Mno.hu
Nem kényszerbeteg, és nem piromániás a tavaly januárban elfogott csepeli gyújtogató – nyilatkozták elmeszakértők a férfi büntetőperében. A. Attila maga sem tagadja a tűzoltóság szakértőinek felvetését, hogy további, a XXI. kerületen kívül a budapesti belvárosban elkövetett rongálásokhoz is köze lehet.
Vélhetőleg a vádiratban szereplő 19 személykocsinál is többet rongált meg a csepeli gyújtogató, A. Attila – derült ki a férfi büntetőperének pénteki tárgyalásán. A vádlott e héten állt a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) elé, s számlájára rongálást, illetve közveszély okozást ír az ügyészség.
A vádhatóság az említett 19 jármű felgyújtása miatt indított eljárást A. Attila ellen, de a tűzoltóság szakértője az elkövetés módjából arra következtetett a bíróság előtt, hogy a fiatalembernek több hasonló esethez is köze lehet. A tűzvizsgáló szakember az esetek helyszínein készített fotókkal felkereste korábban a börtönben a vádlottat, aki együttműködő volt a felismertetéskor. Részletekkel szolgált a rongálásokról, s megemlítette, hogy több helyen, további autókat is felgyújtott.
A. Attilát tavaly januárban fogták el, az addig ismeretlen tettes néhány hónap alatt tucatjával gyújtott fel autókat Budapest csepeli részén. Bűncselekménye veszélyességére jellemző, hogy a rendőrség egymillió forintos nyomravezetői díjat tűzött ki kézrekerítésére. A férfi éjjelenként kerékpárral járta a környéket, s találomra választotta ki célpontjait. A kocsik üzemanyagtank felőli oldalán benzinnel vagy petróleummal átitatott rongyot dugott a hátsó kerékhez, felgyújtotta azt, majd elmenekült a helyszínről. A kocsik értéke közömbös volt számára, a megrongált járművek között volt 20 ezret, de 5 millió forintot érő is. A vádiratban szereplő 19 gyújtogatással okozott kár csaknem 22 millió forint. A családjával szerény körülmények között élt A. Attila elfogása után úgy nyilatkozott a nyomozóknak, hogy a személyautót felesleges luxusnak tartja. Tettére azzal a magyarázattal szolgált, hogy ismeretlenek korábban felgyújtották csepeli családi házukat, s így kívánta azt megtorolni.
A fiatalembert elfogása után az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben (IMEI) vizsgálták, de kóros elváltozást nem találtak nála. A pénteki tárgyaláson nyilatkozó igazságügyi szakértők cáfolták a vádlott állítását, hogy az IMEI-ben kényszergyógykezelésnek vetették volna alá. Utóbbit csak bíróság rendelheti el, és ilyen végzés nem született ügyében. A. Attila egy hónapig tartózkodott az intézetben, ahol megfigyelték, s gyógyszerekkel kezelték. A vádlott állítása szerint bűncselekményei előtt is átesett pszichológiai kezelésen, de kiderült, hogy ott csak hétköznapi, bárki által szabadon beszerezhető hangulatjavítókat kapott. Az említett szakértők kizárták, hogy terhelt skizofréniában vagy más elmebetegségben szenvedne. Elmondták, hogy a fiatalember depressziós, de alapvetően kriminális személyiség, ugyanakkor büntethetőségét nem lehet kizárni. Nem piromániás, nem kényszerbeteg, racionális viselkedését alátámasztja az is, hogy a kocsik felgyújtása után nem maradt a helyszíneken, hanem a legrövidebb úton elmenekült. A. Attila pénteken beadványában hozta a bíróság tudomására, hogy mélyen megbánta tettét. Az iratban ismertette, hogy az autók felgyújtásától felszabadultnak érezte magát, de véget akart vetni ámokfutásának, mint fogalmazott: már alig várta, hogy elkapják.
A tűzvizsgáló szakértő beszámolt róla a bíróságnak, hogy börtönbeli beszélgetésükkor a vádlott további négy-öt olyan általa Csepelen elkövetett gyújtogatásról is beszámolt neki, amelyek nem szerepelnek a vádiratban. A jelek szerint azonban a sor itt nem áll meg: a szakemberek a rongálás módja alapján valószínűsítik, hogy A. Attilának több, a belvárosban, az V. kerület környékén okozott tűzesethez is köze lehet. Ezek egyike jelenleg nyomozati szakban van, s abban a fiatalember gyanúsítottként szerepel. A bíróság szerdán jelezte, hogy valószínűleg újabb elmeszakértőt kér majd fel a vádlott vizsgálatára. Ha a szakember nem talál kóros elváltozást, és A. Attila büntethető, akár tíz évnyi szabadságvesztéssel is sújthatja őt a bíróság. A csepeli gyújtogató büntetőpere március végén folytatódik a PKKB-n.
Forrás: Mno.hu