Havonta több százezer forintos mínuszszal indulunk – állítja egy csepeli kereskedő
Magyar Nemzet
A szakértők az év második felében már fellendülést várnak a bevásárlóközpontok piacán. Ezzel szemben számos üresen tátongó üzlethelyiség árulkodik arról, hogy több cégnek beletört a bicskája a plázás kereskedésbe.
Néhány évvel ezelőtt még komoly verseny folyt a kereskedők körében idehaza annak érdekében, hogy bekerüljenek valamelyik bevásárlóközpontba. Ma ennek inkább az ellenkezőjét lehet tapasztalni. A nemzetközi márkák tőkeerős üzlethálózatain kívül a magyarok által üzemeltetett kisebb üzletek zöme mára lecserélődött a plázákban. Sőt, piaci hírek szerint főként a ruházati és a tartós fogyasztási cikkeket kínálók szabadulnának a több évre szóló, milliós nagyságrendű bérleti szerződéseiktől.
Manapság általában nyolcat-tízet, de akad, ahol 15 üres üzletet számolhatunk bevásárlóközpontonként, szerte az országban. Vidéken havonta 10-15 eurót, míg Budapesten minimum 20 eurót kell fizetni egy négyzetméternyi árusítóhelyért, s a legtöbb házban évekre előre rögzítették a bérleti díjakat. Ez azt jelenti, hogy mostanra kelepcébe került a tőkeszegény, kisebb bérlők többsége, mivel a plázák ugyancsak devizahitelekből épültek, ezért a tulajdonosok nem szívesen engednek azokból a tarifákból, amiket még a lakossági fogyasztás fénykorában rögzítettek a bérlőkkel közösen. Tavaly több plázafejlesztés is leállt az országban, és jó néhány építkezés tervét elhalasztották. Mégis, a szakértők azt várják, a bevásárlóközpontok látogatottsága hamarosan visszatér a régi kerékvágásba.
– A kihívásokkal teli tavalyi év után 2010 második felében csekély javulásra számíthatunk, de jelentősebb GDP-növekedés, valamint a kiskereskedelmi piac fellendülése csak 2011-től várható. Bár hosszú távon több fejlesztés kilátásban van Magyarországon, jelenleg leginkább a meglévő bevásárlóközpontok tökéletesítése határozza meg a piacot – vázolta a helyzetet Szabó Viktória, a Cushman & Wakefield partnere és a budapesti kiskereskedelmi üzletág vezetője.
A tökéletesítés más szakemberek szerint inkább azt jelenti, hogy a menekülő üzletek helyett újakra vadásznak a tulajdonosok, illetve folyamatosan egyezkednek a csőd szélén lavírozó kisebb bérlőkkel.
– A kollégáktól is azt hallom, hogy a plázák üzemeltetői hajthatatlanok, pedig egyre többen húzzák le kényszerűen a rolót, mert nincs kinek eladni az árut. Havonta több százezer forintos mínuszszal indulunk – panaszolta lapunknak a Csepel pláza egyik pórul járt kereskedője, aki a múlt hónapban zárta be a boltját. Mint mondta, négy-öt évvel ezelőtt tízből nyolc látogató vásárolt is valamit az üzletekben, nem csupán nézelődött, míg ma lasszóval kell fogni a vevőket. – Márpedig ebből nem lehet megélni – fűzte hozzá a boltos, aki szerint egyáltalán nem ért véget a válság a hazai kereskedelemben.
Forrás: Magyar Nemzet
be nem megyek egy izraeli kézben lévő bevásárlóközpontba ahol cigány naplopók lebzselnek egész nap, és magyar adókerülő vállalkozók próbálják rám sózni a kínai bóvlit, párizsi és londoni áron.
Olcsóbban kellene bérbe adni az üzlethelyiségeket, és akkor talán nem maradnának üresen.
Miért nem fognak össze a sanyarú sorsú bérlők, és mondják fel egyszerre a bérleményeiket?? Akkor talán észbe kapna a multi!
Na erről beszélek, már akkor előre kellett volna gondolkodni, hogy na azzal az értékes területtel, nem holmi nyugat által ránk kényszerített dolgot művelünk, mert már akkor is volt pláza másutt, ahol volt fizetőképes vevőközönség.
Csepelnek nem pláza meg nyugat kell, hanem
-hagyományőrzés,
-érték-képviselet
Nem tudom ezt a semmis hírt komolynak tekinteni, ennek a “Betekintspusztai” hangulatnak a bérlők is felelősei, akik az adók emelésével, a bérleti díjak emelésével ránk vevőkre hárították ezt, és az eladásra kínált termékeket már a hülyék is látták, hogy a kínai ganéktól vették…..
Nem kell a kereskedőket sem sajnálni, sem támogatni, aki kereskedik mind simlis…..
Csepel Plazaból ROMA _PLAZA lett!!!!!!Ezért kerültek bajba a kereskedők,és persze,virágüzlet nélkül nincs élet a plazaban,nem csodálom hogy sorra zárnak az üzletek .Romáké a plaza,egyre többen vannak Csepelen,(Kínaiak,romák és hajléktalanok) élnek,lebzselnek a plazaban is,Romák nem tudnak viselkedni,sőt mindenki fél tőlük,megszólítani sem lehet őket,mert hűlyének néznek minket,mint fehér jó népet,akik dolgoznak!!!!:Mi pénzünkön élnek!!!És ezért költözünk miattuk!!!!!!:(Roppancsnak,Zednek,Bogyónak és Lorának igazat adok:)
Egyetlen értelmes bolt van az egész plázában, a borkereskedés. Sajnos Csepelen ez az egyetlen, mert a többség a polc alján keresgél “bort” a közértben. Remélem nem zár be.
Én se megyek be a Plázába, mert csak a Rotschildban vásárolok.
munkásököl: Alkoholisták számára bizonyára. Én azért szoktam a plázabeli könyvesboltokban is vásárolni, de a cipőboltot, papír-írószer boltot, virágboltot is látogatom. Egyáltalán hol van könyvesbolt Csepelen a plázán kívül? Naja, persze aki analfabéta, annak nincs rá szüksége.
Csak a Matchba szoktam menni (ha a Karácsony Sándor utcai bezárt), meg néha a papírboltba, meg ha kell, akkor az Elmű ügyfélszolgálatára.
Viszont tény, hogy el nem tudom képzelni, hogy a plázákban lévő 9000+ méregdrága ruhabolt kiből él meg egyáltalán.
A Csepel Plaza mondjuk meg őszintén a többi plaza ismeretében, hogy nem plaza.
Kicsi, korszerűtlen, elhibázott. Ebből fakad a többi probléma.
Kis pénz, kis foci.
csepeli: Az alkoholisták nem járnak borkereskedésbe, mert a 250 Ft-os Kocsis Irmát isszák, meg a féldekás rakétákat a sarki éjjel-nappalik előtt. Esetleg a Forrás Bisztróban bűvölik a poharukat sokat mondó tekintettel naphosszat, mint a varázsgömböt, vagy táncolnak a gépzenére délután négykor egy fogatlan “hölggyel”. De ezt egy MSZP-s nyilván jobban tudja. 😉
Borkereskedésbe kultúremberek járnak, így nyilván nem ott fogunk összefutni az MSZP-s “elittel”. A könyvesboltok valóban hasznosak, néha ott is megfordulok, de ha könyvet akarok venni, akkor inkább a városban szoktam megoldani, mivel bent dolgozom. De ha vendégeket várok, és el akarok ugrani pár üveg finomabb borért, akkor nem akarok a városba kocsikázni.
A virágboltot legfeljebb látogattad, ugyanis bezárt. De látom, sokszor jársz a plázába. Pedig csak két megállóra van a pártszékháztól. Már ekkora távra sem merészkedsz ki? 😉
munkásököl: Gondolom, nem véletlen, hogy ilyen pontosan tudod, az alkoholisták pontosan hol és mit szoktak vásárolni, fogyasztani. Nekem erről eddig fogalmam sem volt, gőzöm nincs róla, mi vagy ki az a Kocsis Irma, mi az a rakéta, hol a fenében lehet a Forrás Bisztró. Hiába, más világban élünk, ebben a világban te vagy járatos!
Igen, mert nap mint nap látom az utcán – tudod, én nem a villám kerítése mögül szemlélem Csepelt -, illetve a Forrás előtt szoktam átszállni a buszra. 🙂
Kedves munkásököl!
Ha be is térnél a Forrásba (sajnos én sem tudom, hol van), az sem olyan nagy probléma. A férjem egyáltalán nem iszákos, de ha úgy gondolja, elsétál a “kocsmaegyetemre” leül és hosszasan eliszogat egy pohár sört, s tanul. El szokta mesélni, mi mindenről vitatkoznak itt magasröptűen a törzsvendégek. Szerinte jobb, mint bármelyik humorista kabaréja, csak itt nem illik röhögni.
A kocsma és a Forrás két külön kategória. Hidd el, érdemes megnézni. A Sétáló utcai buszmegállóban találod, 10 méterről is elég bekukkantani.
Köszönöm az infót, kedves munkásököl. Elég gyakran járok pedig arra, s látod, ilyen az, ha az ember néz és nem lát…
csepeli, ha könyvéhséged van, a Sétáló utcában is találsz könyves boltot.