Öt százalékkal olajozták a HM üzleteit

Magyar Nemzet, Index

A Magyar Nemzet kihallgatási jegyzőkönyvek alapján tényfeltáró cikksorozatot indított pénteken a Honvédelmi Minisztériumban kialakult korrupciós hálózat leleplezésére.

Éttermekben, parkolókban és honvédelmi minisztériumi irodákban osztották a kenőpénzeket a Szekeres Imre vezette szaktárcánál és a Honvédelmi Minisztérium (HM) cégeinél dolgozó tisztek – derül ki a Magyar Nemzet birtokába került kihallgatási jegyzőkönyvekből.

A bűnszövetséget eddig csak a HM egyik társasága, a HM Térképészeti Nonprofit Kft. esetében ismerték el, de az előzetes letartóztatásba került alkalmazottak vallomásai megerősítik azt az értesülést is, hogy az elmúlt években egy jól bejáratott korrupciós hálózat alakulhatott ki a honvédelmi tárcánál.

A Magyar Nemzet szerint a bűnszervezetben a tárca tulajdonában álló társaságokon keresztül kellett visszaosztani a milliókat, amelyek kézről kézre járva eljutottak a HM felső vezetőinek irodájáig is.

A maffiaszerű bűncselekmények mechanizmusa nem volt bonyolult, a súlyos közpénzeket felemésztő beszerzéseket elnyerő magáncégek a valós árnál hat-tíz százalékkal többet kértek, ezt a pénzt pedig borítékokban adták vissza a bűnszövetségben levő döntéshozóknak. A szálakat a nyomozóknak a minisztériumi irodákig sikerült felgombolyítaniuk, innen a pénz útja már követhetetlen, írja a lap.

Nem akarta kimondani a pénz szót

Az ügy egyik szereplője, a Vecsésen elfogott B. Zsolt terhelő vallomást tett L. Szilárd ezredesre, a HM Térképészeti Nonprofit Kft. gazdasági igazgatójára.

“Feladatot kell végrehajtani”, jelentette ki L. Szilárd B. Zsolt vallomása szerint. “Ez egy kétértelmű kijelentés volt. A kijelentés tartalmát akkor értettem meg, amikor a kezével mutatta, vagyis a hüvelykujját a mutató és a középső ujjához dörzsölte, ami egyértelműen a pénzre vonatkozott. Az ember akkor mutatja ezt az ujjával, ha nem akarja kimondani a pénz szót” – közölte B. Zsolt, miután egy vecsési parkolóban átvett, kenőpénzzel megtömött borítékkal a zsebében elfogták a rendőrök.

Kerestük Bocskai Istvánt, a minisztérium szóvivőjét, de egyelőre nem tudtuk őt elérni.

Hónapok óta áll a bál

A Budapesti Katonai Ügyészség február végén jelentette be, hogy vesztegetéssel gyanúsít öt magas rangú katonát, akik pénzt kértek a szerződő cégektől, majd az így szerzett milliókat egymás között osztották szét. A gyanúsítottak között van a Honvédelmi Minisztérium védelemgazdasági főosztályának jelenlegi és volt vezetője, a főosztályvezető ezredes rendfokozatú helyettese, valamint a szaktárca tulajdonában álló Currus Zrt. vezérigazgatója is.

Tömböl is kínosnak érezte

Néhány nappal később Tömböl László vezérezredes, honvéd vezérkari főnök a hivatásos állománynak és a civil alkalmazottaknak írt levelet, amelyben közölte: “egyes hivatalban lévő személyek a katonai hivatással és az állampolgári tisztességgel nem összeegyeztethető módon visszaéltek a rájuk bízott hatáskörrel, és megfogalmazódott a gyanú velük szemben, hogy beosztásukból eredő befolyásukat egyéni haszonszerzésre fordították. Bár bűnösségük végérvényes bizonyítása a jogállami intézmények feladata, azonban az eljárás megindításához vezető cselekmények is alkalmasak arra, hogy súlyosan károsítsák a katonai szolgálat tekintélyét, megrendítsék a társadalom tagjainak bizalmát.” Tömböl szerint az ügy miatt árnyék vetült a honvédség áldozatos munkával kiérdemelt társadalmi elismerésére.

Honvédségi cégek

A Honvédelmi Minisztérium égisze alatt tizenegy gazdálkodó szervezet működik, közülük tíz van százszázalékos honvédségi tulajdonban. A legnagyobb a Figyelő 2009-es TOP 200 kiadványában a legnagyobb árbevételű cégek listáján 160-ik helyen álló HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő ZRt. (HM EI Zrt), amit a Budapesti Katonai Ügyészség (volt) szóvivője múlt héten gengszterszervezetként aposztrofált. A cég ingatlankezeléssel és biztonsági szolgáltatással, őrzés-védelemmel foglalkozik. Emellett kutatás-fejlesztési, biztonságtechnikai- és informatikai, rendezvényszervezői szolgáltatásokat nyújt az állami és a magánszféra részére.

Részvénytársasági formában működik a harcjárművek javításával, modernizálásával foglalkozó HM Currus Gödöllői Harcjárműtechnikai ZRt. is, ami a HM EI mögött a második legnagyobb árbevételű honvédségi cég. A HM Armcom Kommunikációtechnikai ZRt. a honvédség híradástechnikai cége, amelynek a vezetékes és rádióeszközök beépítése, karbantartása a fő tevékenysége. Szintén a honvédség működésének műszaki hátterét erősíti a fegyverzettechnikával foglalkozó HM Arzenál Elektromechanikai ZRt. A vállalat elsősorban lokátor- és rakétarendszereket javít és szervizel.

A négy haditechnikai vállalat mellett fontos háttércég a HM Térképészeti Kht. is, amely a védelmi feladatokhoz szükséges térképeket, távérzékelési és egyéb térképészeti anyagokat fejleszti és archiválja. A Monostori Erőd Kht. a komáromi erődben szervez hagyományőrző, hadtörténeti rendezvényeket és kiállításokat, de ennek a cégnek csak 17 százaléka a minisztériumé.

Lazábban kapcsolódik a honvédelmi feladatokhoz a HM erdőgazdálkodási cégeinek a tevékenysége. Ide tartozik a Budapesti Erdőgazdasági ZRt., mely elsősorban a vadgazdálkodással, azon belül is vadásztatással, továbbá erdőgazdálkodással foglalkozik a HM kezelésében lévő állami 27 ezer hektárnyi erdőterületeken. Hasonló a HM Verga Veszprémi Erdőgazdálkodási Zrt. profilja is, ők 46 ezer hektárt használnak, illetve a HM Kaszó Erdőgazdaság ZRt.-é, amely 15 ezer hektáron folytat erdőgazdálkodást. A cégek üdülőkkel, vadászlakokkal is rendelkeznek.

A HM-cégek sorában két nonprofit kft is található. Az egyik a Rekreációs és Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft, ami a volt tiszti klubokat, köztük a Stefánia Palotát működteti, és „elsősorban a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak, illetve hadköteles katonák számára szervez kulturális, szórakoztató programokat.” A HM Zrínyi Kommunikációs Szolgáltató Nonprofit Kft. gyakorlatilag a tárca píár- és reklámcége, lapkiadással, kiadványszerkesztéssel, rendezvényszervezéssel foglalkozik és a tárca honlapjának szerkesztése is hozzá tartozik.

Forrás: Index

12 hozzászólás “Öt százalékkal olajozták a HM üzleteit” bejegyzésre

  1. kispajtás szerint:

    csepeli:
    Bocs, gyorsabb voltam.

    Szóval, az 5% még nem is olyan vészesen sok ahhoz képest, hogy a csepeli madárkák ennek a 2-3-szorosáról “csicseregnek”, amit az önkormányzati megbízásokból vissza kell juttatni.
    Ezért igen gyors, 15 napos a fizetési határidő és jól kiépített a szervezet. Az elvtársak tudják, hogy strómanokkal kell a piszkos munkát elvégeztetni, hogy a lebukás veszélye minimalizálódjon.

  2. Nyugger szerint:

    Mitől lenne más a honvédség, a MÁV és a többi adózókból eltartott “cég” mint a BKV? A húsos fazék, az húsos fazék! Valahol többet ritkábban, valahol kevesebbet sűrűbben lehet asztal alatt játszani. A magánban ugyanez simán működik, legtöbbször itt is ott is következmények nélkül.

  3. Manitu szerint:

    Nyugger, elfelejtetted hozzátenni, hogy azóta vált fékezhetetlenné a közpénzlopás, hogy a párttársaid betették oda a lábukat.

  4. Papi szerint:

    Nem röhej? “Megtévedt” főtisztek ez jó ezt a honvédelmi miniszter mondja! Ez egy mocskos tolvaj velejéig rohadt bűnszervezet! Ki kéne toloncolni őket Észak – Koreába!!! 🙂 🙂 🙂 🙂
    04.25-én szavazni kell és utána takarítani!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. zed szerint:

    A HM közleménye: Kampányfinisben a Magyar Nemzet

    A Honvédelmi Minisztérium felháborítónak tartja, hogy a Magyar Nemzet című lap egy folyamatban lévő büntetőügy jegyzőkönyvének egyes részeit önkényes módon kiragadva és felhasználva folytat lejárató kampányt a Magyar Honvédség ellen. A szerző elhallgatja, hogy a vesztegetési ügyet a honvédség belső elhárítása tárta fel és a minisztérium maga hozta nyilvánosságra. Az, hogy a kihallgatási jegyzőkönyv jogellenesen a lap birtokába kerülhetett, és abból idő előtt nyilvánosságra hozott vallomásrészleteket, a hatályos eljárási szabályok szerint sértheti a nyomozás érdekeit. A Honvédelmi Minisztérium ezért felszólítja a Katonai Ügyészséget, hogy vizsgálja ki: miként jutott a jegyzőkönyv a cikk szerzőjéhez.

    A Magyar Nemzet mai lapszámának címoldalán, “Elvesztegetett honvédelem (I.)”címmel közöl írást. A cikk az elmúlt hónapokban a Honvédelmi Minisztérium által feltárt vesztegetési ügy “birtokába került” kihallgatási jegyzőkönyvének felhasználásával készült. A sorozatnak tervezett írás időzítését tekintve a választási kampány eddigi folyamatába illeszkedik. Ennél azonban sokkal aggályosabb az, hogy a napilap semmilyen eszköztől nem riad vissza: a következményeket nem mérlegelve hoz nyilvánosságra önkényesen kiragadott részleteket egy folyamatban lévő ügy jegyzőkönyvéből, amely megítélésünk szerint törvénytelen lépés.

    A vizsgálatokról csak maga a Katonai Ügyészség adhat tájékoztatást, a nyomozás érdekeinek figyelembe vételével. Hivatalosan a jegyzőkönyvvel az ügyészségen kívül csak a gyanúsítottak és ügyvédeik rendelkeznek, a Honvédelmi Minisztérium nem.

    Közismert, hogy Dr. Szekeres Imre maga kezdeményezte az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának összehívását, hogy beszámolhasson a feltárt vesztegetési ügyről. A bizottság 2010. március 9-én ezért nyilvános ülést tartott, amelyen a miniszter elmondta, hogy a HM Térképészeti Kft-nél történt vesztegetési ügyet a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH), tehát a belső elhárítás tárta fel. A KBH egy 2010. január 14-én kapott információ alapján indította a vizsgálatot, azonnal bevonta a Katonai Ügyészséget és szorosan együttműködve együtt szerezték meg a bizonyítékot a vállalat munkatársa ellen. Az ügy gyors és hatékony felderítésnek eredményeként, már 2010. január 29-re megszervezték a tetten érést.

    Dr. Szekeres Imre azt is kihangsúlyozta, hogy a történtek nem adhatnak alapot általánosításra, és nem kérdőjelezhetik meg a Honvédelmi Minisztériumban illetve a Magyar Honvédségben becsületesen szolgáló katonák és civilek teljesítményét.

    A honvédelmi miniszter azt tartotta feladatának, hogy feltárassa és kivizsgáltassa ezeket az ügyeket, függetlenül attól, hogy választási kampány van. Ez meg is történt, gyorsan és hatékonyan. A minisztérium továbbra is minden segítséget megad a törvénytelen cselekedetek kivizsgálásához. Saját érdekünk is az, hogy sorainkból kivessük és az igazságszolgáltatás kezére adjuk azokat, akik bűncselekményt követtek el, erkölcsi károkat okozva ezzel a honvédségnek. A törvények betartása ugyanis nem politikai ügy. Minderről azonban nem tett és most sem tesz említést a Magyar Nemzet.

    Elfogadhatatlan, hogy bárki, politikai célból, törvénytelenül, félrevezetően, a Magyar Honvédséget lejárató kampányt folytasson.

    Kiadó: Honvédelmi Minisztérium

    ***

    A HM EI Zrt. közleménye

    A HM EI Zrt. az alábbi közlemény közzétételét kérte a Honvédelmi Minisztérium médiaosztálya útján:

    2010. április 16-án egyes sajtóorgánumokban a HM EI Zrt-t és annak vezérigazgatóját illetően valótlan állítások jelentek meg, utalva és hivatkozva egy jelenleg büntető eljárás alá vont katonatiszt vallomására.

    A HM EI Zrt, illetve a társaság vezérigazgatója a rágalmakat határozottan visszautasítja és cáfolja, egyúttal kijelenti, hogy a szükséges és lehetséges jogi lépéseket megteszi.

    Kiadó: Honvédelmi Minisztérium

  6. miska72 szerint:

    Ez a NIKIA doboz nagyon népszerű.
    A honvédséget leamortizálták. Régen legalább harckocsis, meg ágyús volt! Most meg szekeres! 🙂 🙂 🙂 🙂
    No comment.

  7. miska72 szerint:

    Olyan légvédelmunk van, mint at Albán légierőnek. Mutogatunk egy nagy lófaszt az égre.

  8. zed szerint:

    Miska! Tudnád idézni a Fidesz programjából a honvédelemre vonatkozó részeket?

  9. Nagyapó szerint:

    zed nyugi! A szálak egyre feljebb, Szekeresig is el fognak érni, és 2/3 esetén lőttek a mentelmi jognak!

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  10. fiandre szerint:

    Ezek, ha atomtámadás fenyegetné az országot, akkor is eladnák magukat kilora!

  11. fiandre szerint:

    Vele együtt az országot…

  12. Zsoi szerint:

    És megfeledkeznek a bezárt üdülőkről irni, ami szintén kapcsolatban, van a nagyrangúakkal. Sokan lettünk ezért munkanélküliek! Utána nézhetnének ennek is, hogy A kékduna üdülőt Gödön milyen okkal bérlik, miért zárták be a Göd Bartók béla utit? És mért akarják megnyitni a kékduna üdülőt, mint honvédségit? És vajon mennyiért adták el a Göd Bartók Béla utit?Kik tették zsebre a milliókat? Hogy csinálhatnak rendezvényeket ha nincs még engedély? A kékdunában, vajon miért nincs még?

Itt lehet hozzászólni !