Heti Válasz
Budapest a szocialisták utolsó reménysége, de az áprilisi választásokon itt is eleshetnek ősbaloldali körzetek. A Fidesz áttörését azonban nehezíti, hogy két vörös fellegvárban is az utolsó pillanatban cserélt jelöltet; ám a jobboldal még ezeken a helyeken is az országos közhangulat döntő szerepében bízik.
Megismétlődik a 2006-os választás eredménye Budapesten, csak éppen felcserélődnek a szerepek? Négy éve ugyanis a lehetséges 32-ből csak négy kerületben tudott győzni a Fidesz. A borúlátóbb baloldaliak szerint ha folytatódnak a kedvezőtlen folyamatok, hasonló történhet az MSZP-vel. Merthogy a közvélemény-kutatási adatok szerint a fővárosban sem tud elrugaszkodni a szocialista párt.
A helyben beágyazott jelöltek munkája persze még változtathat ezen – ezért sorozatunk második részében Budapest baloldali fellegvárait világítjuk át. Múlt héten azon vidéki kerületeket vettük számba, ahol az MSZP még reménykedhet: írtunk az oroszlányi, az egyik szegedi, a kunszentmártoni, a mezőkovácsházi, a komlói és a dunaújvárosi körzetről.
Ezek többségében a Jobbik megjelenése bonyolítja a helyzetet, csakúgy, mint a fővárosban – igaz, a radikálisok kifejezetten küszködtek az ajánlószelvények összeszedésével az V., a VI., a VII., a XI. és a XIII. kerületben.
“A 2010-ben először szavazók nemzedéke abból a szempontból is különbözni fog a korábbiaktól, hogy fizetését munkába állása első pillanatától már csak euróban kapja meg” – ha jövőbe látó képességén múlna, Szanyi Tibort nem választják meg áprilisban Budapest 19. választókerületében. A szocialista politikus 2004-ben megjelent Minden másképp lesz című könyvében vázolta fel az eurós szép napokat.
Bár most sem tudjuk, mikor lesz uniós fizetőeszköz Magyarországon, ettől még Szanyi körzete (amely Újlipótváros és Angyalföld egy részét, illetve a Vizafogó lakótelepet foglalja magába) az ország egyik legbaloldalibb térsége maradt. Négy éve az SZDSZ jelöltje, Horn Gábor 17 százalékot ért el itt, de Szanyi – a maga 48 százalékával – így is majdnem első körös győzelmet aratott.
Királycsináló harmadik
Idén “családi okokra” hivatkozva visszalépett a négy éve induló fideszes Kosztolányi Dénes – helyette Szalay Péter orvosprofesszor a kihívó. “Váratlanul ért a felkérés, már ki is mentek az elődöm első szórólapjai, néhány óra alatt kellett döntenem” – mondja lapunknak Szalay.
A sebészfőorvos nem minden politikai rutin nélkül ugrott fejest a kampányba: 1994 és 2006 között önkormányzati képviselő volt. A Fidesznél abban bíznak, hogy Szalay beágyazottsága (35 éve dolgozik a helyi rendelőintézetben, és a választókerületben lakik) baloldali szavazókat is meghódíthat – enélkül aligha van esély a győzelemre.
“Akad olyan ember, aki elmondta: a Fideszre nem szavazna, de bennem bízik és rám voksol majd” – meséli Szalay Péter. Mostani programja a helyi egészségügy színvonalának emelésére, a kerülethez tartozó Margit-sziget megőrzésére törekszik. Ezekről a témákról persze minden jelölt beszél, úgyhogy a hajrában az ismertség és az országos hangulat dönthet. A jobboldal számára kedvezőtlen előjelek nem bátortalanítják el Szalayt; úgy véli, legkésőbb a második fordulóban legyőzi Szanyit.
A 19-es választókerület ama körzetek közé tartozik, ahol a második fordulóba bejutó harmadik jelölt személye eldöntheti a meccset. Ha a Jobbik ugorja át a lécet, az MSZP politikusa nyerhet. Fordított lehet a helyzet a Lehet Más a Politika sikere esetén: ekkor a baloldali-liberális szavazatok oszlanak kétfelé.
A másutt rajthoz állási gondokkal küszködő LMP a körzetben egy nem publikált felmérés szerint tíz százalék körül áll. Nem véletlen, hogy Schiffer András, a párt szóvivője egy televíziós interjújában a végső győzelemre esélyesként emlegette helyi jelöltjüket. Noha ez erős túlzásnak tűnik, az LMP-s Tordai Bence meglepetést okozhat. Már csak azért is, mert az ugyanazt a szavazótábort megcélzó “demokratikus centrum” kínlódik. Lapzártánkig az MDF és az SZDSZ közös jelöltjeként induló liberális Tarján András nem tudta összeszedni a szükséges 750 ajánlószelvényt.
Fordul a szél?
Kosztolányi Dénes tehát nem indul a XIII. kerületben; úgy tűnik, nincs szerencséje a baloldali fellegvárakkal. 1998-ban Csepelen, a 30-as választókerületben kapott ki a szocialista Podolák Györgytől. Akkor a körzet még a pártjaik átlaga felett teljesítő jelöltekkel hívta fel magára a figyelmet: a munkáspárti és a MIÉP-es induló hét, a liberális Bauer Tamás 11 százalékot szerzett.
Podolák György: negyedszerre is győz? |
Azóta egyszerűsödött a kép, s visszatért az 1994-ben, illetve 1990 előtt megszokott baloldali hegemónia: 2002-ben és 2006-ban nem volt szükség második fordulóra – az egykori Politikai Főiskola iparpolitikusi szakának intellektuális vértezettségével az Országgyűlés gazdasági bizottságát elnöklő Podolák fölényesen nyert. Nem véletlen, hogy a Fidesz négyévente lecseréli jelöltjét. Idén Borbély Lénárd önkormányzati frakcióvezető száll szembe Podolákkal.
Egy fokkal kevésbé egyértelmű a vörös uralom Csepel 31-es számú választókerületében. A fideszes Németh Szilárd 2002-ben 25, 2006-ban 30 százalékot szerzett. Igaz, a szocialista Avarkeszi Dezső mindkét alkalommal magabiztosan győzött.
Az erős munkásmozgalmi hagyományokkal rendelkező Csepel még 2006 forró őszén sem adta meg magát a jobboldalnak. Miközben számos budapesti kerületben hatalomváltás történt, a XXI. kerületben mindössze három egyéni önkormányzati képviselői körzetet nyert a Fidesz a 17-ből. Kérdés, hogy idén fordul-e a szél.
Nemcsak az országos hangulat, hanem helyi botrányok is nehezítik a szocialisták dolgát. (Deme Gábor, egy helyi szocialista politikus kettős gyilkosság ügyében, bűnsegédlet vádjával előzetesben ül, s Podolák máig nem válaszolt arra, miről tárgyalt Demével a gyilkosság előtt másfél órával.)
Az MSZP-nek helyben két baljós előjellel kell szembenéznie: egyrészt tavaly áprilisban egy mindig balra hajló önkormányzati körzetben nyert időközi választást a Fidesz. Másrészt a júniusi európai parlamenti voksoláson az ellenzéki párt 45 százalékot, az MSZP pedig csak 25-öt kapott. Országos átlagánál kicsit jobban szerepelt a Jobbik – 15 százalékkal -, s főleg a korábban megbízhatóan szocialista lakótelepi szavazókörökben volt sikeres.
Hasonlóan végzett a radikáljobboldali párt a szomszédvárban, Budapest XX. kerületében. A dél-pesti “vörös félhold” Dunán inneni részében található a 29-es választókerület (amely Pesterzsébet egy részét és Soroksárt is magába foglalja), illetve a 13-as, amely Dél-Ferencvárost és Észak-Pesterzsébetet öleli fel. Utóbbi a Fidesz számára mindig szerencsétlenséget hozott: 1990-ben ebben a körzetben kapott ki Orbán Viktor, 2002-ben pedig Rogán Antal – igaz, a volt miniszterelnök még egy MDF-es jelölttől.
A választókerület súlypontja a József Attila-lakótelep. E környék szocialista erős embere Pál Tibor, aki már a tanácsrendszerben is a pályán motorozott, 2002 óta pedig az Országgyűlésben képviseli a 13-as választókerületet. A 29-es körzetben Hiller István oktatási és kulturális miniszter indul, aki országosan ismert politikus; ez a hátránya és az előnye is egyben. Nincsenek ismertségi gondjai (ez a mutató nála kilencven százalék fölött van, fideszes ellenfelét, Földesi Gyulát 47 százalék tudta beazonosítani), ám jobban köthető a népszerűtlen kormányzáshoz.
Hillernek a legrosszabbkor jött, hogy vesztegetés miatt vádat emeltek tárcája korábbi esélyegyenlőségi főosztályvezetője, Borovszky Tímea ellen. A szocialisták nehézségeit jelzi, hogy Soroksár inkább balra húzó független polgármestere, Geiger Ferenc nyilvánosan bírálta Hillert, amiért a tervezett sportcsarnokra a miniszter nem tudott forrást szerezni.
Újbudán Molnár újrázna
Molnár Gyulának nincs szüksége hasonló mankókra. Jelenleg ő a legesélyesebb arra, hogy a Dunától nyugatra szocialista mandátumot szerezzen, mégpedig az Albertfalvát és Kelenföldet magába foglaló 16-os körzetben. A XI. kerület (Újbuda) polgármestere szintén a rugalmas elszakadás stratégiájával jutna az Országgyűlésbe, plakátjai is kékben-zöldben pompáznak.
Nem véletlen e távolságtartás: politikustársai, akikkel 2006-ban még a budapesti MSZP kampányfilmjében szerepelt, vagy már a büntetésvégrehajtás vendégszeretetét évezik (Hunvald György), vagy hamarosan az igazságszolgáltatás kérdéseire kell válaszolniuk (Hagyó Miklós).
Molnárnak is van keresztje: egy felmérés szerint az újbudaiak tekintélyes része az országos visszhangot keltett esetet, a Kopaszi-gát áron aluli értékesítését nevezte meg helyi korrupciós ügyként. A tavaly készült Gallup-kutatás szerint miközben egész Újbudán a biztos szavazók között a Fidesz 50-34 arányban vezetett az MSZP előtt, Molnárra a 16-osban (a három újbudai választókerület egyikében) a biztos szavazók 56 százaléka voksolt volna. Ez magyarázható a körzet jellegzetességeivel (Óbuda és Újpest után itt van a legtöbb panellakás Budapesten), s még inkább Molnár polgármesteri működésének pozitív megítélésével.
Az utolsó pillanatban itt is jelöltet cserélt a Fidesz; Orbán Anita biztonságpolitikai szakértő egészségügyi okokra hivatkozva visszalépett, helyére a kerületben ismeretlen Simicskó István ejtőernyőzött. Neki kellene tehát legyőznie az 1994 után immár ötödjére egyéni mandátumszerzésre készülő Molnárt.
Forrás: Heti Válasz
Vörös marad Csepel. A helyi Fidesz és a Jobbik egyesült erővel, az MSZP-t támogatva mindent megtesznek ennek érdekében. Csak így tovább! A Heti válasz cikke jó és korrekt. A kérdőjelek április 11-én kiegyenesednek és jön egy plusz “t”-betű: Vörös maradt Csepel! (Nyugi!)
Nyugi, a biztonság kedvéért azért vegyél egy doboz vérnyomáscsökkentőt magadnak, nehogy baj legyen. Tudod mindenre fel kell készülni.
Nyugi. Te ezt nem mondod komolyan? Számoljunk. Ha jól emlékszem, a legutolsó országgyűlési választásokkor is elég szépen megszorongatta a helyi mszp-s képviselőket a Fidesz. Ebben a 4 évben, meg az MSZP-nek megint sikerült megbuktatnia saját miniszterelnökét, lett egy Bkv botrány, plussz csepelen is történtek dolgok. Tehát ezek figyelembevételével szerinted Csepel még mindíg Vörös. Hát, NEM. Már régen nem vörös Csepel. Olyan naracssárga, mint a szél (50:30 arányban fog nyerni a Fidesz mindkét jelöltje az Mszp ellen)! Pár hét múlva kiderül, kb. 1/2 év múlva meg már mindenki számára világos lesz (itt még nagyobb lesz a vereség)!
Ha nagy lesz a részvétel akkor, várhatóak a meglepetések. A közvélemény kutatók újból öngólt lőnek.
A Fidesz ezért passzív, ezért nem mozgósít. MSZP-nek viszont mozgósítani kell vagy kellene, ami nem lesz egyszerű.
Összességében jó mindenkinek ez a váltó gazdaság. Hol MSZP, hol FIDESZ van hatalmon. Arra vigyáznak, hogy más ne kerüljön kormányzó helyzetbe.
A világon mindenhol ezt játszák / USA, Németország, Franciaország…stb/.
Nálunk ezt a játékot személyesre vették. Nem kellett volna. Ha most a FIDESZ győz akkor 4 vagy 8 év múlva MSZP fog győzni. Ilyen a politika.
A fenébe is! Csak nem az volt Kosztolányi “családi oka” hogy megírtam, keresztnéven szólított és kölcsönösen tisztelettel voltunk egymás iránt! Jaj mi lesz veled Kövér Laci, aki a nagybarátom vagy! Szegény Gyurcsányért nem kár, mi a fenének fogott kezet velem s ráadásul még köszönőlevelet is küldetett! NSZ tagadd le, hogy egy bizottságban voltunk évekig!
Hogy vörös marad-e Csepel, nehéz eldönteni, mert mindkét oldallal tegezőben és kézfogásban voltam, de mivel a bizottságban négy mszp-s volt és két fideszes, tehát velük többször fogtam kezet, az MSZP veszíteni fog! Ha nem itt, akkor országosan! Ne legyek Vátesz, ha nem így lesz!
Szerintem az mszp-nek van mitől félnie, ha csak nem manipulálnak (mert ugyebár ők azt szoktak). Remélem friss szellők jönnek és félre libbentik őket. Tehát győz a Fidesz.
Ha a részvétel 55% alatti, az első vagy a második fordulóban nyer a Fidesz, 65% felett az MSZP nyerhet már az elsőben, de ha két forduló lesz, akkor a Fidesz lenyomja, mint a békát.
Az MSZP szavazók derékhadát az sem érdekelné, ha Deme lenne a jelölt, úgyhogy tök mindegy, hogy Podoláknak milyen végzettsége van vagy nincs és mekkora tapló még emellett az ürge. A nevető harmadik a Jobbik lesz, az is lehet, hogy a Fidesz győzelmét megtorpedózzák. A jobboldalt sikerült megosztani, a baloldalon viszont nincs választék, ha nem jön össze az LMP-nek. Márpedig, ahogy láttam, nem jön össze.
Kövér új választásokkal riogat
Kövér egy lakossági fórumán leszögezte: szó sem lehet arról, együtt kormányozzanak a Jobbikkal – „kell a fészkes fenének a Jobbik” -, de mással sem kívánnak koalícióra lépni. „Ha a tisztelt választók nem hatalmaznak fel minket arra, hogy koalíciós kényszer nélkül vezessük az országot, akkor, miután nincs alkalmas koalíciós partner, akivel lenne esély egy normális és tisztességes kormányzásra, akkor vissza fogjuk adni az embereknek a döntés lehetőségét, hogy még egyszer gondolják meg, és bízzák meg azt, akit meg akarnak bízni.”
Nyugi!
Már ezerszer le lett tárgyalva,hogy Csepel soha nem volt “vörös”,hanem szocdem volt.A Rákosi rendszer festette vörösnek.45-ben 10 kommunista volt Csepelen.Akarod a “Vörös Csepel” eredeti szövegét?
Üdv!
Ti is kaptatok ilyen “narancsvidékes” szart a postaládátokba? Én igen. Úgy felment a vérnyomásom a sok hazugságtól, hogy összeszedtem az összeset a lépcsőházunkban, és kivittem a szelektív gyűjtőbe, ahová való. (Csak nincs olyan kategória, hogy “fos”.)
Amikor mentem vissza, csak furdalt a kíváncsiság, hogy a szomszédban is bedobták-e. Bedobták. Meg a másik szomszédban is. Meg a szomszéd tízemeletesben is, a szórólapos ládákba.
Mit is mondja, nem erre készültem, kicsi volt a táskám, de háromszor kellett ürítenem a szelektív gyűjtőnél 🙂
Javaslom mindenkinek, hogy szelektáljon ügyesen!
🙂
Azért meg kéne kérdezni a “nagy tudású” Váteszt ki volt aki azokat írta és főleg hol nyomtatták ki! Amekkora hazudozó szerintem “ezt is ő csinálta” mondaná Vátesz. Nem tudom, hogy ez nem-e törvénybe ütköző volt-e!
Én még nem láttam narancsvidékes kiadványt, nekünk nem dobták be. Miért vállalnék bármit is magamra, amit nem én tettem. Van még amit nem hoztam a nagy nyilvánosság tudomására, holott bennfenntesek előtt ismert. Nem is dicsekednek vele. Mindent a maga idejében.
Lópici Gáspárnak igaza van!
Ezt kell tenni!
Nem tudom ki készítette ezt a vacakot, az MSZP, vagy a Jobbik, de látszik, hogy annyi emberük sincs, hogy rendesen tudják terjeszteni.
Inkább a Jobbikra gondolok, mert az MSZP a szórást jobban meg tudja fizetni, míg a Jobbik a tömbházakban próbál nyomulni.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Elnézve itt az átlag vörös-nyugdíjas réteget sajnos innen nehéz lesz kifüstölni a maszopot, be vannak ezek már ivódva a falakba is.
Én (már?) nem kaptam meg. És más sem a házban.
🙂
Bár a szelektív gyűjtőben nem kerestem. 🙂 🙂
jobbikos létemre németh szilárdra fogok szavazni.
Nagyapó! Mi ugyan nem kaptunk ilyen szórólapot, úgyhogy nem tudom, miről szól, de azt bizton állíthatom, hogy nem a Jobbik volt, mert nem kellett mennem szórólapozni. Amúgy sincs ilyesmire pénzünk.
Én se láttam otthon ezt vérnarancsot, de a munkahelyemre behozta egy ismerõsöm. Olvashatatlan. Elsõ ránézésre valami bulvársz@r, de a stílus és a betûtípus miatt ember legyen a talpán, aki két cikket el tud belõle olvasni. De nem jobbikos, hanem komcsi lap, dugig hazugságokkal.
Fürstnek kötelet hozzászólásához annyit: egyetértek és nagyon helyes.
Ha valaki utálja az MSZP-t, vagy csak egyszerűen nem akar rájuk szavazni, annak ott marad Németh Szilárd és Hegedűs, mint választási lehetőség.
Hegedűs kicsoda? Mit csinált eddig Csepelen? Itt lakik egyáltalán? Segített bármely csepeli lakosnak is, bármiben? Mi is a referenciája? Nem érdemli meg az egyéni szavazatot. A listás jobbik szavazat pedig arra az egyre jó, hogy ne legyen esetleg erős kormánya az országnak.
A másik csepeli jobbikos jelölttel ugyan ez a helyzet. Ő eddig mit csinált? Az igazak álmát aludta? Volt nagyon sok visszaélés és korrupció gyanú Csepelen az elmúlt jó néhány évben. Miért nem emelte fel a hagját semmi iránt sem? Mert nem kapott érte fizetést, vagy miért? Nem érezte fontosnak?
Csepelen a Jobbik pontosan arra jó, hogy ne lehessen a jelenlegi bandát elzavarni.
Hugi! A Magyar Vizsla sem vált be mint terelő kutya az Egy az akol, egy apásztor akcióhoz! Egy cikket is elég belőle elolvasni, hogy tudjuk merre hány méter!
Ja, a naranacsliget lapot én is láttam. Úgy jártam el vele az összes lépcsőházban, ahogyan az illik 😉
Van benne valami kötvények kibocsájtása rész is. Ezt nem is értettem? a Fideszes városok tőzsdéznek, vagy mi? Mert ha igen, azt jól csinálják. Debrecen, V. kerület… fejlődés, fejlődés, fejlődés… És hogy az ott lakók ezt hogy látják? Az ki fog derülni április 11-én.
Lenne egy fogadásom, hogy mind a két helyen 70% felletti többséggel nyernek a Fidesz jelöltjei. Ennyit a tőzsdéről 😉
Miért nem hallgatjátok a Fideszes Lánchíd rádiót, egyértelműen elmondták,hogy az mszp volt a narancsliget megrendelője,és ők terjesztették. A végén még ki találjátok,hogy a Deme is a jobbik megrendelésére lövette le szerencsétlen iskola igazgatót.
Kire:
Te mióta vagy a vérkeringésbe? Te felemelted valami ellen a szavad ?
Csepelen 1 éve van jobbik alapszervezet,de többet csináltak mint 20 év alatt a csepeli fidesz. Lehet hőzöngeni!!!!
csak a pontosság kedvéért ki is a kiadó:
http://index.hu/belfold/2010/valasztas/ovb_jogserto_az_mszp_narancsvidek_cimu_kiadvanya/
Az OVB pénteki ülésén megtiltotta az MSZP Narancsvidék című kiadványának terjesztését, mert nem szerepel benne impresszum.
Az ügy kísértetiesen hasonlít a 2006-os kampányban felbukkant Magyar Vizsla ügyére. A kiadvány hasonló tartalommal jelent meg, mint a Narancsvidék, csak az MSZP lejáratását célozta. Egy ideig a Fidesz tagadta, hogy köze lenne hozzá, hivatalosan egy kefeboltban székelő néni volt a kiadó. Később bebizonyosodott, hogy a tartalmat a Fidesz gyártotta.
Kísértetiesen hasonlít ez az ügy arra az aktuális ügyre, hogy ” a Fidesz plakátjait a Jobbik tépkedi le”. Ugyanilyen rosszhiszemű alaptalan vádaskodás. Azért az érdekes, hogy ha valami rosz történik, a Fideszeseknek még csak véletlenül se az MSZP ugrik be mint mumus. Miért, miért, miért?