

A szóvivő kitért arra is, a kormány köszönetet mondott a választóknak, hogy a komoly nehézségek és az előző kormány által itt hagyott rendkívül súlyos örökség ellenére is kitartanak a kölcsönös felelősségvállalást és a valós közteherviselést megvalósító nemzeti együttműködés programja mellett. Közölte: a nemzetgazdasági miniszter ezekről levélben tájékoztatja az EKB-t.

Az előzményekről szólva arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány a nemzeti együttműködés politikai és kormányzati rendszerének felépítése után hozzálátott a nemzeti együttműködés gazdasági rendszerének felépítéséhez, amelyet két alappillérre – a valós közteherviselésre és a kölcsönös felelősségvállalás megvalósulására – épít.

Úgy vélekedett: e kettővel összeegyeztethetetlen, hogy a jegybankelnök fizetés havi 8 millió forint, ami negyvenszerese a magyar átlagkeresetnek, és az is “túlzás”, hogy ez a havi fizetés több, mint kétszerese az amerikai jegybankelnöki fizetésnek.
“Ez tarthatatlan helyzet, amelyet a kölcsönös felelősségvállalás és a valós közteherviselés jegyében fel kell számolni” – fogalmazott.

Az EKB álláspontja szerint biztosítani kell azt, hogy az MNB munkavállalóinak javadalmazására vonatkozó jogszabályok bármely módosításáról a jegybankkal együttműködésben szülessen döntés, kellően figyelembe véve az intézmény véleményét. A frankfurti székhelyű pénzintézet leszögezi, hogy az MNB döntéshozói fizetésének módosítása nem változtathatja meg a kinevezésükkor érvényes feltételeket, ezért a törvényjavaslatnak rendelkeznie kell arról, hogy a módosítás csak jövőbeni kinevezésekre vonatkozhat. Az Országgyűlés a jövő héten tartja az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények zárószavazását, e törvényjavaslat tartalmazza a fizetési korlátról szóló rendelkezést.

fn.hu

Simor András jegybankelnök jelenlegi keresete negyvenszerese a magyar átlagfizetésnek, és duplája az amerikai jegybankelnök fizetésének.

Kapcsolódó:

Karsai József: “Simor Andrást ki kell rúgni”

44 hozzászólás “Simor nem fog nyolc milliót keresni” bejegyzésre

  1. Nyugger szerint:

    Szíjjátó Péter: „Tarthatatlan, hogy az MNB elnöke többet keressen, mint az amerikai jegybank szerepét betöltő FED első embere”.

    Ezt a tarthatatlan helyzetet az Orbán-kormány által alkotott 2001-es törvény állította elő, és ez a helyzet a Fidesz számára csak akkor vált tarthatatlanná, amikor már nem Orbán embere keresett ennyit. A jelenlegi fizetést meghatározó törvény beterjesztésekor Orbán pénzügyminisztere így fogalmazott: „A személyi függetlenségi kritérium harmadik sarkalatos pontja, hogy vezető tisztségviselők anyagi értelemben se legyenek befolyásolhatók.”

    Senki ne gondolja, hogy a Simor megélhetése miatt aggódom! Csak úgy megkérdem: hogy van ez? Aztán kérdezem: a MK alkotmányát miért kell úgy módosítgatni, javítgatni mint egy történelem dolgozatot? (nem a tánárokat akarom sértegetni). Mikor Gyurcsány elment Tina Turner koncertre Bécsbe egy estére a válság alatt (micsoda felháborodás volt), mikor Orbán elment meccset nézni Afrikába, IMF-EU delegáció meg itt ilyenkor mi van? És még van egy csomó kérdés, de minek feltenni.

  2. donquijote szerint:

    Gyűjtsünk neki, még a végén éhenhal szegénykém. 🙂

  3. grün szerint:

    Szíjjártőnak és Kósának mennyi fizetése kellene legyen ahhoz, hogy a felelőtlen államcsőd emlegetéssel a devizahiteleseknek okozott mintegy 150 milliárd forintos kárt megtérítse?

  4. Lexon szerint:

    Nyugger: ezeket a kérdéseket nyugodtan felteheted, csak nem itt. Az itteni fideszes hozzászólók a kettôs mérce miatt félig süketek, félig vakok. Mint ahogyan az elvakult zed, csepeli és társai is. Ez van.

  5. Nyugger szerint:

    Nem csak a devizahiteleseknek okoztak kárt, hanem az államnak is. Ezt becsülik 150-re. Azt hittem durvább lesz Kósa-Szíjjártó testvérek nyilatkozatai után, de csak 3975 Ft-al lett több az e havi bankadóm. (most kaptam, tíz perce sms-ben)

  6. Nyugger szerint:

    Lexon! Úgy vélem, a jelenlegi helyzetben jobb kételkedni, mint vakon hinni.

  7. grün szerint:

    Nyugi, Nyugger!
    Az állam mi vagyunk!
    Én, te, ő, mi, ti, csak ők nem!

  8. Nyugger szerint:

    Szeritem végre beteljesült a régi óhaj: CSAK A FIDESZ!

  9. Gordon szerint:

    Épp akkor lenne megkülönböztetés ha az MNB elnökére nem vonatkozna az a szabály, ami mindenki másra igen.

  10. Gordon szerint:

    De azért jó látni, hogy a szoclib (egyébként szóban kisemberpárti) megmondóemberek (szoclib holdudvar, vezérfórumozók stb.) egy bankvezér fizetéséért aggódnak.

    Ez olyan szocis…

    Gordon mondaná a szociknak, hogy: Csak így tovább gyerekek, ezzel kb. nulla (na jó van pár elmeroggyant meggyőződéses hülye) támogatót szereztek magatoknak. 🙂

  11. Manitu szerint:

    Jó látni, ahogy a magukat permanensen baloldalinak hazudó társaság magából kikelve sír a bankadón vagy éppen a minősíthetetlenül magas fizetések visszafogásán.

    😀

  12. Nyugger szerint:

    Jelen állás szerint úgy néz ki, hogy az MNB jelenlegi elnökének nemhogy kevesebb, hanem jóval több lesz a havi tejbe aprítani való (a többi jólkeresővel együtt) az egykulcsos (16 %) adó bevezetésével.

    Itt rohadtul nem a Simor megélhetéséről van szó, hanem arról, hogy a Fidesz pont az ellenkezőjét teszi annak, amiért valójában alakult. Azokat a célokat, értékeket tapossa sárba melyért annak idején síkraszállt.

  13. csepeli szerint:

    Gordon: a szabály a költségvetési intézményekre vonatkozik, az MNB pedig nem költségvetési intézmény.

  14. Gordon szerint:

    Annak örülnék lehgjobban ha jó drága óriásplakátokon teleplakátolnák Csepelt azzal a felirattal, hogy:

    “Kiállunk Simor András 8 millió forintos fizetése mellett, és örülünk hogy jól él.”

    MSZP: béke poraidra. 🙂

  15. csepeli szerint:

    Manitu: a bankadó vissza fogja vetni a gazdaságot, ezáltal növelni fogja a munkanélküliséget, és a lakosságnak többletterheket fog okozni.

    Nem a bankadó ötlete a rossz, hanem a tervezett mértéke teljesen elhibázott. A Fidesz népszerűségét persze növeli, mert az összefüggéseket nem értő emberek azt gondolják: végre megsarcolják a gazdag bankárokat. Azonban az országnak, a gazdaságnak árt. Persze erre majd rájönnek a zemberek is idővel, csak sajnos közben fokozódik az ország lemaradása.

  16. csepeli szerint:

    Szíjjártó egyébként hazudik, amikor ezt mondja:

    “a gazdasági nehézségek elhárításához szükséges jövedelemkorlátozási intézkedések a költségvetési szféra egészére vonatkoznak, és nem tartalmaznak a jegybankra vonatkozó speciális szabályokat”

    Az MNB ugyanis nem tartozik a költségvetési szférához, és éppen ezért bizony speciális szabályt akar alkalmazni az MNB-re a Fidesz, hiszen külön paragrafusban módosítja a jegybanktörvényt.

    Na de hát Szíjjártó mikor mond igazat?

  17. Manitu szerint:

    Csepeli!

    Azzal, hogy a százmilliárdos prémiumok kifizetése meg egyéb zsíros pénzek megfelelő helyre tologatása után a bankszektor még vagy 500 milliárd forintnyi extrahasznot tudott kitermelni, és abból 200-at befizetnek, nem fog semmiféle katasztrófa bekövetkezni.

    Nem az a katasztrófa, ha egy kicsit igazságosabb a világ. Az a katasztrófa, amikor magukat baloldalinak hazudó emberek sírógörcsben fetrengenek a leggazdagabbak megadóztatásakor.

  18. csepeli szerint:

    Manitu: Ha alapvető adatokkal sem vagy tisztában, akkor inkább hallgass.
    http://csepel.info/?p=9969#comment-62960

    Sírásra inkább a te mérhetetlen ostobaságod adhat okot.

  19. Nyugger szerint:

    Manitu! Figyeld csepelit, mert jól beszél!

    Az a legnagyobb baj, hogy a fidesz TMK-zik (Tervszerűtlen Marhanagy Kapkodás). Hetente módosít alkotmányt (szerintem ez Guiness-rekord); az ülés szünete előtt 5 évig, szünet után 3 évig nem lehet képviselő az illető; a bankok 3 évig fizetnek különadót, aztán meg 2 évig; törvények, határozatok hibásan jelennek meg; mindenki fizet különadót kivéve az OVBK (OV Baráti Köre) stb, stb. A legnagyobb baj azonban, hogy nem láthatunk számvetéseket, hatástanulmányokat, melyek azért szükségesek felelős döntések előtt, kivéve ha a 2/3 bekötött szemmel vakon hisz a főnöknek és úgy nyom gombot.

    Ez csak azért baj, mert az adófizetők és azok gyermekeinek kárára történik.

  20. Kovács Ernő szerint:

    Globalizáció-IMF, és ami mögötte van! A pénzvilág aljas térhódítása a nagyvilágban. Különösen most aktuális Magyarországon, hiszen az IMF zsarolja Magyarországot! A Fidesz kormány pedig kiszolgálja úrait! Akit érdekel a téma, a közélet rovatban találja meg a folytatását az előadásnak!
    http://www.kommentalok.eoldal.hu/cikkek/kozelet/globalizacio-ifm_-es-ami-mogotte-van_

  21. Lexon szerint:

    Manitu!

    csepelit nagyon rühellem, de most igaza van. Beszélgess el pár emberrel, aki ért is a közgazdaságtanhoz. Meg fogsz lepôdni, mennyire rosszul, korlátoltan látod a dolgokat.

  22. csepeli szerint:

    A mérhetetlenül ostoba Manitu még azt sem tudja, hogy a bankadót a tavalyi mérlegfőösszeg alapján akarják kivetni, és az így számított adó a bankok többsége esetében nagyobb, mint amennyi a tavalyi profitjuk volt. Ez azt jelenti, hogy az OTP és még pár bank kivételével a bankok jó része veszteségessé válhat a bankadó miatt. Ugyanez vonatkozik a biztosítókra és más pénzintézetekre. Amit a kormány csinál, az tulajdonképpen törvényerőre emelt bankrablás. Ez a pénz pedig hiányozni fog a gazdaságból. Tehát fékezi a gazdaságot a kormány abban a helyzetben, amikor pedig a válság után éppen most indulhatna meg a jelentősebb növekedés.

  23. Manitu szerint:

    Lexon, te meg beszélhetnél néha közgazdászokkal is, nem csak volt kommunistákkal.

    Szerintetek az EU-ban is ezért gondolkoznak bankadón?

    Ernő! Szánalmas vagy.

  24. Manitu szerint:

    A legkorrektebb persze nyilván az volna, ha a költségvetést ilyen ordenáré módon összehányó kormány tagjaival fizettetnék meg a hiányt, ami maguk után hagytak. De hát azt nem lehet, valakiknek meg fizetni kell, mert dilettáns tolvajok vezették az országot.

  25. csepeli szerint:

    Manitu: az a bankadó, amit az EU-ban akarnak bevezetni, negyede annak, amit a Fidesz akar, ráadásul az EU-ban a bankadóból befolyó összegből alapot akarnak képezni a későbbi esetleges bankmentő csomagokhoz, nálunk viszont a költségvetés lenyeli.

    Te nem olvasol újságot, nem nézel tévét, nem hallgatsz rádiót, vagy miért van, hogy fingod sincs semmiről? A helyi Fidesz-irodában ilyen a szellemi színvonal? Szánalmas.

  26. Nyugger szerint:

    Kovács Ernő! Végighallgattam! Bővült a kör, egy újabb verzió amely miatt a farok rossz oldalán vagyok! Most mit kell tennem? Kérjek fogadóórát a miniszterelnöktől, vagy a pénzügyminisztertől (ja, ilyen nincs is), tömörüljek szakszervezetebe, csináljak gördülősztrájkot a Gaskóval, vizeljem körbe a parlamentet, vagy csak üvöltsem, hogy Gyurcsány (Orbán) takarodj? Vagy egyéb alternatíva híján kussoljak, fizessek, éldegéljek majd dögöljek meg, utódaim meg hagyományaim folytatva ugyanúgy éljék életüket mint én?

  27. Suttogó szerint:

    Egy fillért se fizetnék ennek a féregnek.

  28. Gordon szerint:

    Kire gondolsz “féreg” alatt? Orbánra vagy Simorra?

  29. Ditte szerint:

    abcd! Persze, az teljesen természetes sokaknak, hogy a szakszervezeti vezetőt a vállalata fizesse. Ez így volt az áldott emlékű szocializmusban, de közben a szocialisták segítségével felépítettük a kapitalizmust.

  30. nagyapó szerint:

    Nyugger (csütörtök 07:19-kor)
    Hányszorosát kereste Járai a FED elnökénél, és hányszorosát keresi Simor? „Hajrá baloldal, hajrá Simor!”
    Grün (csütörtök 09:11-kor)
    A hülyeség, vagy az aljasság határtalan. Kósa Szijjártó okozta ugyanakkor a kelet európai valuták esését is? „Hajrá baloldal!”
    Nyugger (csütörtök 11:00-kor)
    Simor, 45 milliárdos ez évi hiány előteremtésével, keres 8.5 milliót havonta. Ebből lejön a 39%-os adó 3.315 millió. Marad 5,185 millió (bunkó csepeli! Hány lélegeztető gép?)
    Ha viszont 2 milliót kap, akkor a 16% adó 380 ezer Ft, így szegénynek havi 1,620, 000 Ft-ból kell nyomorognia. „Hajrá baloldal, hajrá Simor!”
    A polgári kormány nem a seggnyaló szoci kormány, nem rohannak Párizsba panaszkodni a pécsi polgármester ellen, ellenben közölték, az EKB (Európai Központi Bank) nem egy választott testület. Most is úgy tiltakoznak, mint amikor a Gyurcsány(i) kormány áthágva a jegybanki törvényt, kinevezett szoci pártembereket a valutatanácsba.
    Hajrá magyarok
    Bunkó csepeli! ( csütörtök 13:19-kor) Említettem, hogy a befizetés zömét az OTP állja 185 milliárdos bevétele után, szemben a többi bank összesen 60 milliárdos bevételével. Ha az OTP elfogadja az adót, akkor bunkó csepeli kit sirat, kit támogat? A Magyarországon nem adózó külföldi bankokat? „Hajrá baloldal,”
    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  31. csepeli szerint:

    Bunkó nagyapó!

    Hátborzongatóan sok hülyeséget írtál, így részletekben reagálok:

    1. Simor nettó fizetése jelenleg 4,3 millió Ft, Járaié 2005-ben kb. 3,8 millió Ft volt. Ebb[l kiszámítható, hogy Járai bruttó fizetése kb. 7,3 millió Ft volt. Tehát lényegileg ugyanaz, inflációval nőtt közben. A FED elnöke 2005-ben évi 180 ezer dollárt keresett, az havi 15 ezer, a dollár akkor kb. 200 Ft volt, tehát 3 millió Ft. Vagyis Járai kb. 2,4-szer annyit keresett, mint amerikai kollégája.

    A jelenlegi FED-elnök fizetése kb. 200 ezer dollár, mostani árfolyamon ez kb. havi 3,6 millió. Ennek Simor fizetése kb. 2,3-szorosa.

    A kérdésedre a válasz tehát: Járai a FED-elnöknél 2,4-szer keresett többet, Simor pedig most 2,3-szor keres többet.

  32. donquijote szerint:

    Ez is sok az is sok volt, én szívesebben vettem volna ha Simor mondjuk az ország helyzetét nézve önként mondott volna le “sztárgázsijának” egy részéről, nem hinném hogy nagyon megviselte volna anyagilag.

  33. csepeli szerint:

    2. “Kósa Szíjjártó kozta ugyanakkor a kelet európai valuták esését is?”

    A kelet-európai valuták esése hosszabb időtávon következett be. A Kósa-Szíjjártó akció viszont két napon belül a forintban okozott ugrásszerű gyengülést. Ez jól elkülöníthető a többi valuta árfolyamváltozásától, ugyanis a forint azokhoz képest is gyengült, például a zloty hirtelen 5%-kal erősödött a forinthoz képest.

  34. csepeli szerint:

    donquijote: Simor a nettó fizetése 10%-át az Alapítvány a Közjóért nevű alapítványnak utalja át.

  35. csepeli szerint:

    3. “Simor, 45 milliárdos ez évi hiány előteremtésével…”

    Tavaly az MNB 65,5 milliárdos nyereségre tett szert. Ebbe belefér az idei veszteség, ha lesz. Az MNB eredménye egyébként nem a teljesítményének a mérőszáma, hiszen az eredmény nagyban függ a forintárfolyamtól, a devizaárfolyamok és devizakamatok alakulásától, stb. Az MNB tevékenységét a hatékonysági mérőszámok alapján érdemes megítélni, pl. a működési költsége alapján. Ezt tavaly egymilliárd forinttal csökkentette, idén tovább csökkenti.

  36. csepeli szerint:

    4. “Keres 8.5 milliót havonta. Ebből lejön a 39%-os adó 3.315 millió. Marad 5,185 millió”.

    A számaid pontatlanok, Simor András bruttó alapbére 8 millió 340 ezer 300 forint, ebből jelenleg 4 millió 328 ezer 830 forintot kap kézhez.

  37. csepeli szerint:

    5. “a Gyurcsány(i) kormány áthágva a jegybanki törvényt, kinevezett szoci pártembereket a valutatanácsba”

    A Gyurcsány-kormány nem hágta át a jegybanktörvényt, hanem módosította azt. Pontosan ezt tervezi most az Orbán-kormány is.

    A Monetáris Tanácsba egyébként nem pártembereket nevezett ki Gyurcsány.

  38. csepeli szerint:

    6. “Említettem, hogy a befizetés zömét az OTP állja 185 milliárdos bevétele után, szemben a többi bank összesen 60 milliárdos bevételével. Ha az OTP elfogadja az adót, akkor bunkó csepeli kit sirat, kit támogat? A Magyarországon nem adózó külföldi bankokat?”

    Ez nem igaz. A bankadót a tavalyi mérlegfőösszeg alapján vetik ki, nem a nyereség után. Ezért, hiába az OTP adja a bankszektor nyereségének a háromnegyedét, a bankadónak csak kb. az egynegyedét kell befizetnie. Ezt direkt így találták ki, hiszen Csányi Orbán haverja. Az OTP Csoportnak 35-45 milliárdot kell majd befizetnie, ebből az OTP Banknak kb. 25 milliárdot. A bankadó fennmaradó, mintegy háromnegyed részét pedig a többi banknak kell fizetnie, akik a bankszektor nyereségének mintegy egynegyedét adják csak. Ezek többsége esetében a befizetendő adó több, mint a tavalyi nyereségük, tehát várhatóan idén veszteségessé válnak.

    Természetesen a Magyarországon működő külföldi bankok ugyanúgy adóznak Magyarországon, mint a magyar bankok. Az egyébként egy érdekes kérdés, hogy mit értünk “magyar bank” alatt. Az OTP Bank Nyrt. magyar bank? Merthogy 77%-ban külföldi tulajdonban van.

  39. nagyapó szerint:

    Jujj,jujj, bukó csepeli, akivel egy polgár nem tegeződik! Szokása szerint, forrás megjelölése nélkül, össze- vissza, ír minden balgaságot (az ön szavajárása szerint, faszságot). Mondja meg, kit képvisel? A bankárokat, vagy a nemzetet?
    Még egyszer ! Bukó csepeli!! MONDJA MEG, KIT KÉPVISEL? A BANKÁROKAT, VAGY A NEMZETET?
    Bunkó csepeli a riposzt (gy.k. csepeli, visszavágás) , mint „bunkó nagyapó”, nem ül próbálkozzon eredetibb ötlettel!
    Bukó csepeli! „A Gyurcsány-kormány nem hágta át a jegybanktörvényt, hanem módosította azt. Pontosan ezt tervezi most az Orbán-kormány is.”. Bukó csepeli! Akkor most mi van? Kinél van az ász?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  40. csepeli szerint:

    Miért, te talán megadtál bármilyen forrást a faszságaidhoz, bunkó nagyapó?
    Nem adok meg forrást, guglizd ki, amiket írtam.
    Szóval bunkó nagyapó, sajnos bunkó maradtál!

    Ceterum censeo… Bunkó nagyapó, ha kinyitja a bunkó száját, bunkó módon hazudik.

  41. Nyugger szerint:

    nagyapó!
    Jelen állás szerint, 16 %-os adókulcs bevezetése esetén az MNB elnök többet fog keresni, mint eddig.
    Ha sikerül a fidesznek a 2 millás álomhatárt kiterjeszteni a jegybankelnökre is, akkor valóban kevesebbet visz haza “szegény”.

    Orbán a 3,8 %-ot sem kegyeskedett volna tartani, de volt Barosso testvérnél, ki kicsit eligazította. (Nemhiába nem vigyorgott OV Barosso társaságában, hiszen kicsit helyre lett téve a határtalan önbizalma. Pedig ha fényképezik nagy emberekkel, úgy vigyorog mint akit ba…ni visznek)

    Úgyhogy majd meglátjuk, hogy mennyit ér határon túl a 2/3-os fülkeforradalom, ott elfogadják-e a jogállamiság legújabb, elég sajátos értelmezését. (lehet, azok nem úgy hisznek és vélekednek mint a vidéki, munkában megdicsőült kézcsókolgatós Mari néni).

    Itt az idő! Csak a fidesz!

  42. csepeli szerint:

    Ja, az admin egyébként megtanulhatná a helyesírást, hibásan van írva a cikk címe.

  43. grün szerint:

    Ha Orbán és a fidesz is úgy gondolja a nyugdíjam nettó kétmillió feletti részét felajánlom közcélú fejlesztésekre!

Itt lehet hozzászólni !