Csepel.hu
Borbély Lénárd polgármester az ülés elején a testület nevében gratulált azoknak, akik az elmúlt időszakban állami kitüntetéseket vehettek át és öregbítették kerületünk hírnevét.
A Fidesz kivonulása után, a testület határozatképesen módosította a csepeli lakbértámogatásra, valamint a fűtési támogatásra vonatkozó korábbi rendeletet. A jövedelemhatárt megemelték, a jogosultak körét bővítették.
Az új rendelettel a fűtési támogatás havi összege is emelkedik. A jövedelemhatárok módosulnak: egyedülálló kérelmező esetében 108 300 helyett 119 700 forint, 70 éven felüli egyedülálló esetében 128250 helyett 139650 forint, többfős háztartás esetében 94050 forint/ fő helyett 105 450 forint/fő. Lakbértámogatás esetében a jövedelemhatárok egyedül élő bérlő esetében a korábbi 108 300 forint 119700 forintra, háztartás esetében 94500 forint/fő helyett 105450 forint/főre módosul.
A képviselők megszavazták, hogy az önkormányzat csatlakozzon az Állatvédelmi Témahéthez. Az állatvédelem oktatása így már óvodás és iskolás korban elkezdődik. Ezért a kerület a Csepeli Gyermeksziget Program keretében meghirdeti az Állatvédelem a csepeli gyermekeknek elnevezésű projektet. Szintén a program keretében indul egy többlépcsős, több célcsoportot (csepeli gyerekek, a gyerekekkel foglalkozó szakemberek, szülők) célzó tájékoztató és életmódváltó program. A cél, hogy a csepeli gyerekek felelősen és tudatosan élhessenek a digitális technológia adta lehetőségekkel. A testület döntésének értelmében Magyarországon Csepelen lehet az első, innovatív közösség, ahol széles körű program indul a családok digitális védelme, a családi kötelékek erősítése, visszaszerzése érdekében. A testület a programban történő részvételre felkérte a Humán Szolgáltatások Igazgatóságát, a Dél-pesti Tankerületi Központot, valamint a csepeli rendőrkapitányságot.
Legyen-e a Csepel kerékpár hungarikum?
Az önkormányzat javasolja a Csepel kerékpár Hungarikumok Gyűjteményébe való felvételét. Kovács Dávid Attila független képviselő ezzel kapcsolatban kiemelte: ha a Csepel kerékpárokat gyártó cég közreműködik a budapesti Mol–Bubi közbringaprojektben, akkor ide is ki kellene kihozni a Bubi kerékpárokat. Borbély Lénárd válaszában elmondta, már kezdeményezte a fővárosnál, hogy Csepel is legyen részese a közbringraprojektnek, de nemleges választ kapott.
A javaslatot a DK és az MSZP nem támogatta. Ők az előterjesztő polgármester személyét vagy azt kifogásolták, hogy miért nem más termékek, például szintén a Csepel Művekben gyártott olajcsöveket, textíliákat vagy az 1975- ben megszűnt csepeli motorkerékpárgyártást terjesztik fel a hungarikumok közé. A döntést így a testület egyetlen szavazattöbbséggel fogadta el. Az önkormányzat idén is csatlakozik a Millió lépés az iskoládért nevű programhoz, melynek keretében az Országos Kékkör teljes távját legalább ötször teljesítő csepeli általános és középiskolák részére iskolánként 300 ezer forint vissza nem térítendő támogatást nyújt sportfelszerelések beszerzéséhez. A képviselők zárt ülésen döntöttek a Csepel Örökség kitüntető címekről. Idén Kertész Péter atya, Pelyhe Andrásné és az Island Rock Csepel TSE lett Csepel Örökség-díjas…
Kivonult a Fidesz-frakció
Még a testületi ülés elején vonultak ki a fideszes képviselők a teremből. Tiltakozásuk oka látszólag értelmetlen, hiszen a polgármester elfogadta és napirendre vette a javaslatukat. A Fidesz-frakció tagjai a Kolonics György Szabadidőközpont felújításával kapcsolatban két kérdést intéztek a polgármesternek: „Mi került ennyibe? Meg tudja ezt magyarázni, polgármester úr?” Ezeket rendkívüli ülésen kívánták megtárgyalni. A Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) szerint a képviselői kérdéseket a rendes testületi ülésen, az „Egyéb” napirendi pontok között kell megválaszolnia a polgármesternek. Szintén az SZMSZ írja elő, hogy ha 15 napon belül rendes testületi ülésre kerül sor, akkor a rendkívüli testületi ülés indítványát a rendes ülésen lehet megtárgyalni. Ezért a Fidesz-frakció által feltett két kérdést a polgármester – a Fidesz szándékának megfelelően – felvette a testületi ülés napirendjei közé. A polgármester elmondta, a Kolonics György Szabadidőközpont felújításával kapcsolatos felügyelőbizottsági üléseken készült szó szerinti jegyzőkönyveket nyilvánosságra hozták. A szabadidőközpont azért szálka a fideszes képviselők szemében, mert Németh Szilárd nem építhetett oda 18 méter magas szállodákat. Emlékeztetett, a kérdést feltevő fideszes képviselők közül ketten – Czibulyáné Szonday Szilvia és Zupkó János – tagjai voltak a szabadidőközpont felújítását vizsgáló felügyelőbizottságnak, ők személyes felelősséget vállalva megvizsgálták a beruházást, és kifogást nem emeltek ellene. Először úgy tűnt, hogy javaslatuk elfogadását a fideszes képviselők is elfogadják, de aztán másként döntöttek. Szavazást kértek arról, hogy vegyék le az általuk javasolt kérdéseket a napirendről. Amikor a testület a napirenden való tartás mellett döntött, tiltakozásul elhagyták az üléstermet. A Fidesz-frakció és a Fidelitas pár nappal később azt is kifogásolta, hogy a szabadidőközpontba nem lehet állatokat vinni. Majd – vélhetően tiltakozásból – nem vettek részt az október 6-ai nemzeti gyásznapon tartott önkormányzati megemlékezésen sem.
Forrás: Csepel.hu